Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
22. aug 2011

@dorotka66 Tu je ešte zopár rád z knihy od Dr. Bukovského, znova však platí, že to nie je presne zostavené na tvoj konkrétny prípad, sú to všeobecné rady, mnohými sa však je možné inšpirovať:

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě není známa, ale předpokládá se, že tkví v poruchách imunitního systému. K bolestem kloubů se přidružuje ztuhlost, zvýšená teplota v kloubech, otoky, zarudnutí, vyčerpanost. Stav se vyvíjí do výrazných deformací kloubů. Někdy se přidružuje i anémie a úbytek hmotnosti. Onemocnění je nejčastější mezi 35.-45. rokem života a je 2-3krát častější u žen než u mužů. Nejčastěji jsou postiženy klouby rukou, lokty, kolena, články prstů. V 10-15 % končí onemocnění částečnou nebo úplnou invaliditou.

Léčba
1. Dieta s omezením tuků je nezbytná. Dr. Luces z Wayne State University School of Medicine tvrdí, že u pacientů, kteří přísně dodržují dietu bez tuků, se mohou bolesti a otoky úplně ztratit.81
2. Velmi užitečná je několikadenní hladovka, při níž se klouby vyčistí. Poté ovšem dodržování diety. Pokud se pacienti vrátí k původní nesprávné stravě, všechny potíže se vrátí.82
3. Podle jedné studie83 až u 86 % pacientů byla revmatoidní artritida spojena s alergií. Doporučuji vyloučit všechny alergizující potraviny. Existuje mnoho druhů alergenů. U revmatoidní artritidy se jedná především o mléko, sójové výrobky, vejce, kávu a cukr.
4. Při léčbě anémie spojené s revmatoidní artritidou neužívejte lékárenské přípravky obsahující železo. Zhoršují záchvaty. Doporučuji kopřivu pro velký obsah železa.
5. Kravské mléko patří mezi nejsilnější alergeny a má často přímý vztah k projevům nemoci a zhoršení zdravotního stavu pacientů. Vylučte ze svého jídelníčku na několik týdnů všechny výrobky z kravského mléka (mléko, jogurt, sýry, máslo) a budete překvapeni zlepšením zdravotního stavu.84
6. Zvyšte podíl syrového ovoce a zeleniny ve stravě. Syrová zelenina a ovoce by měly pokrýt 20-30 % celkové stravy. Taková strava pomůže vyčistit klouby a má pozitivní vliv také na imunitní systém.
7. Jednou z nejdůležitějších součástí léčby je cvičení. Cvičte hlavně ráno, kdy jsou klouby ztuhlé a trvá několik minut až hodinu, než se klouby uvolní. Cvičení odstraňuje bolest a je prevencí vzniku deformací. Důležitý je také správný poměr mezi cvičením a odpočinkem. Nadměrné cvičení může způsobit zánět, nedostatek pohybu zvyšuje bolesti. Přestože se pacient často cítí unaven (vyčerpanost je všeobecný příznak nemoci), je nutné, aby se nevyhýbal pohybu a postupně při cvičení zvyšoval námahu. Z následujících cviků provádějte denně každý cvik 5krát.
- Sevřete ruku v pěst a pak pěst prudce rozevřete.
- Kružte zápěstím v úplném kruhu.
- Kružte celými rameny.
- Položte prsty na rameno téže ruky a potom prudce upažte.
- Vleže pokrčte nohy v kolenou, přitáhněte k břichu a napněte.
- Vleže na zádech zvedněte nejdříve jednu nohu, potom druhou kolmo vzhůru.
- Vleže na břichu zvedejte střídavě nohy.
- Vleže na břichu zvedejte hlavu a ruce.
- Vsedě na posteli s nohama přes okraj hmitejte nohama do stran s překřižováním nohou v poloviční výšce.
- Ve stoji spatném vzpažte a pomalu se postavte na špičky.
- Sedněte si na lýtka tak, abyste se země dotýkali nártem. Vzadu se podepřete rukama a pomalu přenášejte váhu na chodidla zakláněním se dozadu a zvedáním kolenou ze země.

Cvičení bude efektivnější, když budete mít tělo předem dobře vyhřáté. Cvičte opatrně a pomalu.

