Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zitaje
22. mar 2012

Inak minule som sekala sezam s tekvicovymi semienkami do kase, a to bolo dobre, aj sa to dalo vybrat, neviem ci su zrovna tieto semienka menej mastne ci co, ale bolo to ok. Alebo mozno nie su take tvrde, takze staci mliet ozaj chvilku a je to.
Ten sezam meliem preto, ze nezomlety nam celej rodine prechadza v kuse traviacim traktom 😅 , asi by sme sa mali naucit dokladnejsie hryzt.

keira
23. mar 2012

@adriana7 0.5?! 😀 to sa ako na co budem zbytocne drazdit 😀
inac, zaujimave, ja som citala, ze prave biele vino je vhodnejsie ako cervene .. a nie tym,c o obsahuje, ale samotnym alkoholom!

anlu
23. mar 2012

@zitaje no tak... dolujem. A ja som to umyvala a az potom som si vsimla ze sa to nema 😅 ups, no snad to prezil, este som ho odvtedy neskusala. Mne to pekne na jemno rozomlelo aj datle som tam pridala ako sladidlo. Len som to pocas toho musela stale otvorit poposuvat k tym nozom a znova. Trochu babracka ale tak ked nemam zvysnych 250 eur na dobry stroj tak si zatial musim vystacit takto. Ved zase nepouzivam ho kazdy den. Orechy mi zatial velmi nechybaju, asi preto ze mam este svoje tukove zasoby 😀 😝

anlu
23. mar 2012

@zitaje no moze byt ze sezam je iny, aj predsa su to male semienka a zase v maku je asi aj viac tuku, ze? Neovladam presne zlozenie tak z hlavy.

Ja uz mam zelene stavy namiesto kavy, kazdy den sa tak na stavicku tesim mnam mnam 😎

keira
23. mar 2012

@jaron a dopad?

jaron
23. mar 2012

@keira aký dopad? (neviem, na čo sa pýtaš)

keira
23. mar 2012

@jaron co si posledne na mna reagoval 😉

jaron
23. mar 2012

@keira veď to si už nepamätám, to je asi tri strany dozadu, to musím pohľadať (alebo napíš) 🙂

jaron
23. mar 2012

@keira ani som nenašiel

luciauk
23. mar 2012

@adriana7 som rada, že svokra sa uzdravila 🙂

@skolara nerob si hlavu z príkrmov, nechaj ju, nech sa sama rozhodne. čím dlhšie bude na mliečku, tým lepšie 🙂

luciauk
23. mar 2012

@zitaje obal semienka naše žalúdočné kyseliny nerozložia, preto je dôležité ich mlieť, sekať alebo požuť 🙂

zitaje
23. mar 2012

@luciauk ja viem, len som povodne myslela, ze ich staci pozut 😉 . No teda zrejme by aj stacilo, ale to treba potom dokladnejsie zut...

luciauk
23. mar 2012

myslím, že to sa ani nedá, požuť všetky semienka v jedle 😀 sa smejem, lebo si predstavujem ako o 22h večer prežúvate pri stole raňajky 😀 😀

jaron
24. mar 2012

zaujímavá správa o jedení červeného mäsa:
http://www.pcrm.org/health/medNews/red-meat-inc... (v angličtine)

a strojový orientačný preklad:
http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=e...

luciauk
24. mar 2012

@jaron my to vieme a "oni" to čítať aj tak nebudú ☹

radha
24. mar 2012

@sima.p 😉 neviem či si už tú pohánkovú krupicu skúšala, ale ja ju varím ako "normálnu" krupicovú kašu, ale do rastlinného mlieka-tie su same osebe nasladlé, takže ani to netreba prisladiť, dcerka fičí na kombinacii- jablko, škorica alebo banan plus kokosový olej 😝

sima.p
24. mar 2012

@radha vďaka, zatiaľ som neskúšala, ale určite skúsim....

tortelinka
24. mar 2012

@jaron ked popridavas nejake nove recepty, sem s nimi..nie som vegos, ale maso jeme iba v nedelu, tak nejaky novy napad sa vzdy hodi 🙂 inak, mimo temy, ako stojite s pripravou?

radha
24. mar 2012

@sima.p niet začo 🙂, inak to ryžové či ovsené mlieko v kaši ani necitiť, tak by ti to takto zakamuflované deturence možno spapali 😉

jaron
24. mar 2012

@tortelinka prípravu sme skončili a teraz sme zaradení do poradovníka

tortelinka
24. mar 2012

@jaron ok, na kolko vyzera cakanie?

jaron
24. mar 2012

@tortelinka to ešte neviem, ani som sa nepýtal, vlastne psychologička povedala, že teraz možno rok a pol, ale to len tak bez podkladov povedala

(ale radšej sa o tom bavme už na tej druhej téme, aby nebol problém, že sme mimo témy)

tortelinka
24. mar 2012

@jaron ok, tak drzim palce

jaron
24. mar 2012

@tortelinka ďakujem

tortelinka
24. mar 2012

@jaron len pre zaujimavost..bude vase drobca tiez vegos? asi by som to pred uradmi nespominala, aby vas neobvinili z tyrania 😀

rancuzkaf
24. mar 2012

@adriana7 tu je ten recept na plnene tasticky 🙂 ......vobec sa tohto receptu nelakajte, ak nezozeniete napr. topinambury (tie su velmi podobme kalerabu)......ja sama som ho urcite nerobila zo vsetkych ingrediencii a bolo to vyborne 😉 .....nebat sa improvizovat!

