Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
27. okt 2011

@zelovocka myslis na plnenu papriku?
plnka: najskor si uvarim ryzu.. najlepsia je gulata, alebo speci na rizoto, ale uz som robila aj z celozrnnej 🙂 zalejem sojovu drt, alebo postruham tofu, zmiesam dokopy, pridam sol, petrz. vnat, laebo majoranku, ked vychladne tak tam supnem vajko, ale nemusi byt 😉 naplnim do paprik a je. treba si to ochutit podla seba 🙂
stavu robim takto: oprazim cibulku s jednym strucikom cesnaku, pokrajam paradajky (ak mam stavu tak zalejem stavou) a necham trosku povarit s korenim (nove, cierne, bobkac, najlepsie vo vrecku, aby si ho pred mixovanim mohla vybrat) , potom rozmixujem a podla potreby dolejem vodou. ochutim solou, cukrom, popr. c.korenim. vlozim papriky a pomaly dovarim. tento sa mi najviac paci, ale robila som uz tu omacku vselijak 😉

johi77
27. okt 2011

ahojte, my sme cela rodina vegetarianska, ja som od 18-tich,cize masko nejem uz 18 rokov, samozrejme sme zdravi, az na chripky, mam za sebou dve tehotenstva - krvny obraz by mi mohli zavidiet, aj starsia dcera ma krvny obraz ok a je zdrava- ale prave sme narazili na problem s obedmi, nastupila do skoly, byvame na dedine a k tomu na vychode,ma obrovske stresy z obedov, kde ich nutia jest, predtym to bolo aj v skolke, aj ked som vyslovne povedala ze maso nejeme a nech ju nenutia, odhlasila som ju z obedov, som na materskej tak si to mozem dovolit, ale neviem ako to budeme riesit ked nastupim do prace, mate podobne skusenosti?

monr
28. okt 2011

@jaron tak vďaka článku som mala dnes úplne skvelú plnku do palaciniek, to by ma nenapadlo použiť tofu na tento spôsob, vďaka 🙂

jaron
28. okt 2011

@monr som rád, že minimálne kvôli jednému človekovi ten článok mal zmysel 🙂

zfidorka
28. okt 2011

@jaron nechces tie clanky hodit aj do clankov tu na modrom konikovi (v tvojom fotoblogu)?

jaron
28. okt 2011

@zfidorka bolo by to možné, ale nesmiem ich použiť doslovne (to je v zmluve, bolo by to, ako keby som prekopíroval článok z nejakých novín a dal sem, napriek tomu, že je môj, i keď nie je problém to trochu zmeniť, to by som mohol, len neviem, či bude čas, možno to raz skúsim).

rancuzkaf
31. okt 2011

@johi77 ahoj, my sme to riesili nosenim vlastneho jedla, decka mali v jedalni aj mikrovlnku a mohli si zohriat....a z coho ma vlastne dcerka stresy, ze ju nutia alebo ze je pred druhymi divna, lebo neje maso?...nie je to niekedy lahke pre nas vegetarianov stravovat sa v skolskych zariadeniach, ach jaj ☹ ....tiez sme si presli vselicim a cim su chalani starsi tym menej to riesime, nemaju problem dat si aj maso.....co sa tyka stravovania doma, to sme stale verni vege kuchyni 🙂

rancuzkaf
2. nov 2011

@monr neviem, ci robievas strudle jablkovo-tvarohove, tak miesto tvarohu sa da namrvit biele tofu.....skoro na nerozoznanie 😉

monr
2. nov 2011

@rancuzkaf Akurat ma to dnes napadlo, že či sa to da, tofu jedno doma, cesto na strudlu tiez, cez vikend spáchám, dakujem, potvrdila si, že sa to da. 🙂

