Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

adriana7
6. dec 2011

@dendusa , ty si úplne normálna, aj @zojec a @zfidorka, je nás viac, neboj 😉
náš otec pracoval 20 rokov v rakúsku v takom lepšom hoteli a tam bol šéf vyslovene proti mikrovlnkám, je to jednak v odbornej kulinárii ostuda, ohrievať v mikro, všetko sa robilo čerstvé a šéf mal kamaráta nejakého odborníka na energetiku a ten mu to tiež odobril (a ani on nemal doma mikrovlnku) 😀
...a tvoja mama kde ohrievala sunar pred 25 rokmi? 😀
...naše bábo je čistý vegetarián, dokonca má vita dni, aj dnes z taniera vyjadla len zeleninu a chlieb s nátierkou nechcela, tak ju nenútim, mne je úplne proti srsti nútiť deti do jedla, od hladu neumrú a väčšinou majú intuitívny výber lepší než my dospelí
...gratulujem k bábätku a želám všetko dobré, neboj, aj v škôlke aj v škole sa to utrasie 😉

adriana7
6. dec 2011

@tofik , ahoj, ako žijete, som rada, že si napísala!
inak k tomu linku, sú v trenčíne a majú aj super obchod na mierovom námestí v tn, a teraz sa dá oproti na palackého aj super zaparkovať, je tam nový parkovací dom, takže tiež môžem len odporučiť!

adriana7
6. dec 2011

@dendusa , a ešte som chcela, že skákať do diskusie je konkrétne v tejto téme povinné 😀 😉

dendusa
6. dec 2011

@adriana7 to som rada, ze nas je viac :D skor je smutne ze moja mama sa obtazovala kojit 2 mesiace, potom ju to prestalo bavit a presne taky pristup ocakavaju odo mna. Asi nepoznam nikoho s tak nepeknym pristupom k detom ako maju moji rodicia...
kamoska spominala ze v navodoch uz na tretiu davku od pol roka je uvedene ze dokrmovat aj masom...desim sa momentu ked zacnu na mna vsetci tlacit...a ma vydierat, takym tym lekarskym sposobom... uf. uz odolavanie v tehu bolo narocne..a to su nastastie 400 km od mna :D
mas aj nejaku literaturu dobru? aka strava pre bambino, cim zacat a tak.
Dikes

adriana7
6. dec 2011

@dendusa , prinesie mi ježiško...najnovšiu od bukovského, návod na prežitie baby...myslím, že čo sa aktuálnosti odbornej stránky týka, bude to top 🙂

zelovocka
6. dec 2011

@adriana7 zatiaľ deti nemám, ale celý život si hovorím presne to tvoje:
"mne je úplne proti srsti nútiť deti do jedla, od hladu neumrú a väčšinou majú intuitívny výber lepší než my dospelí" 🙂 podľa mňa je okolo kŕmenia detí (toho nasilu) zbytočný humbug, divadielka a presviedčanie, rôzne triky, vyhrážky, prosby... akoby rodičia nevedeli pochopiť, že dieťa nie je hladné vždy, keď si oni naplánujú kŕmenie. vidím to na rodine: nehorázny cirkus okolo kŕmenia, a pritom by stačilo to dieťatko raz nechať prirodzene vyhladnúť 😉

dendusa
6. dec 2011

@adriana7 bukovskeho poynam len charlesa...a ten yrovna o vegetarianstve nepisal :D daj link ;)

anitab
6. dec 2011

@zelovocka @adriana7 baby, u mojho 3 rocneho syna intuitivny vyber akosi nefunguje spravne - ked moze vyberie si coko, cukrik, slaninku a parok 😀 to ma len cez 3 roky a chyba v programe...pritom ja maso jem, ale pomenej, manzel sa stravuje doma skoro len cez vikend...no babka je masozrut a on miluje babku a tak ked babka jasa, ako krasne papa maso, tak maly si mysli, ze je to super 🙂 ja aj viem, kde som spravila chybu resp kde to zacalo...maly mal okolo 1-1,5r anemiu a vsetci na mna tlacili ze viac masa...anemia sa krasne odstranila...no uz som sa rozhodla, ze je opat cas na zmenu jedalnicka 😀

estterka
6. dec 2011

@anitab prosim ta a ako sa odstranila anemia??

anitab
6. dec 2011

@jaron dakujem

adriana7
6. dec 2011

@anitab , z toho, čo píšeš, by u nás našiel len dobrú čokoládku, cukríky decká vyslovene neznášajú a párok len z alfa bio 😀

anitab
6. dec 2011

@adriana7 ved ani u nas doma to casto nenajde, ani zdaleka, ale keby ti mal povedat, co si vyberie, tak vie 😀 no a este polievocky a ryzu 😀 ono po tom 2 roku ma dieta svoju "hlavu" a chute, zdaleka nechcem tym povedat, ze mu dam jest cokolvek 😉 inak je 1rocne, inak 2 rocne a inak 3rocne dieta, taku mam skusenost...

