Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

luciauk
25. jún 2012

@jaron ten profesor sa mi páči, v jeho veku chce ešte niečo zmeniť, mohol by válať šunky, ale nedá mu to 🙂 prečo si vlastne vybral slovensko? vela o ňom neviem. u nás sa dosť angažuje napr. jamie oliver. ale už nejako stíchol. na zaplakanie, ked človek vidí, čo rodičia zabalia deťom na desiatu...presne ako povedal...treba vychovať celú populáciu...od malička. to ale potrvá ☹

jaron
25. jún 2012

@luciauk a to ešte netušíš, čo všetko zatiaľ stihol absolvovať 🙂:
- Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
- stretnutie s jednou poslankyňou
- vedecká konferencia Kat. univerzity Ružomberok
- rokovania na MsÚ
- prednášky pre vedúce jedálni (Ružomerok), pre lekárov, zdr. sestry...
- kopec prednášok pre verejnosť v rôznych mestách SR vrátane ČR
atď.

Témou návštevy vlády bola reforma škol. stravovania, ozdravenie jedálnička, výučba prevencie detí a pod., je to ale beh na dlhé trate, ale predsa aspoň niečo sa deje.

Profesor je vegetarián, okrem iného vravel, že vedci hľadajú aké množstvo mäsa je pre človeka bezpečné, ale veľmi nevedia nájsť hranicu, vychádza to, že najlepšie by bolo žiadne 🙂.

Ale aj keď je výživár, veľký dôraz kladie na pohyb, ktorý môže do veľkej miery prevážiť vplyv stravy.

A samozrejme za najhoršie veci pokladá alkohol a fajčenie, tiež obezitu (nadváhu).

jaron
25. jún 2012

@luciauk pozná sa dobre s MUDr. J. Noskovou, sú tak trochu akoby otec a dcéra. Myslím, že jej pomáhal pri štúdiu v USA (prístup do univerzitnej knižnice atď.). Žiaľ, manželka mu zomrela v marci, možno aj to je tak trochu dôvod, že sa chce stále venovať iným, byť užitočný (čo vlastne robil aj celý život). Takže je teraz na Slovensku zhruba 2 - 3 mesiace, vyvrcholením bude letný tábor zdravia, kde bude hlavným prednášateľom. Ale myslím, že potom ide zase prednášať do nejakého západného štátu.

Narodil sa v Šanghaji v Číne. Viac je o ňom ešte tu:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-scha...

jaron
25. jún 2012

tiež rozprával vtipnú príhodu svojho kolegu lekára, ktorý "liečil" syna jednej matky, ktorý nechcel príliš jesť (alebo bol veľmi priberčivý). Poslal ho do nemocnice a ošetrujúcemu personálu poslal presný "predpis":

ráno chlapcovi doniesli raňajky, nechali ich 30 minút, potom ich odniesli, chlapec sa potešil, že vyhral 🙂

na obed doniesli obed, znova mu ho nechali 30 minút, potom odniesli, chlapec už začal byť nesvoj 🙂

doniesli mu večeru, 30 minút tam už nevydržala... 🙂

Možno by to u niektorých detí mohlo pomôcť 🙂

adriana7
25. jún 2012

@luciauk , veru tak...váľať šunky stačí až v tom drevenom gauči s dvoma metrami hliny nad sebou 😀

jiro
26. jún 2012

Pozrite si video z prednášky Garyho Yourofsky o práve zvierat a vegánstve ...

https://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M
nattalie
4. júl 2012

@kadea ahoj kadea , super nazory uplne s tebou suhlasim ak este sem zavitas tak sa ozvi rada pokecam o zivete vegetarianstva lebo taki ludia a kamosky mi chybaju v realnom zivote ale aj virtualnom)) 😉

dendusa
4. júl 2012

Cavte, viete mi prosim povedat ako ma chutit lanovy olej? Chcela som ho davat malej podla bukovdskeho, ale ten co som kupila je neuveritelne horky. To ma taky byt?

zuzanaam
5. júl 2012

@dendusa nie nemá, taký je už zoxidovaný a nebezpečný, vraj poškodzuje pečeň. Ľanový olej má takú chuť ako keď požuješ semená ľanu, možno je tam horkastý nádych, ale určite nesmie byť chuťovo nepríjemný. Treba ho skladovať v chladničke.

dendusa
5. júl 2012

@zuzanaam ja som ho taky uz kupila, hned po otvoreni takto chutil. asi ho pojdem vratit....dufam ze najdem blok. Taky drahy a taky zly....ach jo...

