Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

skolara
21. feb 2012

@emogeon ja viem prave to riesim 😠 😠 ale tu nemame ziadne sukromne skolky to je ten problem.
Milujem tie zastarale normy 😝 😝 a predpisy

emogeon
21. feb 2012

@skolara chapem... keby ze nemam sukr. v okoli ja osobne by som pred obedom brala dieta zo skolky...

tweetinka.co
21. feb 2012

@jaron ahoj, ďakujem 😉 Už síce nie je úplne aktuálna, ale tak niektoré veci nestarnú 😉 Ja som si pozerala Tvoj "malý" veľký pokladík - krásne zlatíčko máš/te 😵 Drobčeka vediete tiež vegetaránskym smerom? a Ty s manželkou ste ako na tom v stravovaní? (nemám to tu celé prelúskané) Príjemný deň.

oscarka3
21. feb 2012

@skolara nám stačil papier od pediatra, že deti majú doporučenú dietu. 😉 a mohla som nosiť

jaron
21. feb 2012

@tweetinka.co My sme lakto - ovovegetariáni, manželka a ja asi 15 rokov (zo začiatku to bolo ešte s občasnou konzumáciou mäsa), Natálka od narodenia.

V poslednom čase máme ale v praxi príklon viac k vegánstvu, čiže mliečne výrobky jeme minimálne, mlieko vôbec. Malá má napriek všetkej snahe problémy s pleťou (zrejme aj dedične), a tak hľadáme príčiny, alergické reakcie na potraviny a pod. A teraz ako sme minimalizovali mliečne výrobky, plus možno ešte niektoré iné zmeny (napr. užívanie probio baktérii Children Dophilus), je stav oveľa lepší.

jaron
21. feb 2012

@skolara My sme mali malú v škôlke iba doobeda a tiež sme mali šťastie na veľmi ochotné učiteľky, desiatu jej upravili podľa nášho želania (vyhodili salámu,nechali iba chlieb s maslom a pod.), tiež keď výnimočne zostala dlhšie (niečo nacvičovali...) boli ústretové, mohli sme jej niečo nechať a pod.
Ale to je veľa krát o ľuďoch, i keď je pravda aj to, že normy sú otrasné, ich zmena by zase pomohla pohnúť aj s tými menej ochotnými...

jaron
21. feb 2012

toto je sila:

http://www.bio-info.cz/zpravy/dansko-vlada-chce...

kde je naša politika oproti tomu, pričom tie rozhodnutia ako je uvedené v článku, riešia viacero vecí naraz:
- čistou ovzdušia a prírody vlastnej krajiny
- prevenciu zdravia (ekonomika štátu, zdravotníctvo...)
- zníženie používania živočíšnych a zvýšenie rastlinných potravín
- zamestnanosť a podpora miestnych regiónov
atď.

luciauk
21. feb 2012

to je fakt strašné s tými školskými a škôlkárskymi jedálňami na slovensku. my sme mali v škôlke ved. jedálne vegetariánku, spadla nám z oblakov, tak bolo po probléme. vždy som jej na konci roka kúpila obrovskú kyticu kvetov. nikdy jej to nezabudnem 🙂 najstaršia dcéra chodila rok do školy na slovensku. vedúca jedálne mi povedala, že ona robí 900 obedov a nebude riešiť jedno dieťa. ked som sa jej slušne opýtala, že ked zoženiem napr. 10 vegetariánskych detí, či by sa s tým dalo niečo robiť, tak povedala, že nemám vymýšlať a zdúchla ☹ čo je toto za demokracia? 😖
@jaron zaujímavý článok. pripomenulo mi to, že niektoré reštaurácie tu varia len z lokálnych bio potravín. nie je to žiadna veda. dokonca tak robia aj mnohé vinice a pivovary. nakupujú suroviny len a len z lokálnych fariem pokial je to len možné. je to úplne iný pocit to jesť a piť 🙂

anitab
21. feb 2012

dievcata, ako by ste spravili sladku tycinku zo semienok (napr sezam, slnecnica, tekvica ap.) tak, aby to drzalo pokope tvar, bolo jeditelne a vydrzalo uskladnenie, poradte 🙂

