Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lubii
16. mar 2008

Ahoj Lucia, kde by sa ešte dala tá kniha zohnať? Poraď. 😉

dobromila
16. mar 2008

ahojte,
ja sice vegetarianka nie som, ale ani to nezavrhujem. Tiez by som si rada precitala tu knihu od Bukovskeho. Normalne v knihkupectve ju nemaju?

shela - o co ti ide? Uz si sa vyjadrila, pozname tvoj nazor, nie je v tomto fore produktivny, dokedy budes utocit? 😨

kadea
16. mar 2008

Lubi knihu som si pozicala vo vedeckej kniznici v Kosiciah.

Shela uz by si mohla prestat a prosim nastuduj si rozdiel medzi veganstvom a vegetarianstvom. Vegani totiz nejedia ani vajicka, mlieko a mliecne produkty zato vegetariani ano. Aked ti nestaci stanovisko slovenskej pediatrickej spolocnosti a svetovej zdravotnickej organizacie tak ja uz nemam co dodat. Iba ak to, ze prestan otvarat tuto temu. Je zaujimave, ze do makrobiotiky nechodis utocit. Bude to tym, ze ani neovladas co je to makrobiotika. Pre tvoju info tiez nedavaju detom maso a dovolim si tvrdit, ze stravovanie beru este prisnejsie ako vege.

kadea
16. mar 2008

Dobromila, kniha bola vydana roku 1992 ked sa nemylim. Mala som ju pozicanu z kniznice. Da sa momentalne kupit po cesky pisana kniha, tusim Vegetarianstvo a deti. Popozeram a dam ti vediet.

kadea
16. mar 2008
zunna
16. mar 2008

Ahoj, len chcem prispieť - podporiť dievčatá s vegetariánskymi deťmi. Moja sesternica má 5 ročného - takmer úplne vege dieťa (mäso mu občas podstrčia starí rodičia 🙂 ) a je úplne zdravý. Moje dieťa je tiež zdravé a vôbec nie pozadu a on tiež neje mäso.
Ale rozhodne je veľmi dôležité, aby mamičky mali naštudované a deti jedli vyvážene.
Lucia - do IP ti napíšem kontakt na doktorku aj veg. škôlku.

shela
16. mar 2008

PORUCHY ZDRAVIA
Medzi najčastejšie poruchy zdravia zistené u vegetariánov, ktorých príjem živín nie je nedostatočný, patrí:

anémia (chudokrvnosť) – býva zapríčinená nedostatkom železa, na jej vzniku sa môže podieľať i nízky príjem vitamínu B12 a bielkovín,
zaostávanie v raste a vývoji,
infekčné choroby. V potravinách, ktoré nie sú tepelne spracované (napr. naklíčené semená), môžu prežívať patogénne mikroorganizmy a spôsobiť infekčné ochorenia (napr. infekčnú hepatitídu).
Riziko nedostatku živín a z neho vyplývajúcich porúch zdravia je tým vyššie, čím viac potravín sa zo stravy vylučuje. Nedostatočný príjem živín sa častejšie zisťuje u prísnych vegetariánov - vegánov, vitariánov, ktorí vôbec nekonzumujú živočíšne potraviny, resp. konzumujú iba surovú stravu. Toto dokazujú i výsledky z poradne pre vegetariánov, ktorej som a istú dobu venovala.
Nedostatok živín sa najskôr prejaví u ľudí so zvýšenými nárokmi na výživu – detí, ťarchavých a dojčiacich žien, dospievajúcej mládeže, starších osôb, pacientov a rekonvalescentov. Vo všeobecnosti sa týmto skupinám obyvateľstva žiadna prísna forma vegetariánskej stravy neodporúča, za istých okolností sú prijateľné miernejšie formy vegetariánstva (polovegetariánstvo – strava bez červených druhov mäsa, alebo lakto – ovo – vegetariánstvo).

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

shela
16. mar 2008

takze chcela by som vidiet tu zdravotnicku organizaciu co to odporuca 😉

kadea
17. mar 2008

Shela uz by si si fakt mohla dat poohov. Nikoho nepresvedcis, aby svojmu dietatu maso podaval a od teba tiez nik nechce, aby si svojmu to maso prestala davat. Tak bud taka dobra a tieto "rady" tu prestan pisat. Naozaj nik o ne nestoji!!!! Uz si fakt trapna.