zuzanaam
5. júl 2012

@dendusa stáva sa 😒 , mne sa tiež raz taký podarilo kúpiť, odvtedy si dávam pozor, aby ho aj v obchode držali v chladničke, inak nekupujem.

mima777
8. júl 2012

Ahojte, neviete mi poradit nejaky receptik na cucoriedkovy lekvar s co najnizsim obsahom cukru? Mam aj agar, neviem, ci sa to da pouzit pri robeni lekvaru?

rancuzkaf
8. júl 2012

@mima777 ja mam jeden fr recept s agarom (mnozstvo cukru si mozes dat podla vlastnej chuti, ale vseobecne plati pravidlo, ze cim je ho menej, tym bude mensia trvanlivost lekvaru)

1,3 kg ovocia zasypat 550g cukru, ked sa roztopi, priviest do varu na 15 min a nechat vychladnut, potom do zmesi nasypat zarovnanu 1kl agaru (musi to ist do vychladeneho, koli agaru) priviest do varu, dobre miesat asi 3 minutky a plnit do flasticiek a zasterilizovat

.....jedna kocka z inej temy skusala s agarom, vraj sa jej vydaril, skus napisat @martinka1981

martinka1981
9. júl 2012

mima777 ano vydaril sa podla receptu do @rancuzkaf len stale to bolo riedke tak som tam švihla cely agar čo som mala 😀 asi 30-40g a už nešťastna že z toho nič nebude som to dala do fliaš.Do rana však krasne vytuhol a je fantasticky 🙂

mima777
9. júl 2012

@rancuzkaf
@martinka1981 diky moc, tak idem aj ja volaco vyskusat. Chcela by som skusit v pekarni na chlieb. Inak nasla som na nete jeden recept, ale na jahodovy lekvar, kde ide na 1,3kg jahod 250g cukru. Vari sa 15-20min. 3dni. Aby celkovy cas varenia neprsiahol jednu hodinu. Vraj prvy den je riedky, dalsi uz hustejsi a posledny den by to malo byt ono. Len ho vznikne menej ako klasickeho lekvaru. Neviem, ci by sa to dalo vyskusat aj cucoriedkami.

martinka1981
9. júl 2012

@mima777 neviem,treba vyskušať.Mne chutil ten čo som robila podla receptu od @rancuzkaf Ten agar vobec nezmenil chuť toho lekvaru/džemu 😎

cora73
10. júl 2012

@mima777 ja takto robievam uz druhy rok lekvar,len s cukrom,varim ho 3 dni po cca 20 minut a potom len horuci dam do flasiek a otocim hore dnom,len som zistila,ze ked sa da cukor podla receptu az na ten treti den,tak je riedky..Poslednu varku som robila s cukrom uz od zaciatku a bol husty...Dalsi lekvar uz tiez skusim s agarom.. 😉

zuzanaam
10. júl 2012

@rancuzkaf @mima777 ja som minulý rok robila "výživu" z čerešní s agarom, nedávala som vôbec žiaden cukor, len som nechala prejsť varom čerešne tesne zaliate vodou 2 - 3 min., rozmixovala, povarila s agarom a sterilizovala. Nejaké ešte mám a sú stále dobré.

erique12
20. júl 2012

@jaron
super, ze sa na slovensku nieco taketo rozbieha! 🙂

jaron
24. júl 2012

@erique12 (aj pre iných, ak ich to bude zaujímať) v miestnych novinách vyšiel článok o akcii s prof. Scharffenbergom so stručným výťahom princípov zdravia, o ktorých hovoril:
http://slovenskabrana.sk/archiv/2012-13.pdf

je to na str. 9

erique12
24. júl 2012

@jaron
no neda sa to otvorit, skoda..

jaron
24. júl 2012

@erique12 to je zvláštne, nechýba ti v PC program na čítanie pdf súborov, (napr. Adobe Reader)?

lebo mne to ide stále bez problémov aj teraz som pre istotu skúšal

adrianai
26. júl 2012

Ahojte, dlhšie som sem nenakukla a asi tresnem aj dosť od veci, ale hádam mi niekto objasní či je kvasnicový extrakt to isté ako glutamán? Niekde píšu že ano, ale neviem či je to dôveryhodné...kúpila som totiž Podravku natur, že občas môžem z toho štipnúť aj malej do jedla a teraz neviem.. 😒 Ď.

jaron
26. júl 2012

@adrianai tak to veru neviem, skús trochu viac pozrieť o glutamane tu:
http://www.akv.sk/index.php?Itemid=30&id=85&opt...

