Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

luciauk
24. aug 2012

@mimi21mimi ja som sa pred nástupom porozprávala s vedúcou jedálne, dali mi tip. obíď okolité škôlky. veľa šťastia. malé deti neriešili nikdy, že dcéra má niečo iné na tanieri, len učiteľky mi občas hovorili, že jej závideli 🙂

mimi21mimi
24. aug 2012

@luciauk dakujem. vyskusam zistit ci niektoru ktosi z okolia nepozna... po znamosti to bude asi najlepsie

erique12
25. aug 2012

ahojte,
dnes pozeram nejake receptiky z vegetariaskej knihy pre deti ( od amanda grant) recept ze paradajkovo lima fazulkove pate, - paradajky, lima fazulky, 1 rozotrety cesnak, 1 lyz.citronovej stavy, petrzlenovej vnate alebo koriander, mlete ciernne korenie a jest to s chlebom alebo pita chlebikom.

este som jej nedavala taketo, ze cesnak alebo vnate ci korenie, myslite, ze v pohode pre 8 mesacne bejby?

dejka77
28. aug 2012

Ahojte. Vedel by mi niekto poradit cim nahradit ovocie, ktore davam dcere na desiatu a olovrant? Musim to vyradit kvoli moznej alergii. Davala som jej to aj do kase na ranajky a teraz uz fakt neviem co jej mam dat jest. Navyse ma obdobie ked vymysla aj s obedmi, cize zeleninu, maso mi nechce velmi jest ☹ . Dakujem za rady.

vavrenka
28. aug 2012

@erique12 mne sa to zda na 8mesacne babo dost aromaticke.. uricte by som endavala aspon cesnak a cierne korenie

luthy
28. aug 2012

@erique12 Ahoj, moja malá ma 7 a pol mesiaca a ja jej zvádzam stravu podľa MUDr. Bukovského a z tých ingrediencií, čo si písala tam pre tento vek nie je odporučené nič. Paradajky pokiaľ viem sú alergén, citrusy tiež, teda sa zvádzajú až neskôr. Čierne korenie vôbec nie je vhodné pre také malé detičky, taktiež ani soľ. Tak ak si jej to ešte nedala, tak skús možno pripraviť niečo ľahšie.

erique12
28. aug 2012

@vavrenka
@luthy

no neskoro pisete, ci citam.... dala som jej to, ale bez cierneho korenia a citronu. trochu podusene. chutilo jej to velmi, spapala este aj duplu.

kazdy robime chyby, ona papala uz ako 6 mesacna paradaku.... cize alergiu na to nema....

jaron
28. aug 2012

@dejka77 ahoj, trochu som neporozumel, malá je alergická na nejaký druh ovocia? Alebo je alergická na všetko ovocie?

dejka77
28. aug 2012

@jaron Robia sa jej na kozi flaky, je to podla vsetkeho zihlavka. Docitala som sa na nete aj svagrina mi povedala (jej dcera mala s tym tiez problem), ze treba vyradit vsetko ovocie, plus dalsie veci. Ci je konkretne na to alergicka to neviem, moze to byt cokolvek, chcem to vyskusat ci sa jej to zlepsi.

jaron
28. aug 2012

@dejka77 už rozumiem, ale okrem niektorých druhov ovocia môžu byť príčinou aj ryby, orechy, syr, vajcia, pšenica, zeler, paradajky... i keď zrejme nie všetko z toho už tvoja malá jedáva, určite je rozumné niekde začať, ako píšeš, napr. dočasným vylúčením všetkého ovocia.
Ovocie sa nahrádza ťažko, dočasne vylúčenie však nemusí byť až také problematické, potom predpokladaám, že ak sa stav zlepší, budeš pridávať s časovým odstupom po jednom druhu ovocia, aby si zistila, ktoré to môže byť.

