Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
22. feb 2012

halvu mozete zahustit, mletymi mandlami alebo sezamom ako je to v tomto recepte:
DOMACA HALVA
Ingredience

1/2 hrnku sezamovych seminek, 1/2 hrnku mandlove moucky, nebo loupanych mandli, 1/2 hrnku tahini, 4 lzice medu, par kapek ruzove vody nebo vanilkoveho extraktu, 2–3 lzice karobu (svatojansky chleb) -mozno vynechat, nasekane oprazene pistacie, kokos nebo kousky vlasskych orechu na ozdobeni -mozno vynechat. hrnek=240 ml
Postup

V mixeru nebo kavovem mlynku umeleme nejprve sezamova seminka, potom mandle-pokud nepouzivame mandlovou moucku.
Pomlety sezam a mandle smichame s tahini, medem a ruzovou vodou/vanilkovou esenci. Promneme, az se utvori testo.
Pokud pouzivame karob, rozdelime testo na dve casti a do jedne zapracujeme karobovy prasek.
Zformujeme do ovalu nebo obdelniku, nebo napechujeme do vhodne nadoby vylozene potravinarskou folii nebo lehce vymastene maslem.
Muzeme ozdobit pistaciemi, kokosem nebo orechy, ktere lehce vmackneme do povrchu halvy.
Prikryjeme potravinarskou folii a nechame ztuhnout v lednici.

luciauk
22. feb 2012

@kacenkaharris dnes som kúpila 4 he he 🙂

sima.p
23. feb 2012

Môžem Vás poprosiť, aby ste mi napísali niečo o sojovom "mäse"? Je aj to zdravé a vhodné?

rancuzkaf
23. feb 2012

@sima.p sojove maso prejde narocnym vyrobnym procesom, kym sa z neho stane to, co je......take tofu, je urcite "prirodnejsia" potravina, ale zas na druhej strane, je omnoho zdravsie zjest gulas so sojovym masom, ci segedin ako jeho masite verzie 🙂 ......ja ho obcas pouzivam, prave do spominanych jedal, nieze by sa nas jedalnicek krutil len okolo sojoveho masa, to nie 😉

kacenkaharris
23. feb 2012

@anlu No chalvu poznam, to je jasne, ale ta je vacsinou z cukru a sezamu a pistacii a da sa krajat. Toto nenakrajas 😀

bubulka722
23. feb 2012

Normálne mám z toho všetkého riadny zmätok keď váš čítam. Ja som začiatočník a sama poriadne neviem ako pokračovať aby bol jedálniček naozaj dostatočne výživný. No začiatky sú ťažké, s tým som rátala...

kacenkaharris
23. feb 2012

@sima.p Suhlasim s rancuzkaf. Ja som zila na sojovom mase na zaciatku svojej vegetarianskej cesty (a za 10 korun to bola skvela internatna strava, takze ostalo i na pivo), ale uz som ho vlastne vylucila z jedalnicka a nahradila s tempeh a tofu (a celymi sojovymi fazulkami), kedze tie su menej spracovane. Okrem toho mi casom sojove maso prestalo travit. Takze "smotanovy" gulas robim s hribami, gulas polievku "bez masa" a sojovu drt nahradzam casto rozmrvenym tepheh. Pre tych, ktori nepoznaju "rybaci" salat:
Tempeh sparim v pare a vychladeny nakrajam na kusocky alebo rozmrvim. Pokvapkam ume octom, zmiesam s koprom (moze byt i suseny), nakrajanymi kyslymi uhorkami, veganezou, lyzickou dijonskej horcice a tonou zelerovych stoniek (nie koren, ta zelena cast). Dochutim ciernym korenim. 😝

sima.p
23. feb 2012

@rancuzkaf @kacenkaharris ďakujem baby, ja vôbec ešte nemám moc šajn o veget. strave, len min. týžden som si zohnala knihu od Bukovského a ten ho napr. nemá v ani jednom recepte, tak preto sa pýtam. Takže ak ho napr. raz za týžden urobím, nič tým nepokazím? Inak skúšala som aj Tofu a to mi tuším viac chutilo. Len u nás na dedine to ťažko kúpim. V coope ho nemávajú vôbec a v inom obchode ho mali dnes dostať ale nedostali, že až v pondelok, ak vôbec bude. Ale zajtra ide mama do NR, tak si dám kúpiť.

