Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zitaje
21. mar 2012

@slniecko2 ja chodim do tejto temy len pre inspiraciu a preto, ze ma odtialto nastastie nik nevyhadzuje 😀 . My nie sme vegetariani ale maso jeme malokedy, tak mozno 1-2x tyzdenne, a snazim sa, aby bolo domace, a kadejake pastiky a masove vyrobky takmer vobec nejeme (ale do vianocnej kapustnice davam klobasu 😝 😝 ).
Za mlada som bola 7 rokov vegetarian, teda spociatku som jedla aj ryby, ale 5 rokov uplne bez masa som dala urcite. Chodila som po svete, a ked som bola pocas ciest na takom mieste, kde sa ludia zivia bezne hlavne masom, mliecnymi vyrobkami a k tomu trocha nejake mucne veci, bolo to v januari, vonku minus 20, tak tam som si musela dat to maso, inak sa nedalo. Proste som si pripadala ako precitlivela, makka a rozmaznana zapadniarka, ktora vymysla s jedlom. Jednoducho mi ti ludia, s ktorymi sme tam spolu stolovali, stali za to, aby som svoje presvedcenie porusila.
S masom som znova zacala z podobnych pohnutok - bolo mi trapne ho odmietat, ked mi ho ludia nukali, a videla som, ze si tym odtrhaju od ust a chcu mi dat to najlepsie co maju - keby som ho odmietla, nestretla by som sa s pochopenim, a ti ludia mi za to stali 😉
A je velmi dolezite, kde sa clovek nachadza - jasne, u nas sa da byyt vegetarian, ale skus to napr. v Mongolsku 😉 Tam este aj budhisticki mnisi jedia maso.

sima.p
21. mar 2012

@zitaje u nás tak nejako podobne, teda myslím tým, že mäso už pripravujem väčšinou len cez víkend, prestala som kupovať šunky a pod. svi..., začala som používať celozrnnú múku, ked dojeme zásobu lúpanej ryže, už budem kupovať len natural, podobne cestoviny, postupne ich chcem nahradiť celozrnnými alebo grahamovými, objavilo som pohánku, zatiaľ nás najviac presvedčila v polievke a pod... ale životné a cestovateľské skúsenosti nemám ako Ty 🙂 len u manžela nenachádzam pochopenie. ☹ sníva, že chce kúpiť prasiatko a že urobíme domácu zabíjačku na polovicu s jeho bratom 😠 no hrôza, ked už mäso, tak hydinu, lebo bravčové ja ani nemôžem kvôli problémom s pečenovými testami. Inak viete mi poradiť nejakú potravinu na úpravu pečenových testov? A už som to tu tuším spomínala, odkedy som objavila Tofu, tak mi strašne chutí, dokonca mi už začína chutiť viac ako mäso a mäso mi akosi prestáva chutiť... A to som bola veľký mäsožravec.... Len ešte od sladkostí sa musím odučiť

zitaje
21. mar 2012

@sima.p na pecen olej z pestreca marianskeho 🙂
Hej, my tiez tak, len s babami to ide horsie, jedna neje jedno, druha druhe... a napr. avokado nezjedia ani ked ho zamaskujem ☹

adriana7
22. mar 2012

@keira , ak si chceš dať vínko, tak lepšie je červené, pretože obsahuje resveratrol, čo je už vedecky potvrdená, zdraviu mooooc prospešná vec... ženy môžu vypiť denne 0,5 - 1 dcl !!! píše o tom prof.rndr.anna strunecká, drcs. v knihe doba jedová je to relatívne nová kniha, dá sa objdednať na dary života.sk...strunecká dokonca položartom dodáva, že paradoxne resveratrol účinkuje lepšie v spojení s alkoholom (teda vo víne) ako bez neho (nachádza sa aj vo všetkom červenom bobuľovitom ovocí) 😵
...ja teda nepijem denne, ale aj keď som kojila a niekde sme boli, dala som si to deci červeného, lebo ak bola malá večer napapaná, tak jedla zas až ráno okolo šiestej
...u nás je skôr problém, že mm sa ma vždy príde s polodopitým pohárom opýtať, či budem šoférovať 😀 , ani kojiť mi netreba

