Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
17. aug 2011

@anlu nemusi ti posielat @rancuzkaf, ja uz mam odlozenu tekvicku na semienka, mali by byt ok, tak ti potom nejake dam 🙂

anlu
17. aug 2011

@zfidorka jeeej dakujem, dufam ze na buduci rok mi uz vyrastu... a davala si priamo semienka do zeme, ci si najprv vypestovala sadenice?

zfidorka
17. aug 2011

@anlu sadil ocino, pokial viem, tak ich daval priamo do zeme... keby si bolo teraz niekedy v ke, tak ti mozem dat nejake kusky na okostovanie 🙂

anlu
17. aug 2011

@zfidorka no akurat vcera som bola... a myslela som na teba. No nestihli by sme sa stretnut. Ale na buduce si uz naplanujem tak aby sme dali aj stretko 😉

zfidorka
17. aug 2011

@anlu oukej 😉

rancuzkaf
17. aug 2011

@usiko Bukovsky vela cerpal vo svojej knihe Veg. dieta zo zahranicnej literatury, kde su ine zvyky so zavadzanim potravin do stravy dietatka, co nebolo akoby "site" na slovenske deti....ja som tiez na niektore veci cumela ako puk, ale teraz by ma uz nic neprekvapilo po dlhorocnom pobyte v cudzine 🙂 .....ako uz bolo pisane, kazdy si vyberie z tej knihy to, co poklada pre svoje dieta za vhodne 😉 urcite tu nikto z nas svojim detom nijako neublizil

rancuzkaf
17. aug 2011

@zfidorka dik, si ma zachranila.....po minulorocnych skusenostiach s posielanim semienok som zacala mat strach, ze nas budu mat za drogovu mafiu 😀

zfidorka
17. aug 2011

@rancuzkaf 😀

leishmania
18. aug 2011

poradite mi ako pripravit cviklu pre 8mes dieta? s cim to uvarenme skombinovat?

usiko
18. aug 2011

tu cviklu by som aj ja rada vedela....ja asi len uvarim na pare, alebo urobim z nej stavu.....kvoli zelezu......

Chcela bysom sa opytat: malej vysli vysledky krvi dobre, ale zasobu zeleza ma ponizsiu, tak som sa chcela opytat: papame, pseno, ryzu natural, sezam, lan , graham cestoviny, petrzlen, vnat, zelerovu vnat, slnecnica, tekvica, por, brokolica, karfiol, sosovica, fazula, masko je len ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 1-2x tyzdenne.....ako prosim vas to zelezo este doplnit? bola som si ista, ze to bude cele v poriadku a aha...zase nie.......dakujem.....

estterka
18. aug 2011

@usiko melasu davam este za pol lyzicky denne do ovocia. a ovsenne vlocky,ale tie mi nechce jest,

zfidorka
18. aug 2011

@leishmania ja zvyknem cviklu varit v celku (v tlakovom hrnci), pre 8.mes. babo by som ju uvarenu rozmixovala napr. s mrkvou alebo s popucenym zemiakom...

@usiko ja som citala ze zasoby zeleza sa doplnaju dost pomaly a kym su opat v norme, tak to trva urcity cas...
len na doplnenie, kombinujes potraviny bohate na zelezo (napr. strukoviny) s potravinami obsahujucimi vit. C (napr. jablko, petrzelnova vnat)?

zfidorka
18. aug 2011

@estterka ja malej zvyknem davat pomixovane ovsene vlocky aj na zahustenie inych prikrmov, napr. strukovinovych privarkov...

jaron
18. aug 2011

@usiko ahoj, možno to znie tak nezodpovedne a neseriózne, ale zdá sa mi, že odpoveď ako ešte doplniť zásoby železa ma napadá: nijako 🙂. Všetko je v pohode. Píšeš, že malá má výsledky krvi dobre, len zásobu železa má ponižšiu, z čoho som pochopil, že nie kritickú, ak je to tak, ak malá nemá naozaj nejaké vážne komplikácie, a stravuješ sa naozaj zodpovedne (ako píšeš) tak naozaj je to v poriadku. V tom veku je to bežné, ono sa to po čase upraví. A zdravie nie je iba o teoretickom naplnení tabuliek pre obsah železa v krvi 🙂.