bubulka722
23. feb 2012

@sima.p Mám presne rovnaký problém s tými nákupmi ako ty. Keď sa vyberiem do mesta, tak obchodík so zdravou výživou nikdy neobídem. V tom našom Coope sa nedá dokonca kúpiť ani len brokolica. 😝

kacenkaharris
23. feb 2012

@bubulka722 Neboj sa, ak sa nebojis experimentov a novych chuti, budes v pohode. Pokial teraz jes strukoviny, celozrnne obilniny, hnedu ryzu, vela zeleniny a ovocie a dake tie orechy a semena, tak ti nic na zaciatku chybat nebude. Skus kazdy tyzden nieco nove, zajdi do bio obchodu, pokukaj, co maju, daj sa inspirovat a vzdy si nieco nove vyber. Quinoa? Same bielkoviny a mineraly a uvarena za 15 minut. Tempeh? Pokvapkaj sim chces, cim si zvykla ochucovat maso a udus so zeleninou. Tofu? Milion sposobov, udusit, zapiect, do pomazanky, na sladko... Strukoviny? Vsetko od polievok, omacok na cestoviny az po pomazanky. Zelenina? Surova, dusena, pecena, skus rozne kombinacie a skus kombinovat s roznymi bylinkami. Posyp si salat tekvicovymi semienkami, slnecnicou alebo lupanymi konopnymi semienkami. Dake to ovocie na prazdny zaludok. A vsetko zacne chutit lepsie, zdravsie, cerstvejsie a vege jedlo navaris za kratsi cas ako maso. O niekolko rokov sa pozries dozadu a budes si vraviet, ze stratene dni tvojho zivota, v ktorych si nepoznala cicer a pohanku 🙂

kacenkaharris
23. feb 2012

@sima.p Skus pozriet na internete, tam zozenies veci, ktore na dedine nekupis, napriklad cervenu sosovicu ci pseno. Mozno mas moznost nieco zo zeleniny vypestovat doma? 🙂 Urcite ti tu niekto odporuci daky dobry internetovy obchod na Slovensku (ja som za mlakou).

luba41
23. feb 2012

@sima.p ja tiež bývam na dedine a u nás v coop tiež skoro nič -jedine strukoviny, vločky. Ale v Kauflande kúpim aj v bio kvalite, tofu tam mávajú na výber. Aj celkom dobrý výber múk . Potom pri Kauflande sú tie obch. centrá a v DM drogerii majú kokosový olej, javorový sirup. Cez internet som kupovala http://www.mojavitalita.sk, http://www.bio-obchod.sk/

jaron
24. feb 2012

Ahojte,

včera som bol chvíľu na tržnici v Bratislave a našiel som tam predajcu z biopekárne s veľmi kvalitným a chutným celozrnným Bio pečivom, ak to máte blízko, odporúčam.

emogeon
24. feb 2012

@jaron myslis tu na Trnavskom. myte?

jaron
24. feb 2012

@emogeon áno

anlu
24. feb 2012

dnes som si vymyslela take jednoduche jedlo:

nakrajala som vela cibule a cesnaku, oprazila na olivovom oleji, pridala na male kocky porezane zemiaky, pridala sol, razcu, garam masala a paradajky z konzervy (ak su cele tak porezat na male kusky). To som nechala dusit kym neboli zemiaky makke a k tomu som primiesala uvarenu fazulu. Na koniec este primiesala majoranku. Je to taky fazulovo zemiakovy gulas. Neviem sice ako chutil lebo ja som to nejedla ale ostatny jedli tak asi sa dalo 😀
@kacenkaharris no hej nenakrajam ale ma to take iste zlozenie. Ta chalva co ja kupujem je s medom, ale to je v podstate jedno, hlavne ze je to fajne. 😀

skusali ste si uz robit domacu zdravu cokoladu? Ja som ju este osobne neskusala ale ked budem mat vsetky prisady tak idem vyskusat. Kakaove maslo, kakaovy prasok, agave (alebo ine sladidlo), a dalej mozte experimentovat a pridat oriesky, konopne semienka, tahini, ovocie... co vas len napadne. Kakaove maslo sa topi pri teplote 32 stupnov ked je roztopene treba do neho zamiesat co chcete, vyliat do nejakej formy a dat do chladnicky stuhnut.

sima.p
25. feb 2012

kedže som začiatočník, tak sa chcem spýtať, či môžem jesť výrobky z Tofu (na rôzne spôsoby) každý deň, a na obale je napísané, že po otvorení ho treba skonzumovať do 24 hodín, platí to aj pre tepelne upravené Tofu? Ak ho jeden den uvarím, môžem ho jesť aj na druhý deň?

zojec
25. feb 2012

@sima.p jasne 😉 aj ked u nas vacsinou do druheho dna nevydrzi 😀

luciauk
25. feb 2012

u nás tiež do druhého dňa nič nevydrží. ja mám doma strašné kyseliny. ovocie a zeleninu kupujeme už na tony! 😕

ja pridám také jednoduché polievočky, čo som odkukala od kamarátiek a moje deti ich zbožňujú, super aj pre bábätká podľa mňa 🙂

