Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

ckocka
8. máj 2012

Dobry den všetkym pritomnym.
Precitala som vasu diskusiu od prvej strany a rozhodla som sa k vam vstupit, hoci niesom ani pravoverny vegetarian ani matka /ak sa teda smiem pridat/ . Potesila ma tu evidentne vyssia inteligencia prispievatelov nez je v mnohych diskusiach bezne.
Som asi 90% vegetarian, maso jednoducho nemusim mat. Milujem ryby a morske potvory, ale vzhladom k ich cene a pretoze najlepsie su aj tak cerstve, tzn. v mieste vyskytu, nejem ani tie velmi casto. Ale na druhu stranu som maskrtna a tak hladam alternativy dobrych jedal. Tiez mi vegetarianska strava s mnozstvom cerstvej zeleniny a ovocia velmi vyhovuje na moj prekyseleny zaludok.
Urcite tu okopirujem mnozstvo skvelych receptov i tipov na spracovanie surovin /preto pojdem este raz od zaciatku a pekne pomalu/ a rada by som niecim tiez prispela. Takze ak dovolite prehlbovat cesko-slovensku spolupracu, odporucam tieto linky:
http://www.varimezdrave.cz/
http://conovehonakopci.cz/
sem chodim casto cerpat inspiraciu.
Zaroven sa ospravedlnujem za chybky v pravopise a niektore nespisovne vyrazy, som ceska. Rozpravam plynule, ale ten pravopis mi moc nejde.

kacenkaharris
8. máj 2012

@luciauk
@zitaje
@rancuzkaf To ste ma upokojili, babenky! 😉

kacenkaharris
8. máj 2012

@luciauk O cinskom mede tiez viem svoje, v USA je dovoz cinskeho medu ilegalny, preto ho strasne filtruju (aby nevedeli dokazat krajinu povodu) a predavaju v supermarketoch. Tu sa skor ohradzuju, ze je cinsky med plny chemickych pesticidov a ineho svinstva. Med kupujem uplne lokalny alebo aspon z krajiny mojho bydliska, bio, tepelne nespracovany s obsahom vsetkych tych extra darov, ktore vcielkam berieme (casto ma na vrchu trochu vcelieho vosku a "spinky" z propolisu a podobne).

luciauk
8. máj 2012

@ckocka 🙂 môžeš sa pridať, ked nás tak pekne vychvaluješ 😀 skôr ide o to, že si naozaj niečo prečítame 😉 a aj ked to nedodržiavame do bodky, aspoň vieme, čo za svinstvo sa ľuďom servíruje na tejto planéte ☹

jaron
8. máj 2012

@ckocka som rád, že si napísala a kludne môžeš písať aj česky, alebo jednoducho ako ti to bude vyhovovať (teda okrem ostatných jazykov, to by sme už možno nemuseli rozumieť 🙂)

kacenkaharris
8. máj 2012

Mozem poprosit o jednoduche az mierne zlozite (podla moznosti nepecene) veganske recepty s melasou? Potrebujem si zvysit zelezo. Chuti mi len tak zmiesane s tahini a skoricou, ale kedze tahini ma dost vapnika, tak si zrejme moc nepomaham.

jaron
9. máj 2012

Ahojte, keďže ide leto, oprašujem "svoj" starý recept na zdravú a výbornú zmrzlinu (doplnený o nové fotky):
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

Zistil som, že čerstvo vymixovaná je predsa len chutnejšia, ako keď sa pripraví, dá zmraziť a potom podáva (ale aj tak je dobrá). Dá sa to však vylepšiť tým, že sa po vybratí z mrazničky znova premixuje, aby sa rozbili malé kryštáliky ľadu.

jaron
9. máj 2012

@kacenkaharris čo napríklad použiť melasu pri príprave zmrzliny? Iba banány a melasa.

