Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
23. sep 2011

@anlu v pohodke, ved sme este nespali 🙂

adriana7
23. sep 2011

ahojte, veru ticho, vždy pozerám, čo kto píše, a tu už dlho nič, tak sa vám aspoň pochválim, že som si dnes kúpila 5 lt súdok na kvasenie zeleniny a zajtra ochutnám tie urorky a dám vedieť 😉

anlu
23. sep 2011

@adriana7 mne splesnela aj ta paprika 😒 asi nemam talent na kvasenie. Ale kapustu budem robit s otcom on ma v tom uz prax tak dufam ze bude dobra a prihodim tam aj jablcka, tie milujem mnam

zfidorka
23. sep 2011

pridavam kolac na bublaninu, ja som dala navrch slivky, je super 😉 a miesto acidka som dala velky biely jogurt...
viac receptov tu http://www.biostyl.sk/recepty.html

MIRKINA LETNÁ BUBLANINA
Recept je rýchly, jednoduchý, do prípravy vždy zapájam aj deti, rady miešajú cesto a ukladajú ovocie. Takto upečieme, máme maškrtku a aj sa zabavíme.
Potrebné suroviny:
1 kelímok acidka, 1 šálku špaldovej múky, 1 šálku hladkej bielej múky, 1/4 šálky otrúb, 1/2 šálky oleja, 1/2 šálky hnedého cukru, 1 prášok do pečiva, 2 vajíčka
Je to jednoduché: Všetko zmiešame. Formu vymastíme a vysypeme múkou, nalejeme cesto. Navrch poukladáme sezónne ovocie, posypeme škoricou a cukrom. Pečieme pol hodinu na 200 °C. v predhriatej rúre. Na zlepšenie chuti, ak je ovocie kyslé alebo inak chuťovo výrazné, môžeme pridať prášok do pečiva do perníkov, prekryje to chuť ovocia. Vynikajúca kombinácia pri čučoriedkach. Bublanina má úspech dokonca aj u chlapov, odporcov zdravej výživy. Na zmiernenie nevôle k ochutnaniu stačí použiť malý fígeľ, že ste tam akože dali orechy alebo pridajte spomínaný prášok do pečiva do perníkov.

jaron
26. sep 2011

Ahojte, ak chcete, môžete si pozrieť zopár fotiek s popisom a krátky článok zo školenia, kde som bol aj s rodinou:

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/skoncilo-...

jaron
26. sep 2011

Natálka, ja a manželka sme na tých posledných troch (na druhej strane pásu s fotkami)

jaron
27. sep 2011

Ahojte,
ak ste náhodou niekto s Prievidze alebo okolia, tak posielam pozvanie na prednášku Dr. Bukovského a potom kurz varenia s K. Kernovou (napísala napr. knihy Detským srdiečkam http://www.adventorion.sk/?go=8&kat=2&info=54):

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/zdravo-je...

teodorka
27. sep 2011

jaron budes tam aj Ty? ja ideeem

jaron
27. sep 2011

@teodorka Žiaľ asi nie

zuzan_ka29
27. sep 2011

@ zfidorka jáj, tak tento receptík určite vyskúšam, špaldovú múku mám naozaj veľmi rada - u mňa záruka úspechu 🙂

zuzan_ka29
27. sep 2011

inak akú najlepšiu knihu o vegetariánstve, prípadne kuchárku doma máte?🙂

zfidorka
27. sep 2011

a pre tych co nevedia co este vymysliet z bohatej urody hokkaida - tekvicove halusky, bud do polievky alebo ako priloha... hokkaido som naparila do makka na pare, pomixovala a zmiesala s detskou krupicou... ako bezlepkova varianta sa da pouzit kukuricna muka... do prilohovych halusiek sa mozu pridat zemiaky a pod... fantazii sa medze nekladu 😀 halusky su pekne oranzove 😉

anlu
29. sep 2011

ahojte ludkovia, ja tu teraz velmi nechodim lebo uz mam posledne dni postu a nechcem si robit zbytocne chute 😀 ale pozeram ze sa tu aj tak nic vazne nedeje...

