Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

didulka85
17. máj 2012

@blovitc120 a pol rocna som jedla pikantne klobasky. 😀
Obcas na maleho mrkni, ci nema nejake vyrazky alebo volaco. Ked bola Sara mala, tak sme ju zhruba kazdu hodinu komplet prezerali, ci jej nevznikaju nejake mapky po tele.

blovitc120
17. máj 2012

@didulka85 no mal to predvčerom, tak asi by už bol vyhádzaný. Ale zjavne mu chutilo, dudloval ako o život 😅

dendusa
17. máj 2012

@didulka85 idem do toho 🙂 tu nastastie maju.

luciauk
17. máj 2012

@dendusa hladám na nete, ale nikde momentálne nemajú. máš ešte plno času, skús antikvariáty, výpredaje v knižniciach. čítaj si diskusie na nete, dr. bukovský ich má niekolko. určite sa k tej knihe časom dostaneš. zatial poradíme x

jaron
17. máj 2012

@blovitc120 Ahoj,

určite to s tým sladký dudlom nie je dobrý variant upokojovania. Jasné, že väčšinou zabere 🙂. Ale keď by sme dali aj bokom prípadne zdravotné hladisko, určite to môže prerásť v problém psychologický. Je to jednoducho skratka a takéto skratky jednoducho prinášajú svoje negatívne vedľajšie následky.

Dieťa si navykne, že riešenie problému, ktorým môže byť všeličo (chýbajúci pocit bezpečia, potreba pohladenia, chýbajúca mama, túžba hrať sa, aby sa mu niekto venoval...) je jednoducho v dobrej chuti v ústach.... Či s tým nemáme potom problém v dospelosti aj my? Hlavne ženy, ale myslím, že svojim spôsobom sa to môže týkať aj chlapov. Jesť nie preto, aby sme uspokojili hlad, prirodzenú chuť a potreby tela, ale aby sme uspokojili emócie....

Po stránke fyzickej to môže potom viesť k väčšej prieberčivosti pri "všednej" chuti zeleniny, pšenovej kaše bez sladidla.... (Napr. naša dcéra do určitého veku jedla varené pšeno s ovocím bez iného ochutenia, čo teda mne by nestačilo 🙂)

A samozrejme netreba zabúdať, keď už má dieťa zúbky, že pre zubný kaz sú rizikové všetky druhy jednoduchých cukrov, čiže nielen cukor, ale aj med, javorový sirup, melasa... dokonca aj ovocná šťava. Samozrejme ale z iných dôvodov sú tieto sladidla rozhodne lepšie ako cukor (obsah minerálov, vitamínov, ochranných látok...)

zitaje
17. máj 2012

@blovitc120 aky vynaliezavy 😀 Tiez by mi asi nebolo vsetko jedno... Myslim ze mu z toho nic nebude, ale asi by bolo lepsie to viac neskusat 😉

Dnes som robila raw cokopuding. Deti sa tvarili nadsene, ale to asi kvoli tomu, ze bol coko 😅 , uvidime co povedia nabuduce.
Zmixovane 1 avokade, 2 velke banany, trocha vody a kedze som nemala viac bananov a navyse neboli moc zrele, tak som dosladila trochou agave sirupu. Na vrch som dala zopar hrozienok. Dobre to bolo 🙂

didulka85
17. máj 2012

@jaron moja dcera zje psenovu a akukolvek obilninovu kasu jedine cistu. Ak jej do kase dam ovocie v akejkolvek forme, tak ju nezje. Jedine co jej do nej musim dat je olej. Ten si sama vypyta. 😀

rancuzkaf
17. máj 2012

@zitaje asi tam bolo aj kakao, ze, ked bol coko? 😉

blovitc120
17. máj 2012

@jaron
@zitaje
to mi je jasne, ze to nie je spravne riesenie, len hladal, cim by utisil maleho decibely... Snad ostane bez nasledkov. Mne davali s medom dudel, bola som vraj hrozne decko a sladke dnes moc nemusim, tak snad aj jemu neuskodil, len neviem, ako ho utisi nabuduce bez prsa 😀. Ale vdaka, ste ma ukludnili trochu, ja mu to davat isto nebudem, len som chcela vediet, ci to prezije bez ujmy...

