Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

mima777
20. máj 2011

@jaron Dakujem Ti za odpoved. Odhodlavam sa maleho objednat na tie krvne testy. On jedava skoro vsetko celozrnne, tak som mala trochu obavu, ci to nemoze suvisiet aj s tym, ale si ma upokojil🙂.

Vratili sme sa po troch dnoch stravenych u nasej rodiny- ziju daleko od nas a tiez maju male deti. No a same vysvetlovacky, preco si s malym nedame rezne a klobasy 😠 .
Ako vy riesite taketo navstevy? Vezmete pre vas a deti stravu pripravenu z domu?

anlu
20. máj 2011

@mima777 ja by som zobrala aspon pre dieta 😉 aspon ja to tak robim...

oscarka3
21. máj 2011

@mima777
@anlu , tiež si nosíme alebo si ideme nakúpiť tam , kde sme

anlu
21. máj 2011

tak ja viem prezit aj bez jedla, alebo si viem nieco vymysliet aj z toho co ma vacsina ludi doma, ale pre Oli stale nosim. A hlavne aj koli tomu ze nemoze ani mlieko tak to je dalsia vec navyse koli ktorej sa moja svokruska chyta za hlavu ze nevie co nam ma dat jest 😀

adriana7
21. máj 2011

@rancuzkaf , mne práve dcéra masíruje trapézy, až tak som "zrelaxovaná" 😀 , my totižto predávame dom, lebo je nám už malý ale sťahujeme sa len o jedno popisné číslo vedľa, tak tam teraz slultúrňujem záhradu, ktorá doteraz bola neviem čím, ale hrúúúza, hustá tráva, burina po pás a ílová zem, takže to po kúštičkoch orieme, papučujeme, ručne vláčim piesok a na drvičke drvím konáre a to primiešavam aj s kompostom do tej hlušiny, a dúfam, že z nej raz bude ornica 😀
...a každý večer si nadávam, či mi nestačil skleník, a každé ráno sa tam už zas teším 😵
... tie kurzy, hneď by som sa zapísala, závidím...ale ak budeš mať nejaké infošky, napíš

rancuzkaf
22. máj 2011

ahojte, musim sa s vami podelit o jeden skvely recept, vhodny napr. na piknik v prirode.....najlepsie je urobit si ho v predvecer pred planovanym vyletom 😎

TOSKANSKY ZAVIN

urobite si kysnute cesto z:

250g muky (nejaku hladku zmiesat s celozrnnou)
tretinku 42g kocky drozdia
pol caj. lyz. soli
150 ml vlaznej vody
1PL oliv. oleja

kym vykysne, nakladte na vymasteny plech:

1 baklazan na kolieska
1 cibulu na kruzky
4 male cukiny na kolieska

pokvapkajte 4PL oliv. oleja, osolte a pecte asi 25-30 min

urobite si natierku olivadu: v mixeri zmixujte 125g vykostkovanych ciernych oliv s 2 strucikmi cesnaku a 4PL oliv. oleja, ak treba,pridat sol.....z tejto natierky odoberte 4PL a zmixujte so 75g susenych rajciakov v oleji na hrubsiu kasu

na panvici ohrejte 2PL oliv. oleja a roatlacene 2 str. cesnaku a pridajte 300g cerstvych spenatovych listov, poprazte 3-4 min a nechajte vychladnut

vykysnute cesto vyvalkajte na obdlznik 25x20 cm, potrite zmesou z oliv a sus. rajcin a naukladajte jednotlive vrstvy tak, aby sa to vsetko mohlo pekne hore zabalit........poradie vstiev: polovica baklazanov, cibula, spenat, 75g susenych rajcin, 125g nakarajanej mozarelly (dobra alternativa moze byt aj ochutene tofu), cukiny a zvysne baklazany

pecte v rure na 200 st do zlatista 30-35 min, pocas pecenia bude z toho trochu vytekat olej, mozete si s nim zavin ponatierat (nebude cesto vysusene ale pekne presiakne olejom a zmakne)

nechajte uplne vychladnut, az potom nakrajajte na hrubsie kusky

zfidorka
22. máj 2011

@rancuzkaf super recept, uz to vidim ako vsetci z temy rychlo chystame nejaky piknik, aby sme mohli piect zavin 😎 😀

rancuzkaf
22. máj 2011

@anlu, nezabudla som na teba 😉....chcela si moju jahodovu sarlotu s agarom.....idu do nej surove bielka ( ja som mala priamo z pod sliepky 😀) tak treba opatrne pre mensie deti!

