Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

barcelona94901
14. okt 2012

@anlu a baby nemáte niektorá recept na :
http://www.alfabio.com/wp-content/uploads/2012/... ?

jaron
14. okt 2012

@oscarka3 podobá sa to na hloch, ale bolo to väčšie, plody boli hustejšie pri sebe, a aj chuť to malo lepšiu, takú ušlachtilú, nie ako nejaké plánky alebo čo, bolo to dobre zrelé a sladké i šťavnaté, myslím, že aj tie listy sú iné

jaron
14. okt 2012

@barcelona94901 úplne totožný recept asi nikto nemá, keďže je to výrobok, dá sa iba podľa zloženia urobiť niečo podobné, určite je tam tofu, olej a lahôdkové droždie, ktoré sa nazýva aj francúzske, preto ten názov.

robíme si doma nátierku z týchto surovín, je dobrá, ale takú ako je francúzska z výroby sme ešte nedokázali urobiť, vlastne sme sa ani nepokúšali

jaron
14. okt 2012

@oscarka3 zle som napísal, že plody to malo hustejšie pri sebe, aj hloch tak často má, skôr že rástli nejako inak

barcelona94901
14. okt 2012

@jaron áno,ved to,z droždia sme robili,ale neni to ono
neviem,či je niekde recept aspon na niečo..čo by sa približovalo tejto nátierke chuťou ?

barcelona94901
14. okt 2012

@jaron Gaultéria rozprestretá ?to nemože byť?či to má iné listy

jaron
14. okt 2012

@barcelona94901 áno, nie je to také ako tá kupovaná, ešte som nevidel recept, ktorý by sa na to podobal, možno niekto vie

jaron
14. okt 2012

@barcelona94901 Gaultéria rozprestretá - pozeral som obrázky, ale určite to nie je, ďakujem, inak je to veru záhada, že som to ešte nikde nevidel na internete, som zvedavý,či sa to podarí rozlúštiť 🙂

anlu
14. okt 2012

@barcelona94901

1 salka pokrajanej cibule
1/4 salky vody
2 salky podrveneho tofu
2 kocky cerstveho drozdia (myslim ze moze byt aj lahodkove drozdie, neviem ci je to to iste ako tebi)
2 lyzice oleja
1 lyzicka horcice
2 lyzicky solcanky
1 lyzicka drvenej rasce
1/2 salky oleja
1 lyzicka majoranu
na dochutenie moze byt sol, sojova omacka a pod.

Pokrajanu cibulu opraz na 2 lyzicach oleja, pridaj drozdie kym sa neroztopi. Pridaj koreniny a horcicu. Potom daj vsetko do mixera s ostatnymi surovinami a mixuj do hladka. Ak mas ponorny mixer, tak len pridaj ostatne suroviny k drozdovej zmesi a mixuj.

Neviem ci je to presne ta natierka ale mne sa chutovo dost na nu podoba...

barcelona94901
15. okt 2012

@anlu jéééj dakujem ,s majoránom som neskušala,dám vedieť,no toto by už veru mohla byť ona ,díky moc 😉 🙂

anlu
15. okt 2012

@barcelona94901 ja som ju uz dost dlho nerobila, ale daj vediet. Len ona musi byt pekne do hladka mixnuta. Mne sa nechcelo s tym babrat tak som to len tak trochu pomixovala a ta cibulka oprazena tam tiez robi taku spravnu chut. Inak aj mne a detom velmi chuti ta francuzska natierka.

Ozaj neviete niekto ako to je so sojovym mliekom od Alfa bio? Bude ci nebude?

rancuzkaf
16. okt 2012

CICEROVE PALACINKY

palacinkove cesto: 225g vody, 120g cicerovej muky, 1kl soli a 2 stipky rimskej rasce vymixovat a nechat pol hod postat

- upiect palacinky (nebudu take tenke ako na sladko) a naplnit lubovolnou plnkou
- na jednej fotke je plnka zo struhanej mrkvy na cibulke podusenej s kukuricou a petrzlenovou vnatkou
- druha plnka je zo seitanu oprazeneho na paprike, krickovych paradajok a salatu

pallacinka
16. okt 2012

@rancuzkaf Super, toto urcite vyskusam, mam doma cicerovu muku a nevedela som, co s nou, dakujem za tip 🙂

didulka85
16. okt 2012

@rancuzkaf ajajaaaj, tak to by som si dala. Musim si ten recept zapisat.

barcelona94901
17. okt 2012

@anlu tak som ju spravila ,toto mi vegetariáni nerobte 😀 😀 😀 robila som ju pre mojho mladeho"stareho" a polovicu som zbaštila ,ešte to nebolo ani vymixované 😀 tak som dorobila druhu várku 😝
výbornééé ,som zvedavá čo povedia teda moji ,ked prídu 🙂

rancuzkaf
17. okt 2012

SEITAN NA SMOTANE (4 osoby)

toto jedlo ma vyhodu, ze sa vari vsetko v jednom hrnci 🙂, len nahadzat, podliat a uvarit