čítal som v jednej diskusii citujem: "V knize Doba jedová jsem četla, že výrobci skrývají glutamát pod označením kvasničný extrakt či hydrolyzované proteiny a pod." čo mi celkom nesedí, síce glutaman je tiež aminokyselina, čiže zjednodušene povedané bielkovina a aj hydrolizované proteiny sú bielkoviny, ale napr. hydr. proteiny je aj sójové mäso, a to určite nie je glutaman´

skôr si myslím, že kvasnicový extrat nie je glutaman, napr. tu uvázda výrobca v zložení aj jedno aj druhé v jednom výrobku:
http://www.dasoft.sk/korenie-q/product.php?id_p...

a tu zase tvrdí, že výrobok je bez glutamánu a v zložení je kvasnicový extrat:
http://www.biohome.sk/bujon-zeleninovy-kocky-bi...
tak isto aj tu:
http://www.bezlepka.com/product/cheese-ups-klas...

neviem to zaručiť, ale myslím si, že kvasnicový extrakt (výťažok) nie je glutamán

adrianai
26. júl 2012

@jaron no veď toto...nejak podobne som si to aj ja myslela, asi sa tomuto kvas.extraktu v detskej porcii vyvarujem a radšej iba trošičku osolím, inak našla som na stránke podravky, že je bez pridaných aditív ako glutaman a pod. http://www.podravka.sk/products/podravka-natur ..., veľmi podobne ako solčanka http://www.solcanka.sk/zeleninove-ochucovadlo/s... , či tá by mala byť lepšia ?
Keď dnes je to s tou stravou - všeobecne - niekedy také zložité, človek aby naozaj pátral ako detektív 😠
A vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď 😉

zfidorka
26. júl 2012

@adrianai ja davam malej od roka alnatura zeleninovy bujon bio z dm-ky

jaron
27. júl 2012

@adrianai
@zfidorka
aj my používame ochucovadlo z DM drogérie a Solčanku, ale myslím, že aj tá Podravka by bola dobrá

dendusa
30. júl 2012

Ahojte, neda sa mi podelit o pribeh, ktorym ma moja mamka odhovara od zdravej stravy, ze aby som neptrapila a neexperimentovala na tom mojom chudatku. 🙂
Deti zo skolky boli na vylete a mamky dostali pokyn nabalit kazdemu dietatu nejaky keks. Ale jedno dieta keks nemalo, pretoze bolo vedene k zdravej strave, malo nabalene len cerstvu zeleninku a ovocie. A ucitelkam sa ho tak ulutostilo, ze sa zlozili a ten keks mu chudatku kupili, aby nebolo aj ono ukratene. 🙂
ach jaj....
ked som nasim povedala ze sa momentalne pracuje na ozdraveni jedalnicka v skolach a skolkach mi vyhlasili, ze si vymyslam a ze z ktorej sekty to mam....
ja neviem....aj vy niekto takto zapasite s rodicmi? sa citim ako sam vojak v poli.
A ze cukor je nezdravy, az jedovaty? Tak to mam z dalsej sekty....(neviem co ti moji rodicia maju s tymi sektami...) 🙂
pomooooooc

didulka85
30. júl 2012

@dendusa keby dali ucitelky v skolke mojmu dietatu keksik, tak by sme s mm dobry bordel narobili.
S mojimi rodicmi nezapasim, oni to uz pochopili. Horsie je to so svokrou. Mysli si, ze som prepnuta. 😀 Raz povedala, ze by Sara nemala jest tolko zeleniny. 😀 😀 😀 😀
Mne je to taaak jedno. Nech si hovoria co chcu. Moje dieta nie je chorlave ako vsetky deti okolo nas. Ma rada ovocie, zeleninu, obininy. No bohuzial aj maso. 😅

dendusa
30. júl 2012

@didulka85 aj mne rodicia povedali ze jem nezdravo vela ovocia a zeleniny :D snad sa dostanem aj do faze je mi to bude taaaak jedno.... 🙂 svokra je v pohode, akurat furt vypeka kolace. Cize manzel je na nich zavisly, a velmi nie som tym nadsena. A kedze byva vedla nam ich stale nosi. Ja sa bojim, ze ked mala podrastie sa bude nonstop napchavat kolacmi a cim viac jej budu chutit tym viac och svokra bude piect....kebyze jej poviem ze si to nezelam, tak sa asi zruti....tak vaham ci sa s tym zmierit, alebo sa uvrhnut do nemilosti aj u svokry...