Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
magda22
20. apr 2009

emogeon zas som od veci, ale dakujem ti, nieco tak isto bude 😉

indy
21. apr 2009

ahojky tak nas drobec sa paradne rozbehol v jedeni, uz som mu musela pridelit vacsiu misku co si pyta omnoho vacsie porcie 🙂
zo strukovin som zatial davala len ruzovu sosovicu, ale uz by som celkom rada zaradila aj biele tofu. Len neviem ci pockat az po roku. Co myslite?

addaa
21. apr 2009

Ahojte dá mi niekto recept ako grilovať tofu? Robí sa to vôbec?

indy
21. apr 2009

adaa my ked grilujeme tak tofu tam urcite nechyba Bud biele, to nalozim chvilu predtym, alebo idealne nechat cez noc (sojova omacka, oliv. olej, cesnak niekedy horcica, alebo cerstvy zazvor) alebo udene To pokvapkam olejom, aby sa neprichytaval lebo vzdy to pokladam na alobal nie priamo na mriezku. Este mame oblubene na grilovanie sampiony, cuketu zemiaky baklazan, papriku alebo aj sojovy salam.
dobru chut 😉 mozno aj my dnes budeme grilovat

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabika11
21. apr 2009

no, ja som dnes len zirala na ceny tych sojovych parok4 kusky a skoro 100vka, nie je to trochu vela?

emogeon
22. apr 2009

my kupujeme sojove parky chilli od alfa bio a stoja cca 48 sk 😉

jaron
22. apr 2009

ja to vždy rátam cez kg, lebo takto neviem porovnať cenu, u nás mávajú sójové párky sojaprodukt drietoma za 177 až 190 /kg

addaa
29. apr 2009

Ahojte robí niekto vegetariánske francúzske zemiaky? Hodte nejaké tipy. ďakujem.

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaron
4. máj 2009

Ahojte,

toto je super, dnes som to videl a som tým nadšený.

http://www.sir.zde.cz/file/sirvideo.php?file=ww...

Stojí za to si to pozrieť, aspoň prvých 50 minút. Je tam najskôr prednáška Romana Uhrina - možno poznáte niektorú z jeho kucharských kníh (Zdravá kuchyňa v praxi - 250 receptov bez cholesterolu; Nevarte podľa kuchárok; Vegetariánska biokuchařka...) a potom prezentácia štúdie MUDr. Kahleovej z IKEM (Institut Klinické a Experimentální Medicíny) o liečbe diabetes 2. typu vegetariánskou stravou.
Je to sila. Nie že by som nevedel o podobných výsledkoch a účinkoch zdravého stravovania, ale obyčajne som používal iba informácie z USA alebo niekde vo svete (WHO hovorí...., Americká dietetická asociácia vyhlásila..., Weimar Institue a uzdravenie zdravým živ. štýlom... a pod.) Ale teraz môžete vidieť a počuť lekárku zo serióznej inštitúcie tak blízko nás hovoriť fakty o prospešnosti vegetariánskej stravy a počuť aj tých ľudí, ktorí sa zúčastnili pokusu priamo.
Je to paráda. Je to povzbudzujúce. Odporúčam všetkým diabetikom, ale i nám ako povzbudenie.

jaron
4. máj 2009

toto je správny odkaz, ten predošlý je nejaký popletený:

http://www.sir.zde.cz/file/sirvideo.php?file=ww...

jaron
4. máj 2009

Prepáčte za to opakovanie tých odkazov, nejako sa mi to zle prekopírovalo, ale ten druhý (tá druhá podčiarknutá časť) funguje správne.