mataharyy
8. nov 2011

Ahoj,
nedostanu se k tomu abych pročetla celou diskusi, tak bych chtěla poprosit zda by jste mohli hodit nějaký odkaz, kde se dá nastudovat o vegetariánské stravě, případně jak se co v potravě dá nahradit a čím a pokud je nějaká kuchařka, nebo tak...? Nejsme vege a ani asi nikdy nebudeme na sto procent, ale docela mě to zajímá, má to spoustu kladů takové stravování a navíc nezastávám názor že maso je nutné pětkrát do týdne a určitě by nikomu nezaškodilo nastudovat a praktikovat nějaké to zdravější stravování 😉
Děkuji moc

oscarka3
8. nov 2011

@mataharyy . pozri knihy od Bukovského, od manželov Červených- vegetariánska kuchárka

klementina
8. nov 2011

neviem, ci ste tu uz riesili tu novu knihu od bukovskeho pre deti, som ju videla v knihkupectve len ako sadu s navodom na prezitie neviete, ci sa da kupit aj samostatne len ten receptar a co na nu hovorite, odporucate?
a citam, ze niektori nosite stravu detom a ohrievaju su ju v mikrovlnke v skole. nevidite problem v tom, ze deti jedia kazdy den jedlo zohriate v mikrovlnke?

jaron
9. nov 2011

@klementina už ju mám objednanú, mala by prísť dnes alebo zajtra, je to len komplet: návod na prežitie... + recepty, tu je o tom viac:

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

vyzerá to zaujímavo, som zvedavý

adriana7
10. nov 2011

@johi77 , aj my máme so stravovaním v škole problémy 😒 , minulý rok som im poctivo denne varila, ale tento rok som už rezignovala a prihlásila som ich na obedy...a problém...kuchárky ich nútia do mäsa, pritom som sa s vedúcou dohodla, že v rovnakej cene im dá radšej naviac porciu šalátu, ale nie je to tak, keď na to upozorním, dva dni je dobre a potom zasa zle...vidím, že ako bola pred dvoma rokmi snaha, tak sa teraz niekde vytratila...ešte sme aj dostali upomienku, že nemáme zaplatenú stravu- haha- máme tam doteraz preplatok z minulého roka, ale ten si vraj máme prísť zobrať a zaplatiť novú stravu...tým som len chcela dať jasný príklad, že kde nie je vôľa, tam nie je ani cesta...s deckami sme sa dohodli, že ešte vydržia do konca mesiaca a zas budem pripravovať komplet jedlo doma 😉
@klementina , a prečo nechceš knihu, len recepty? ja sa teda neviem dočkať, kedy mi ježiško (mm) ten komplet donesie pod stromček 😀 ...a my tiež doma nemáme mikrovlnku, tiež sa mi nepáči konzumácia jedla denne z mikrovlkny 😖

rancuzkaf
10. nov 2011

@klementina denne zohrievat jedlo v mikrovlnke by mi vadilo (decka su na domacich obedoch a len par krat do mesiaca v skole).....raz za cas, som bola rada aj za takuto moznost 😉
@adriana7 aj moj jezisko chysta pod stromcek knihy 😀

adriana7
10. nov 2011

@rancuzkaf , práve som na teba myslela, lebo môj mičurinsko - retigovský pokus s domácimi nakladanými paprikami a uhorkami nevyšiel 😖 ...soudruzi z ndr asi někde udělali chybu 😀 ...obsah pohárov komplet sčernal, asi to splesnelo...ale je pravda, že skladovanie v bolo v pivnici u našich a poháre boli priehľadné...už som si kúpila malý súdok na nakladanú zeleninu..len čas nemám naložiť 😒
...inak neviem, či aj vy, ale ja v posledných rokoch nenám žiadne darčekovské potreby, mm sa ma opýta, čo chcem na narodky a ja mu neviem povedať...preto také bukovského kniha veeeeľmi poteší 😉

klementina
10. nov 2011

@adriana7 lebo mam pocit, ze uz "spravnu" vychovnu cestu mam, kopec literatury k nej tiez, a uz ma to ani nebavi studovat si veci o vychove. lebo isty cas som zila len tym 😉 tak som chcela len recepty, za nizsiu cenu. no ved uvidim.
a ta mikrovlnka mi tiez dost vadi, svagrove deti maju obe celiakiu, v ich skole nevaria pre nich a kazdy den si to jedlo ohrievaju v mikrovlnke, neviem, ci neexistuje nieco ako termoska na jedlo, ale svagor to vobec neriesi, len mna to trochu irituje, ked hovori, ako im zdravo vari a potom to skazi tou mikrovlnkou 😒

zfidorka
11. nov 2011

@klementina tu maju (resp. teraz nemaju) len recepty pre deti od bukovskeho
http://www.literama.sk/sk/knihy/167746/hned-to-...