8. Úplný klid na lůžku je vhodný hlavně při akutním zánětu. Při zhoršení 2-4 hodiny během dne. Pro prevenci kontraktur kyčelních kloubů je vhodné ležení na břichu (minimálně 30 minut). Ležte bez polštáře (nepodkládejte ani kolena) s rukama podél těla dlaněmi vzhůru.
9. Pacienti s nadváhou by měli snížit hmotnost, protože nadváha škodí kloubům, které se účastní držení těla ve vzpřímeném postoji.
10. Při bolestech dbejte na správnou chůzi, správnou polohu končetin vsedě ap., abyste zabránili vzniku deformací.
11. Používejte na noc jemné bavlněné rukavice. Udrží teplotu kloubů prstů a zabrání „ranní ztuhlosti“.
12. Teplo udržíte také elektrickým polštářem (ve spánku). Někteří lidé tvrdí, že spací pytel má stejný účinek.
13. Na ranní ztuhlost doporučuji nahřátí – teplou koupel nebo sprchu. Na bolestivé a zanícené klouby v akutním stadiu aplikujte ledové obklady.
14. Stejně užitečné jsou masáže. Nemasírujte však akutně zanícený kloub. Masáž se má aplikovat na okolní svaly – ne na klouby.
15. Střídání tepla a chladu (6 minut tepla a 4 minuty chladu) výrazně zlepší prokrvení postižené oblasti.
16. Blahodárně působí známé parafínové koupele nebo zábaly. Parafín má schopnost prohřát tkáň rychleji a lépe než jiný dostupný materiál.
17. Vyzkoušené a oblíbené jsou obklady z čerstvého strouhaného křenu, roztlučeného hořčičného semene nebo směsi těchto látek v poměru 1:1. Do gázy zabalte v tenké vrstvě připravenou hmotu a dejte na postižené místo. K rozdrcenému hořčičnému semeni můžete přidat tolik teplé vody, aby se směs spojila.

andrea76
22. aug 2011

@adriana7
Adriana, môžeš mi poslať názov toho prípravku, prosím. Trpím na cievne ochorenie, zvýšenú zrážanlivosť krvi

radha
22. aug 2011

@zfidorka, @zojec, @anlu,@adriana7- žienky 🙂 ako často papajú vaše detičky strukoviny do týždna? Moja Sofi už papá šošovicu-červenú aj hnedú, cicer i klíčené mungo skusila 😉 , taak skor iba všetko koštuje ako papa poriadne, zatial. a ešte by ma zaujimalo či ste davali žltko, toto nejak necitim zatim u nej...dakujem vam!

jaron
22. aug 2011

@dorotka66 ešte malý dodatok:

pochopiteľne v prípade vylúčenia akýchkoľvek živočíšnych potravín netreba zabudnúť na vitamín B12 (ako vhodný zdroj postačí obyčajná "tabletka"), ale to je už celkovo iná téma, ako zostaviť vegánsku stravu tak, aby v nej nič nechýbalo, to potom, keď by to bolo pre teba aktuálne

zojec
22. aug 2011

@radha v 7 mesiacoch som este malej strukoviny nedavala.. prvu sosovicu jedla tusim v 9. zltko som davala len sporadicky.. b. nebola velky jedak, tak som do nej zbytocne netlacila 😉 boli dni ked nezjedla dokopy vobec nic.

rancuzkaf
22. aug 2011

@radha ja som tiez zacala ked mala 9 mesiacov (2-3 x do tyzdna) a neskor zltko nie casto (jedno za dva tyzdne) a ked uz jedla cele vajicko, zltko jej prestalo chutit a do teraz vyjeda len bielka 🙂

radha
22. aug 2011

@zojec, @rancuzkaf dakujem , Sofi davam prikrmy od konca piateho m. ,bo sme čiastočne na UM, tak to mame o mesiac posunute,. tak pojdeme pekne zlahka , aj so žltkom 😉 ...ani mne moc žltko nevoní veru 🙂
@zojec a už sa dcerka rozpapala?