šošovicová /množstvo pre moju rodinu 😀/

2 hrnčeky žltej šošovice
6 velkých mrkiev
vegeta alebo zeleninový bujon
čerstvá vňať z petržlenu alebo iná

dáme uvariť premytú šošovicu s mrkvou porezanou na kúsky , zalejeme vodou, ale nie vela, ochutíme. povaríme kým je mrkva skoro mäkká, rozmixujeme ponorným mixérom a posypeme vňaťou 🙂

celerová

2 celé celery
4 zemiaky
2 strúčiky cesnaku
vegeta alebo iné ochucovadlo, môže byť aj soľ
troška sój. mlieka

paličky celeru porežeme, zemiaky pokrájame na malé kúsky, zalejeme trochou vody, ochutíme, povaríme do mäkka, pridáme čerstvý cesnak a rozmixujeme na hladko. nakoniec zamiešame trošku mlieka na zjemnenie, poprípade posypeme petržlenovou vňaťou a pod.

dobrú chuť 🙂

bubulka722
25. feb 2012

Ahojte!!! Potrebujem expres pomoc. Mám krásne naklíčenú mungo fazuľu a chcela by som z nej urobiť nejakú nátierku alebo inú dobrotu. Napíšte mi niečo naozaj dobrý a overený recept.
Ďakujem!!! 😉

anlu
25. feb 2012

@bubulka722 priznam sa ze natierku som este nerobila u nas sa klicky dlho neohreju 😀 mozno by mi k tomu pasoval por a slnecnica, trocha citronovej stavy, sojova omacka...
@luciauk Luci, super recepty, vdaka. U nas tiez teraz leti sosovicova ale nemixujem ju, no varim ju podobne len este pridavam koren petrzlenu a krupy. Ale tu zelerovu skusim taku rozmixovanu, to znie dobre 😉

prave susim tekvicove keksiky, ked budu hotove pridam foto aj s receptom

anlu
25. feb 2012

@sima.p mne vydrzi tofu aj neupravene aspon tri dni v chladnicke, ale tiez sa to stane malo kedy ze sa nezje hned 😀 ja mam velmi rada len take bile marinovane v sojovej omacke. Uz nic s nim netreba robit...

ozaj, neviete ci maju niekde tempeh aj natural? zatial som videla len smazeny a udeny...

zfidorka
25. feb 2012

@luciauk tu sosovicovu robim ja aj tak, ze namiesto mrkvy dam hokkaido tekvicu 😉
a dik za 2. recept, prave mam v chladnicke stonkovy zeler 🙂

luciauk
25. feb 2012

@bubulka722 ja väčšinou robím šalát. tento som odkukala z jedného vegetariánskeho bufetu, ktorý fungoval v košiciach asi pred 100 rokmi. milovala som všetko všetúčko čo tam mali.

klíčky, vela paradajok, vela cibule, zeleninu nakrájať, ochutiť troškou octu, soli, poprípade cukru, čo ja nedávam a zvlhčiť to troškou vody. mňam šalátik a ked postojí, tak cibula neštípe a deti jedia jedna radosť 🙂

bubulka722
25. feb 2012

@anlu
@luciauk Ďakujem, len teda tie paradajky ja osobne nekupujem odkedy som videla ako umelo sa pestujú, mám k nim totálny odpor. S týmto šalátom budem musieť počkať až keď budú naše v záhrade. 😉
Klíčky jete vždy tepelne upravené alebo surové, so šupkou alebo bez? Dnes som ich malej pridala malej do zeleninky do pary a potom rozmixovala. Len som ich musela držať v pare dlhšie aby boli dosť mäkké.

zitaje
25. feb 2012

@bubulka722 podla toho ake klicky, alfalfu len tak, sosovicu ako kedy, ale mungo a cicer nechavam prejst varom.
A paradajky tiez nemozem...

anlu
26. feb 2012

@bubulka722 jedine fazula sa musi povarit asi 5 min, ostatne sa mozu jest surove. Aspon ja ich jem surove a so supkou 😉 cicer mozes ale nemusis povarit

luciauk
26. feb 2012

ja som zvykla klíčky spariť na dve minúty, ale teraz, ked sa klíčia, tak deti pokradnú polovicu, tak už len hodím také surové do šalátu 😀

bubulka722
26. feb 2012

Tak som dnes z tej naklíčenej mungo fazule urobila karbonátky a teda ale jaké sú fantastické. Bežné nezdravé špeciality sa môžu schovať. Nikdy by som neverila, že sa dá jesť zdravo a tak neskutočne chutne!!! To nestačilo, tak som urobila fajné zdravé muffiny, po tých už nie je ani pamiatka. 😀

anitab
26. feb 2012

Idem k vam po radu 🙂 ako zvyknete najcastejsie pripravovat zeleninu? chcela by som castejsie robit na pare, ale vaham ci sa oplati kupit parny hrniec, zda sa mi to len kopa plastu a pomerne vysoka cena, alebo uvazujem kupit len nerezove vlozky do klasickych hrncov...co odporucate? s cim mate dobre skusenosti?