jaron
17. máj 2012

@blovitc120 určite by to mal prežiť bez ujmy 🙂, teda aspoň dúfam, že jeden sladký Agáve dudel ešte nikomu neublížil, pokiaľ ho manžel neplánuje uspokojovať takto pravidelne 😀

zitaje
17. máj 2012

@rancuzkaf aha, vidis, jasne, aj kakao tam bolo, to som vynechala.
Nabuduce skusim aj karobovu verziu.

dendusa
18. máj 2012

prave som zasurfovala na vitakucharku....a mam pocit ze som objavila atlantidu!!!!!! uz dnes nieco vyskusam 😀 tak dlho zit v nevedomosti.....

dendusa
18. máj 2012

@didulka85 ahoj, prepac ze sa miesam do diskusie....ale aj ja milujem obilne kase, hlavne psenovu a chcem sa opytat ako jej to robis? ja som si doteraz kupovala instantne, ale reku ci nie je aj lacnejsia alternativa 🙂

didulka85
18. máj 2012

@dendusa moc sa tym nechvalim, ale robim instantne od firmy Nominal. Maju dost dobry vyber. Viem, ze je lepsie uvarit kasu, ale to by moja dcera psychicky nezvladla. Ked zaveli KASU, tak musim rychlo konat. 😀
Inak pseno zvyknem varit ako prilohu.

dendusa
18. máj 2012

@didulka85. Aj ja som si robievala nominal, ale akirat je zdrazeli o 50 centov, a to mi uz pride dooost. Pseno kupujes ako zrno? Akopripravujes prilohu? Som ja ale zvedava 🙂

didulka85
18. máj 2012

@dendusa pseno 2x prelejem vriacou vodou z konvice. Potom dam do hrnca a zalejem vodou. 1 diel psena: 2 diely vody. Doba varenia sa pise vsade inak. Od 10-20 minut. Ja si vzdy nastavim 10, potom na to mrknem a po 3 minutach nastavujem budik, az kym sa mi to nezda dost uvarene.
Ak to nechas trosku stavnatejsie a rozmixujes, tak mas hotovu kasu. 😉

charlize
18. máj 2012

@dendusa ja kupujem v DM drogerke psenove vlocky, su velmi chutne a rychlo sa rozvaria na kasu, mne teda chutia, aj malemu, len ich vo vode rozvarim za par minut, mozno aj @didulka85 tvoja mala by to vydrzala 😀

dendusa
19. máj 2012

@jaron chcem sa opytat ci podobny psychologicky dopad nema aj nanutenie cumlika, aby sa dieta ukludnilo. Aj bez medu. Ked sa detom davaju cumle aby boli kludnejsie. Ci cumel je ok?

jaron
19. máj 2012

@dendusa tak to veru neviem, to už by chcelo sa spýtať nejakého odborníka, z môjho pohľadu (výživa a zdravý životný štýl) tam už nejde o nejaký zážitok z chuti potravín, ale samotný cumlík - čo je v podstate všeobecne rozšírená zvyk, to by možno boli zaujímavé názory aj ostatných žien a prípadne nejakého psychológa. Tuším sa o tom vedú aj rôzne diskusie niekedy.

Samotný cumlík zrejme tiež dáva pocit bezpečia (ide o podobnosť matkinho prsníka? neviem), zrejme v nízkom veku je neškodný, otázka je, v akej miere potom prechádza fáza vzdanie sa cumlíka, niektoré deti s tým majú dosť problém, iné nie. - iba moje laické názory, tiež ma to zaujíma.

