Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

alami
18. mar 2011

@jaron je to sójová náhradka mlieka s obsahom vápnika a lecitínu

alami
18. mar 2011

@jaron veď to...on je na tom sójovom dlhšie, ale mal obdobie, že ho moc nepil, pôvodne pil veľmi veľa mlieka - ešte kravského, razom prestal doslova zo dňa na deň a nechcel ani kvapku, zanedlho mu zistili alergiu na BKM, teda organizmus to asi nejak vycítil, si myslím. Prešli sme na sójové, pil ho máličko raz za dva týždne možno 150ml. až teraz mu zas nejak zachutilo a na to tá biela stolica. Preto spomínam to množstvo, lebo to má možno niečo s tým,... v menšom množstve by to možno nebolo. no možno to nemá s tým sójovým mliekom nič...ktovie

jaron
18. mar 2011

@alami myslím, ak sa nemýlim, že asi používaš práškové, ktoré sa rozrába vodou?

jaron
18. mar 2011

@alami práškové má dobrú chuť, lebo je tak prispôosobené, aby sa podobalo na kravské, z hladiska výživového to však nie je rovnaké ako "pravé" sójové mlieko, ktoré sa vyrába zo sójových bôbov, to možno až tak celkom nechutí ako bežné mlieko (záleží aj od druhu a výrobcu), má špecifickú chuť, ale na rozdiel od toho práškového má skutočné benefity - výhody, pre ktoré sa oplatí ho používať - má skutočný obsah sójovej bielkoviny (práškové väčšinou nie), množstvo porovnateľné s kravským, obsahuje kopec ochranných látok, takéto mlieko môže znížiť riziko rakoviny prostaty u mužov, redukuje hladinu cholesterolu, má preventívny účinok na rakovinu prs u žien, ak sa používa pravidelne od malička hlavne počas dospievania a ďalšie výhody, toto sa však nedá povedať o práškovom nápoji, ktorí je skôr vhodný len na ochucovanie jedál a pod. (ten tvoj je obohatený o Ca, čo je dobre, že aspoň z toho je aj takýto úžitok).
Dá sa tiež povedať, keď to trochu preženiem, že to práškové mlieko je viac chemický výrobok a tekuté viac prírodný. To množstvo toho práškového možno aj mohlo spôsobiť to sfarbenie, ale je to naozaj iba moja domnienka.

Dúfam, že ti nebude vadiť, ak ti dám ešte k tomu zopár rád (lebo si o ne nežiadala), ale napísať ich môžem, ostatné je na tebe.
Z tých dôvodov by som radšej volil normálne sójové mlieko (tekuté) a aj to nemusí byť v takých množstvách, časť kompenzovať radšej s tofu. Tofu na SR obsahuje dosť vápnika (2 x viac ako mlieko na jednotku hmotnosti a je rovnako využiteľný ako z mlieka). Týmto získaš aj dostatok bielkovín, ktoré taktiež získavaš z celozrnných obilnín, strukovin, orechov atď. Vápnik tiež zo zelenej listovej zeleniny, orechov a semien, strukovín, pomarančov....

Viem, že malému možno to "pravé" sójové mlieko chutiť nebude, záleží aj od výrobcu a výrobku. Dá sa však používať do varenia (krémy, kaše...) aj ja mlieko nepijem ale takto ho používam. To práškové ho môžeš odvykať aj tak, že mu ho budeš postupne dávať menej a robiť menej koncentrované (viac vody, menej prášku), prípadne mu ho potom dávať občas (2 dl denne).

Ak používaš mäso, vitamín B12 má odtiaľ, ke´dže mliečne výrobky nepoužívaš, ale sú aj sój. mlieka s B12, cereálie a pod., prípadne tabletka (malé dávky a len kúsok z tabletky sú účinnejšie ako veľká dávka naraz).

Tak ak ťa bude z toho ešte niečo zaujímať, kludne sa pýtaj.

alami
18. mar 2011

@jaron poviem pravdu, ani som nevedela, že sójové mlieko je aj v tekutej forme 😅
dr nepovedala viac ako - kravské nahráďte sójovým...V lekárni som si teda pýtala sójové mlieko a aké mali - také dali. ke´dže mi ho takmer vôbec nepil, nezamýšľala som sa, jediné, čo ma mrzelo bol prísun vápnika.
žiaľ, z tých potravín, čo píšeš s obsahom vápnika nemôže orechy, strukoviny ani pomaranče - má reflux, tieto potraviny sú pri refluxe zakázané 😖
rozhodne sa poobzerám po tom "skutočnom" sójovom, prípadne, ak ťa to nezaťaží a vieš, zhodnotíš mi ešte ovsené a ryžové? to ryžové má asi najmenej v sebe - z výživového hľadiska, však? a ovsené? je tiež aj v tekutej podobe? čo je lepšie, sójové či ovsené? Ďakujem

inak - to množstvo - nič s tým neurobím, proste pýta a nedá sa ukecať, naraz mu nedávam veľa, najviac tak 180ml, pri refluxe sa nemá veľa tekutín naraz vypiť, ale čo keď za 20 minút pýta znova a za hodinu znova a atď...

