Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

pallacinka
1. mar 2012

Super tema, skoda, ze som neobjavila skor 🙂 Konecne viem, preco sme mali pseno trosku horke, ja som ho iba uvarila vo vode, podla instrukcii na obale. My momentalne mame nenormalnu spotrebu avokada a ciceru, nasa mala vcera zjedla cele avokado len tak, samotne, na olovrant. Z ciceru robim hummus jej aj nam a nevieme sa ho dojest 🙂

luba41
1. mar 2012

môj úlovok z antikvariatu - R. Uhrin Zdravá kuchyňa v praxi /za 6 EUR aj s poštovným/ sa teším, budeme študovať 😅

monr
1. mar 2012

@luba41 ja som tiež na ňu natrafila na nete, tuším ma vyšla 3 eurá, je fakt super

zfidorka
1. mar 2012

@maja22 ja som skusala zamrazit biele tofu, ako zamrzlo, tak v nom zamrzla aj ta voda co obsahuje a ked som ho potom vybrala, tak bolo take hrudkovite, aj chutovo bolo trochu ine... ked ho ale tepelne upravis, tak by malo byt take iste, ako to cerstve...

sima.p
1. mar 2012

no tak ja neviem, ale asi ma fakt to tofu nafukuje. Tri dni po sebe, ako som ho jedla, ma nafukovalo. Už som ho jedla aj predtým, ale tuším nenafukuvalo. Ale tieto posledné 3 dni áno. Som myslela, že ešte to mohlo byť aj polievka - karfiol a kaleráb, ale tú som dnes už nejedla a ako som si na obed dala Tofu, tak ma potom zase nafukovalo... Čo by ste mi poradili? Lebo inak mi to veľmi zachutilo a ani mäso mi už až tak nechýba a nejde na chuť...

zfidorka
1. mar 2012

@sima.p keby si ho skusila pripravit s nejakymi anti-nafukovacimi bylinkami? napr. fenykel, majoranka.. a mozno je to len prechodne, organizmus si musi zyvknut...

sima.p
1. mar 2012

@zfidorka to dúfam, že je to len prechodné, lebo doteraz som to nepoznala, a celkovo som strukoviny donedávna nejedávala.

ikke
2. mar 2012

ahojte, nema nahodou niekto dobry overeny recept na musli tycinky? aby sa moc nerozpadavali, ale aby boli makke... 😅

bubulka722
2. mar 2012

Ahojte! Tak podľa Uhrína kuchtím a teda čo som zatiaľ urobila, bolo super chutné. Navyše sú tam suroviny bežne dostupné, takže u mňa naozaj veľká spokojnosť. Ďakujem za odporučenie, je to super kniha.
Na strave bez akýchkoľvek živočíšnych produktov fungujem už cez dva mesiace a dcérku stále veľmi často dojčím. Je to taký malý závisláčik, aj keď už má 15 mesiacov, ona cicík jednoducho miluje. Ja mám v poslednom čase dosť vážne problémy s kĺbami v celom tele. Všetko ma bolí a cítim sa veľmi slabá a taká rozklepaná. Rozmýšľala som čo robím zle a či by nebolo predsa len v mojom prípade vhodné začať s nejakými kvalitnými mliečnymi výrobkami a bio vajíčkami od mamy. Živočíšna potrava sa mi nijak nežiada, netúžim si dať nič mliečne ale telo má asi niečoho nedostatok...

kacenkaharris
4. mar 2012

@radha Ja som nedavno videla demo v obchode na mixer a tam chlap hodil do mixera banan, avokado, kocky ladu, trochu surovych spenatovych listov a agave sladidlo (pomer neviem). Nechcela som verit, ze to bude chutit dobre, ale bolo to vynikajuce! Skoro ako ovocna zmrzlina! 😎

kacenkaharris
4. mar 2012

@maja22 Viem, ze niektori si mrazia tofu naschval, lebo potom meni konzistenciu a ked sa rozmrazi, tak sa da namrvit a pripomina mlete maso (alebo namocenu sojovu drt). Takze by taketo bolo vhodne do paradajkovej omacky na spagety z mleteho "masa" napriklad 😉 Este by som ho ochutila pred pouzitim sojovou omackou a tak podobne. Jeden z uplne prvych vege receptov, co som si varila pred rokmi, ked som zacinala: oprazit cibulu a cesnak na oleji, pridat dopredu namocenu sojovu drt, podusit, pridat paradajkovy pretlak, dake bylinky, sol, trochu cukru, korenie, zase podusit a sup na spagety. Verim, ze by to slo i s tym (roz)mrazenym tofu.

kacenkaharris
4. mar 2012

@sima.p Moze to byt aj kombinaciou potravin, tj. s cim to tofu alebo strukoviny jes. Tofu je hlavne bielkovina a niekomu nerobia dobre bielkoviny s karbohydratmi (s prilohou), inym bielkoviny s tukmi (olej). Preto fazula vela ludi nafukuje, lebo je to kombinacia bielkovin a karbohydratov. Opravte ma, ak sa mylim 😉 Skus kusok tofu na lacno a pockaj aspon 2 hodiny. Ak stale nafukuje, tak je to tofu. Existuje morska riasa KOMBU, ktora zmiernuje nafukovanie, pridava sa do hrnca s variacou sa strukovinou.

kacenkaharris
4. mar 2012

Nedavno som u nas za mlakou narazila na bio pohankovu "kasu". Vari sa len 10 minut vo vode a po ochuteni a zriedeni dakym "mliekom" chuti ako krupicova kasa od mojej mamy, ked sa jej to nechcelo miesat a boli v tom hrcky. Ja si teda na to nakydam este konopne semienka, vlasske orechy, pomlety sezam, tekvicove semienka a podobne "hluposti". Na obale je napisane, ze je to vhodne i pre kojencov. 🙂 Mame i quinoovu "kasu", ta sa vari 2 minuty. Toto vsetko som zmeskala v mojom detstve!