@zuzan_ka29 ja najcastejsie pouzivam kucharku od Uhrina. Su tam velmi jednoduche a chutne recepty. Ale casto si uz len vymyslam 😀

@zfidorka no mnaaam to znie velmi dobre. Urcite vyskusam aspon pre Oli halusticky, ja si dam len surovu 🙂

zuzan_ka29
29. sep 2011

@anlu dík za info, mrknem na ňu 🙂 ja som tiež veľký improvizátor, ale vyskúšala by som niečo "štylizované" 😝
@zfidorka tak do hokaidových halušiek určite idem. milujem tekvicový čas:D

anlu
1. okt 2011

ja tiez milujem tekvice ale v nasej rodine len ja a Oli. Aspon nam viac ostane. A to som este chcela ze som konecne zohnala ten sojovy jogurt Sojade. Bambulke velmi chuti, mali uz len s prichutou cierna ribezla ale ani som nepozerala aka je prichut lebo len posledny mali tak som rychlo ho brala nech mi ho nikto nevyfukne 😀

rancuzkaf
1. okt 2011

ja mam tiez rada tieto oranzove tekvice, mnam a zvlast hokaido, je velmi chutna.....minule som vyskusala tekvicu neosupat (clovek aby posilnoval, kym sa zbavi tej tvrdej supky), len som ju nakrajala na rezy a varila taku, supka ide potom krasne dole, zmakne......videla som aj jeden zaujimavy recept na polievku: uvarit spolu s hokaidom aj cervenu sosovicu a potom spolu vymixovat

neviem, ci poznate tuto kucharku, nieco stylizovane pre @zuzan_ka29 😉 .....kupila som ju pred par rokmi v Tescu...zopar receptov som tu uz z nej davala

zfidorka
2. okt 2011

@rancuzkaf ja supem hokaido skrabkou na zemiaky a hoci je supka tvrda, supat sa da lahko 🙂

adriana7
3. okt 2011

ahojte, keď spomínate tie sójové jogurty, nemáte niekto skúsenosť s ich domácou výrobou? myslíte, že by stačilo dať do sójového mlieka trochu baktérií mliečneho kvasenia? ďakujem za radu, lebo ja som mala požičanú knihu, kde to bolo popísané, ale keďže sa mi to zdralo jednoduché, ani som si to nezapísala...škoda len, že po polroku sa mi to už jednoduché nezdá 😀
...lebo ja som doteraz kupovala len sójové dezerta a to nie je jogurt 😖

...moja obľúbená kuchárka je bukovský: hneď to bude a recepty na fajn časy, knihy marylin a diamond harwey: ako si ovládať telo 1,2,3., ale aj táto diskusia, od pavly momčilovej zdravá kuchyně našich babiček a stručná celozrná kuchařka, staré ale dobré je s.muntág: minútky bez mäsa, a.peková: luštěniny, hrášek, fazolky...inak nakladateľstvo "pavla momčilová medica publishing" má veľa kníh s vege receptami( pre @zuzan_ka29 )

adriana7
3. okt 2011

@rancuzkaf , hokaido tekvice od teba vzišli krásne, mám asi 10 dýň, sú v sklenníku a stále rastú, tak sa vytešujem, zo začiatku spali, hádam aj dva mesiace, myslela som, že z nich nič nebude, ale asi majú posunuté vegetačné obdobie, lebo teraz sú nádherné, ďakujem 😵 , a tiež ich uskladňuješ visiace? vraj tak vydržia dlho, ale osobnú skúsenosť nemám...
...inak ľudia, normálne nechápem, v sklenníku som chcela vyšklbať rajčiny a ony nanovo zakvitli, niektoré majú už pekné zelené rajčiny, je to normálne? stihne to ešte dozrieť?

