Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
12. mar 2012

môj nový článok - veľmi jednoduchý, venovaný je prevencii rakoviny:

http://restauracie.sme.sk/clanok/dusky-zdravia-...

luciauk
12. mar 2012

dobrý článok 🙂 ja som si včera pozerala na nete rozhovory s ludmi, ktorých už lekári pochovávali a oni sa vyliečili pitím zeleninových štiav, hlavne zo zelenej listovej zeleniny, mrkvy, jablk a jedli strašne vela marhuľových jadierok... rakovina im úplne zmizla 🙂 idem si dať surový špenát 😉

mima777
13. mar 2012

Ahojte, mozno ste to tu uz riesili, ale neviem sa dopatrat tolko stran dozadu...ako ste riesili skolku? Ja mam s tym velky problem, zvlast ked si pozriem jedalny listok, kazdy den okrem piatku maso, este k tomu vyprazane, v piatok sladke jedlo. Maly mi ma skoro 2,5roka a stravuje sa zdravo, raz za cas mu dam lososa na pare, inak vege strava. A koopec ovocia a zeleniny. A ako mu chuti cerstvy zeler🙂. Tak som sa vas chcela opytat na nazor.Rozmyslala som dat ho na 4hodiny, aby sa vyhol strave v skolke, ale oni tam maju desiatu od 8.50az do nejakej 9.30 podelene podla tried. Pochybujem ze sa tu pod desiatou mysli ovocie:(

A este jedna otazka, ak je tu niekto z Brezna, prosim vas dajte vediet. Mam pocit, ze som tu ako z inej planety🙂))

pallacinka
14. mar 2012

@mima777 Nasa mala sice nechodi do skolky,ale do jasiel, no problem mame podobny. Ked som citala jedalnicek, boli tam lahodky ako parok zo zemiakovym salatom (v jaslach pre rocne deticky!). Ja to riesim tak, ze jej vsetko jedlo nosim z domu, vratane desiaty a olovrantu. Zatial to funguje, pred 2 tyzdnami dokonca vsetky deti vratane vychovavatelk mali crevnu virozu a nasa mala bola jedina, kto to nedostal (mozno k tomu ale dopomohlo aj dojcenie). Takze jedine, co ti viem poradit, je davat syncekovi vlastnu stravu a dufat, ze mu ju aj naozaj daju.

didulka85
14. mar 2012

@pallacinka a to ti dovolia nosit vlastnu stravu? Lebo mne mamicky tvrdia, ze na to potrebujes speci povolenie. 😕

My nie sme vege, ale dceru stravujem zdravo a nepaci sa mi, ze detom davaju v skolke parky, sunky, salamy. Minule som pozerala jedalny listok jednej skolky a mali tam bryndzove halusky so slaninou. Zelenina a ovocie 0 bodov. Smutne...

pallacinka
14. mar 2012

@didulka85 Dovolia, ale to bude asi tym, ze za 1. sme v Nemecku a za 2. nase jasle su skor opatrovatelka s 5-7 detmi. Mala tam chodi od 9 mesiacov, to bola este na kasickach, takze som to pouzila ako argument a pokracujem v tom stale.

rancuzkaf
14. mar 2012

@didulka85
@pallacinka byva v Nemecku, tak je to mozne 😉

pallacinka
14. mar 2012

@rancuzkaf 🙂 Este dodam, ze minuly tyzden som tu bola na obhliadku v klasickych jasliach a ked som sa na to pytala, tiez nevideli problem.

rancuzkaf
14. mar 2012

@pallacinka pisali sme prave v rovnaky cas, sory 🙂

rancuzkaf
14. mar 2012

kiezby s tym nemali aj na sk problem!

monr
14. mar 2012

@rancuzkaf super novú foto máš 😉

andrea76
14. mar 2012

Vie mi niekto poradiť ako je to s genetickými potravinami? Čo to znamená? Mali by sme sa vyhýbať takým potravinám?

jaron
14. mar 2012

@andrea76 len veľmi v skratke:

- vplyv GMO potravín pre zdravie je otázny, možno roziká nie sú, ale možno sú, napr. alergie
- pre životné prostredie však môže byť GMO veľký problém - vďaka GMO sóji sa vyvinula zelina, ktorú nie je možné takmer vôbec zničiť, ničí dokonca poľnohospodárske stroje, to je len jeden príklad
- na Slovensku sa príliš nestretneš s GMO potravinami (zo sortimentu, ktorý kupujem ja, som si zatiaľ iba raz všimol v obchode GMO potravinu - bol to sójový olej, na ktorom to bolo samozrejme uvedené)

viac napr. na stránke
http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/kampane/P...

môj osobný názor zatiaľ je, keby som si musel vybrať medzi GMO tofu a domácim bravčovým, volil by som GMO tofu, myslím, že napriek určitému riziku by to riziko bolo menšie ako bio prasa, toto je ale extrémny prípad, zatiaľ si našťastie môžem vyberať tofu (a iné potraviny) bez GMO

didulka85
14. mar 2012

@jaron myslim, ze GMO mame na stole bezne a ani o tom nevieme. Takej kukurici napriklad neverim, preto dcere kupujem len mrazenu v bio kvalite.
Uvidime, respektive asi my neuvidime, co to s ludmi za par generacii porobi.
@pallacinka aha, uz mi je to jasne... 😒

estterka
14. mar 2012

ahojte,mate skusenost s domacimi nanukmi? kupila som na to nadobky,stacilo by rozmixovat ovocie a dat zmrazit? ci musi sa nieco pridat? dakujem.

jaron
14. mar 2012

@didulka85 v určitom zmysle GMO sa používalo aj v minulosti - šľachtenie, kríženie drevín ... samozrejme GMO je trochu o inom aj keď trochu je tam malá podobnosť

ťažko mi je povedať niečo k tomu, že to máme denne... skôr sa mi zdá, že nie, ale kto vie? lebo ak budeme pochybovať o označení GMO, že sme klamaní a jeme aj GMO bez toho, aby sme vedeli, potom môžeme začať pochybovať aj o označení Bio atď. a nakoniec budeme pochybovať o všetkom.

blovitc120
14. mar 2012

@estterka ja som to presne tak robila, ale bez špeci nádobky 🙂

@didulka85 naša škôlka nemá stravu ktovie ako mega zdravú, ale šunky, salámy, párky a vyprážané v živote nemali na jedálničku a sladké majú tak raz za 2 týždne.

pallacinka
14. mar 2012

@estterka Myslim, ze Bukovksy ma v knihe recept na nanuky, iba rozmixovane ovocie a med, pokial sa nemylim, malo by to fungovat.

pallacinka
14. mar 2012

@andrea76 Ja osobne sa takym potravinam cielene nevyhybam, nepovazujem ich za nebezpecne. Ale ked je alternativa bez GM tak radsej siahnem po nej.

zojec
14. mar 2012

@estterka nic nemusis pridavat 😉 ja som minule daa do formy aj domacu vyzivu 🙂 a v pohode :D @jaron ma ale skvely recept na bananovu zmrzlinu 😉

rancuzkaf
14. mar 2012

@estterka ja tiez robievam nanuky, vymixujem ovocie s agavovym sirupom, ale myslim si ,ze nie kazde ovocie musi byt prisladene.....ak ti je mala zvyknuta nesladit, v pohode zje aj bez sladenia.....hlavne ked je to ovocie krasne zrele a sladke, pripadne zmiesat so zrelym bananom, to tiez dobre prisladi 🙂

kacenkaharris
14. mar 2012

@andrea76 Tu v USA nie je ziadny zakon, ktory prikazuje, ze GM potraviny musia byt oznacene. Existuju neziskove organizacie, ktore ponukaju svoje oznacenie "GM free" firmam za poplatok (predpokladam, ze najprv dokazu, ze su GM free), takze jediny sposob, ako sa vyhnut GM, je kupovat bio vyrobky a vyrobky s oznacenim GM free. Vsetky ostane vyrobky su pochybne z toho dovodu, ze vyse 95% kukurice a soje (!!!!) SU geneticky modifikovane 🙄 (na americkom trhu), dalej cukrova repa, niektora papaya, lucerna a asi repkovy olej su casto GM. Podla mojho nazoru je GM velmi riskantny biznis a striktne sa vyhybam GM vyrobkom , pokial je to mozne. Je totiz tazke odhadnut nebezpecie konzumacie tychto potravin, kedze nemame za sebou dostatocne dlhu dobu sledovania vplyvu GM na ludsky organizmus (niekolko ludskych generacii a pod.)