Dbať treba na vitamín C, ktorý nájdeš aj v zelenine (brokolica, paprika, kapusta, listový šalát, zemiaky... - v niektorých zostáva aj po krátkej tep. úprave, keď sa ihneď podáva, napr. brokolica).

Vlákninu obsahuje aj zelenina a celozrnné obilniny (ovsené vločky, pšeno...), strukoviny...

Antioxidanty a rôzne ochranné látky obsahuje tiež zelenina

Draslík, horčík, kyselina listová atď. sa tiež nachádza v ostatných zdravých potravinách (obilniny, zelenina, orechy, semená, strukoviny...).

Tak dúfam, že sa ti čím skôr podarí nájsť a vylúčiť tie potraviny, ktoré sú naozaj príčinou alergie.

dejka77
28. aug 2012

@jaron Z toho co som sa docitala, priciny mozu byt aj ine, ale zial si myslim, ze to bude asi z jedla kedze sa jej to robilo po nom. Ak by to bolo napr. z avivaze tak si myslim, ze to ma nonstop.
O tych potravinach co si vymenoval viem, a prave o to je to tazsie. Ovsene vlocky, pseno zje, ale so zeleninou je problem. Ked jej dam varene jedlo tak odmieta, kupovane este zje, ale skoro do vsetkych davaju paradajky a tym sa chcem teraz tiez vyhnut a nie som si ista ci to kupovane je vhodne.

didulka85
28. aug 2012

@dejka77 u nas bol problem v pesticidoch. Dcera je citliva na chemikalie, okrem toho este mlieko. Ona sa nam vyhadzala aj po nebio mrkve. Niekedy nebyva problem v ovoci a zelenine, ale v chemickom osetreni.

dejka77
28. aug 2012

@didulka85 Aj nad tym som rozmyslala, ze pricinou mozu byt pesticidy. Nechce sa mi totiz verit zeby mala alergiu, aj ked je tato doba taka aka je. Tak teda mozem jej dat bio ovocie alebo ho mam radsej vyradit na urcity cas?
Napr. jedlo co som jej kupovala je bio, to by som jej mohla dat?

didulka85
28. aug 2012

@dejka77 fuuu, tazko radit pri takom velkom dietati. Tam sa uz tazko robia aj nejaka eliminacna metoda. Ale ked som lezala s malou na koznom, tak vsetky deti mali rovnaku dietu. Mohli len suchare a caj az kym neboli ciste a potom to uz bolo len na matke postupne zavadzat potraviny odznova.
Hotove prikrmy by som vyradila urcite. Hlavne tie pre 1+ vek uz obsahuju hocico. Aj ked su bio.
Moja dcera sa vyhadzovala uz od 2 mesiacov. Vtedy sme zistili, ze pricina bola v pracom prasku. Je alergicka na vsetky. Potom sme museli vymenit vsetky chemikalie v domacnosti za ekologicke. A ked nastala doba prikrmov, zase sme riesili pokozku. Po ockovani bola zasa kozna reakcia, hnisala jej koza.
Uz sme si mysleli, ze sme za vodou, predsa len ma dcera uz urcity vek. V lete sme dost polavili v kvalite potravin a BUM, zase kozna reakcia. Nastiastie sme isli k moru a odislo to rychlo.

didulka85
28. aug 2012

@dejka77 najhorsie na tych pesticidoch je to, ze to na potravine nevidis. Kopec deti napriklad nema alergiu na potravinu, ale na to, cim ju usetruju.

dejka77
28. aug 2012

@didulka85 Je to teda riadne komplikovane. No nic ine mi neostava len skusat co to moze byt. Ale dakujem za odpoved.