kacenkaharris
9. máj 2012

@jaron Vdaka, vyskusam, i ked ja som zastancom nazoru, ze cerstve ovocie sa ma jest na prazdny zaludok a nemiesat s inymi potravinami 🙂

didulka85
9. máj 2012

@kacenkaharris orechy a semienka som zacala davat asi tak od roka a par mesiacov. Samozrejme, ze v bio kvalite. Zacinala som slnecnicovymi semienkami, lanovymi, sezamove, potom tekvicove, vlasske orechy... Len ked ich dam vcelku, tak ich nepokuse a nachadzam ich vcelku v plienke. Takze radsej jej ich podavam v raw dezerte. Mixnem orechy, nejake semena, karob, susene ovocie, banan a pridam trosku vody. Vtedy viem, ze to jej telo naozaj spracuje.
Lekari nam tieto dobroty odporucali od 3 rokov, pripadne vobec. My sme si totiz polezali na koznom uz v 3 mesiacoch. Ja som si vsetko postupne testla a viem, ze okrem mlieka a chemikalii nereaguje na nic. Takze v pohode. Pri druhom dietati zacnem s orechami skor.

didulka85
9. máj 2012

@kacenkaharris a co sa tyka medu, ten este nedavam. Nesladim jej nic.

zuzana76
9. máj 2012

@jaron ja som uz zmrzlinku skusala a je vynikajuca

zuzana76
9. máj 2012

@kacenkaharris aj avokado ma dost zeleza

dadkaa
9. máj 2012

ahojte, nevedel by mi tu niekto poradit... moja dcerka nesmie papat strukoviny ako sosovica, suchy hrach., fazula.... ale napriklad hrasok, zelene fazulky moze... aby jej to nesposobovalo kyselinu koli refluxu.... a dnes som kupila soya beans, je to mrazene take zelene vyzera to ako hrasok, myslite ze to patri pod strukovinu ????

briketa
9. máj 2012

@dadkaa varene sojove bobule spadaju do skupiny kyslotvornych, ale dane do vody, naklicene a pouzite klicky spadaju do skupiny zasadotvornej-alkalickej.
To iste s fazulou, sosovicou. Vsetko co uvaris bude kyslotvorne, ale ak naklicis, klicky su zasadotvorne

Opatrne so sojou u deti. Koli estrogenu, haemagglutininu. ktory sposobuje vytvaranie zrazenin krvnych buniek, a tak isto obsahu goitrogenov, ktore znizuju funkciu stitnej zlazy, co najma u zien po porodoch je velky vykricnik.
Soja je obsahuje phyticku kyselinu (neviem ako je to po slovensky, prepac) ktora vytvara blok na vstrebavanie dolezitych mineralov, specialne zinku, ale aj kalcia, magnezia, medi, zeleza v traviacom trakte..
V Izraeli dokonca bol zakaz dovozu soje koli dokazom, ze strava vysoka na obsah soje sposobovala zdravotne problemy zenam a z toho nasledne novorodencom. Uz si nepamatam kde som to citala ale bolo to dost odstrasujuce.
Plati ako vzdy - vsetkeho s mierou.

Ekvivalenty soje v strave su Amaranth, Chai, Konope a Moringa.

jaron
9. máj 2012

@briketa Ahoj,

tá kyselina "phytická" s najväčšou pravdepodobnosťou ide o tzv. fytáty. Môžu zhoršovať vstrebávanie železa, vápnika atď., ich negatívny vplyv je však zanedbateľný. A neobsahuje ich iba sója, to zase len niekto v nejakom článku proti sóji sa snažil niečo proti nej nájsť, len zabudol, že ich obsahujú všetky strukoviny, celozrnný chlieb, celozrnné potraviny a pod.
Zároveň sú to väčšinou potraviny, ktoré obsahujú viacej minerálov a vitamínov ako ich "bieli" bratia bez fytátov (alebo s menším množstvom fytátov). Fytáty tiež patria medzi antikarcinogénne látky.
Ich negatívum pre vstrebávanie minerálov sa znižuje napr. namáčaním strukovín, kysnutím cesta a pod. Takže ak by sme chceli robiť zo sóje strašiaka kvôli fytátom, museli by sme robiť strašiaka aj z fazule, šošovice, celozrnného chleba, ovsených vločiek....