Inak moje deti ani jedno nie je anemicke a takisto ani ja som nebola ani pocas jedneho tehu. Aj zelezo dokazes doplnit. Ide len o spravne vyvazenie stravy.

kadea
17. mar 2008

Obsah zeleza v niektorych potravinach: Obsah vapniku:
potravina 100g: zelezo v mg
hovadzie maso 3,3 hovadzie maso 8
bravcove maso 3,5 bravcove maso 21
sosovica 9 kel 179
fazula 6,9 fazula 137
psenica 5,9 cvikla 119
hrach 4,7 vlasske orechy 95
ovs.vlocky 3,8 ryza natural 32
jablka 2,2

elise
17. mar 2008

nehádajte sa tu viem že vegetariánstvo je životný štýl ja sama som ho dosť dlho preferovala aj teraz mäsko jeme inba občas aj to len kuracie. malý mám nedostatok železa (papá veľmi málo mäska lebo ho odmieta ) nedostatok železa je vrodené aj ja som tým trpela. ale neurážajte maminky a detičky, ktoré sú vegetariáni, pretože všetko sa dá v potrave nahradiť, možno nie v tom množstve alebo obsahu ako mäsko ale dnes je napríklad veľa sojových výrobkov, ja malému robím dosť jedál zo sóje aj pohánky a nemyslým si že malý je neaký podvyžíveny.priberá uplne v pohode.

lucka hlavne veľa ovocia by mali takéto detičky papať mne to poradila doktorka lebo mi malý odmieta mäso a tá pohánka sa dá robiť na veľa spôsobou aj ako ryža aj ako omáčka. 😉

kadea
17. mar 2008

jej to mi blbo posunulo tie hodnoty. Tak este raz:
Zelezo v niektorych potravinach :
potravina 100g zelezo mg
hovadzie maso 3,3
bravcove maso 3,5
sosovica 9
fazula 6,9
psenica 5,9
hrach 4,7
ovsen. vlocky 3,8
jablka 2,2

Obsah vapniku:
hovadzie maso 8
bravcove maso 21
kel 179
fazula 137
cvikla 119
vlasske orechy 95
ryza natur 32

Obsah plnohodnotnych bielkovin v 100g:
Vajcia 13mg
bravcov. maso 15,5
hovadz. maso 20,8
hydinove 18
emental 26,8
mak 19,5
soja 36
pohanka 10,2
proso 10,5
psen. muka hruboz. 15,5

Vit. B12:
podla najnovsich vedec. vyskumov si kazdy clovek, vytvara v crevach dostatocne mnozstvo vit. B12. Iba ludia co trpia na pernicioznu anemiu, ho nevedia vyuzivat. Okrem vlastnej tvorby, ktora je pre zdravy zivot postacujuca, mozeme ho hojne prijimat konzumaciou strukovin a hlavne fazule. Denna potreba sa odhaduje na 2,5mikrogramu.

kadea
17. mar 2008

Lubi,
tak ja som zacal maleho prikrmovat najprv obylninami: pohanka, pseno, dalej kukurica, ryza.
Pohanku kupujem v bio obchode ako lamanku a mixujem a takisto aj pseno.
Zacala som kupovat aj instantne bio kase: ryzovu, kukuricovu, ryzovo-pohankovu, kukuricno- pohankovu...a tak ich striedam.
Dalej vlocky pohankove, ryzove.
Potom som pridala zeleninu: mrkvu, zemiak/aj ked ten obmedzujem/ fazulku, karfiol, brokolicu, cuketu, hrasok, a pomaly vsetky, ktore nesposobuju tazkosti.
Ovocie: jablko, banan, hruska.
A uz som vyskusala a zavarila som do zeleninky cervenu sosovicu a nebol ziaden problem. Zacnem ju pouzivat castejsie.

kadea
17. mar 2008

Dievcata, tak vam tu dam par receptov na pomazanky pre inspiraciu:

POMAZÁNKA
60 g červené čočky

1 čl soli

1/4 l vody

200 - 250 ml oleje

Uvaříme hustou kaši z čočky a do vychlazené hmoty vmixujeme 200 - 250 ml oleje. Vznikne hustá majonéza jako základ pomazánek. Přidáme celer nebo mrkev (nebo obojí) na jemno nastrouhané, společně s kořením, které jsme připravili na oleji (1 čl černého hořčičného semínka, 1 čl kumínu, 1 čl koriandru, 1 čl sladké papriky). Vše promícháme, můžeme okyselit jablečným octem nebo citronem.