estterka
18. aug 2011

@zfidorka no skusim. ked nasa je extra pripad. pseno jej uz takto maskujem do hlavneho jedla. 😒

estterka
18. aug 2011

@jaron prosim ta,po akej dlhej dobe,pri snahe upravy anemie je vidiet vysledky? lebo nam nepovedali,kedy na krv a my to mame vsetko velmi nizke,naozaj ma silnu anemiu.

jaron
18. aug 2011

@estterka pokial má malá naozaj nízke hladiny a silnú anémiu, samozrejme neplatí to, čo som písal
@usiko

ten čas ti neviem povedať, lekár by sa mal s tebou dohodnúť na ďalšom vyšetrení,
po pol roku by sa nazoaj už malo čosi zmeniť (možno aj skôr), ale je to naozaj iba môj neoverený názor

jaron
18. aug 2011

@usiko a samzorejme dôležitá kombinácia vit. C a potraviny so železom, ako píše @zfidorka

usiko
18. aug 2011

@estterka fuuuham melasu papam ja,ale nevedela som ze jej mozem dat.....snazim sa jej cukry obmedzovat...ale ked nic ine, skusim...

usiko
18. aug 2011

@zfidorka ovsene vlocky ma kazdy den v jogurte.....tak ja neviem,kde je problem..... ☹

usiko
18. aug 2011

@jaron vitamin C davam, C-salts, denne, asi 500mg mozno, alebo 1 gram, kedy ako, podla oka.....

usiko
18. aug 2011

@jaron dakujem tiez za ukludnenie, lebo uz naozaj neviem,co by som jej pridala... a strukoviny jej nechcem davat denne.....

zojec
18. aug 2011

@usiko podla mna sa tiez vobec nemusis znepokojovat zelezom v krvi. co stat to ina tabulka priemeru zeleza. myslim si, ze ked papa aj maso, a vsetky spominane produkty, je aj Cecko tak ho ma v potrave az az 😉 moja mala do roka skoro vobec nic nejedla, len pila MM a nic jej nechyba. ani ja a ani lekarka nevidi dovod na robenie odberov. priberala pekne, farbu ma dobru, je zdrava, tak sa vobec netreba znepokojovat 😉

estterka
18. aug 2011

@zojec vies co,ani na nasej nebolo vidno,ze ma anemiu 😖 len u nas bol problem,ze sa narodila o mesiac skor a teda tu rezervu nemala az take dostacujucu,aspon to nam tak vychadza,ze z toho to ma.presne ako pises ty,kolko je takych deticiek,ze do roka nejedia takmer nic a nemaju s tym problem.u nas je to fakt nic moc,lebo keby jej to este viac klesne,musime dat zelezo v kvapkach,lebo by uz bola na hranici transfuzie. a problem tychto lekarov je,ze nevedia,kedy spravit kontrolne odbery,lebo nemaju skusenosti s tym,ze sa to snazime dat do poriadku stravou. zatial suhlasilize hoci ma tie hodnoty take ake ma,tak je to nejaky typ anemie,co nie je nebezpecny pre nu a kedze trva dlhodobo a dlhodobo to klesalo,tak ona sa neciti zle,je v pohode.

@usiko vies,ze som vobec neriesila,ze je to sladidlo? kedze sa snazim vyhnut liekom,lebo obsahuju ecka nevhodne pre deti,tak toto bola fakt dobra volba pre nas. nedavam jej k tomu c-salt,ale miesam to vzdy s ovocim,teda maskujem to,takze to vzdy je s ceckom.

jaron
18. aug 2011

ono to dokonca ani nemusí byť iba samotné C, ale organické kyselniny celkovo alebo aj napr. kvasené produkty

aj preto je už samoztné ovocie a zelenina výbornou potravou pre krv, nie je to len C, nie je to len Fe, je to zmes rôznych vitamínov, minerálov, prírodných farbív a kopec iných látok, ktoré sa umelo ťažko dajú namiešať

jaron
18. aug 2011

fermentácia je kvasenie? nemýlim sa? myslím, že je to to isté

takže napr. aj malé množstvo kvalitného balzamikového octu pridaného do šalátu (sám o sebe je zdrojom Fe aj C a iných látok) plus nejaký kvalitný zdroj Fe (fazuľa, šošovica) môže byť výborná kombinácia

jaron
18. aug 2011

trochu o inom, ale toto stojí za to si prečítať:

Odporúčania WHO týkajúce sa zníženia nutričného príjmu mäsa a iných živočíšnych produktov sa stalo impulzom pre zvýšený záujem o možné riziká spojené s deficitom bielkovín. Táto obava je neopodstatnená, nakoľko odporúčané výživové dávky bielkovín, predovšetkým tie, ktoré boli formulované po 2. svetovej vojne, sú už v súčasnosti považované za príliš vysoké, v prípade niektorých krajín dokonca dva až trikrát vyššie ako súčasné odporúčania WHO. Medzinárodné odporúčania v súčasnosti uvádzajú nižšiu konzumáciu mäsa, ako v minulosti, približne dve porcie denne (tabuľka 5). Vysoko bielkovinová diéta nemá zdravotné benefity, naopak sú s ňou spojené niektoré závažné zdravotné riziká. Vysoká koncentrácia voľných aminokyselín v krvi môže neúmerne zvyšovať nároky na metabolickú kapacitu pečene a obličiek, pričom zároveň rastú aj nároky na vylučovanie zvýšeného množstva dusíka z organizmu. Tento stav môže viesť k acidóze, hnačkám a zvýšenej koncentrácii amoniaku a močoviny v krvi. Vysoko proteínová diéta môže byť tiež asociovaná s parciálnou renálnou insuficienciou (Knight a kol., 2003, Goldfarb a Coe, 1999). Osoby dlhodobo konzumujúce neúmerne vysoké množstvo bielkovín živočíšneho pôvodu sa vystavujú riziku vzniku ireverzibilnej renálnej insuficiencie, pričom je potrebné poznamenať, že tento účinok nemajú bielkoviny rastlinného pôvodu. Vysoký príjem bielkovín je zvlášť nebezpečný pre dojčatá, ktorých nezrelé obličky sú nútené vylučovať nadmerné množstvo metabolických dusíkatých produktov. Nadmerný príjem bielkovín v detstve môže participovať na zvýšenom riziku rozvoja obezity a hypertenzie v neskoršom veku (Parizkova a Rolland-Cachera, 1997).

(časť dokumentu: STRAVOVACIA A VÝŽIVOVÁ POLITIKA PRE ŠKOLY; Program rozvoja školského stravovania
v európskom regióne; Program pre výživu a potravinovú bezpečnosť; Regionálna kancelária WHO pre Európu
Copenhagen 2006)

leishmania
18. aug 2011

@zfidorka dakujem 🙂
@estterka a kolko ma mala Hb?

renin
18. aug 2011

@jaron Ahoj,všimla som si ,že publikuješ,články,tak by si mi mohol snáď poradiť.V literatúre som čítala názory,že kvasená kapusta,kukurica a sójové produkty prekysľujú organizmus.Chcela by som vedieť tvoj názor,nakoľko mám zápal kĺbov.Proste nechcem mať v tele kyslé prostredie,čo podporuje tvorbu zápalov.Snažím sa to zmeniť aj stravou.Aký máš názor na niekoľko dňovú hladovku na očistenie kĺbov od zápalu?Doktori totižto tento problém neriešia,predpíšu lieky a je to pre nich vyriešené.Ja to skúšam stravou,čo sa mi zatiaľ ako tak darí,nakoľko sa mi začal zlepšovať zdravotný stav.

estterka
18. aug 2011

@leishmania 84 mala.lenze nasa mala zelezo 6 a norma u nas je 25-156 a aj ostatne hodnoty ukazovali silnu anemiu. ale boli sme kvoly inej veci na kontrole vo velkej detskej nemocnici na gran can a tam mi povedali,ze ma to nizke,ale nepredstavuje to pre nu teraz ziadne riziko,teda mozme to pomaly stravou zvysovat.