2 salotky
2 PL olivoveho oleja
1 balik seitanu (ochuteneho, kupeneho ako plotovar)
3 velke zemiaky
6 mrkiev
400 ml zeleninoveho bujonu na podliatie
2 bobkove listy
sol, korenie
200 ml rastlinnej smotany

- poprazit cibulku na oleji asi 5 min
- osupane zemiaky a mrkvy pokrajat na kolieska, pridat do cibule
- pridat nakrajany seitan, bobk. list, sol, korenie
- zaliat bujonom a varit asi 45 min na miernom ohni, kym sa vstrebe tekutina
- pridat smotanu, povarit 5 min a odstavit
- hned podavat

didulka85
17. okt 2012

Co s patizonom?

rancuzkaf
17. okt 2012

@didulka85 tu su 2 recepty, ta zapecena ryza je fantasticka 😉

https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vegetarianske-dieta-skusenosti-postrehy/

...inac ja ho mam rada len tak poduseny na cibulke, ochuteny bylinkami a cesnakom alebo obaleny v cicerovom cesticku a na troche oleja opeceny....

ikke
17. okt 2012

ahojte,
treba vegetarianskym detom nejako "kompenzovat" to, ze nejedia maso? napriklad castejsim podavanim strukovin a pod.?
moje starsie dieta je, zda sa, po tatovi ako ja vravim "latentny vegetarian" 😅 cize zje iba maso, ktore je dobre zamaskovane v jedle. rozhodla som sa, ze ho po jeho 3. narodeninach uz nebudem dalej "trapit" (alebo seba trapit) a budem mu varit vegetarianske. treba davat na nieco specialne pozor, aby sa mu dostavali vsetky ziviny, ktore potrebuje?

vopred vdaka za akukolvek radu 😉

pallacinka
17. okt 2012

@rancuzkaf Dakujem za linky, nieco na sposob soca som uz skusala, kvoli tomu som aj muku kupovala, no zdaleka ten moj vytvor nechutil ako v nice ☹

rancuzkaf
17. okt 2012

@ikke mas obavu o prisun bielkovin pre syna? ....ak ano, to sa da pekne vyriesit kombinaciami strukovin s obilninou (to si uz asi vlastne aj tusila 😉 ) napr.: cicerova pomazanka s chlebom, fazulove "chili" s kukuricnou plackou, cicerovy kuskus......ak ti jedava mliecne vyrobky, tak tie je dobre tiez skombinovat so strukovinou: nase zname sk polievky 🙂 sosovicova, fazulova na kyslo...vela bielkovin je aj v orechoch, riasach........myslim si, ze v dnesnom prebielkovinovanom svete ich nedostatok nehrozi!.......co sa tyka vitaminov a mineralov, tam sa odporuca vela tmavolistovej zeleniny.....najlepsie je mat pestry vyber cerstveho ovocia a zeleniny vseobecne 😉 ......ak je strava lacto-ovo-vegetarianska (vajce aj mliecne vyrobky), netreba nic doplnat, u veganskej vyzivy by som dala pozor na B12!

rancuzkaf
17. okt 2012

@pallacinka a aky si mala na to recept?... ja som sice ten original nejedla, ale tento mi chutil, najlepsi bol za horuca 😅

rancuzkaf
17. okt 2012

@barcelona94901 @anlu aj u nas bude dnes na veceru francuzska natierka, uz mi sliny tecu 😀

pallacinka
17. okt 2012

@rancuzkaf Recept si uz presne nepamatam, bol z jednej knizky, musim doma pozriet no zda sa mi, ze podobny ako tvoj. Mne sa zdal prilis suchy, mozno by to chcelo viac oleja, neviem. Alebo mi chybala ta francuzska atmosfera 🙂

ikke
17. okt 2012

@rancuzkaf vdaka 🙂 no on zial ani tej zelenine moc neda, jedine uvarenej. listovu zeleninu a polievky vobec ☹ akurat tak brokolicu a karfiol ano. mliecne vyrobky nastastie ano, chlieb by jedol furt. tak budeme nejako kombinovat 🙂 zo strukovin robievam skor veci ako chili alebo rozne "hamburgery" (fasirky)

didulka85
17. okt 2012

@ikke Moja dcera ma rada strukoviny uvarene, len tak v miske... Zobka si z nich pocas dna. 😀
Zavidim, ze nechce maso. Sara si maso pyta stale. (Na potvoru, lebo chcem domacnost viest vegetariansky). 😠

ikke
17. okt 2012

@didulka85 vymenime? 😀
ja mam zas obavu, ze nakoniec budem doma jedina masova, ale nevadi, ten jeden snicel za tyzden si niekde potajomky uvarim a zjem 😅

didulka85
17. okt 2012

@ikke no zo mna robi toto tehotenstvo vitariana. Namiesto normalneho jedla chrumam surovy karfiol. 😀 Pozriem na maso a je mi na vracanie.
No neviem, ci by si mala radost z takeho stravnika ako je moja dcera.

anlu
17. okt 2012

@barcelona94901 som rada ze chutila 🙂 mozes ju skusit aj so sampinonmi ak mate radi. Tiez je vyborna 😉