--------------------------------------------------------------------------------

Sójová majonéza II (5 osob)

40 g sójové mouky (jemné nebo hrubé), horká voda, sůl, 50 ml oleje.

Mouku zalijeme horkou vodou, přidáme sůl a vaříme kaši. Necháme vychladit a v mixeru mixujeme s olejem, který postupně jemným proudem lijeme. Majonéza houstne a bělá. Ochucujeme dle svých představ. Majonézu používáme do salátů a pomazánek.

--------------------------------------------------------------------------------

Ochucená majonéza z jáhel či krup

Hrnek zbylých vařených jahel či krup (z jahel je chutnější) rozmixujeme s pár zrnky hořčičného semínka a asi 1 až 2 lžícemi oleje. Můžeme trochu přisolit, opepřit, přidat asi 2 lžíce bílého jogurtu na okyselení či použít citrón, domácí kvašený ocet. Nadrobno nasekáme kvašenou zeleninu a smícháme. Lze přiředit vodou či studeným zeleninovým vývarem. Tuto majonézu můžeme použít do pomazánek, do salátů z obilnin, na zeleninu.

--------------------------------------------------------------------------------

Drožďová pomazánka

Na cibulce zpěníme 10 dkg droždí, když začne vonět, přidáme l hrnek zbylé jáhlové kaše. Vše společně podusíme, přisolíme či přidáme l lžičku sojové omáčky, kečup, utřený česnek podle chuti. Nakonec vmícháme nasekané zelené natě. Po vychladnutí mažeme na chléb a sypeme strouhaným Eidamem či balkánským sýrem (v tom případě méně solíme).

--------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka s okurkou

1 kysaná smetana 1 až 2 měkké sýry špetka soli Vše utřeme , nebo vyšleháme do hladka a přidáme nadrobno nakrájenou okurku.

--------------------------------------------------------------------------------

Fazolová pomazánka I

uvařené fazole, pórek, sojanéza ( sojová majonéza ), sterilovaná paprika, sojová omáčka, koření - ďábelská směs, olej. Osmažíme nakrájený pórek, přidáme fazole, papriku, koření a zakápneme sojovou omáčkou, promícháme, přidáme sojanézu a vše rozmixujeme.

--------------------------------------------------------------------------------
Fazolová pomazánka II

20 dkg bílé fazole, 1 pl vody, 1 pl panenského oleje, 3 stroužky česneku, majoránka, bílý pepř, sůl, sojová omáčka. Vychladlé, uvařené fazole rozmixujeme s vodou a olejem, přidáme utřený česnek, lžičku sojové omáčky a ostatní koření, necháme chvíli odležet.

--------------------------------------------------------------------------------
Drožďová pomazánka

1 cibule, cca 1 dkg droždí, 1 čl mletého kmínu, 1 čl orient. koření nebo koření podle vlastní chuti, sůl, 2 hrsti ovesných vloček, olej.

Na zpěněné cibuli rozpustíme droždí, okořeníme, přidáme vločky a sůl, podlijeme mírně vodou a podusíme. Vše je hotové, když jsou vločky měkké. Podáváme jako pomazánku či za tepla s brambory jako hlavní jídlo.

--------------------------------------------------------------------------------
Mrkvová pomazánka s celerem

1 velká mrkev, kousek celeru, sůl, citronová šťáva, 15 dkg tofu, 2 - 3 pl bezvaječné či sojové majonézy.

Zeleninu najemno nastrouháme, zakapeme citronem, osolíme, smícháme s nastrouhaným tofu a majonézou.