anlu
18. mar 2011

@alami my sme mali podobny problem ale moja dcerka to mala z jogurtov, ked som ich prestala davat tak aj stolica sa znormalizovala. Teraz tiez pije vacsinou sojove mlieko ale nema bielu stolicu...
ja si sojove robim doma, mozes si ho narobit naraz vela a dat do mraznicky...

anlu
18. mar 2011

@alami to mliecko co kupujes obsahuje kravsku bielkovinu a ak ma alergiu tak preto ta biela stolica... aj my mame pravdepodobne alergiu kedze nemozme nic mliecne a ako som ti uz pisala po jogurte mala tiez bielu stolicu. Cize ak ma silnu alergiu a toho mliecka vypije vela tak sa to prejavilo. Teda aspon ja si tak myslim 😉

anlu
18. mar 2011

@alami aha prepac ja som si az teraz pozrela ze to je ine mlieko ako som myslela, lebo niektore odsahuju tu bielkovinu ale v tom by nemala byt 😉 😅

certica
18. mar 2011

@alami moj mladsi 3r. nezvlada napr. ani bielkovinu soje (a tiez tam je toho viac, cez lepok, laktozu, vajec.bielok, niektore druhy orechov a citrusy...). ak ste v pohode s lepkom, skus nejake obilninove alebo este makove mlieko je super co do obsahu vapnika. my ficime akurat na mm, ziadne jogurty, soj. nahrady, syry, tofu a pod. nemoze a napr. ryzove mlieko ho zapeka 😒 . cize fakt zostava akurat to moje mliko, bohvie dokedy...

anlu
18. mar 2011

@jaron prave odebujem okarovy salat 😀 je vyborny

jaron
18. mar 2011

@anlu som rád, že ti chutil

jaron
18. mar 2011

@alami to nevadí, veľa ludí nepozná ten rozdiel medzi sój. mliekami

ten reflux by sa ale mal časom upraviť, nie? dúfam, že to tak bude
a ktoré potraviny môže?

ovsené, ryžové mlieko sú zamozrejme tiež dobré, nedá sa celkom povedať, že je niektoré menej zdravé a iné zdravšie, ale predsa len to sójové je trochu špecifické, je to potravina s oveľa väčším koncentrátom živín a hlavne rôznych ochranných látok, ale samozrejme dá sa jesť zdravo aj bez sóje, ale zase ak človek nemá napr. alergiu na sóju, bola by škoda takéto potraviny nepoužívať

ak by si chcela ovesneé alebo ryžové, dôležité je, keďže ti ide o ten vápnik, aby boli o vápnik obohatené, to platí aj sójové mlieko, lebo sója síce obsahuje dosť vápnika, ale pri mlieku je pridané veľké množstvo vody, takže samotoné sójové mlieko nie je na vápnik príliš bohaté, pokiaľ tam nie je pridaný

Čo sa týka sortimentu sójových nápojov:

výborné sú nápoje značky Provamel, ale žiaĺ, aj patria medzi najdrahšie, sú rôzne ochutené aj s rôznymi vitamínmi alebo minerálmi (vápnik, D atď.) a je v BIO kvalite

v Dm drogerii je značka Alnatura, tam je už cena prijatelnejšia (asi 1,49), je aj natur aj obohatené o vápnik, (tiež tejto značky sú aj ovsené alebo ryžové).

slovenské mlieko je značky Alfa BIo, teda vyrábalo sa, bolo s B12. Teraz práve sa chystá, alebo možno už aj niekde predáva nové, to by malo byť obohatené o vápnik, B12 a vit. D, čo je super kombinácia, malo by byť v PET flašiach po 3 a 7 dl s príchuťami Natur, čokoládové a vanilkové.

a potom sú ešte nejaké menej známe značky, na ktoré som napr. občas natrafil v Jednote a pod, cena bol asi od 1,5 do 2, bolo obohatené o vápnik a možno ešte niečo iné (D alebo A).

mima777
19. mar 2011

@zojec ja som tiez zacala s jogurtom az niekedy v 14 mesiacoch, aj to nedavam stale. Ty malu dojcis? lebo ja maleho ano. Kym bol vylucne dojceny, mal zelezo v poriadku, len teraz nam stale klesa:(. Ja som tiez do roka davala Vigantol, ale po tej afere okolo toho uz viac nebudem.