@luciauk dik z tip, pozriem 🙂

bubulka722
21. feb 2012

Ahojte! Už nejaký čas sa snažím stravovať zdravo, ale stále mám veľké medzery. Potrebovala by som poradiť nejakú naozaj fajn vegetariánsku kuchárku, kde sú recepty obsahujúce suroviny, ktoré sú bez problémov dostať v dobrom bio obchodíku. Som stále iba začiatočník, tak by mi veľmi pomohlo ak by ste poradili ako ste začínali vy.
Ďakujem!!! 😉 😉 😉

anlu
21. feb 2012

@skolara @emogeon ja idem zajtra na zapis do skolky a moja prva otazka bude ohladne stravy. Uz teraz mam z toho nervy, ale pokial nebudu ochotny pristupit na vegansku stravu tak ju radsej do skolky nedam alebo len na doobedu. Mne sa rozum zastava ze ked chcete aby vase dieta jedlo zdrave potrebujete na to papier od lekarov ale skvarky, salamy, sladkosti tym sa mozu napchavat kolko chcu. To je cely chory system 😠

anlu
21. feb 2012

@bubulka722 od Romana Uhrina Zdrava kuchyna v praxi, je uplne super. Su tam velmi jednoduche recepty zo surovin ktore maju snad v kazdom obchode. A su velmi chutne, mam ich skoro vsetky vyskusane. Recepty su ciste z rastlinnych surovin cize vhodna aj pre veganov. Priznam sa ze tieto recepty sa mi pacia este viac ako od Bukovskeho

anlu
21. feb 2012

@anitab akurat teraz som robila nieco podobne, pozri stranku pred tym, mozes tam dat akekolvek prisady... oriesky, semienka, med... to co tam chces mat. Zaklad je ale lanove semienko aby to spolu drzalo, najlepsie je ho namocit na noc do vody, on pusti taky sliz ktory to vsetko drzi, k tomu uz len pridas vsetko co chces. Semienka a oriesky je dobre tiez najprv namocit. Potom zo vzniknutej hmoty tvarujes a natieras na papier na pecenie placky alebo tycinky a nechas to vysusit na radiatore, na slnku alebo v susicke. Podla toho co mas...

sima.p
21. feb 2012

@anlu a ako pitný režim sirupová voda.... z toho ma ide šľak trafiť (myslím tým "zdravé stravovanie" v škôlkach)

anlu
21. feb 2012

@sima.p a este lepsi je cierny pigi caj, to uz je fakt vrchol

sima.p
21. feb 2012

@anlu no musím si všimnúť, či aj túto "lahôdku" dávajú v našej škôlke.. a ešte plesňové syry..., chlebík s čokoládovou nátierkou a dalšie "lahôdky", ja to nechápem, ako môžu takto zostavovať jedálny lístok, aj ked väčšina škôlok nie je vegeteriánska, ale zdravé to určite nie je ani pre nevegetariánske deti.

anlu
22. feb 2012

@sima.p ved presne to, ze to vobec ani trochu nie je zdrave... a ze vraj normy. Ja som pre starsiu musela zhanat papier od lekarky ze nemoze cierny caj, lebo bola po nom velmi podrazdena a tiez mi trvalo kym som zistila z coho to je... a potom ze su deti hyperaktivne. Keby ich nenapchavli cokoladou, kakaom, mliekom a masom ani by nevedeli co je to hyperaktivne dieta. Ja sa priznavam ze bud si sfalsujem od lekarky potvrdenie ze nemoze mlieko ani maso alebo bude chodit len doobedu. A este som zabudla na skvarky, salamy a vyprazane 😝

sima.p
22. feb 2012

@anlu veru, je tam toho veľa nezdravého čo v škôlke dávajú deťom. Nechápem, prečo im tam nemôžu dávať piť čistú vodu, ak už mlieko, tak mlieko a nie kakao a podobne. Nájde sa toho veľa nevhodného 😠 😠 😠 😠 A ak niekto doma deťom nedáva mlieko, tak by to mali rešpektovať.