--------------------------------------------------------------------------------
Čočková pomazánka

1 cibule, 2 čl kari koření, sůl, 1 šálek čočky uvařené s bazalkou a saturejkou. Na oleji zpěníme cibuli, přidáme kari, čočku a orestujeme, osolíme, můžeme přidat česnek.

--------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka z avokáda

1 vyzrálé avokádo, 1 malá cibule, nejlépe šalotka, sojová majonéza, sůl, pepř, citronová šťáva.

Avokádo rozpůlíme, odstraníme pesku a slupku. Dužinu pomocí vidličky rozmačkáme na jemno, přidáme malou cibulku, lžíci majonézy, sůl, pepř, a citronovou šťávu. Důkladně promícháme.
--------------------------------------------------------------------------------
Celerová pomazánka

1 velký celer, 4 stroužky česneku, 10 dkg vlašských ořechů, 2 pl oleje, sůl, citronová šťáva.

Celer omyjeme a uvaříme ve slupce. Uvařený celer oloupeme a umeleme, přidáme česnek a rozdrcené ořechy. Dochutíme solí a citronovou šťávou.

--------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka ze sezamového semene

4 pl sezamového semene, 2 stroužky česneku, 1 pl oleje, 1 pl vody, sůl, 1 čl citronové šťávy, 1 pl Tebi.

Sezamové semeno za sucha opražíme a poté pomeleme na mlýnku na mák, přidáme Tebi, olej, vodu, sůl, prolisovaný česnek a vše promícháme.

--------------------------------------------------------------------------------
Pikantní zeleninová pomazánka

1 pomazánkové máslo, jemně nastrouhaná mrkev, celer, petržel, cibule, česnek, citronová šťáva, sůl.

Veškeré suroviny promícháme popřípadě rozmixujeme.

--------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka s paprikou a klasem

1 paprika, kyselá okurka, tavený sýr, klaso sůl, pepř.

Papriku, okurku a klaso nakrájíme přidáme sýr a koření, rozmixujeme a podáváme.

--------------------------------------------------------------------------------

Pomazánka z Nivy

Niva, máslo, stroužek česneku, pórek. Veškeré suroviny smícháme a rozmixujeme. Do tohoto základu můžeme vníchat na drobno nakrájenou kyselou okurku nebo kapii, nasekané arašidy či vlašské ořechy.
--------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka z tofu

Tofu, sezamové semeno, kysaná smetana, Tebi, sůl, kramžská hořčice.

Sojové semeno nasucho opražíme a pomeleme. Najemno nastrouháme tofu, přidáme sez. semeno a na troše oleje osmažíme, přidáne kysanou smetanu, sůl, tebi, kremžskou hořčici a rozmixujeme.
--------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka s tofu a klaso klobásou

1/2 tofu, 1 klaso klobása, 3 pl nastrouhaného sýra, 5 lžic tvrdého tvarohu, 2 pl kysané smetany, 2 čl drceného sezamu, sojová omáčka, tebi, pepř.

Nakrájené tofu a klaso klobásu osmažíme s kořením a sezamem, zalijeme kysanou smetanou, přidáme tebi, okořeníme a rozmixujeme. Můžeme přidat, jako obměnu, kremžskou hořčici nebo česnek.

--------------------------------------------------------------------------------
Zelná pomazánka

Hlávkové zelí, tofu, sezam. semeno, chilli papričky, sojová omáčka, máslo, měkký sýr, kmín, olej na smažení.

Zelí najemno nakrájíme a s nakrájeným tofu osmažíme na pánvičce, kde jsme předtím zpěnili mletý kmín a chilli, pánev stáhneme z plotýnky, zakápneme sojovou omáčkou, promícháme a na 5 - 10 vteřin vrátíme na plotnu. Na suché pánvi opražíme sezam a umeleme. Veškeré suroviny smícháme a rozmixujeme.
--------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka z kysané smetany

Pomazánku vytvoříme v různých variacích podle chuti, používáme ji na jednohubky, na chléb, či jako dressing nebo omáčku. Příklady různých kombinací: kysaná smetana + niva a třený česnek, + kurkuma, + korění massala, + měkký sýr, pepř a kyselá okurka, a pod.