adriana7
12. nov 2011

@klementina , aj ja si myslím, že kŕmiť dieťa "rozvibrovanými" molekulami nie je moc dobré...už len ten starý vojenský vtip, že chlapi radaristi po vojne nemohli mať mužských potomkov 😒 ...keby si pánbožko myslel, že to je to pravé, tak by na stromoch nerástlo ovocie, ale ovocie a mikrovlnky 😀 😀 😀

kryska5
12. nov 2011

@klementina ako termosku na jedlo na 100% z vlastnej skúsenosti odporúčam túto
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?108216-termo... 😀 nie som predajca 😀 iba veľmi spokojný zákazník, zakúpila som ju kvôli malej a som spokojná 😉

adriana7
15. nov 2011

@kryska5 , kde to kúpim a za koľko (som to len prebehla, ale nejak som sa nedopátrala), ďakujem 🙂

kryska5
15. nov 2011

@adriana7 ja som objednávala z tejto stránky http://www.sport-outdoor.sk/flase-a-termosky-c-...
sú tam aj ceny, záleží aj od veľkosti.

klementina
15. nov 2011

@kryska5 dakujem, vyzera dobre

adriana7
18. nov 2011

@kryska5 , ďakujem už mám uložené v obľúbených položkách 😉

luciak_1
20. nov 2011

Ahoj Lucia, ja som vegetarianka od narodenia-od svojich 20tich rokov jedavam ryby...Nikdy som nemala ziadne zdravotne problemy, moji rodicia boli povazovani za exotov, dokonca par krat sa nam v 80tych rokoch pani ucitelky vyhrazali socialkou.Myslim si, ze moji rodicia brali zdravie mna aj dalsich dvoch surodencov velmi zodpovednea skutocne sme nastastie ziadnymi chorobami netrpeli, vysledky boli vzdy ok-pediatricka najskor krutila hlavou, ale ked videla ze mame dobru starostlivost a prospievame, neriesila to...
Ja mam 5 rocnu dcerku-tehotenstvo som zvladla ako vegetarianka-bez problemov a zatial je moja dcerka uplne zdrava a tiez jedava iba ryby...Maso nahradzam strukovinami, mliecne vyrobky jedava, vela ovocia a zeleniny a pohybu a ako pisem zatial je to ok....
Prave som dostala nove knihy od dr.Bukovskeho-Navod na prezitie pre bejby aj s kucharskou knihou a je to uzasne-kiez by som toto mala k dispozicii ked som bola tehotna-odpoveda na mnoho otazok spojenych nielen s vegetarianstvom...a su tam rady az do 6tich rokov zivota dietata....odporuuucam!!! 😉
A Shela-ide o to, kde sa pohybujes-zila som v USA a tam teda nie je zlocin ked vychovavas vegetarianske dieta-skor naopak...Vo Svedsku som zila len 3 mesiace, a veru tiez som sa nestretla s pocudovanim ze som vegetarianka....je to vec pohladu a vole vidiet a vnimat svet a informacie okolo seba....