rancuzkaf
3. okt 2011

@adriana7 myslis take bakterie v prasku?.....ak ano, tak sa to da (ja to sice nemam odskusane), ale podla toho co pisu na vege fr stranke, je to jednoduche 😉 ......mala by si mat uvedene, kolko mas dat bakterii na 1l sojoveho mlieka, ktore ma byt zohriate na teplotu 43 st, zmiesas to a udrziavas 4-6 hodin na teplote max. 46 st.....potom treba dat do chladu a z takto vyrobeneho si mozes vyrabat dalsie (das 1 porciu jogurtu asi ako 1 activia na 1 liter)

adriana7
3. okt 2011

@rancuzkaf , ďakujem, ty nikdy nesklameš...potom dám vedieť, ako to dopadlo 😉

rancuzkaf
3. okt 2011

@adriana7 podla tohto videa, pan zahradnik odporuca takyto postup na dlhe uskladnenie:

http://www.dailymotion.com/video/x33ai4_conserv...

1. odstrihnut rovnym rezom
2. osprchovat prudom vody
3. utriet do sucha, aby nezostali ziadne spiny, lebo sposobuju hnitie (doslova vylestit 🙂)
4. dat do tepla: kuchyne, jedalne nikdy nie do studenych komor a podobne!

oscarka3
4. okt 2011

@rancuzkaf , aj ja som čítala, že majú byť v teple, vraj v obyvačke a pekne sa im prihovárať 😀
@adriana7 , paradajky v sklenníku dozrú, ale vo foliovníku už asi nie, hlásia ochladenie

zuzan_ka29
4. okt 2011

@rancuzkaf tak to je vtipné, túto mám doma tiež 😀 ale prídu mi tie recepty trošku náročné na suroviny, nie je to taká ta ľahká a rýchla kuchárka 🙂

zuzan_ka29
4. okt 2011

@adriana7 vďaka za vyčerpávajúci zoznam, idem to hneď vygoogliť🙂

anlu
5. okt 2011

@adriana7 a odkial mas tie bakterie? ja som skusala tak ze som dala z normalneho jogurtu, pekne sa urobil jogurt ale Oli aj tak vadil aj ked tam bolo toho z mlieka len trosku 😒 inak este v jednom obchode som objavila sojovy jogurt, neviem nazov ale viem ze je rakusky...
@zuzan_ka29 tu co som ti spominala ma uplne jednoduche recepty a aj suroviny su uplne bezne dostupne. Myslim ze sa vola Zdrava kuchyna v praxi od Uhrina

zuzan_ka29
5. okt 2011

@anlu dík, už som sa po nej obzerala 🙂 a malá nemôže mlieko kvôli laktóze? lebo ja som narazila minule na nejakú radu L- výrobkov, ale neviem si spomenúť ako sa volali a tiež boli z Rakúska🙂

adriana7
5. okt 2011

@anlu , ja som myslela, že tam jednoducho vysypem kapsulu nejakých probiotík, pretože miuška má silnú alergiu na 3 bielkoviny (kazeín najviac) a preto nemôžem ako základ použiť žiadny kravský jogurt, a žiaľ, ani kozí (vyskúšali sme a tiež zle) 😒
ale až tak zle to nevidím, lebo bielkoviny mliečneho kvasenia obsahuje aj veľa zeleniny a tej má malá požehnane, tak si myslím, že v tom črievku to je 😉

adriana7
5. okt 2011

@rancuzkaf , ďakujem, práve leštím na zimné uskladnenie letné topánky, tak vyglančím aj tekvice 😀
@zuzan_ka29 , za málo, rada 😉

adriana7
5. okt 2011

@oscarka3 , ja mám taký skleník ako je prekrytie na bazán, a ak dozrú, budem sa im prihovárať, aj masáž im spravím 😀