Jednotlivé suroviny vždy smícháme a můžeme vymixovat.

-------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka z krup

1 hrnek krup, 1/2 tofu, menší pórek, zelí, paprika ( popř. zmrazená asijká směs), 1 kostka droždí, sojová omáčka.

Nakrájený pórek osmažíme, přidáme na kostičky nakrájené tofu, zeleninu a po chvíli uvařené kroupy, rozdrobíme droždí a necháme jej rozpustit, přidáme sojovou omáčku a rozmixujeme.
--------------------------------------------------------------------------------

Kroupová pomazánka s cizrnou

1 hrnek krup, 1/2 tofu, 1 hrnek cizrny, 1 menší pórek, 1/2 čl bílého pepře, sojová omáčka.

1 hrnek krup, 1/2 tofu, 1 hrnek cizrny, 1 menší pórek, 1/2 čl bílého pepře, sojová omáčka.
--------------------------------------------------------------------------------

Pomazánka se zelím a tofu

1/2 tofu, hlávkové zelí, pórek, 1 čl sezamových semen, 1 čl slunečnicových semen, 1 čl lněných semen, 2 pl sterilované papriky, pepř, sojová omáčka.

Na oleji osnažíme nakrájený pórek, zelí a tofu, přidáme semena, sterilovanou papriku a dochutíme pepřem a sojovou omáčkou, poté rozmixujeme.

--------------------------------------------------------------------------------
Nugeta ze svatojánského chleba

1 lžíce svatojánského chleba 1 lžíce sojové mouky 1 lžíce sladového výtažku 1-2 lžíce oleje

Vše mícháme dohromady (za studena), dokud se nevytvoří kaše. Je-li směs příliš hustá, přidáme ještě trochu oleje, popř. trochu vody. Mažeme na chléb.

--------------------------------------------------------------------------------
Sojová paštika

1 lžíce vody 1 kostka droždí sojová omáčka 1 lžíce sojové mouky 1 lžíce oleje (nejlépe olivového) česnek, cibule, popř. další koření

Vodu uvedeme do vary, rozdrobíme v ní droždí. Jakmile se droždí rozpustí, odstavíme. Vmícháme sojovou mouku a vytvoříme kaši. Přidáme olej, sojovou omáčku, česnek, cibuli a koření. Je-li směs příliš řídká, přidáme sojovou mouku, je-li naopak hustá, přidáme vodu, popř. olej. Mažeme na chléb.

lucia123
autor
17. mar 2008

Lubii, knizku som si pozicala v Ambulancii klinickej vyzivy v Ba, ale prefotila som si ju, tak ak chces, mozem Ti ju pozicat taku prefotenu, inak som ju nezohnala (aj to bola nahoda). Je vydana v r. 92 v limitovanom pocte, tak asi preto.

Zunna, velmi pekne Ti dakujem za kontakt na skolku, presne take nieco som hladala a uz som si myslela, ze ani neexistuje a predsa! 🙂 My chceme dat nasu malu Kiki do skolky sice az od 3 rokov, ale radsej budem mat uz teraz vyhliadnutu.

Nezda sa vam, ze ludia, ktory dbaju o stravu, ci uz vegetariani, vegani a pod., su taky vyrovnanejsi, veselsi a hlavne kludnejsi? Denne sa stretavam s podrazdenymi a nervoznymi ludmi, na cestach, parkoviskach, v supermarketoch a myslim, ze su taky preto lebo jedia maso. Pocula so totiz ked idu zabit zviera odchovane na potravu, tak pred zabitim vypustia do svalov od strachu vsetky jedy a adrenalin, ktory v mase zotrva az do konzumacie clovekom. To preto je shela taka podrazdena a rype 😀 . No ale musime sa lisit, ako by to vyzeralo, keby sme boli vsetci v rovnaky? 😉

lusil2005
17. mar 2008

baby, mozno je to od temy ale ked uz spominate tu pohanku - ako mam z nej spravit kasu? v zivote som nic take nejedla, nieto este pripravovat ale uz nestacim odsat dostatocne mnozstvo mlieka na vecernu kasicku a mala mi mliecne kase neznesie. mozem jej davat pohankovu kasu? da sa to rozmixovat uplne najemno? a ako to pripravit? z celej pohanky alebo krupice? vy s tym budete mat skusenosti 😝

dikez

kadea
17. mar 2008

Kusil, ja kupujem v bio obchode pohanku- lamanku.
Je jemnejsia ako ked mixnes obyc. pohanku. Inak dostat ako som uz pisala aj instantne bio pohankove kase. Tie uz len rozrobis do vody alebo do mlieka.