jaron
4. mar 2012

Ahojte,

tu sú naše recepty aj s obrázkami, budú postupne pribúdať:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

kafulienka
5. mar 2012

ahojte,
dnes som robila prvy krat Ghi (ghee) maslo a chcem sa opytat, kedze mi to vo flasi nestuhlo (predsa len rada by som si ho nozom natierala na chlieb 😉 , ci to ostane stale tekute? alebo moze byt chyba v tom, ze som to robila z rozmrazeneho masla? vopred dakujem za kazdy postreh

luciauk
5. mar 2012

@jaron mňááááám, to mi robíš naschvál, ja diétujeeeeeem 😀

kafulienka
5. mar 2012

ahojte este raz,

no uz ztuhlo, tesim sa (trvalo mu to nejak dlho, lebo bolo uz uplne vychladene, dokonca som ho supla do chladnicky a nic, ale nakoniec predsa len ztuhlo ....)
poprosim ignorovat moju predoslu spravu, 🙂

dankadina
5. mar 2012

maminky poradte mi kde v ba kupim tahiny pozerala som v tescu bille kauflande a nič, či je to dostať len v biopotravinach.

indy
5. mar 2012

@dankadina asi budes muset skusit bioobchod napr. tu maju aj viac druhov http://www.slnecnica.sk/vyhladavanie/all/?s_key...

jaron
5. mar 2012

@dankadina my si robíme niekedy aj doma, i keď je to trochu prácne

kupujeme bio sezam v DM drogerii, trochu ho opečieme, nie veľmi (na panvici alebo v rúre)
potom z neho robím "maslo" podobne ako aj arašidové, akurár sezam najskôr pomelieme na makovom mlynčeku (alebo na kávu),
dáme do mixéra a mixujeme, vypneme, zoškrabeme zo stien a zase mixujeme, takto to opakujeme, až sa vytvorí hmota ako maslo, na koniec pre ulahčenie mixovania pridáme ešte trocha oleja a riadne premixujeme

máme ale trochu silnejší mixér, inak urobené nože (na miešanie cesta), postup vidieť aj na obrázkoch, len to je zase slnečnicové maslo

leishmania
5. mar 2012

@dankadina ja kupujem tahini vo farmarskej trznici

radha
5. mar 2012

@kacenkaharris 🙂 dakujem za dobrý tip, špenát u nás fičí 😀 , otestujem!

sima.p
6. mar 2012

dnes ma Tofu nenafúklo, zrejme to bola vtedy kombinácia niečoho... Ale nasadila som si aj probiotiká, varím si feniklový alebo rumančekový čaj, ked nezabudnem, možno aj to pomohlo. A ešte sa spýtam, už som si zohnala to lahôdkové droždie, koľko ho mám dať do pomazánky z tofu? Netuším, ako "silno" to ochucuje...

jaron
7. mar 2012

@sima.p dať môžeš koľko len chceš 🙂, s tým sa nedá nič pokaziť, ale zase aby som nestrielal, tak napr. máš 1 tofu, droždia môže byť 1 lyžica, keď dáš dve, bude chutnejšie... alebo ho kludne môžeš skúsiť aj priamo nasypať na kúsok chleba a ochutnať, aby si zistila ako ti jeho chuť vyhovuje
(droždie už nie je aktívne, preto sa dá bez problémov lahko ochutnávať, dokonca aj samotné)

sima.p
7. mar 2012

@jaron toto droždie je vlastne to, čo aj dr. Bukovský spomína v receptoch?

jaron
8. mar 2012

@sima.p neviem, musím sa pozrieť, ale asi áno
pozrel som, našiel som napr. názov droždie tebi - existuje aj droždie tebi neochutené, obyčajné (už sme ho dávno nemali), francúzske lahôdkové (alebo iba lahôdkové) je droždie tebi ale ešte ochutené (sladovým výťažkom napr.), podľa mňa myslí aj také aj také, nepozeral som celú knihu, či ho niekde aj špecifikuje

sima.p
8. mar 2012

@jaron ak sa nemýlim, tak sa tam spomína neaktívne alebo inaktívne? droždie, teraz som si nie istá tým slovom.... potom pozriem, aké to tam spomína, ale asi to bude ono.... a v jednej staršej knihe pre vegetariánov je to droždie Tebi, takže by to malo byť to isté...

jaron
8. mar 2012

@sima.p áno, droždie tebi je neaktívne, v podstate to najhlavnejšie či už to je lahôdkové, droždie tebi a pod. - je to, že je to neaktívne droždie. Vlatne ani neviem, či už tebi sa možno ani nepoužíva, aj keď som dal do vyhladavača, našlo mi skôr to lahôdkové, na tebi si pamätám už len asi spred možno 10 - 15 rokov. To lahôdkové je pre mňa chutnejšie, veď sa aj volá lahôdkové

jaron
8. mar 2012

včera som bol na návšteve tu...
http://www.bernolakovama.estranky.sk/
aj so svojim kamarátom Filipom 🙂

didulka85
8. mar 2012

@jaron ja kupujem to inaktivne drozdie v bio obchode. Vola sa to Tebi - inaktivne drozdie.
Ja to zvyknem davat na cestoviny, do polievky. Dcera to zboznuje.
Vidim, ze robis slnecnicove maslo. Ja ho kupujem. Teraz som kupila aj z marhulovych jadier. Je take nasladle, ale fajn.