TASTICKY S HRIBMI, ORECHMI A TOPINAMBURAMI

150g ryze uvarit v slanej vode
25g masla
2 nasekane salotky
1 roztlaceny strucik cesnaku
1 nadrobno posekany por
175g nakrajanych hub
150g ocistenych a nastruhanych topinamburov
1PL nasekaneho cerstveho tymianu
4 potrhane bazalkove listky
150g struhanky
50g posekanych orechov (vlasske alebo kesu, ci lieskovce)
100g nastruhaneho syra
2 rozslahane vajcia
listkove cesto

- na masle oprazit salotku a cesnak, pridat por, huby, topinambury a bylinky, smazit 5 min a nechat vychladnut
- zamiesat do toho ryzu, struhanku, orechy, syr, vajcia, osolit, okorenit muskatovym orieskom
- listkove cesto vyvalkat na rozmer 30x20 cm a nakrajat na sest 10-cm stvorcov, zo zvysku cesta vykrojit sest koliesok s priemerom asi 4 cm
- z plnkovej zmesi urobit gulku asi ako golfova lopticka, dat do stredu stvorca, okraje stvorca potriet vajcom
- prehnut ako na obr. a navrch dat koliesko
- kazdu tasticku potriet vajcom a piect pri 200st 15-20 min do zlatista

tasticky sa podavaju s hnedou omackou, ktoru som si vymyslela, lebo ta v recepte bola velmi zlozita a narocna na cas 🙂, medzi prsty susenych hribov (vdaka nim bude omacka krasne hneda) dajte varit do zeleninoveho vyvaru (v nudzi posluzi aj bujon), nech su makke, ochutite cesnakom, solou, stipkou cukru.......zahustite troskou maizeny a dochutite asi 1PL cervenym vinom (to som ja nedavala, vyborne to bolo s balzamikovym octom cervenym)

tasticky sa mozu pripravit den vopred a odlozit v chladnicke do druheho dna.....kto by chcel verziu bez syra, urcite by sa dalo nieco vymysliet 😉....bud popucit tofu, dochutit este tebi drozdim.....pre vegansku verziu by sa vajicka mohli nahradit (myslim tie vo vnutri plnky) sojovou smotanou zmiesanou so stipkou maizeny a pod.
.....inac ospravedlnujem sa za tie nekvalitne fotky, ale su dolezite na ukazku ako sa robia tasticky!

jaron
24. mar 2012

@tortelinka to je pravda, že spomínať sa to neoplatí 🙂,

ale v tomto prípade nie som si istý spôsobom stravovania, lebo je to predsa len trochu iné v tom, že dieťa nebudeme mať od malička a môže mať už vytvorené svoje chuťové návyky. Záleží od jeho veku a zrejme je to aj individuálne. Môže byť, že dieťaťu druh stravy ani na um nepríde, môže byť zvyknuté, že tam sa je to, tam zase ono (môže mať za sebou viacero domácnosti - detský domov, profi rodičov, pôvodný domov...) a tak automaticky bez problémov príjme náš systém, ale môže byť aj typ, že bude napr. zvyknuté a milovať pečené kurčatá 🙂, takže toto všetko budeme musieť brať do úvahy a podľa toho riešiť aj stravu, napr. robiť pomalu zmenu, dopriať to "pečené kura" (asi by sme to riešili reštauráciou) atď., každopádne ho budeme chcieť stravovať zdravo a podľa možností vegetariánsky, len jednoducho budeme brať ohľad aj na jeho zvyky a robiť zmeny primerane.
Jednoducho - po fyzickej rovine v podstate nie je problém, vieme mu poskytnúť všetko, čo potrebuje aj vegetariánskou stravou, ale musíme brať do úvahy jeho psychickú stránku.

Všetko však uvidíme až pri konkrétnom dieťati, ktoré môže mať od 0 do 6 rokov.

rancuzkaf
24. mar 2012

@jaron
@tortelinka no taka som zvedava, co to vlastne riesite az si nechty hryziem 😀

rancuzkaf
24. mar 2012

....aha uz mi doslo @jaron 😉

oscarka3
24. mar 2012

@rancuzkaf 😀