Ale k tej kasi. Lamanku premyjem a dam varit asi do raz takeho mnozstva vody. Necham vriet 5 minut a potom vypnem. Necham ju odstat pod pokrievkou dvadsat minut.
Rozmixujem s ovocim, zeleninou alebo len tak.

kadea
17. mar 2008

Lucia to s tym podrazdenim mas asi pravdu.
Neviem, uz kde, ale citala som pekne porekadlo: Dokial budu jatky, dovtedy budu vojny.

Inak fajn knizka je aj od Zory Dovalovej: Ajurvedicka liecitelska kucharka.
http://www.dunaj.sk/store/GoodsDetail.asp?sCGoo...

elise
17. mar 2008

kadea díky za typ na pomazánka 😵
ja varím pohánkovú kašu tak že pohánku dám do vody do ktorej som rozpustila lyžičku glugopuru a potom rozmixujem tiež kupujem bio ale v dm drogérii a potom tam pridám uvarenú mrkvičku a malý sa ide zatým zblázniť a mäsko mu nechýba 😉 a skúšala som už aj kukuričnú kašu tá sa pripravuej iba s vou a je to výborné 😉

lusil2005
17. mar 2008

dakujem 🙂

elise a co je to glugopur? 😅

a kukuricnu kasu varis z coho? z kukuricnej krupice? a s cim sa pripravuje? s vodou?

este raz dakujem za rady... nikdy som na zdravu vyzivu nebola ale malej by som ju chcela dopriat (aj ked popri masku 😉 )

elise
17. mar 2008

lusil glukopuk kúpiš v lekárni stokí okolo 30 sk ako kde a je to hroznový cukor je zdravší ako obyčajný a hlavne super chutí 🙂kukuričnú kašu aj z krupice kukuričnej aj v biootravinách predávajú také kukuričné kúsky je to malý sáčok a je tam napísané na prípravu kaše a tam dávam normálnu pitnú vodu 😉

lusil2005
17. mar 2008

a nieje ta pohankova a kukuricna kasa tazka na noc?

elise
17. mar 2008

zatial som nemala problém ale skús najskô iba 5-8 lyžičiek ako bude reagovať tvoja malá 😉 😉

lusil2005
17. mar 2008

oki diky este raz! 😉

elise
17. mar 2008

😉

kadea
18. mar 2008

Ja zase nekupujem glukopur, ale trstinovy hnedy cukor. Tiez je fajn.
A tie kase by na vecer nemali byt tazke, pretoze ja ich na veceru robim obidvom synom. 🙂
A kukuricnu kasu kupis v bio obchode uz aj instantnu.

certica
18. mar 2008

aj javorovy sirup by mohol byt podla mna, len je cenovo najmenej dostupny

lusil2005
18. mar 2008

no trstinovy cukor mam doma tak skusim to s tym ci mi to spapa, a ked hej tak skusim aj dalsie varianty.

certica akurat vcera som pokukovala v obchode po javorovom sirupe - len ma nenapadala ziadna moznost kde by sa u nas uplatnil 😀

certica
18. mar 2008

lusil, normalka do pecenia - kolace alebo ked sladis.
da sa to aj pit, poznam taky jarny ocistny napoj - ide tam javor. sirup, citron, voda a kajenske korenie 😀

indy
20. mar 2008

Som velmi rada ze tato tema vznikla a naslo sa zopar ludi, ktori zmyslaju podobnym smerom. Mam problem vo svojom okoli takych stretnut tak som velmi rada ze aspon tu je ta moznost. Tak do skoreho pisania ked tu niekto bude 😉