Naša malá cumlík nepoužívala, nechcela ho, tak sme ho už potom ani neponúkali, za to zase cumlala prsty a všetko okolo 😀.

dendusa
19. máj 2012

@zuzanaam @jaron to siditko je super 🙂 ja sm svojej dcerke odmietla dat cumel, nejako mam s tym proste problem. Prsteky si necumla ale vsetko okolo ano 🙂 to mi nevadi, nech si ochutnava svet. Ale vsimla som si ze zuje vsetko okolo len ked nema co ine robit. Ked ma dostatok podnetov na pozorovanie nezuje nic. S tym cumlom by ma skor zaujimalo aky vzorec si decka vytvoria do dospelosti...zutie = upokojenie? Pravdepodobnost navykov napr fajcenie? Prejedanie sa? Potreba mat stale nieco v puse? To su len moje dohady. Ale tusim s tym fajcenim to ma nejaky suvit, pretoze tam je akasi forma sacie reflexu.

jaron
20. máj 2012

@zuzanaam @dendusa
Neviem, či sú nejaké výskumy (štúdie), čo sa týka používania cumlíka a dôsledkov potom v dospelosti (zvýšené riziko fajčenia a pod.). Určite by to bolo zaujímavé.

blovitc120
21. máj 2012

Neda sa to povedat pausalne, aj ja aj sestra sme mali cumle a nefajcime, neprejedame sa, neberieme drogy ani nie sme inak postihnute. Moja dcera cumel nemala, nechcela ho a bola som rada, teraz by som to mozno aj ocenila pri synovi, keby chcel, pri dvoch detoch je to uplne ine. Maly je strasne uplakany, ja cele dni sama na deti a ked sa chcem venovat aj dcere, celkom by mi bodlo, keby sa aspon chvilku "uspokojil" s niecim inym, lebo tym padom ochudobnujem o strasne vela pozornosti ju. S jednym dietatom som bola presvedcena, ze cumel ani za nic na svete 😅.

leishmania
21. máj 2012

dnes sme mali, uuuzasny dip, este sme tam dali kopor nasekany

MUTABBLI (Eggplant Dip)
1 lg. eggplant
1 clove garlic
Salt to taste
4 tbsp. tahini (sesame seed butter)
1/4 c. water
1/4 to 1/2 c. lemon juice
Bake eggplant after cutting off stem end and pricking all over with fork to let steam escape. Bake at 350 degrees for 45 minutes or until tender. Cool. Scrape pulp from peel and put in blender with the rest of the ingredients. Blend until smooth. Pour into dish and garnish edge and center with parsley. Drizzle small amount of olive oil over all. Serve with crackers or Arabic bread.

kacenkaharris
21. máj 2012

@dendusa No podla mna "nanutenie cumlika", ako pises, neexistuje 😉 . Bud dieta cumel prijme alebo neprijme. Ide len o uspokojovanie sacieho reflexu, myslim si, ze niektore deti ho maju silnejsi ako ine, osobne si myslim, ze cumel ako taky tak strasne skodlivy nie je, ak sa to neprehana a neponuka sa pri prvom naznaku placu. Miminka tiez potrebuju vyjadrit svoj nazor 😎 . Niektore zeny polemizuju, ze cumel znizi tvorbu mater.mlieka, lebo miminko bude cmulat cumel miesto bradavky, cim su prsia menej stimulovane, tym menej mlieka budu tvorit. Z osobnej skusenosti (pracujem s malinkymi cloviecikmi uz roky): napriklad dievcatko, ktore cumel odjakziva odmietalo, si doteraz v 3,5 roku neustale cmula prsty a k tomu sa hra s pupkom, ma uz na nich hrubu kozu, jej brat (narodeny v 37. tyzdni), uplny zavislak na cumliku od inkubatora, odstaveny v 6.mesiaci, sa dozaduje cumla menej a menej, v 11.mesiaci ho ma uz len na zaspavanie, a aj bez toho sa obide, ked je nevyhnutne. Kazde dieta je uplne ine. Okrem toho daki mudri vedci tvrdia, ze cumel pri spani znizuje riziko SIDS. Konecna volba je na tebe 🙂