JAHODOVA CHARLOTTE

500g jahod (250g na plnku a 250g na ozdobu)
200g cukru
200 ml sojovej smotany
2 bielky
3g agaru
2 baliky podlhovastych piskot

- urobit pevny sneh z bielkov spolu s 20g cukru
- zmixovat 125g jahod so sojovou smotanou a dat to do kastrola so 180g cukru a agarom, dobre premiesat
- priviest jahodovu zmes do varu a nechat vriet najviac minutku, odstavit a trochu vychladit
(nie vsak do uplneho vychladnutia, zmes musi ostat tekuta)
- zmixovat dalsich 125g jahod a dobre zamiesat do uvarenej jahodovej zmesi v kastroli
- opatrne zamiesat nakoniec vyslahane bielky az vznikne jahodova pena
- tortovu formu vylozit po okrajoch piskotami (ja som ich odrezavala asi 1 cm z kazdej)
- naliat do formy jahodovu penu a dat do chladnicky aspon na hodinku
- ked je pena stuhnuta, vyslahat krabicu soj. slahacky a natriet
- nakoniec bohato prizdobit jahodami

ak chcete mat piskoty stavnate, namocte ich do jahodovej stavy, ale nie je to potrebne, zmaknu aj od plniek
kolac je potrebne spotrebovat do 24 hodin vzhladom na surove bielka, ale to nebude ziadny problem 🙂

dobra verzia by bola: urobit piskotovy korpus, nechat ho vo forme, naliat na to jahodovu penu, slahacku a jahody

anlu
22. máj 2011

@rancuzkaf si mi narobila teraz riadne chute 😀 mnam, urcite je to vyborne... a uz neviem ci som sa ta pytala alebo nie, som chcela vediet ako dlho varis agar ty. Mne sa moj zdal akoby mierne hrudkovy. Take drobnucke zrniecka akoby v nom boli. Tak neviem ci sa to ma varom rozpustit alebo ci to take ma byt... Ale podla tohto receptu sa nemusi varit dlho.

rancuzkaf
22. máj 2011

@anlu ,agar treba dobre zamiesat do tekutiny a tym prevarenim by sa mal rozpustit (mne hrudky este nikdy nezostali)..ale skus si to premixovat vsetko este pred varenim (budes si ista, ze je dobre v tekutine zamiesany) a vari sa ozaj len kratko minutku dve 😉

anlu
22. máj 2011

@rancuzkaf aha, dakujem... lebo co som nasla rozne recepty tak vsade bolo inak ze sa ma varit. Niekde som dokonca nasla ze sa vari az 20 min, tak to je na mna pridlho 😀 mne tolko trva kym urobim obed 😝 Je mozne ze som to nemala az tak dobre rozmiesane. Ved urcite budem dalej skusat a experimentovat 😀 A este jedna otazocka... ked dam sojovu slahacku do chladnicky tak ona stuhne aj bez slahania. Mam ju potom este slahat alebo netreba. Pravdepodobne stuhne vdaka tuku ktory obsahuje...

rancuzkaf
23. máj 2011

@anlu ja mam tiez taku slahacku, ze ju ledva dostanem z krabicky von 😀 , ale ja ju slaham a je potom taka ina, asi zvacsi aj svoj objem a je nadychanejsia.....vsak skus aj ty vyslahat, aspon budes vediet, ci sa to oplati 😉

zojec
23. máj 2011

@rancuzkaf mnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam.... 😎 😎

anlu
23. máj 2011

@rancuzkaf prvy krat som ju neslahala a druhy krat len tak trochu. Najblizsie skusim poriadne vyslahat a uvidim aky to bude mat efekt. Inak pekne drzala aj bez slahania aj ked nebola v chladnicke. A tu roladu si len prelozila, ci si ju stocila?

marfuskaanjelik
23. máj 2011

@rancuzkaf mňáááám, to je jaká fajnotkáááá, musím vyskúšať,
Tu síce nebudem mať vajíčka spod sliepky, tak ich tam pre istotu nedám. Bude to držať aj keď tam dám len šľahačku?
Sorry, že ti "inovujem" recept, ale keďže som kindervajco tak si na surové vajíčka netrúfam. 😒

rancuzkaf
23. máj 2011

@anlu zavin je len prelozeny a hore pozdlz je postlacany, aby dobre drzal a nic nevypadlo

rancuzkaf
23. máj 2011

@marfuskaanjelik mas stastie, ze si kindervajco, lebo by som sa urazila za inovaciu receptu 😀 ....musis mi upresnit ako si to myslela: chces do tej jahodovej hmoty namiesto bielok pouzit slahacku?....to by mohlo byt tiez dobre, hmota bude mat asi inu konzistenciu, ale chutovo vynikajucu.....alebo som to inac pochopila???

marfuskaanjelik
24. máj 2011

@rancuzkaf presne tak, šľahačku namiesto bielkového snehu
A ono sa to "kindervajcovanie" niekedy pekne vyplatí, napr. rady pri pokladniach, krajšia zeleninka od tetušiek na tržnici, mamičky vegetariánskych detí sa na mňa nehnevajú, keď priveľmi mudrujem... 😉

zfidorka
24. máj 2011

ahojte, dnes som objavila dalsiu mnamku zo psena... som mala uvarene pseno a dost mrazenych cernic v mraznicke, no nechcelo sa mi to dat zapekat do rury na sposob nakypu, tak som pseno oprazila na panvici na kokosovom oleji, pridala trochu hnedeho cukru a mrazene cernice... vysledok bol nad ocakavania, som lutovala, ze toho bolo tak malo 😎

anlu
24. máj 2011

@zfidorka fiiiha to vyzera dobre... mnam, cernice mam rada 😀

mne minule @havino pradila taky jednoduchy a rychly receptik. Uz som to robila druhy krat a je to velmi dobre.