adriana7
22. mar 2012

@slniecko2 , ak som na tebe vyletela, tak prepáč, len v pravidelných intervaloch sem príde niekto, komu musíme zdôvodňovať, prečo sme takí a nie onakí...tak som si myslela, že chceš tiež toto
...ja proste do tém, ktoré mi nič nehovoria nechodím a ani ľudí nejako nepresviedčam, zároveň sa nenechám nasilu presviedčať (minule mi jeden týpek, ktorý ani nevie, koľko je vitamínov a minerálov rozprával, ako vážne, ale že vážne budú moje vege deti neurologicky poškodené 😠 )...pritom má sám malé deti, ja neznášam, ak sa mi niekto cez stravu takto "vyhráža"...oni naopak chovajú všetko možné a deti povinne napríklad musia s ním podrezávať ovciam krk a zúčastňovať sa na zabíjačke...keď som mu povedala, že naše deti by to nedokázali, taký bol pobúrený, že čo z nich chcem vychovať...
tak preto ten môj postoj, zväčša totižto čakám útok 😒

adriana7
22. mar 2012

@sima.p , ja som zástanca pitia čerstvých štiav z ovocia a zeleniny, lebo malú sme takto vcelku úspešne vyliečili a tak tomu verím...ak máš záujem na nete sa dá stiahnuť celá kniha dr. normana walkera čerstvé ovocné a zeleninové šťavy a tam máš presné predpisy druhov ovocia a zeleniny aj s pomermi, množstvami, denné dávky...
...ale ak sa pečeň "trápi", treba tie sladkosti vylúčiť (teda sladkosti typu krémový zákusok), ja som mala vážne problémy zas s pankreasom, v nemocnici mal primár rovnakú diagnózu ako ja, tak sme si tam týždeň pekne pokecali, proste živočíšne tuky treba vylúčiť (aj skyté v iných potravinách), ostatné obmedziť (oleje), iné doplniť (orechy, semená)

adriana7
22. mar 2012

@rancuzkaf , môžeš prosím napísať tú hubovú plnku do šatôčiek, ďakujem

skolara
22. mar 2012

@adriana7 aky mas odstavovac? odstavi aj napr. mrkvu? Lebo sa pohravam myslienkou kupit si odstavovac a robit zel. a ovocne stavy sebe aj detom. 😉 dakujeeem velmi pekne.

rancuzkaf
22. mar 2012

@skolara najlepsie su tlakove odstavovace typu champion:

http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=3333

z tych ti ide odpad prakticky uz suchy, maju vykonny motor a su multifunkcne: na stavy, pyre, postruhanie zeleniny do salatu, na zmrzlinu, orechove pyre.......pisem z vlastnej skusenosti 😉

rancuzkaf
22. mar 2012

@adriana7 spisem ti ten recept neskor 😉 .....chystas oslavu? okruhle narodky sa blizia, co? 🙂

jaron
22. mar 2012

@adriana7 Ahoj, ak chceš, pozri si informácie o LTZ 2012:

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/jubilejny...

My ešte nevieme, či pôjdeme. Natálka by veľmi chcela, a v podstate aj pre mňa je to lákavé, miesto, Dr. Scharffenberg je super (svetová špička v oblasti primárnej prevencie, výživy) atď. Asi to závisí aj od toho, či budeme robiť kurz varenia, ak áno, tak by sme určite išli.

Inak teraz som si ešte viac uvedomil, že tá strava minule nebola nič moc, lebo stála okolo 90 EUR a teraz má stať 70 EUR s možnosťou výberu z 2 bezmäsitých jedál, to je dosť veľký rozdiel v ponuke a cene.