kacenkaharris
21. máj 2012

@dendusa Tusim ti este nikto neodpovedal. Smooties urobis jednoducho: nahadzes do mixera co mas rada a stlacis gombik 🙂 Mozes kombinovat rozne druhy ovocia dokopy (napr. cerstvy banan, mrazene jahody, mrazene cucoriedky, cerstve jablko-samozrejme mozes vsetko cerstve ak mas), mozes kombinovat so zeleninou (prihodis k tomu spenat), mozes kombinovat ovocie s rastlinnym mliekom (napr. sojove mlieko, banan, skorica), alebo sa mozes uplne vyblaznit (avokado, banan, spenat, agave, spirulinovy prasok, konopne lupane semiacka). Hranice su naozaj len vo velkosti tvojho mixera 😉 Neboj sa doliat trosku vody, ak mas slabsi motor, nech ho nezapecies!

leishmania
21. máj 2012

k tym cumlikom... moj simi nechcel moc, trochu sommu nutila, bol dost uplakany, ale jak mu vysiel 1. zub uz vobec nechcel... podla mna to s fajcenim nema nejaku velku suvislost, celkovo mi nepripada ze pri fajceni islo o sanie, myslim to tak ze uspokojovanie potreby tam neni to samotne sanie...aspon podla mna...ale nemam tu tematiku cumlika nejak etra nastudovanu, ale nam to kratkodobe cumlikovanie nepokazilo kojenie, a ja som bola tiez cumlova, a nemam sacie a prejedacie potreby...aj ked viem ze jeden pripad nejak vela nedokazuje

dendusa
22. máj 2012

@kacenkaharris k tomu "nanuteniu" 🙂 z toho co mam odpozorovane (v cakarni u doktora, plavat chodime) tak niektore maminky svojim babatkam stale strkaju do pusy cumel, tie to vypluvaju a maminky stale im ho opakovane strkaju, pripadne este ho tam drzia v tej puse aby si dieta zvyklo na to ze ma mat cumel a nevidalo pre istotu ani hlaska. Decka neboli ani nespokojne, ani neplakali, len maminky od nich chceli aby mali v ustach cumel. Nebol to jeden pripad, velmi casto to pozorujem. Aj moja sesternica odmietala cumel ale vytrvalostou rodicov si na nho nakoniec zvykla a potom si odmietala odvyknut. Ja nemam nejake vyhrady voci cumlu vseobecne, ale verim ze to ide aj bez neho. Teda dufam, ze ta moja si v 3.5 nerozcmula tie prsteky 🙂

dendusa
22. máj 2012

@kacenkaharris cize netreba na to nejaky spci mixer? dostal sa mi do ruk letak na mixer pre smoothies, tak som bola kus zmatena. Len ked chcem z niecoho hladku kasu, tak ten moj musi byt pusteny dlhohohohohhoooooo....neviem ci to pri kazdom mixeri, alebo len ja mam nejaku extra triedu.

kacenkaharris
22. máj 2012

@dendusa My robime doma na uplne obycajnom mixeri, manzel mixery "testuje" podla hmotnosti motorovej casti-cim tazsi motor, tym vykonnejsi. Takze az taku uplnu polkilovu "sunku" z plastu by som asi neriskovala, lebo by si musela pridat vela vody. Cim silnejsi motor, tym hustejsi pokrm dokazes zmixovat. On dokonca zvladne i hummus v mixeri, mne sa hned zasekne motor 😀 Zapne na chvilu (pri tom hummuse), len co motor zacne spomalovat, vypne, drevenou varechou to trosku posprta, zase zapne na niekolko sekund, zase posprta atd. Smooties idu lahsie, vacsinou zacnem bananom a trosickou vody, zmixujem na kasu, potom postupne pridavam napr. jablko na kusky, ak treba, este pridam trosicku vody a nakoniec dam mrazene ovocie (ak pouzivam). Ak robime napr. konopne mlieko, tak najprv konopne semiacka (lupane) s vodou, zmixovat a potom pridat bud ovocie alebo agave a pod. Dlho mixer nenechaj na jedenkrat bezat, lebo spalis motor 😉