Cesnaková brokolica

1 ks brokolica
1 PL sezamového oleja
1 PL repkového oleja
3 strúčiky cesnaku
rozmarín (čerstvý alebo mletý)

Polkilovú brokolicu si rozoberieme na ružičky, umyjeme a 3-5 minút varíme.
Vodu zlejeme, brokolicu necháme odkvapkať.
Na rozpálenú panvicu dáme sezamový a repkový olej a pridáme cesnak pokrájaný
na kolieska (také hrubšie, aby Ti nezhorel) a opražíme do zlata. Pridáme
brokolicu a chvíľu opekáme. To len tak zľahka, aby brokolica trochu chytila
tú cesnakovú arómu. Osolíme, posypeme rozmarínom, dobre premiešame a
odstavíme.
Podávame s ryžou. (my sme mali kus-kus)

ja som nemala rozmarin tak som dala provensalske bylinky a bolo to velmi prudko jedle. Dnes som to vsetko pomiesala s kus kusom.

tofik
24. máj 2011

mi robíte chute. takto večer 😉
Ja som pšeno objavila iba nedávno, som nemala dovtedy odvahu. Ale prekvapilo ma. Ja ho milujem zamiešať do udusenej cuketky s rajčinou.Na sladko som neskúšala.
A konečne mi začalo chutiť sójové mlieko. Som objavila od alprosoya a je chuťovo výborné, tiež je obohatené o B,D a vápnika hlavne je aj 0,5l ,nakoľko pre mňa je liter veľa.

anlu
25. máj 2011

no tak to vyzera ze sa budeme stahovat k mojmu tatkovi, cize sa aj ja budem moct realizovat v zahrade 😀 uz sa tesiiiiiiim.
@rancuzkaf ak teraz zasadim semienka tekvice, stihne este vyrast?

anlu
26. máj 2011

a jahody kedy mozem presadit?

oscarka3
26. máj 2011

@anlu , vraj sa majú v auguste, ale ja som sadila aj keď kvitli a bolo všetko ok 😉 .

adriana7
26. máj 2011

@anlu , ja som jahody kúpila asi pred mesiacom a v pohode som ich vysadila 🙂
oficiálne je naozaj ten august najlepší preto, že sa dobre uchytia a ďalší rok už dobre rodia, ale ja som sa zmierila s tým, že poriadna úroda bude až na rok, a je to, ja som si kúpila ai minulý rok v auguste, len som nečakala, že večer "zdrhnem" rodiť, a keď som prišla domov, mm sa tváril, že to zhnité zúfalstvo v pohároch ani nevie, čo je 😀

adriana7
26. máj 2011

@rancuzkaf , ani mne tie tekvice bohvieako nerastú, dnes mi odišli aj červené melóny v skleníku, neviem, kde robím chybu, lebo žlté sú nádherné, tak som tiež rozmýšľala ako anka, že skúsim ešte raz zasiať tie hokaido, veď do novembra v zavretom skleníku hádam dozrejú, nei?

anlu
26. máj 2011

@oscarka3 @adriana7 joj dakujem vam, myslim ze ten august bude v pohode. Uz som sa tiez zmierila s tym ze neviem ci toho roku nieco z nich bude. My ich mame totiz na zahrade v meste a ta zahrada sa ma rusit a este k tomu blizko byvaju nasi "sikovny" spoluobcania, cize casto z nich ani nic nemame. Tak ich chcem presadit na druhu zahradu aby uz na buduci rok boli jahodky. A tekvicu samozrejme zabudol tatko zasiat tak preto sa pytam ci sa este oplati teraz. Asi si necham pre istotu par semienok, ze ked nic tak na buduci rok budu. A este k tym jahodam, je nejaky speci postup, ci len ich vyberiem a potom zasadim?

oscarka3
26. máj 2011

@adriana7 , no, ja máločo sadím podľa nejakého návodu v knihách. sadím, keď sa mi chce. 🙂 .
@anlu ,kľudne zasaď tie tekvice, teraz je zohriata pôda, tak budú možno rásť aj rýchlejšie ako keby si pred mesiacom.len nezabudni polievať 😉 .u nás je sucho ale slimákov je dosť 😠 , zožrali mi žltý melon a obhrýzli baklažán 😠 😠

oscarka3
26. máj 2011

@anlu , ja vyberiem, zasadím a potom medzi riadkami mulčujem

anlu
26. máj 2011

@oscarka3 aj u nas je sucho... sice predvcerom prsalo ale kto vie kedy bude znova. Minuly rok sme mali vela slimakov z tych zaplav sa tak premnozili. Teraz som tam este nebola tak ani neviem. No asi sa aj ja budem riadit intuiciou a az ked bude treba nieco zachranovat tak budem hladat odborne rady 😀 ved mam u koho 😀