skolara
22. mar 2012

@rancuzkaf no ten ma aj normalnu cenu v porovnani co som hladala nejaky angel nieco odstavovac 1000 eciek co je uz dost.
Odkyslujem dceru lebo ma zvacsenu nosnu mandlu tak preto by som rada odstavovala.
Uz sme vylucili mlieko od oktobra a vsetko z mlieka. Obmedzila som jej maso na minimum, jedava cel. chlieb, ovsene vlocky. spaldovu kasu s jav. sirupom, vela ovocia a orechov neprazenych. Vela strukovin. Mate este nejake typy co by jej mohlo urychlit zotavenie?
Zeleninu odmieta lebo vsak povedzme si pravdu tie zimne paradajky z obchodu su fakt hnusne orandzove a kysle, ale varenu zje.
Dnes robim falafel zapeceny v tepl. rure s mrkvovo -jablkovym salatom. Asi jej k tomu upeciem jeden zemiak nech na mna v skolke nepozeraju divne 😀 😀 ze sa ma z toho dieta najest?? Ja jej nosim stravu do skolky.
Kocky keby Vas este napadlo nieco co by som mala zaradit do jedalnicka aby sa jej organizmus dal dokopy cim skor velmi to ocenim.
Sladkosti neje vobec max. nieco celozrnne z bioobchodu na to som fakt kat 😀
A ja som asi zacinajuci vegetarian skoro vegan kedze nic mliecne nejem. Niekedy nejake to vajicko v jedle ked mama navari nech sa neurazi. Maso som si uz nechala uz len na nedelu aj to z nechutou kedze chodime na obed k nasim a nemam to srdce nic nezjest ale casom asi budem musiet prestat lebo mi nechuti.
A este nieco nenasla sa tu nejaka kocka co jej kojene babo odmieta jest prikrmy lebo moja mala ma 8 mesiacov a je este stale len kojena 😅 😅 nechce nic ine tak uz som prestala skusat. Snad tu najdem pochopenie 🙂 🙂 Nutit jej jedlo nebudem ked to raz nechce no nie?

adriana7
22. mar 2012

@skolara , mali sme zelmer progesional, aj som ho tu vychválila, ale pokazil sa 😠 (po troch rokoch, tesne po záruke)...a tak sme sa s mm dohodli, že už kúpime len ten šnekový, ako tu dávala @anlu, alebo tento, ako dala
@rancuzkaf
...ale mojej svokre sme minulé vianoce kúpili v nay úplne obačajný, maličký centrifúgový, na dve šálky, má ho dodnes...ochorela na rakovinu a s pomocou štiav a klíčenia bola po polroku zdravá...klop,klop...minulý týždeň na komntrole jej lekár vravel, že či vôbec mala rakovinu, také má dobré výsledky...ale ona mala, vyoperovali jej prsník aj s lymfatickými uzlinami až po lakeť, mala predpísané aj ožarovanie, bola raz, a potom to už mm nedovolil, týždeň ležala na dlážke pri wc mise 😔 , je to hrozné, keď vidíš milovaného človeka takto trpieť a mm som vtedy videla 1x v živote plakať 😢 ....
malo to ale jeden pozitívny bod...všetci v rodine našu stravu začali rešpektovať a už sa nám aspoň na tých oslavách neposmievajú a nevyjadrujú sa urážlivo, ale naopak, s rešpektom 😵
@rancuzkaf , v máji má šimík prijímanie, tak by som chcela potom takú garden party urobiť, a urobiť také vege a vita mňamky, že budú všetci spokojní 😵

slniecko2
22. mar 2012

@adriana7 uplne chapem ze si myslela ze aj vas chcem presviecat, ale mna len zaujimalo ze preco dnes ludia su veget. a aj ich rodiny- zakladat novu temu sa mi zdalo zbytocne taksom vyuzila tuto temu. Zaujima ma to aj preto lebo sama som bola ako som povedala z ideologickych dovodov (vtedy to bolo in) a teraz ako citam je to skor o zdravom zdravotnom style- teda aspon mam pocit na MK. Vdaka za nazor

skolara
22. mar 2012

@adriana7 juuuj sa velmi tesim ze je svokra zdrava 😵 😵 to je vynikajuce!!!
Strava je zaklad a len s jedlom sa da liecit.
No presne o to sa ja pokusam kedze odmietam davat vyberat mandle ako to robia vsetkym detom naokolo tak ja som sa rozhodla ich liecit. Aj ked je to moja vina lebo ja som ju dobabrala s kazdodennym jogurtom. Zjedla okolo 400 jogurtov ked sa nad tym zamyslim je mi z toho zle. Ale zial kazdy sa uci na vlastnych chybach. Dnes sme bezmliecna rodina a je nam tak dobre. Aspon som este viac pritvrdila naroky na stravu. Vsetko je na nieco dobre.
😝
Ja idem setrit na ten odstavovac teda 😅 🙂

adriana7
22. mar 2012

@skolara , práve sa smejem, vy voláte dcéru ďurko?