adrianai
28. aug 2012

Ahojte, viete mi poradiť ako mám najlepšie nechať klíčiť semienka? Kúpila som taký mix (lucerna, žerucha, horčica žltá, ďateľina), je tam návod, ale v nakličovadle - čo nemám...Stačí iba na vatu alebo?A ako to potom papáte? Myslím na chlebík alebo aj niečo iné sa dá vymyslieť? A môže to papať aj moja takmer 2-ročná opička? vopred ďakujem 🙂

rancuzkaf
28. aug 2012

@adrianai v mojom fotoblogu mam clanok o knizke- zdravie ukryte v klickoch- v clanku najdes na nu odkaz, verim, ze v nej najdes vsetko co potrebujes vediet 😉

adrianai
28. aug 2012

@rancuzkaf Ďakujem za tip 🙂 síce som to teraz viacmenej zrýchla prečítala, nenašla som info. od akého veku sú klíčky vhodné?

luthy
29. aug 2012

Ahojte, tak som si konečne vyrobila svoje prvé ovsené mlieko, doteraz ma ním zásobovala DM. To moje mlieko je úplne v pohode a aj sa rýchlo pripraví, recept som našla tu niekde na predošlých stránkach. Chcem sa však spýtať: cez čo to cedíte? Ja som cez také normálne sitko a dosť mi tam ostali kúsky. Aj keď nevadí to moc. A ešte, tie ovsené vločky pred tým, ako ich zalejete vodou premývate? Lebo ja som to u niekoho videla, tak to robím a ani neviem prečo vlastne sa to tak má.

rancuzkaf
29. aug 2012

@didulka85 skusala si tu kyslu polievku?.....ja som ti zabudla odpovedat: moja odpoved by ti aj tak nepomohla, lebo neviem ako chuti ovsene a spaldove mlieko na sk, ci tiez nie sladko.

rancuzkaf
29. aug 2012

@adrianai s klickami pre deti by som sa priklonila k nazoru, ze do 1 roka by som ich sparila vriacou vodou a niekde pouzila jemne nasekane alebo zamixovane do jedla, po prvom roku by som sa surovych, domacej vyroby, az tak nebala (hrozi tam nebezpecenstvo plesni pri kliceni, ak sa zabudnu preplachovat a nevytvoria sa vhodne podmienky na klicenie.) Ty uz mas dvojrocne dieta, predpokladam, ze uz si najde tie svoje oblubene klicky na chrumkanie (u nas viedli mungo a sosovicove)

adrianai
29. aug 2012

@rancuzkaf ešte raz ďakujem, ona veľmi rada je to čo ja a hlavne z môjho taniera mi rada"kradne", preto sa pýtam, či jej môžem dovoliť 😀 Určite budú chutiť 😉

didulka85
30. aug 2012

@rancuzkaf skoncilo to tak, ze som si otvorila mlieko, naplo ma a bolo po kyslej polievke. 😀
Mne je teraz z tych obilnych mliek nejako blbo.
Len neviem co jest, lebo nic mi nechuti. 😒

zfidorka
30. aug 2012

@didulka85 blahozelam k drobcovi v brusku 🙂
inak, s tym jedenim to poznam, na zaciatku tehu, ak som bola hladna, tak mi bolo zle, ked som sa najedla, tak mi bolo zase zle 😠

didulka85
30. aug 2012

@zfidorka len ja si neviem ani nic nachystat jest, lebo vsetko mi smrdi. Horko tazko nachystam jedlo pre Saru. 😒
Uz som schudla 5 kil.

luciauk
2. sep 2012

@didulka85 gratulujem k tehotenstvu 🙂

anlu
3. sep 2012

@didulka85 no po dlhom case sem nakuknem a co nevidim... dalsi coloviecik na ceste 😀 gratulujem 😉

jaron
3. sep 2012

niečo o zdravých farbách na tanieri
http://restauracie.sme.sk/clanok/farebna-paleta...

mimi21mimi
16. sep 2012

Pozeram ze do temy sa moc neprispieva posledne dni.

ak sa tu niekto zastavi poradite mi nejake receptiky k obedu prip. kde stiahnem nejaku vegetariansku kucharku na nete? 🙂