Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
12. máj 2009

Som rád, že vám chutí "môj" tofu kokteil, aj keď môj asi nebol, ono taký určite už niekto vymyslel aspoň pred 100 rokmi 🙂 (Či vtedy ešte neboli mixéry? 😀) . Idem už spať, želám ti dobrú noc, aj všetkým ostatným prípadným návštevníkom diskusie.

Jaro

zfidorka
13. máj 2009

pred casom som sa pytala na tipy ako zvysit pocet bielych krviniek... davala som si vacsi pozor na stravu (napr. viac cicera) + pila som cviklovu stavu a neviem ci to bolo len tym, ale vysledky som mala po dost dlhej dobe v norme 🙂 takze dakujem jaron... citam vas tu pravidelne, stale sa dozviem vela novych veci 🙂

jaron, aky mixer na kavu si to kupil? mozes napisat aj IP, aby to nebola reklama... 🙂 ja som skusala drvit sezam v maziari na korenie, velmi sa mi to nepodarilo... normalny mixer to tiez velmi nezvlada...

jaron
13. máj 2009

(Zfidorka písal som ti IP.)

Práve ma vyhrešila manželka, že nikdy nepomenujem veci tak ako sa volajú a potom zavádzam aj iných 😀 . Mixér na kávu sa volá správne mlynček na kávu.

addaa
13. máj 2009

Ahojte,

jaron super pokec, ešte že ťa tu máme. 😉 Máš v pase nové foto. No sluší Ti to.

Som nevedela, že sa majú semená mlieť. ja malému dávam na chrumkanie bio špald. tyčinky alebo bio kuk. vlárany. Telo mu nespracuje vôbec ten ľan a sezam, keď ho spapá celý? V stolici som si všimla, že má celé semiačka, ale hádam niečo mu z toho v tele aj ostane, či nie?

Ja hlásim, že my raňajkujeme zdravo aj s maličkým, máme väčšinou celozrn. pečivko, dávame troch masla, tofu, mozarellu a strašne nám chutia alfa bio nátierky. Žiadna šunka nehrozí. Trošku vždy zhrešíme keď sme na návšteve.

addaa
13. máj 2009

Jaron, každý ťa s tým mixérom na kávu pochopil 😉

zfidorka
13. máj 2009

este k tomu sezamu...
kupujete nejaky specialny / bio?
ja som minule kupila v potravinach (znacku si nepamatam), neotvorila som ho hned a ked som ho sla potom otvorit (bol este v zaruke!!) normalne v nom boli vyliahnute take "tvory" s kridlami... samozrejme putoval neotvoreny sacek do kosa...
teraz ho mam v chladnicke, ale aj tak pred pouzitim stale premyvam... takze neviem ci sa moze pomliet aj taky premyty alebo ho potom presusit na panvici/v rure...

emogeon
13. máj 2009

ahojte ani vas nestiham citat ako ste sa tu rozbehli 😵
zfidorka a nemas ten sezam z billy? tam su mole.. my kupujeme bio ak je v ponuke teda aj iny sortiment tak hej..
posledne ho mam zo sparu ...

jaron tak nezavadzaj nas 😀 😀

indy
13. máj 2009

ja kupujem nelupany sezam v dm. Kupovala som aj v bio obchode, ale tento z DM je vo vacsom baleni tak mi to viac vyhovuje. A inac mlyncek na kavu 😀 mozem tiez doporucit ja ho vyuzivam na semiacka uz dlhe roky a melie na jemnucky prasok, to sa s inym pristrojom nepodari.

addaa
13. máj 2009

hmmm vegetariáni a masko? 😀 mole v sezame, to je možno nejaký masový doplnok 😀

jaron
13. máj 2009

To je tzv. fortifikovaný sezam, obohatený o B12 a železo 😀 .
Aj nám sa to občas stalo aj keď nie v sezame, skôr v špaldovej krupici, múke a pod.

My kupujeme sezam tiež v DM drogerii BIO ako Indy, nelúpaný balené po 250 g. Myslím, že pri ľane a sezame sa oplatí kupovať aj BIO, nemína sa to vo veľkých množstvách a nie je to až tak predražené.

Addaa, s tým sezamom na pečive sa netráp, ten ani my nemelieme 🙂 . Niečo z neho v tele možno zostane, keď sa to podarí dobre rozžuť a tie semiačka sa nevyšmyknú mimo zubov, tak nejaká šanca je.

addaa
13. máj 2009

Jaron Tebe zase dneska ide 😀 😀 😀 .