zojec
22. aug 2011

@radha ano uz papa ovela lepsie 🙂 tak okolo 13 mesiacov sa celkom rozjedla.. 😉 a zltko samotne jej uz vobec nedavam, ani vajce.. ani ja ho nejem samotne, tak mi to nejak ani nepride. uz jej aj malokedy uvarim samostatny obed. je to, co jem aj ja, aby sme si nezavideli 😉

radha
22. aug 2011

@zojec skvelé 😉 , nech jej chutí aj nadalej! tiež sa tešim na tie chvile, ked budeme papat to isté (viacmenej 🙂 )

anlu
22. aug 2011

@radha ja som tiez zacala davat strukoviny (najprv sosovicu) tak v 10 mesiaci asi, ale ona tiez do roka velmi nejedla a zo zltka vracala tak som jej ho vobec nedavala. Ono to netreba nejako silit a nahanat sa s papanim, nechaj to na nu nech spapa kolko jej chuti, do roka je to skor len take ochutnavanie 🙂

radha
22. aug 2011

@anlu dakujem , hej maš pravdu , zatial je to ochutnavanie a so žltkom počkam ešte.
a ako si nedavno pisala , že si musiš personal v bio obchode vyškoliť 😉 , tak aj v tom našom pezinskom, mi čo to doobjednavali, ale je to nový obchod a učia sa rychlo! a predavačka ked ma zbada vo dverach , už hlasi kedy dostanú tempeh 😝
jaaj som si chcela robit zmrzlinku podla tvojho receptiku, už slintam ako doberman , no a pokažde zabudnem kupiť gaštanove pyré.. 😖 ..hned si to poznačim radšej 😀

adriana7
22. aug 2011

@renin @dorotka66 , ľudia, ktorí liečia choroby vegánskou a vitariánskou stravou sú toho názoru, že artritída je ochorenie, ktoré spôsobujú usadeniny vápnika anorganického pôvodu v chrupavkách kĺbov, je to následok nadmernej konzumácie koncentrovaných uhľohydrátov, podľa dr. Walkera je dokonca následkom dlhodobo potlačovaného hnevu.
Pretože chrupavka anorganické molekuly vápnika magneticky priťahuje, odkladá ich krv tam, a nie v iných častiach tela, ako je to v prípad hemoroidov.
Vápnik spôsobuje, že chrupavky a väzivá sú tvrdé, neelastické, zatiaľ čo pri hemoroidoch zráža krvný fibrín.Ak sa raz artritický nános usadil, stáva sa stále hrozivejším, až vzniknú zmeny na kostiach. Opuchy kĺbov sú obyčajne prvým príznakom , nehovoriac o pichľavých bolestiach.
Jedna z najúčinnejších substancií, ktorá pomáha tieto anorganické vápnikové usadeniny rozpúšťať, je obsiahnutá v grepfruitoch, a to organická kyselina salicylová. Pol litra čerstvej grapefruitovej šťavy denne pomáha rozpúšťať usadenú, telu cudziu hmotu.
Na zlepšenie situácie je však nutné vzdať sa veškerej zloby alebo všetky problémy vyriešiť, aj keď to nie je jednoduché.
Vápnik musí byť z tela odstránený, preto sa ďalej pije pol litra čistej celerovej šťavy, ktorej vysoký obsah sodíka prispieva k tomu, aby vápnik zostal v rozpustnom stave. Krv a lymfa odnášajú tento odpad do hrubého čreva. Aby sa uľahčila práca tomuto orgánu, je potrebné piť pol litra karotkovo - špenátovej zmesi, ktorá je výživou pre nervy a svaly tenkého aj hrubého čreva. Táto zmes taktiež podporuje opätovné vybudovanie a obnovenie chrupaviek a kĺbov.Komzumácia týchto čerstvých štiav prinesie úspech (aj keď proces liečenia je vždy bolestivý) najmä ak sa zároveň odstráni zloba a frustrácia.
...len dúfam, že som vás tým neurazila a neodradila...držte sa 😉

adriana7
22. aug 2011

@radha , my sme v siemom začali s červenou šošovicou, ale vždy len prídavok do zeleniny, zemiačkov, ryže, hrach od deviateho, fazuľu od desiateho, ale nie že by som to nejak plánovala, skúšali sme a keď jej chutilo, tak som jej dala, ak nechutilo (fazuľa), tak sme si dali na čas pauzu
vajíčka ešte nejedla