To s tým zákazom dovozu sóje do Izraela to neviem, ale skúsil som si pozrieť napr. :
http://www.eluna.com/rest/soya.asp?mumu=730&nam...
ak som si to správne rozluštil, je to reštaurácia niekde v Jeruzaleme, kde okrem iného podávajú jedla zo sóje a tofu. Reštaurácia sa volá Soya.
A neviem, do akej miery som dobre rozlúštil túto stránku, ale okrem iného hovorí o náraste spotreby sójových produktov v Izraeli medzi rokmi 2004 až 2009 o približne 10 % ročne (medzi výrobkami vedie sójové mlieko):
http://www.researchandmarkets.com/reports/17963...

Čo sa týka štítnej žľazy, estrogénu a pod., látky, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať štítnu žľazu obsahuje aj ľan, kapusta, brokolica, karfiol a iná kapustovití zelenina, arašidy, v menšej miere tiež iné strukoviny a taktiež amarant a iné potraviny. Mimochodom všetko potraviny veľmi dobre osvedčené pri prevencii rakoviny. Tieto potraviny môžu skôr objaviť problém so štitnou žlazou u ludí s nedostatkom jódu. Napriek tomu sú v našom jedálničku vítané, skôr je dôležité mať dostatok jódu, ako sa vyhýbať týmto potravinám. A ak sa im vyhýbať, prečo iba sóji? Inak niektoré štúdie naznačujú, že sója znižuje riziko rakoviny štítnej žľazy.

Čo sa týka zrazenín krvných buniek, tak to bude nejaký poriadny novinársky škriatok (niekomu sa to hodilo do "faktov" proti sóji, tak zrejme niečo pospájal s niečim, vytrhol z kontextu a pod.). Sójové výrobky rozhodne nepatria k potravinám, ktoré by zvyšovali riziko mozgovej príhody a pod., skôr naopak.

Určite sa dá zdravo žiť aj bez sóje. Ale chcel som povedať, že sója má rozhodne ďaleko od strašiaka. Žiaľ na internete sa o takúto jej povesť určité skupiny ľudí stále snažia, používajúc fakty dosť nedôsledne, tendenčne a pod. Chápem, že potom je z toho človek často dezorientovaný.

leishmania
9. máj 2012

@kacenkaharris postupne zavadzam semiacka, orechy som sa este neodvazila 2x sa mi totiz pogrcal po mandlovom mlieku, tak asi mu je to tazke, neviem... medom som mu uz sem-tam prisladila troska

@briketa @jaron s tym zakazom dovozu soje do IL sa mi to zda hovadina... ze niekto to mozno chcel nevylucujem, ale neni tam problem zohnat soju

pallacinka
9. máj 2012

@kacenkaharris Ako som to tu zbezne precitala, my sme s orechami zacali asi najskor, este pred dovrsenim 1. roka. Malej davam pomlete vlasske orechy (od svokrovcov) do ovsenej kase, s postruhanym jablkom a hrozienkami, velmi jej to chuti. A "piekla" som aj nepeceny kolac z kesu orieskov aj mandli, reakciu som nepostrehla ziadnu. Na semienka sa este len chystam, hoci uz dlhsie mala jedava hummus s tahini, takze sezam by mal byt v pohode. Med som parkrat uz tiez dala, mame takisto domaci od svokrovcov (ti su naozaj na nezaplatenie 🙂), ale radsej sladim s agave.

didulka85
11. máj 2012

@jaron paci sa mi poznamka AKV k druhemu clanku. 😀

jaron
11. máj 2012

@didulka85
áno, presne tak, otázka je, či skutočne nízkotučné mlieko chráni pred mozgovou príhodou alebo je iba menej rizikové ako plnotučné a preto chráni iba v porovnaní s ním, museli by mať ešte kontrolnú skupinu, ktorá nepoužíva žiadne mlieko

ale ešte aby sme boli objektívny, existuje aj veľká, seriózna štúdia, kde sa ukázalo, že plnotučné mlieko zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a nízkotučné znižuje. Zdá sa, že podľa tejto štúdie nízkotučné mlieko naozaj pred rakovinou hr. čreva chráni, pretože sú v nej aj porovnania, keď sa nepije žiadne mlieko. Vysvetlenie je opäť pravdepodobne vo vápniku

či už je tak, alebo inak, nesnažím sa u ludí byť až tak radikálne proti mlieku (hoci sám ho nepijem a ml. výrobky používam striedmo). Skôr sa snažiť usmerniť ľudí k nízkotučným variantam (už to je pre väčšinu ľudí obrovský a často nedosiahnuteľný pokrok), tiež k striedmosti v spotrebe mlieka a výrobkov z neho a tiež búrať falošnú predstavu o jeho nenahraditeľnosti a akejkoľvek neškodnosti, priam zbožtenie vo výžive. Myslím, že ani Dr. Bukovský by nebol v tomto proti.