zfidorka
5. máj 2009

ja francuzske zemiay robim s udenym tofu... nakrajam ho na na pruzky, alebo sa moze postruhat na hrubsom struhadle... davam klasika zemiaky a vajicka... mne takeho francuzske zemiaky velmi chutia 🙂

katkena
6. máj 2009

Sorrelia,
spominala si ze si bola na prednaske Dr. Noskovej a ze uz nekojis - mozes mi prosim poradit - dcerka ma 10 mes, pomaly koncim s kojenim lebo mam zdravotne problemy - asi do roka skoncime uplne- treba este zaradit nejake umele mlieko ? Ake a dokedy ? Poradila Ti Dr.Noskova nejake, lebo mne moja pediatricka len klasicku Bebu alebo nutrilon. Ked som tolko vydrzala kojit je mi luto davat teraz kravske UM aj ked kyslomliecne vyrobky zacnem od roka davat. Vopred dakujem za radu - riesim teraz tuto dilemu a velmi ma mrzi ze musim prestat s kojenim ☹

pozdravujem vsetkych kt. sa snazia o zdravu stravu svojich deticiek, cim dalej zistujem vo svojom okoli ze vela deti ma problemy s imunitou a myslim ze je to aj vdaka zlemu stravovaniu ....

je super ze je takato diskusia, lebo zial neexistuje ziadna literatura s navodom co kedy a odkedy u malych deti (teda navody su ale nie zdrave ☹ ), hlavne ten prvy polrok v prikrmovani 7-12 mes pociťujem ako problematický ... ja strukoviny ani tofu zatiaľ nedávam, čítala som že ste debatovali že až od roka a tak aj plánujem

sorrelia
9. máj 2009

Katkena

my dávame Hipp 2 plus probiotik 🙂 😉 ... ale aj tak zaraďujem rastlinné mliečka, napr. ovsenné, alebo ryžové od firm ASP... Používala som aj pohánkové od firmy Zajíc, ale to už nepoužívam, lebo sú tam zbytky laktózy 😠 ...

Náš jedálniček je asi takýto :
raňajky kaša z rastlinného mlieka s ovocím, môže byť aj sušené/slivky - ak jedol malý banán, ďatle, hozienka, marhule/, a buď je tá kaša z vločiek /pohánkové, prosné, ryžové, ovsenné, alebo ich kombinácia/ alebo je z ryže natural, alebo parboiled, alebo z pšena....
desiata - ovocie
obed - nejaká mňamka z tofu, strukovín, a zeleniny
olovrant - ovocie, ovocná šťava, jogurt, tofu maškrta na sladko
večera - mliečko Hipp zahustené kašou /kukurično pohánkovou, alebo hocijakou detskou kašou - sunarka, babylov,nutrilon...../ poprípade, ak je na olovrant, alebo desiatu jogurt, robím večeru z rastlinného mlieka 🙂 😉

Ozaj, Jaron mám takú otázočku. Je takýto jedálniček dobrý ? Lekárky sa bojím spýtať, aby potom všetky choroby nemali vysvetlenie vo vegetriánstve 😒

jaron
9. máj 2009

Ahojte.

Sorrelia, neviem, či by som ja mal nejako hodnotiť jedálniček tvojho malého, ale keď sa už pýtaš, tak si tú "trúfalosť" dovolím 🙂 . A možno to bude tiež (ako aj tvoj opísaný jedálniček) na inšpiráciu aj pre Katkenu a iných.

Na prvý pohľad vyzerá jedálniček naozaj dobrý, páči sa mi. Skúsim to prejsť podľa nejakej šablóny, pomôcky, asi takto:

1. Základná skupina potravín celozrnné obilniny - to je základ stravy ako u dospelých tak aj u detí, akurát u detí môže byť trochu viac tých iných potravín (bielkovinových a tuku - o tom neskôr)
Na raňajky používaš rôzne kaše, večer tiež a myslím, že sú to väčšinou celozrnné (tuším používaš aj kupované aj doma robené, ak som to správne pochopil, neviem, aké majú zloženie tie kupované, my sme používali takmer výlučne doma robené, zdá sa mi ich príprava dosť nenáročná, ale nehovorím, že je zlé, keď používaš aj kúpené) Tiež odporúčam celozrnnú špaldovú krupicu BIO (napr. od Ekotrend Myjava - výborná a zdravá).

2. Ovocie a zelenina -
používaš asi dostatok ovocia, čo je dobré. Trochu by som možno pridal zeleniny, tú si spomínala len raz - na obed, (ale možno ju používaš aj inokedy, len to nepíšeš). Napr. niekedy na raňajky namiesto s ovocím, urobiť kašu so zeleninou (mrkva, brokolica, hrášok...)