adriana7
6. dec 2011

@anitab , keby len chute...aj ja by som ti vedela rozprávať...a puberty sa doslova desím, to prežijeme onedlho prvý krát 😉

rancuzkaf
6. dec 2011

@adriana7 veru puberta 🙂 pojedia tie decka kadeco (este, ze ma joga naucila sebaovladaniu, lebo by som to nezvladla 😉 ).....nuz, ale asi si musia dokazat, ze aj oni zjedia to co kamosi, proste ist s prudom a nie proti nemu.
mm hovori, ze to bolo zbytocne ich vychovavat od narodenia vege, ale ja si myslim, ze az tak zase nie, nieco dobre si do zivota urcite odnesu (ja som taky pozitivne mysliaci clovek 🙂 )

adriana7
6. dec 2011

@rancuzkaf , veru, k tebe si vždy zájdem po radu 😉 , aj s jógou preventívne začnem 😀
my sme už prvý pubertálny pokus zažili, dcéra si presadila truc - v ikea zjedla tie mäsové guličky, strašne sme sa pohádali, lebo to v jej prípade nie je len o presvedčení, ona tie živočíšne bielkoviny fakt nevie tráviť dobre 😒 , a kôli nám mali problém o desiatej zavrieť ikea - boli sme tam len my, ja pred dverami do wc a dcéra s jeleňou rujou v záchode...a všetci sbs-kári stáli pri mne vo vestibule a tŕpli, či stihnú domov linkové autobusy 😀 ...ostuda na 100 rokov, ešteže nie sme z blavy...

zelovocka
6. dec 2011

@adriana7 fíha, aký "hororový" zážitok 😉 čiže ak to správne chápem, tvoja dcéra zjedla tie mäsové guličky len tak z trucu, aj keď vedela, že jej z nich bude zle? 😉 tvrdá hlava 😝 po kom to asi mááá... 😀

adriana7
6. dec 2011

@zelovocka , aj keď si to s mm nechceme priznať, zrejme po nás oboch, v dedine nemáme poštára, len poštárku 😀

tofik
7. dec 2011

@adriana7 máme sa super iba tá strava stále rovnako. Manžel je typický produkt rýchleho občerstvenia, tam som dosiahla , že doma je pravidelne a pašujem do jedálnička ovozel a zdravé veci a aspoň chodí v práci na obedy. Ale keď je niekde , kde majú hamburger a pod , tak to si dá a deti tiež. Ja skĺzam od jeho stravovania k vegetariánstvu, podľa toho ako stíham variť dvojmo či trojmo. Teraz sa musím pochváliť, už asi pol roka som vege a som veľmi hrdá, že aj stravu mám zdravú. Deti doma jedia zmes môjho a manželovho jedla. Neriešim to , momentálne je úspech, že sa naučili neprejedať do zvracania a synček už asi od leta pekne pomaličky je.

Iba mám trošku problém s dcérkou, tak tá by jedla od rána do večera iba sladkosti. Zvolila som nenátlakovú formu a doma sa snažím predkladať to , čo je zdravé, dám jej na výber často z viacerých možností. Ale priznám sa často rezignujem. Dosť ju pokazila škola, vidí čo tam majú deti na desiatu a olovrant a tiež majú v škole bufet a v ňom samé hlúposti. Keď som sa jej teraz na štvrťroku pýtala, že čo by chcela za to , že má také krásne známočky / je prváčka - tak som chcela motivovať/ tak mi povedala, že sedieť pri telke a jesť čipsy, lebo je naj kamoška tak má každý víkend. Som čakala niečo duchovnejšie 😒 napr. knihu. Sme jej taký večer urobili, ale hrali sme sa na kino, mali sme aj lístky aj čipsy boli.