skolara
22. mar 2012

@adriana7 hej 😀 😀 😀 ked nieco vystraja tak jej hovorim Zboooojniiiiik Durkoooo 😀 😀 😀

skolara
22. mar 2012

@skolara inak sa vola Amelia 😀 😀

adriana7
22. mar 2012

@skolara , my sme najstaršiu do piatich rokov volali jožina, potom sa všetci čudovali, že je laura

skolara
22. mar 2012

Kocky a nemate nejaky osvedceny baby friendly vege recept lebo neviem co budem varit zajtra 😖 😖 Ja totizto varim kazdy den kedze sa nestravuje mala v skolke ale jej nosim a uz mi dochadza fantazia.

skolara
22. mar 2012

Jozina je tiez super. Ja ich obe volam Feri 😀 😀 Ja mam taky humor asi 😀 😀

adriana7
22. mar 2012

@skolara , joj a ešte ma napadlo, aj blška sme ju volalai, bola drobunká, všetci si mysleli že "božka", teda boženka

skolara
22. mar 2012

Stranda ako vieme dokomolit detom mena ale mne sa to velmi paci tak maju smolu budu mat po 5 mien 🙂

didulka85
22. mar 2012

@skolara ja som moju dceru jogurtom skoro zabila. 😒 Stacili 2 lyzicky.

skolara
22. mar 2012

@didulka85 mala alergicku reakciu? No ja som kupovala tie naj jogurty bio a neviem ake bez chemie a aj tak vidis. Dnes mala kade chodi tade hovor ze mlieko je pre teliatka. Rovno som jej to tak vysvetlila ako to aj je. Ze Amelia pije mamkine mliecko , kozliatko kozickine a kto pije kravickine mliecko nooo?
Ale uz som celkovo prisna ked jej niekto na ihrisku nieco pcha tak bez okolkov uz viem povedat ze nie niekedy som to nevedela. Tak ja sa snazim a niekto mi to bude ruinovat no urcite !!

didulka85
22. mar 2012

@skolara dusila sa nam. Potom nam skoro odisla. Bol to biely bio kozi jogurt. Potom ma lekarka presvedcila, ze mlieko a mliecne vyrobky dieta jednoducho musi jest, lebo materske mlieko uz potrebu vapnika nepokryje a tak som testla bio biely kravsky. Reakcia nebola taka burliva, ale bola. Nastastie sa len povracala a sliny z nej tiekli len chvilku.
Ked jej niekto strcil keks s maslom, tak sa povracala, v lepsom pripade sa z toho vyhadzala. Takze musim davat velky pozor.

skolara
22. mar 2012

@didulka85 juuuuj si sa musela riadne zlaknut chudatko ☹ ☹ ☹

jaron
22. mar 2012

@didulka85 maličká má nejakú alergiu na ml. výrobky (laktózu alebo bielkovinu)?

didulka85
22. mar 2012

@jaron @skolara ono to cele trvalo asi hodinu. V parku na lavicke som jej dala 2 lyzicky jogurtu, prvykrat sa stretla s niecim mliecnym(ked neratam moje mlieko). Potom ju zacalo napinat. Vzdy pocas napinania jej tiekli sliny, fakt vela slin. Medzi napinanim strasne plakala. Bola pri tom kamoska, co robi na are pri detoch a bola fakt zlaknuta. Dosiel moj manzel, isli sme s nou domov, tam uz bola medzi tym napinanim velmi malatna, ani sediet nevladala sama. Zrazu ju zacalo napinat ovela viac ako predtym, vyzeralo to tak, ze sa uz udusi. Kricala som na muza, nech vola zachranku. Schmatla som Saru a velmi sa povracala. Vyzliekli sme ju, umyli a hned bola vysmiata ako slniecko.
Ci je naozaj alergicka, neviem. Mozno sa vam to bude zdat divne, ale ani to nechcem dat otestovat. Naco?! Stravujem ju bezmliecno, zdravo, dojcit chcem dlhodobo. A dnes uz viem, ze zivocisne mlieko nie je na nic dobre a naozaj bez neho moje dieta prezije.

jaron
22. mar 2012

@didulka85 zvláštne, akú mala prudkú reakciu, našťastie sa dá žiť zdravo aj bez mlieka