3. Bielkovinová skupina (strukoviny, orechy, semená, tofu a iné sój. výrobky, pre nevegetariánov tiež menej zdravá alternatíva mäso, ryby).
Táto skupina potravín bude postupne u detí trochu dôležitejšia ako u dospelých. Píšeš, že na obed mávate strukoviny, tofu, zeleninu, tiež na olovrant tofu, čo je super. Možno by bolo dobré porozmýšľať už o rôznych orechoch a semenách – napr. pomletý sezam (bohatý zdroj vápniku) pridávať do kaší a pod. Ale možno máš dosť vápnika z mliečnej skupiny, takže tých alternatív je viac.

4. Mliečna skupina (trochu sa môže prelínať s tou bielkovinovou, lebo je zároveň dobrým zdrojom bielkovín a niektoré bielkovinové jedlá ako napr. tofu sú zase dobrou alternatívou mlieka)
Používaš rôzne druhy mlieka - rastlinné, potom špeciálne mlieka pre deti a jogurt, takže o túto skupinu jedál, by nemala byť u teba núdza.
Doplním len zopár všeobecných informácií: U tých rastlinných mliek je dôležité, aby to nebolo len napr. sój. mlieko v prášku, ktoré obsahuje málo bielkovín, ale aby to bolo pravé sójové mlieko tekuté s obsahom bielkovín (podobné množstvo ako u kravského). Alfa Bio nápoj (cena asi 1,20 €/l) je dobrý, obsahuje B12, chýba mu len dostatok vápnika (ten treba doplniť už spomínaným jogurtom, tofu, listovou zeleninou, sezamom a pod.). Sój. mlieko Alnatura (asi 1,5 €) obohatené o vápnik je tiež dobré a sú aj iné dobré značky, aj keď často už za cenu 2 – 2,5 €/l (Provamel...)

Podľa odporúčania napr. Americkej dietetickej asociácie špeciálne mlieka vyslovene určené pre detskú výživu je dobré používať pokiaľ dieťa nie je kojené do 1 roka ako náhrada za materské mlieko, po 1 roku sa už nemusia používať tieto špeciálne, ale len bežné kravské (alebo výrobky z neho) alebo rôzne rastlinné.

5. Koncentrované tuky a oleje, cukor a pod.
Môže byť dobré pridávať do stravy trochu oleja, hlavne repkového a ľanového. Cukor a iné sladkosti u malých detí by som sa snažil oddialiť ako sa len dá. Ešte si ho za život užijú.

Čo sa týka špecifických živín, možno niekedy problematických, tak B12 máte s jogurtu, predpokladám, že je tiež v niektorých tých špeciálnych mliekach, ktoré používaš a tiež v tom Alfa Bio nápoji, takže s tým by nemal byť problém.

Vitamín D – neviem, naša malá sa narodila v septembri a používali sme Vigantol (vit. D pre deti), tiež sa nachádza v mliečnych výrobkoch a vo vajciach a rybách (my ale ryby nejeme), treba zvážiť do akej miery ste vystavený slnečným lúčom, prípadne sa poradiť s lekárkou. Za najprirodzenejší zdroj však považujem stále primeraný pobyt na slnku, čo bude postupne s pribúdajúcimi rokmi dieťaťa možné a v období zimy i teraz v malom veku občas siahnuť po doplnku, prípadne už spomínané mliečne výrobky a sem tam vajce – takto to riešime my.

Omega 3 mastné kyseliny.
Nachádzajú sa v sóji (tiež v tofu), vo vlašských orechoch, v morských riasach, v oleji repkovom a bezkonkurenčným zdrojom je ľanové semeno alebo olej. Stačí ho pomlieť a primerané množstvo (napr. lyžica) pridávať do stravy. Alebo je dobré pridávať do stravy olej repkový alebo ľanový.
Chemicky je omega 3 z rastlín (kyselina linolenová) možno trochu niečo iné ako z rýb (chemicky to neviem príliš rozobrať, ale ani to nepotrebujeme vedieť, hlavné je, že tieto rastliny sú dobrým zdrojom omega 3 MK, možno veľmi laické prirovnanie: je to ako keď beta karotén – je zdrojom vitamínu A).
Ľanový olej obsahuje až asi 20 krát viac omega 3 MK ako atlantická makrela, 40 krát viac ako ružový losos a 80 krát viac ako tuniak.