Nechcem ich do toho nasilu tlačiť , sú na to jedlo stále citliví. Po 2,5 roku som si povedala, že na zdravé veci ich učiť budem, aby sa ich nučili jesť. Doma vidia ako varím. Keď budú veľký, budú mať možnosť výberu. Nechcem im to zdravé znechutiť. Asi by to bolo jednoduchšie, ak by mm mal rovnaké názory na stravu.

anitab
7. dec 2011

@adriana7 😀 pubertaci sa budu bit za svoju vlastnu skusenost aj keby co bolo, jednoducho to rebelstvo musi byt, matne si na to pamatam 😀 my sme prezili obdobie vzdoru ako mini pubertu, u svojho maleho syna, sa uz desim skutocnej puberty...a tych pekacov a hrncov co poje 🙂

oscarka3
7. dec 2011

@adriana7 , u nás puberta , čo sa týka stravy, úplne v pohode.ako boli zvyknuté, tak jedia stále 🙂 .u jedného dieťaťa ani neviem, že nejaká puberta prebieha a druhého je to ešte v norme. občas je krik , ale celkom to zvládame 😉

lucia123
autor
8. dec 2011

@asunticka nie, lebo sme tie vsetky knizky a metraily darovali, jednej rodinke, ktora prechadza na vegetariansku stravu. My sme presli sme na "lepsiu" stravu 70% vita (fresh) a je to uzasne, kolko energie!

zelovocka
8. dec 2011

@lucia123 ahoj, napíšeš prosím o tom viac? vita je niečo podobné ako raw food? čo tvorí základ? 🙂

lucia123
autor
8. dec 2011

@zelovocka Zakladom je stravu nevarit, alebo inak tepelne nicit vitaminy. Zacali sme tak, ze sme prestali korenit jedla lebo potom sa tie jedla nedaju jest, vlastne je to vzdy o koreninach, to mi daju za pravdu aj masozravci. Keby si stravu nesolili a nekorenili, boli by sme vsetci na surovej strave 🙂 Ta sa nemusi "prilepsovat" bordelom. A mam viac casu na deti a vsetko ostatne, lebo nemusim travit hodiny pri blbom sporaku, el.rure a potom pri umyvani riadov 🙂

radha
8. dec 2011

@adriana tie sušienky- som si upravila recept na škoricove sušienky, tak dam sem aj ten:
ŠKORICOVE SUŠIENKY:Zohrejeme 200g masla a zmiešame so 150g trstinoveho cukru a 2 vajciami.
250 g celozrnnej hladkej muky zmiešame s praškom do pečiva, vanilkovym cukrom, pridame štipku soli, 100g ovsenych vločiek a 1 lyžicou škorice. Do vymiešaneho cesta pridame nasekane oriešky podla chuti🙂.
Z cesta tvarujeme sušienky , ukladame na papier na pečenie a šup do truby ,, pečieme na 175 stupnoch, cca 12-15minut.
KOKOSOVO-ČUČORIEDKOVE SUŠIENKY:namiesto masla použijeme kokosovy olej, a namiesto škorice a oriešok som dala mrazené čučoriedky. tentokrat som do cesta nedala vajcia , aby si pošmakovala aj sofinka, ale vo finale boli viac makšie..ale zase chutili🙂
z cesta je naozaj dost sušienok 😝

barborka08
15. dec 2011

@lucia123 70% vita a tych ostatnych 30% je tiez RAW? 😎

zelovocka
15. dec 2011

@lucia123 nesúhlasím, že koreniny sú "bordel". dochucovadlá ako chilli, prípadne bylinky z vlastnej záhradky (kvetináča na okne) sú chutné a aj zdravé. jasne že glutaman a pod., to je už o inom, ale to nie sú koreniny v pravom slova zmysle. koreniny ako rastlinné dochucovadlá slúžili pôvodne ako liek, tak neviem prečo taký ostro negatívny postoj zaujať voči nim.

zelovocka
15. dec 2011

ahojte, prezradíte, čo bude u vás na štedrovečernom stole namiesto ryby? 🙂 u nás sójové plátky, alebo tempeh. tradičný zemiakový šalát ostáva - nemám výčitky, lebo ho jem iba raz za rok 😉

mia258
15. dec 2011

Ahojte, aj mňa zaujíma, či nemáte nejaký nápad na vianočnú večeru bez mäsa, nejaký slávnostnejší obed 🙂

usiko
16. dec 2011

baby na SVK, rada by som sa opytala, ci neviete o nejekj dostupnej knihe vegetarianskej. Ide mi o knihu,kde su normalne, nie exoticke a extremne recepty..nieco ako bola volakedy 'Vegetarianska Kucharka", propste nieco normalne z dostupnych surovin.....dnes som sa vtrepala aj s kocikom do Panta Rei v domneni,ze si nebude z coho vybrat a cuduj sa svete, ani nebolo....nenasla /ani predavac nenasiel/ ani jednu jedinu......alebo nejaku stranku s vegetarianskymi receptami /hlavne pre dieta/.....lebo aj ked som dcerke chcela maso aspon 1x tyzdenne davat /kvoli muzivi a svokre/, tak ho aj tak odmieta....takze potrebujem nieco dobre...knihu od bukovskeho "navod na prezitie pre bejby' mam, aj spominanu 'vegetariansku kucharku'...dakujeeem