zelovocka
30. nov 2011

ahojte babule, mám takú "rodinkovskú" otázočku: viem, že tie, čo tu prispievate, ste vegetariánky. Otázka znie: Je aj váš partner vegetarián? - Ak nie, nemávate kvôli tomu konflikty ohľadom výživy detí? "Nekecá" vám do toho? A čo zvyšní príbuzní, svokry, ujovia, švagriné...? Chápu/tolerujú vás? Ďakujem za vaše odpovede, rozmýšľam, čo ma čaká totiž 😉

adriana7
30. nov 2011

@zelovocka , ťažko radiť, nepoznám tvoju rodinu, svoju, žiaľ, áno 😔
moja mama aj otec si myslia, že mi po 3. pôrode preskočilo a to doslova, lebo k vegetariánstvu som začala látkovať, nosiť svoje dieťa v nosiči (kočík videla si 3x) a ešte k tomu neočkujem všetko, čo je povinné...tak, tak...paradoxne, od svokrovcov, aj keď som to vôbec nečakala, prišla dosť ústretová reakcia.. a vzťahy sa aj vyvíjajú, mm bol mäsožravcom najdlhšie, ale dnes sme už všetci vege...každý má iný moment, ktorý ho "nakopne", niekoho podlomené zdravie, niekoho choroba dieťaťa
...ja som to robila tak, že som strašne chutne vyvárala a k tomu šalátiky, ovocné misy - ak je niečo chutné a mňam, tak je jedno, či je to vege alebo nevege, mm práve preto nemal potrebu hľadať niečo inde
...a je aj dôležité, čím naložíš chladničku, hladný chlap si dá to, čo je doma...tak isté veci nekupuj a dá si tie, čo sú v chladničke 😉

mataharyy
30. nov 2011

@zelovocka Já se jako dítě rozhodla být vegetarián, no a jedny mé prarodiče málem porazilo, byl mi tuším nějakých sedm... To bylo keců 😒 Rodiče mě nenutili jíst maso, jen teda pravda po čase, nevím po kolika měsících jsem došla k závěru že fašírky a kuře není maso 😅 Teď nejsem vegetarián, ale vím že kdybych se tak rozhodla (a kdo ví třeba jednou zase rozhodnu), tak svokru klepne, pač ta za potravu uznává pouze klobásu, slaninu a meso na šťávě... no kdo ví proč má tolik diagnóz 😝
Je to tak trochu problém s tím okolím, hlavně co do školek a škol, teď jsem hlásila malého do školky a to byla první pohrdavá otázka, či jíme maso 😠 Jíme, ale strašně málo, teď jsem našla různé vege recepty a jsou supr, myslím že maso jednou za týden nebo i měsíc je úplně dostačující a manžel zatím neprotestoval že ho máme málo 😉 Na vegetariánství se pohlíží podle mého strašně s předsudkama, což ukazuje i začátek tohoto tématu, ale přitom například mé nevlastní sestře toto stravování (dá se říct) zachránilo život 😉 Takže na to co říká okolí se vykašli a dělej jak uznáš za vhodné, jen to chce asi dost nastudovat složení potravin 😉

mataharyy
30. nov 2011

@adriana7 Tvé rodiče asi opravdu muselo porážet 😅 Já taky látkuji (více méně) a nosič teda nemám mám potíže se zádama, mám batohový bod na ramenou který když přetížím, tak pak zvracím 😅 , ale máme šátek a ty pohledy okolí... u druhého už se s tím více méně srovnali, ale stále se najde nějaký "moudrý" kolemjdoucí co volá sociálku kvůli týrání. Ale neva v místní jednotě teď čučej jak ve velkém vykupuji sójové kocky a ovesné vločky, našla jsem dva recepty a zamilovala jsem si je 😀

adriana7
30. nov 2011

@mataharyy , moji rodičia sú povolaním kuchári...už chápeš..otec robil aj zabíjačky...ale lepší sa to, minule robil klobásky a jaternice a doniesol aj nám, ja naňho kukám, že oco, zas ma presviedčaš! a on zlatý, začal mi rozprávať recept, že všetky možné strukoviny tam dal, ryžu, krúpky, dochutil...len to črievko nevedel nehradiť, tak sú v klasickom črievku vegetariánske jaternice 😀 ...takže preto som písala, že všetko sa vyvíja...aj myslenie našich...hlavne, keď otcovi doporučila lekárka stravovanie, s akým ho ja "prudím" už dva roky (má viaceré zdravotné problémy)