Tak asi toľko, Sorrelia, myslím, že jedálniček tvojho dieťaťa je dobrý. Písal som trochu zopár všeobecných rád, ak niečo uznáš za vhodné, môžeš u malého upraviť.
Veľa zdravia želám a dobrú chuť. 🙂

sorrelia
10. máj 2009

Ďakujem veľmi pekne za všetky pripomienky 🙂 😉 . Naozaj som sa nemala koho opýtať. Lekárka je tá posledná osoba, ktorej by som sa pýtala 😒 .

Keďže drobec má rok , doteraz sme orechy nepoužívali /lekárka odporúčala až po treťom roku/. Teraz už môžeme, ak som správne pochopila. Teším sa 🙂 . Zeleninu skutočne jedávame len na obed. Skúšala som strúhanú mrkvu s jablkom, ale to drobec rezolútne odmietol. Vidíš, vôbec ma nenapadlo, že raňajky a večere môžem robiť aj na slano 😀 paráda. Vyskúšam dnes. Mliečko dávam aj sušené aj tekuté. Sušené je od firmy ASP, a tekuté od alfa bio. Olej používam olivový a repkový. Denne chodíme na dvojhodinové prechádzky po okolí. Do jedál pridávam slnečnicové semiačka, sezam, ľan - v rozmixovanom stave. Tiež sem tam klíčime - najmä mungo a raž.

Tak a teraz idem na záťah po obchodoch. Urobím si veveričiu zásobu orechov 😀 ...
Hm, inak z mnohými prodkutami mám tu v Štiavnici problém, teda nie že by mi robili problém, ale nedajú sa tu kúpiť. A keďže sme momentálne bez auta je to nemdobrééé. ☹

dominika1507
10. máj 2009

nooo takze ja som vegetarianka a od narodenia mam 15rokov a som uplne rada..a voobec nic mi nechyba skoro nikdy som nebola chora..nemusela som brat antibiotika a podobne.... cize ja to leeen odporucam!!!!!!! 🙂

jaron
10. máj 2009

Ahoj Dominika,

asi si tu prvý krát a nielen v tejto téme, ale na modrom koníkovi vôbec, tak ťa rád vítam.
Ako je to u vás doma? Si doma čo sa týka stravovania v opozícii alebo si v tom s rodičmi rozumiete?

Jaro

jaron
10. máj 2009

Dominika, teraz ma napadlo, že tie moje otázky asi nie sú logické, veď píšeš, že si od malička vegetariánka a také ročné - dvojročné dieťa by si asi ťažko mohlo diktovať, akú stravu chce. 😀

indy
12. máj 2009

jaron super zhrnutie 😉
lanove semiacko sa tiez snazim co najviac pouzivat. Lanovy olej som pouzivala kazdy den lyzicu v tehotenstve. Tiez som ale citala, ze ten olej sa strasne rychlo znehodnocuje (musi sa skladovat v chladnicke ale aj tak dost cenneho po case z neho unika),neviem co je na tom pravdy. Viac vraj vytazime z lanoveho semiacka, ale to tiez musi byt len cerstvo namlete. Nemalo by sa mliet do zasoby.
Inac ja sa tesim ked nas drobec bude mat viac zubov, lebo on by tak rad chrumkal cerstvu zeleninu a neni cim 😀 Tak aspon varenu dostava do ruky makksie ovocie, ale vacsinu stravy ma stale bud struhanu alebo mixovanu.

mimom
12. máj 2009

ahojte,my nie sme vegetariani,ale mala ma velmi tazku potravinovu alergiu,takze sem-tam k vam nakuknem a inspirujem sa,mozno to bude vyzerat blbo,chcem sa spytat na tie semiacka-to sa normalne pomlie alebo rozmixuje?treba to predtym nejak namacat?

jaron
12. máj 2009

Ahoj Mimom.