Práve si lúskam solené tekvicové jadierka. Už tu bola o nich reč? Solené sú asi nezdravé, ale vraj celkovo majú dobrý účinok na trávenie...

emogeon
14. máj 2009

ani ja nemeliem sezam 😨

sorrelia
14. máj 2009

Mám takú otázočku. Sme vegetariáni a teda mäsko neje nikto z nás. Ale keďže drobec potrebuje viac bielkovín ako my, stačí, že každý deň varím obedy z tofu, poprípade urobím z neho nejaký dezert, a stravu dopĺňam strukovinami ?

jaron
14. máj 2009

Ahoj Sorrelia,

teraz len na rýchlo, nie je žiadny problém s bielkovinami (rastlinnými). To je asi jedna z najviac zbytočne skomplikovaných tém, čo sa týka výživy a zároveň aspoň v našej krajine a podobných krajinách asi vo výžive aj najlahšie riešiteľná vec (mať dostatok bielkovín hoci len rastlinných). Neskôr môžem unavovať 🙂 aj niektorými faktami o tom, ale radšej nech napíšu iní.
Alebo predsa aspoň niečo narýchlo si neodpustím: napríklad Americká dietetická asociácia, Dietetici Kanady tvrdia "Rastlinné zdroje bielkovín poskytujú dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín, ak človek konzumuje rozmanitú rastlinnú stravu a má dostatočný prísun energie".
Inak môžeme to povedať aj normálne po slovensky: nie je problém, ak sa dieťa normálne naje (keď nezje ráno jedného brumíka, na obed 5 lyžíc polievky a na večeru piškóty, ale to určite tvoj problém nie je.)

Ozaj Sorrelia, nejdete v lete náhodou na letný tábor zdravia? Lebo my ideme - celkom pekná banda - manželka, dcérka a ja, kamarátka s dvomi deťmi (7 a 1 a pol ročné) a jedna známa dôchodkyňa s vnučkou (9 r.).

emogeon
14. máj 2009

jaron vsetci ste vegetariani ? 😵

jaron
14. máj 2009

Teraz myslíš moju rodinu alebo tú partu, čo ideme na dovolenku? Naša rodina sme všetci a tí ostatný ani jeden.

sorrelia
14. máj 2009

Ahoj Jaron

veru my dávame piškóty len v krajnej núdzi, keď sme mimo domova a domov je ešte ďaleko, a všetko naše jedlo už je zjedené. Vtedy prídu na rad bebe /zelené/, ale to je iba raz za čas.
Väčšinou mám nejakú zdravšiu mňamku v dostatočnom množstve pri sebe.

Inak vďaka za objasnenie "problému" s bielkovinami. Mátalo mi to v hlave, či ten drobec má všetko čo má mať. Už som pokojnejšia.

Hm, tábor zdravia, by nebol zlý nápad, ale musím to prediskutovať s polovičkou 😀 😉

emogeon
14. máj 2009

tu partiu som myslela...
a co sa v tom tabore zdravia robi ? hm asi blba otazka coo?
teraz ma napadlo ako reaguju ludia myslim cudzi ked im poviete ze ste vege.... tiez tvrdia ze maso jest treba, lebo je zdrave a pod. ? 😀

jaron
15. máj 2009

To záleží od toho, ktorí ľudia to sú. Alebo akí sú. Aj keď nejako nezvykneme hneď každému hovoriť, že sme vegetariáni, ale keď predsa, tak občas sa nájdu aj takí, čo povedia, "ale veď bez mäsa sa nedá, to musíte..." alebo "...to by ste mali..."

Dávno tu nebola Magduška, kto vie ako sa má.

sorrelia
16. máj 2009

Ahoj Jaron,

zatiaľ tábor zdravia nebudeme riešiť. Partner nemá v lete dovolenku, a ja budem voľné chvíle zrejme tráviť na konskom chrbte. V podstate tiež budem v kontakte akých takých vegetariánov 😀 😀 😀 ...
Ja to teda po zlých skúsenostiach nikomu nevešiam na nos, že nejeme mäso. Ľudia sú málo informovaní a hocijaký logický argument im nič nevraví. Proste radšej to neriešim 🙂

emogeon
16. máj 2009

jasne.. ani ja to nevesiam kazdemu na nos ale ked su hostia alebo niekto iny spojeny s jedlom tak povieme ze nejeme masko 😀 a potom aj tie hlupe reakcie 😨

jaron
18. máj 2009

Ahoj Sorrelia,

dnes som práve na internete pozeral, že u vás bude 20.5. Katarína Kernová. Napísala pekné knihy pre deti (K detským srdiečkam atď.). Ak pôjdeš, potom napíš ako bolo.

sorrelia
19. máj 2009

Ahoj Jaron,

no zrejme nepôjdem. Drobec nám nevydrží 2 hodiny v relatívnom kľude, a k skorosvokre ho tiež nedám. Minule mu v mojej prítomnosti cpala do úst lyžičku s nutelou 😔 😖 ... Vie, veľmi dobre vie, ako sa stravujeme, a aký názor máme na sladkosti. Ja som zostala mierne vykoľajená. Takže drobca nemáme kam dať.