Ešte zo života: svokor bol chorí, preto sme mu robili nákup podľa jeho zoznamu, chcel mlieko, kúpil som mu aspoň polotučné. Hneď si to všimol, nabudúce nás upozornil, že chce plnotučné... To je smutná realita. Viem, že mnohí vravia, že to je len voda, že to nemá chuť a že naši predkovia.... lenže naši predkovia mali celkové množstvo živočíšneho tuku podstatne menšie, podstatne menšie množstvo voľného cukru a podstatne viac pohybu. A naši predkovia nemyslím ľudí pred 50 rokmi v čase komunizmu, ale aspoň skoro 100 rokov do zadu, keď naozaj ešte u väčšiny ľudí nebol tzv. "blahobyt" a kurence sa "nevyrábali" v továrňach.

Nie nadarmo dnes napr. aj WHO pre školské stravovanie odporúča mlieko a ml. výrobky s nízkym obsahom tuku.

jaron
11. máj 2012

"svokor bol chorí" malo byť "chorý", a možno je tam aj viac podobných výkvetov, radšej to nejdem kontrolovať 🙂, ale verím, že budete textu aj tak rozumieť 🙂

ach, keby tak aj na MK bol automatický opravovač chýb ako vo Worde 😀

didulka85
11. máj 2012

@jaron tieto reci o piti mlieka v minulosti mam rada... Pritom realita bola trosku ina. Otec hovoril, ze volakedy sa mlieka a mliecnych vyrobkov tolko nekonzumovalo. Otec je z 5-tich deti. Mali jednu kravu. Jedna krava na 5 deti, 4 dospelych(rodicov a starych rodicov). Taka krava nedavala tolko mlieka ako davaju dnes. Co sa nadojilo, to sa dalo skysnut, aby bolo aspon trosku do uvarenych zemiakov, alebo sa urobil tvaroh, maslo, pripadne syr.

Mliekarenska lobby je silna a uzko spolupracuje s farma priemyslom. Mozno aj to je dovod, preco v ludoch podporuju mytus o zdraviu prospesnom mlieku.
Najviac sa mi paci ako sa propaguje umela dojcenska strava do 3 rokov dietata, lebo "obycajne" mlieko dovtedy nie je pre dieta velmi vhodne. Chcela by som vsak vediet, naco take 2-rocne dieta potrebuje mlieko. Nielen to umele, akekolvek. Kazdy mi na to odpovie: vapnik. Lenze to uz dnes vieme, ze je to hlupost. Tak naco vlastne pije clovek mlieko?
Aj dnes tu na MK nejaka mamicka pisala, ze ma dieta atopika, ma bezmliecnu dietu, tak mu robi nemliecne kase so specialnym mliekom. By mala dotycna vidiet, ako moje dieta hlta spaldovu kasu s lyzicou oleja. 😀 A je to urcite zdravsie ako keby som jej dala nejaku umelu kasu so speci mliekom s nastiepenymi bielkovinami a co ja viem cim...

Moja mama, onkologicky pacient, mi hovori, ze ma malo vapnika. Od malicka je zavislacka na mlieku. Chodi ho do chladnicky logat kazdu chvilu. Nabuduce jej donesiem knizku Bukovskeho a dam jej precitat o osteoporotickom paradoxe a o rakovine a mlieku.
😒

didulka85
11. máj 2012

Samozrejme ine je to s materskym mliekom. V tom som zastankyna dlhodobeho dojcenia. 😀

jaron
11. máj 2012

@didulka85
Neviem, či som to sem už raz dával alebo nie, toto je úryvok z knihy
Ján Klimo, Helena Križanová - Brindzová: Holúbok, zachycuje obdobie približne začiatok 20 storočia:

"Horár dostával od panstva ročne tridsať zlatiek, raz za tri roky novú uniformu, kúsok poľa pod zemiaky, kapustu a fazuľu a každé tri mesiace „deputát“, ktorý sa v kraji pod Poľanou volal aj „pôživeň“.
Pôživeň!
Tri merice raži (3 x 40 l), meca jačmeňa (20 l), dve kilá slaniny a kilo masti! Z toho musela žiť sluhovská rodina celé tri mesiace...
...Neraz sa už stalo, že aj dva – tri týždne pred novým deputátom nebolo múky na halušky a rodina sa musela uspokojiť so zemiakmi, fazuľou alebo hrachom. Ešteže mali tú trošku mlieka od Strakule, ktorú im panstvo povolilo držať v maštali u hájnika."

(údaje v zátvroke sú orientačné po prerátaní, merica – staršia dutá miera s obsahom približne 40 litrov meca – polovica merice s obsahom približne 20 litrov)

A teraz to skúsme prerátať, ak by táto rodina mala iba tri deti (zrejme ich bolo viac...), vychádza na jedného na jeden deň iba necelých 7 g masti a slaniny (necelá lyžica), k tomu trochu mlieka! Zvyšok boli prevážne obilniny, strukoviny, zemiaky... Možno si niektorí mohli občas dopriať nejakú sliepku, keď už bola stará alebo snáď kúsok iného mäsa. Ale to zrejme boli výnimky, pretože určite tie zvieratá nemohli chovať tým žitom, a odpadky z jedla v tej dobe pre nich bol zrejme tiež neznámy pojem 🙂

Samozrejme toto nie je vedecká literatúra, ale ilustruje to štatistiky, ktoré naozaj potvrdzujú, že dnes jeme oveľa viac živočíšnych tukov a bielkovín ako kedysi a oveľa menej prirodzených málo priemyselne spracovaných potravín (strukoviny, zelenina, celozrnné obilniny...).

Prvý bod odporučania WHO pre stravovanie detí v školskom veku nehovorí o nevyhnutnosti pitia mlieka, hovorí, že strava by mala byť pestrá, prevážne rastlinná, radšej ako živočíšna (WHO Food and nutrition policy for schools 2006). Skoro ako v tej rodine sluhu, aj keď vtedy predsalen mali často stravu aj príliš jednostrannú. Práve preto to mlieko bolo veľmi zdravým doplnkom stravy, v tej dobe nemali doplnky vitamínu B12, fortifikované potraviny, tofu atď., dnes máme však všetkého nadbytok, aj dobrého a menej vhodného obzvlášť.

zuzana76
11. máj 2012

ahojte? pouzivate niekto na sladenie steviu? co je lepsie pouzivat? cajove listky susene, prasok ci roztok? nasla som to v takychto formach v jednom bio-obchode, dakujem

luciauk
11. máj 2012

@didulka85 no veď preto 😀 😀 😀

ckocka
11. máj 2012

@zuzana76 Mam prasok, asi sa to lepsie davkuje ako tablety /existuje i v tejto forme/. Mam 35g balenie, to mi zrejme vydrzi dva roky, je to silne sladive. Vyhoda prasku je ze to mozes pouzit na posypku ako praskovy cukor, lahko sa zamiesa do akehokolvek jedla. Chcela som susenu, ale tu som v obchode nenasla, iba cez e-shop.

zuzana76
11. máj 2012

@ckocka vdaka

pallacinka
11. máj 2012

@didulka85 Palec hore za tvoj nazor na mlieko u malych deti. Ja nastastie moju dcerku este kojim, no casto myslievam na to, co bude raz, ked uz nebudem mat mlieko alebo ho zacne odmietat. Som rozhodnuta nedavat jej ziadne mlieko, podla mojho nazoru takisto neobsahuje nic, co by nemohla dostat vo vyvazenej strave. No stretavam sa s nepochopenim, vsetci mi tvrdia, ze deti bez mlieka byt nemozu. Dakujem, ze si ma utvrdila v spravnosti mojho rozhodnutia 🙂