zojec
19. mar 2011

@mima777 ano dojcim... a ja som tiez po tej afere zacala davat Oleovit, dostat kupit v AT.. ale myslim, ze teraz je uz Vigantol v pohode, a vit. D by asi deti mali dostavat do tych 3 rokov, sami si ho nevedia vyprodukovat, aspon nie v zime. alebo aspon kupovat potraviny kt. su o vit. D obohate, ako spominal jaron, napr. sojove mlieko.. aj ked ja som take este nevidela.

alami
20. mar 2011

Ďakujem vám všetkým za rady. Uvidíme teda...

divoska
20. mar 2011

@alami ahoj, ryzove tekute mu bude chutit myslim ak mu sojove tekute nebude ;) ale liter stoji 1,59 s +ca 1.69, ale baby davali par stran dozadu recepty. zatial som neskusala ale ty urcite zvladnes ;)
ad oleovit, mne sa vigantol odjakziva nepacil, takze ja zostanem uz len pri nom ak teda /a najnovsie som zistila ze maly asi predsalen dostal v nemocnici injekcne k-cko aj ked som nechcela, vrazdim.../ @mima777 ked mas niekoho v bratislave nech ti kupia ked budu mat cestu do rakuska.

anlu
21. mar 2011

- okarove fasirky su super 🙂 ale okara sa uz minula, cize dalsie recepty skusim pri najblizsej vyrobe soj. mlieka.
- makove mlieko vyskusane... mne velmi chuti, ale asi preto ze mak mozem hocikedy. Aj Oliv chuti. Zhodnotenie mojho manzela: "Hmm, zaujimave pit mak." 😀
- vigantol davam ked nezabudnem a nie je slnecno

estterka
21. mar 2011

aj ja by som davala oleovit,ale obsahuje arasidovy olej a to mala nemoze ☹ u nas sa nedava decko vobec,kvoly slnku,ale ja malu neopalujem,tak by sa nam aj zisiel 😠

oscarka3
21. mar 2011

@divoska ,vieš o tomto ? : „odberné miesto“ v Horárni Horský park, kde si ľudia objednanú zeleninu podľa dohody vyzdvihnú (biozelenina

divoska
21. mar 2011

@oscarka3 nevies. ale coool mi citas myslienky. o tomto som ani len netusila a ani som sa k tomu nedogooglila... a zrovna dnes som muza zaukolovala aby zistil v ich robote ze ci by niekto nevedel dodat nieco domace

oscarka3
21. mar 2011

@divoska , bližšie info: Ján Šlinský - Agrokruh 😉

divoska
21. mar 2011

@oscarka3 rano som pisala email vratil sa mi, vyprsala im platnost stranky este aj, no radost... klasika... vzdy je problem dopracovat sa k odberaniu niecoho co sa oplati normalnejsie ako predrazene obchody tu 😀 mozno ho zakazali ;))))

oscarka3
21. mar 2011

@divoska , zdá sa mi,že mal teraz prednášku v Bratislave, tak hádam funguje. a t.č. nebolo?

divoska
21. mar 2011

@oscarka3 nedosiel out of office, normalne mi dosiel nejaky error message. tc som nevidela ale mozno som sa len prilis fixovala. kukam ze posledne veci ohladom toho tam boli zavesene 12/2009, tak hadam to medzitym s tymi odbermi nezabalili.
a vobec. vzala som si od nasich nasu staru vegetariansku kucharku. a som sa rehotala ze som nenapravitelna, uz jak decko som si tam zakruzkovala vsetky sladke recepty. tak som hned vyskusala pomazanku z dvoch ingrediencii 🙂)) makovomedovu 🙂

oscarka3
21. mar 2011

@divoska , makovomedovú som robila pred sto rokmi aj ja 😀 .ale bolo to veľmi sladké 🙂
našla som toto: http://www.horaren.sk/agrokruh/ alebo skús priamo do horárne, je tam aj t.č.

anlu
22. mar 2011

@divoska skus ju urobit s bananom a tofu, ja som tak robila a nebola az tak velmi sladka...
@oscarka3 a v okoli KE o takom niecom nevies? asi musim aj ja pogooglovat 🙂

oscarka3
22. mar 2011

@anlu , to som len náhodou našla. aj ja by som potrebovala také niečo u nás, ale u nás skapal pes 😒

anlu
22. mar 2011

@oscarka3 no a si predstav ze dnes som stretla chlapika co mi povedal ze nedaleko PO maju ekologicke hospodarstvo tak som hned povyzvedala ci sa tam da nieco kupit a tak, ale ze vraj len zacinaju a zatial sa zameriavaju na prednasky... no tak snad sa nieco rozhybe... A u vas je dostat med? Myslim taky origos od vcelara? Lebo u nas uz nie ☹ Este mi ma kamoska zistit u jedneho ale asi uz aj jemu sa minul. No co... bol slaby rok na medik

zfidorka
22. mar 2011

@anlu ja by som sa ti med vedela spytat... mi pripomen ked sa stretneme 🙂