luba41
22. feb 2012

@sima.p lebo kopec detičiek je zhýčkaných z domu, tie čistú vodičku piť nebudú. A tie, ktoré nie sú naučené na také "lahôdky", sa tomu prispôsobia a doma sa môžeš potom aj rozkrájať... Kým deti nechodili do škôlky, jedli všetko domáce, aj špenát bol mňam. Ked v školke jeden povedal, že je to fuj, prečo také ješ?, tak som to doma mohla zabaliť. Moja najstaršia /14r./ sa dala akože na vegetarianstvo. tak študujeme, zháname recepty, kupujeme suroviny. A varím to isté pre celú rodinu. Dcéra mi nosí správy už so strednej školy, aké sú tam stravovacie návyky spolužiakov. Ale v poslednom čase im robili rizoto s tofu, tofu polievku. Ona si pochvaľovala a ostatní vylievali 😝 A majú ju na posmech kvôli jedlu ☹

sima.p
22. feb 2012

@luba41 páči sa mi to, že Tvoja dcéra má rozum oproti spolužiakom a chutí jej tofu... a deti, ktoré odmietnu piť čistú vodičku - to by mal byť ich problém, a nie tam kazia deti, ktoré pijú čistú vodičku.

sima.p
22. feb 2012

@luba41 normálne rozmýšľam, že ked pôjdem na zápis s mladšou, tak sa na to opýtam, prečo im dávajú piť sirupovú vodu

luba41
22. feb 2012

@sima.p nech Ti ukážu tie ich stravovacie normy a odporúčania. Kto im to tam napísal, aby decká nalievali sladkým.

jaron
22. feb 2012

@anlu
@bubulka722
tá Romanova kniha mala naozaj veľký úspech a patrí k najobľúbenejším, rozmýšľam, prečo je tomu tak a myslím, že je to kvôli tomu, že je taká slovenská, recepty sú také obyčajné, často klasické jedlá a suroviny, len urobené inak - zdravšie. Žiaľ kniha je už dávno vypredaná, uvažuje sa nad nejakým novým vydaním, uvidíme.

rancuzkaf
22. feb 2012

tentokrat som pridala knizku do clankov v mojom fotoblogu o drozdi 😉

@bubulka722 medzi moje prve knizky o vegetarianstve patrili prave tie, co teraz kopirujem a zdielam v mojom blogu, mozno ti pomozu a ak sa ti budu pacit, mozes si ich aj vytlacit 😉 ......su sice spred 20 rokov, ale aktualne aj v dnesnej dobe

bubulka722
22. feb 2012

@rancuzkaf Pozriem a asi si začnem pomaly zakladať novú vlastnú kuchárku. Ďakujem!
@jaron Pýtam sa koho len môžem, žiaľ v mojom okolí takto orientovaných ľudí je na zaplakanie málo, tak musím otravovať vás. Som rada, že som vás našla.
@anlu Ste veľmi zlatí, ďakujem!!! Tú knihu som hľadala a dúfam, že sa k nej nejako dopracujem. Našla som jedinú v bazári. Radšej si dám poradiť od skúsených ako kúpiť nejakú hlúposť a vysoliť peniaze zbytočne.

A poprosím tiež o odporučenie knihy na vegetariánske varenie pre dieťa. Mám ročnú dcérku a sama neviem odkedy by bolo vhodné zaviesť jej do jedálnička kravské mlieko. Zatiaľ sme na rastlinnom, ale moc jej nechutí. Asi aj kvôli tomu, že je kojená. Mala som zálusk na najnovšiu knihu od Bukovského. Možno viete o niečom lepšom...

bubulka722
22. feb 2012

@jaron Dnes idem vyskúšať tie kukuričné placky, tak potom napíšem ako sa páčili aj mojim chlapom mäsožravcom. 😉

jaron
22. feb 2012

@bubulka722 pre deti bude asi od Bukovského Hneď to bude + Návod na prežitie pre baby podľa mňa to najlepšie, nebudeš ľutovať zaplatené peniaze.

luciauk
22. feb 2012

ja nemám mlynček vhodný na pomletie kukuričnej múky. čo mi poradíte?

manžel stále viac kuchtí. momentálne robí nejakú špenátovú tortu, už sa neviem dočkať 🙂

jaron
22. feb 2012

@luciauk mlynček na kávu, ak máte

bubulka722
22. feb 2012

@luciauk Ja som kúpila mlynček na kávu v Tescu pred týždňom za 8,90€ a melie super. Dokonca mi pomlel aj mak a krásne ľanové semeno do štrúdle. Je to Tesco výrobok, ktorý keď sa pokazí, nejde ani na reklamáciu, ale vrátia ti hneď buď peniaze alebo si vezmeš iný tovar.