Pre mňa je mletie semiačok veľmi aktuálna téma preto, lebo sme si asi pred dvoma týždňami kúpili prvykrát mixér na kávu 🙂 . A je to paráda. Dovtedy sme sezam, ľan a pod. mleli na makovom mlynčeku a v uzavretej nádobe uschovaváli asi týždeň v chladničke. Teraz si dáme trochu do mixéra, narátam do 10 a je to. Čerstvé a zachvíľu. Mixér sa potom len veľmi lahúčko "opráši" (utrie). Začalo ma to baviť (ako nová hračka malého chlapca 😀) a vďaka mixéru sme v každodennom používaní ľanu (prípadne sezamu) dôslednejší. (Mak budeme asi i naďalej mlieť, toho sa zje naraz trochu viac a chceme si ten mixér trochu šetriť.)

Takže áno, treba tie semiačka kvôli využitiu v tele pomlieť alebo rozmixovať na sucho (nenamáčať). (Sezam je hlavne na vápnik, ľan hlavne na omega 3 MK, samozrejme obsahujú aj všeličo iné dobré, napr. sezam zinok atď.)

A na čo je malá alergická? A druhá nie je? (Ak sa ti chce písať)

mimom
12. máj 2009

starsia iba na pel a mladsia skoro na vsetko,hlavne BKM,lepok,vajcia,orechy,citrusy,netoleruje ani soju,toleruje len ryzu,quinou,mrkvu,zemiak,cuketu,brokolicu,cervenu sosovicu,ovocie iba udusene.sezam som skusila do peciva a chleba a stolerovala to,tak ma zaujalo jeho dalsie vyuzitie prave kvoli vapniku.

jaron
12. máj 2009

Na peľ som alergický aj ja, už asi od ôsmej triedy, za tie roky sa to vďaka Bohu podstatne zlepšilo a nejako obzvlášť ma to netrápi.
Ale tie komplikované potravinové alergie ako má tvoja mladšia dcérka to je riadne svinstvo (s prepáčením, neviem slušnejší výraz). Niečo podobné má dcéra mojej kolegyne (je už dospelá, vydatá). Niekedy sa zamýšľam nad tým, či na to neexistuje nejaké riešenie, aspoň aby sa zoznam tých nepovolených potravín zmenšoval. Žiaľ veľa uspokojivých informácií o tom nemám. Ale nechce sa mi veriť, že by sa s tým aspoň čiastočne nedalo niečo robiť. Dúfam, že sa to raz dozvieme.

Trochu mi chodí po rozume vegánska dieta. Nechcem, aby to vyzeralo, že si sa dala do reči s vegetariánom a ten ťa hneď agituje na vegetariánstvo, ber to slobodne (aj ja), je to len informácia. Chodí mi to po rozume preto, lebo sú ako také správy o prospešnosti vegánskej diéty pri alergiách ako senná nádcha, pri reumatoidnej artritíde a pod. Sú to často ochorenia, ktoré sa týkajú imunitného systému (autoimunitné ochorenia...) a to môže súvisieť i z alergiami na potraviny (alebo ide len o neznášanlivosť potravín?). Riziko takejto stravy, pokiaľ je správne zostavená, je nulové, úžitok je vždy, aj keď nemôžem zaručiť úspech konkrétne pri probléme tvojej dcérky. Možno by to však stálo za pokus aspoň na nejaký čas. Je to len myšlienka, informácia, ktorú ti predkladám na zváženie, ak ju zamietaš, nič sa nedej, kludne sem môžeš písať a pýtať sa i ďalej.... 🙂

Veľa trpezlivosti pri príprave stravy dcérkam a veľa zdravia vám všetkým želám.

mimom
12. máj 2009

a vies,ze som uz po tej veganskej strave poskulovala?urcite ma nenahovaras,ale vela aj z vasej stravy sa da vyuzit pri takychto problemoch,samozrejme podla tolerancie,preto aj vas obcas spehujem,vlastne,ked si to tak zhrniem,ciastocne to aj dodrziavame,len musim este nastudovat nejake receptiky,aby sme tu stravu nemali taku jednotvarnu,len keby sme toho viac tolerovali.a inac-starsia doslova miluje tvoj tofu ovocny kokteil so sojovym mliekom a ja tiez.

mimom
12. máj 2009

jej a zabudla som-dakujem za tie semiacka,budeme to urcite vyuzivat.