mimoza
21. máj 2009

Ahojte veelmi rada vas citam hlavne mudre rady jarona 😉
Mam na vas otazku nasmu Kubkovi sa casto stava ze vykaka jedlo v takej podobe ako ho zjedol..hrasik kukurica vcelku hoci sa mi zda ze ju pozuje poriadne..semienka tiez tie sice rozdrvim v maziari a su to male kusocky a aj tak ide von..nechapem..ale nie je to vzdy tak neviem..inak je spokojny pribera zle vsetko co mu dam 🙂
Dakujem

lalitagopi
22. máj 2009

Ahojte, po dlhšom čase som sem nakukla zase. heh, som rada že je vegetarianov čoraz viac a sú zdraví a živí 😀 😎
Ináč dá sa kupiť aj mletý sezam, vola sa to tahiny, fakt dobré.

lucia123
autor
22. máj 2009

Ahojte,dlho som tu nebola - necitala, ale som prekvapekna, ako sa to tu pekne rozbehlo 🙂
Uz dlhsie sledujem inu temu na koniku: Volna diskusia a tam: Odmietnutie ockovania, co vo mne vzbudilo zaujem a zostala som sokovana...

Snazime sa zit zdravo, jest dobre jedla, zeleninu, ovocie a takto s nasou malou "zatocili" hned po narodeni. Skoda, ze som tu temu neobjavila skor, pojednava o nebezpecenstve ockovania, teda latok obsiahnutych vo vakcinach, clovek si to ani neuvedomi 🤐 Ano, na slovensku sa vsetko bere "ze vsak to tak ma byt, to sa robi"a pod... Nikto si nic neprecita, neporadi sa s odbornikom (nie lekarom) a praktizuje niekolko rokov. A potom hop, zisti sa nejaky zdravotny problem (rakovina, cukrovka...) a ryyychlo zhana informacie. Neskoro. Chcela som tym povedat, ze je tu dost spravnych ludi, tak si to precitajte, tykasa to hlavne tych, co maju male babatko, a urobte si svoj vlastny nazor. Nuz ale to som odbocila od tejto temy.

Varite tu niekto z receptov Bukovskeho, Hned to bude?
My sme zavisly: tofu na paprike a sampionoch 🙂 😀

zfidorka
22. máj 2009

ahoj,
ja varim podla knihy Hned to bude, niektore recepty mi nevysli ako som si predstavovala - napr. jablkovy chrumkacik a zapekana cervena kapusta...

recepty co robim opakovane su napr. lievance (tam davam cele vajicko, nie len bielko, do cesta pridam olej a robim ich potom len na suchej teflonke), super je sampionovy stroganov, francuzska polievka s francuzskou natierkou a cuketou bola tiez dobra, tam by som pridala este zemiaky 🙂
a este hummus, ale tam nedavam cesnak...

lalitagopi
22. máj 2009

Lucia, no tiež som sa nad tým dnes zamýšlala, že ani ma tak netrapi, že sme vege., že nám doktorka láskyplne radí, aby sme už začali dokrmovať mäsko...bo to je velmi dôležité..bla bla, ale skôr, že ako sa nejak dostať von z tohto matrixu očkovania... 😖

lucia123
autor
22. máj 2009

lalitagopi: S toho matrixu ockovania sa dostaneme vtedy, ked zmenia zakon, nikde inde nie je povinnost, len odporucanie (vtedy si ale rodicia zistuju co daju alebo nedaju naockovat). Nejdu do toho neinformovany ako u nas, a dokonca v niektorych krajinach su ocko "proti" TBC priamo zakazane, to nie ako u nas pichaju tym 4-5 dnove babatka. Je mi z toho zle.
Pred rokmi som zacala stravou, teraz som sa presunula na tieto veci, so stravou pokracujeme uspesne a mame vysledky!

Sami pacil Tvoj prispevok na zaciatku 🙂))) A je super, ze mas lekara, ktory je vegetarian, lebo je to spravny clovek a musi byt super. Skoda, ze nie je pediater 🙂

Teraz sme zacali pouzivat bio pracie prasky, je tu niekto, co ma Sonneti sa to myslim vola? Alebo su na trhu este lepsie? Boli sme na konferencii o zdravej vyzive v LFUK na Sasinkovej minuly vikend a tam sme ich kupili, zatial len testujeme a vyzera, ze to pradlo je jemnejsie.

emogeon
22. máj 2009

lucia davno si sa tu neukazala zakladatelka nasej temy 😀
inac my sme na tofu samotonom zavisli 😀 minule som nemala a doma a nevedela som bez neho ani varit 😝