adriana7
22. aug 2011

@renin @dorotka66 , a ešte klasická medicína nelieči príčinu, len zmierňuje bolesti 😖

dorotka66
22. aug 2011

@jaron ďakujem za názor, bukovského mám doma a dosť sa podľa neho riadim 😉 ja len začínam mať naozaj pocit, že mi to môže pokojne spôsobovať aj sója, lebo vyzerá to tak, že mäso a cukor to nie je. ešte testujem tie mliečne výrobky, ale to len tak 6 dní, takže musím počkať na výsledok. keď sa to objavilo bola som na prísnej diéte, pšeno, kapusta, špalda, hrozienka bio, a strukoviny...a to sa dalo vydržať 3 dni. mala som strašné bolesti hlavy a nemohla som poriadne fungovať v práci. ale bolesti zmizli. manžel m mi to však zarazil a po fyzickej práci strihala som živý plot, sa mi to vrátilo a mám to doteraz teda už 4 mesiace. PS:éčkam sa ja vyhýbam ako čert svätenej vode. 😀
@adriana7 dík adraina za názor 🙂 vôbec sa nehneváme a myslím, že hovorím za obe. jasné, že to môže byť aj zo psychiky ...čo sa týka štiav začala som si ich doma pripravovať a pijem mrvu, jablká, zeler, cviklu....testujem čo sa dá. ale BTW ja vypijem naozaj všetko 😵 grepy mám rada a z nich som šťavu ešte nemala tak vyskúšam, díky 🙂

dorotka66
22. aug 2011

@adriana7 veď to ja viem a snažím sa proti tomu bojovať, hľadám stále dôvody .....aby sa mohli liečiť 😀

adriana7
22. aug 2011

@andrea76 je to citricidal (čistý prírodný extrakt z grepových jadierok)

zfidorka
22. aug 2011

@radha ja som zacala davat sosovicu ked mala 8.5 mesiaca, najprv raz do tyzdna, teraz ma strukoviny cca 3x do tyzdna, zltok som davala 1x do tyzdna, zamiesany do zeleniny...

anlu
22. aug 2011

@dorotka66 ono tie stavy mozu byt aj dosledok cistenia, preto to vela ludi odradi
@radha vcera som skusala este jednu kombinaciu a ta tiez bola fajna... banany, mata, kakao (carob)

marfuskaanjelik
23. aug 2011

Ahojky, dosť dlho som tu nebola, musím všetko dočítať. Dúfam, že sa máte fajn, pekne ste si oddýchli na dovolenkách a že v pohode zvládate aj súčané horúčavy. My sme boli dva mesiace v eko dedinke. Návrat do mesta bol poriadny šok, ešte stále si neviem zvyknúť. ☹

Chcela by som sa poradiť. Uvažujeme o kúpe sušičky potravín, máte nejaké tipy, ktorá je dobrá, prípadne na čo si dať pri výbere pozor?
Ďakujem

radha
23. aug 2011

@anlu ale to znie moc chutne tiež 😉
@adriana7, @zfidorka dakujem za vaše skusenosti 🙂

adriana7
23. aug 2011

@marfuskaanjelik , ahojky
...no ja sušičku mám a suším naše domáce ovocie, len sa mi do toho moc nechce, lebo do zásoby nikdy nič nezostane, ja to dva dni suším a potom sa to za 10 minút "spráši", keď ti môžem poradiť, tak suš na kachliach, v plynovej rúre , na slniečku a tak, elektrická sušička ide strašne dlho, žerie kopec elektriky, viac ako 3 sitá nad sebou mi nikdy dobre nepresušila. a mám problém to aj uskladniť, slivky mi napr. vždy oplesniveli
a rovnako je to aj s ovocím v mrazničke, v nedeľu zjedli deti poslednú marhuľovú dreň 😀 (ale hovorím si zas, že v lete ako zmrzka lepšie chutí)