jaron
14. mar 2012

@kacenkaharris žiaľ v USA je to dosť zlé, našťastie u nás je to trochu z tohto pohľadu lepšie, napr. GMO sóju bežne človek "nezoženie", nie som si istý povinnosťou označovania u nás, tuším sa musí, ale nie som si tým istý

jaron
14. mar 2012

takže je to asi naozaj tak, že v Európe je to s GMO zatiaľ lepšie ako v USA, označovať sa musí. Ale zvieratá kŕmené GMO produktami už označené byť nemusia. Takže GMO sóju zrejme človek u nás bežne nezje, ale ak je zvieratá, môže sa nepriamo GMO k nemu dostať

tu je úryvok z článku Slovenskej poľnohosp. a potr, komory:

V Európe je celý legislatívny systém vzťahujúci sa na GMO založený na tzv. „Princípe opatrnosti“, podľa, ktorého je povinné potraviny na báze GMO plodín označovať. Ukazuje sa, že práve povinnosť označovania je najúčinnejším nástrojom na obmedzovanie pestovania GMO plodín, pretože drvivá väčšina obyvateľov EÚ si nepraje mať takéto potraviny na svojom tanieri a preto ich obchodné systémy ani neobjednávajú. Dôkazom sú dlhodobo klesajúce plochy v Európe (s výnimkou Španielska) vysadené GMO kukuricou MON810. Hlavnou príčinou je nedostatočný odbyt. Na druhej strane i EÚ má v tejto oblasti svoje rezervy, pretože živočíšne výrobky zo zvierat kŕmených GMO krmivom sa ani tu označovať nemusia. Je ale skutočnosťou, že v tomto smere existujú viaceré legislatívne iniciatívy, či už na úrovni EÚ alebo členských krajín. Prípadná povinnosť označovania potravín na báze zvierat vykrmovaných GMO krmivom by pravdepodobne mala ďalekosiahle dopady na dovoz GMO sóje z druhej strany Atlantického oceána. Sója ( z ktorej prevažná väčšina je dnes geneticky modifikovaná) je dnes hlavnou zložkou používaných kŕmnych zmesí.

estterka
14. mar 2012

@blovitc120
@rancuzkaf
@pallacinka
@zojec dakujem velmi pekne,nasa sladene nezje nic,tak urobim len ovocne cisto na skusku. som aj aj zvedava,ake budu 😅 😝

blovitc120
14. mar 2012

@estterka dobre budu, neboj. Ja osobne sladene cerstve ovocie neznasam, cukor mi tam strasne vadi. Nechapem, ako si niekto moze dat trebars jahody posypane cukrom, by som sa pozvracala... Ovocie mam rada pre jeho pravu chut, bez cukru.

mima777
14. mar 2012

@pallacinka tak to mas super, my sme tiez boli v Spanielsku a mozno aj tam by to bolo mozne, aj lutujem, ze sme sa vratili . Aj ja som uz kdesi o tom citala, ze nie je mozne nosit vlastnu stravu. Asi sa vystahujem odtialto 😖 . Akoze aj keby som nebola vege, nikdy by som dietatu nedavala to, co v skolkach, ved to uz kde sme ☹ .
Svagrina byva v inom meste a deti ma vo Waldorfskej skolke a tam jedia musli, med, ovocie...a le ta cena za skolku 😲

estterka
14. mar 2012

@mima777 v spanielsku je to v jasliach-skolkach este ovela horsie a nosit nedovolia nic. oni vseobecne nedovolia nic ine ako ma byt. rocne deti mavaju rezne a podobne a od rana do vecere ich krmia keksikmi..mozu si nechat celu ich uzasnu skolku 🙄

pallacinka
15. mar 2012

@mima777 Ja som si az teraz uvedomila, ake to mam super, myslela som, ze je to normalne a funguje to tak vsade. Nedaju sa tie pravidla nejako obist a zohnat papier od lekara, ze dieta musi mat specialnu dietu? Slovensku naturu v sebe nezapriem, ked mi taketo veci napadnu, ale mozno by sa dalo 🙂

andrea76
15. mar 2012

Ďakujem všetkým, ktorí odpovedali na môj príspevok