adriana7
23. aug 2011

@radha , s tým zhoršením stavu má @anlu pravdu, pri detoxikácii sa ti vždy pohorší
...ja keď som sa chcela vyliečiť šťavami z astmy, tak som sa dusila snáď mesiac a liezlo zo mňa neskutočné množstvo šedých hlienov, nielen z dutín (aj z hrubého čreva) - tým fajnovejším sa týmto omlúvam za negustiózny príspevok 😀

andrea76
23. aug 2011

@adriana7
Ďakujem Adriana

anlu
23. aug 2011

@adriana7 ved ja rozmyslam ci prave preto nemam teraz tie problemy s mocovymi cestami, ze sa mi to tam poriadne cisti 😒 no je to dost neprijemne hlavne koli tej bolesti a neviem co s tym...
@marfuskaanjelik akurat o par stranok do zadu som pisala o susickach, su dva druhy na nasom trhu ktore su vhodne. Tie kruhove ani nepozeraj, tie nesusia dobre. Je dolezite aby vzduch v nich prudil vertikalne.
http://www.mojiroboti.sk/susicka-na-ovocie-sedo...
tato je momentalne najlepsia ale aj najdrahsia. Oplati sa ti ak v nej chces susit aj nieco ine ako ovocie. Lacnejsia je tato http://www.mojiroboti.sk/zdravy-zivotny-styl/su...

adriana7
23. aug 2011

@anlu , veru to môže byť...
a tá sušička, veď vravím, rúra je najlepšia, ...a
@marfuskaanjelik , smejem sa, čo tam k tej sušičke píšu, že aby ti "ladom nestála" pod tie slivky suš aj hovädzinu, ryby a divinu 😀

anlu
23. aug 2011

@adriana7 😀 😀 😀 ze aky srandisti... no ja som teraz taka nerozhodna co sa tyka tych spotrebicov. Na velkom mixeri mi odisla jedna suciastka a neviem ci sa to este da zohnat lebo obchod kde by to mohli mat je este dva tyzdne zatvoreny. Zisiel by sa aj citrusovac lebo rucne odstavit grepy a velke pomarance to da zabrat. Aj susicku by som chcela ale ta cena... a este odstavovac taky normalny dobry by som chcela ale tak tiez by sa zisiel sponzor nejaky...
No este mi porad co sa tyka tych mojich problemov. Mam skusit brat Cecko vo velkych davkach ze co to zrobi? Zatial pijem stavu cvikla, mrkva, uhorka. Este som nestihla nastudovat vsetky knihy nejako nestihaaaaam. Keby som ich mala ako normalnu knihu a nie v pc tak asi by som to skor precitala 😒

adriana7
23. aug 2011

@anlu , aj ja som taká stará škola, všetko na papieri 😀
s céčkom neviem poradiť, je pravda, že som to skúšala na sebe, aj na deťoch, aj mm, ale nejaké výrazné úspechy sa nedostavili, ale v najnovšej knihe, čo teraz čítam (mudr. strunecká:doba jedová) sa píše, že funguje v kombinácii s 2000 dennými jednotkami vit.D! (pre mňa novobjavená novota) 😉
...inak ľudia, asi ot, ale jarka považujem tiež za priateľa, ale keď ho požiadam, zmení sa na priateľku, neurazí ho "virtuálna zmena pohlavia"?, čo ty na to, @jaron ?

anlu
23. aug 2011

@adriana7 hej to sme dve stare skoly 😀 😀 😀 ja tiez radsej papier, hlavne ak ide o knihy... mne sa prave ze vit. C osvedcil ale v takych virusovych ochoreniach dychacich ciest. To ked som videla ze na nas nieco lezie, hned som vsetkych ladovala Ceckom a pomohlo hned.

marfuskaanjelik
23. aug 2011

@adriana7 @anlu ďakujem

@anlu keď som videla tie ceny, skoro som odpadla! Asi budem sušiť v rúre- chcela som robiť raw chlebíky, ale v tejto vlhkosti mi to splesnivelo. 😒 A zapínať rúru v týchto horúčavách.... Veď by ma moji chlapi za(ma)škrtili.
Takže s chlebíkmi počkám na vykurovaciu sezónu a ovocie a zeleninku na budúci rok na slniečku.