Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
17. okt 2012

@didulka85 moja starsia si tiez pytam maso, ale ja som povedala ze ja maso nevarim tak nech sa s tym zmieri 😀 NIekedy treba len jasne a razne povedat co chceme.
@rancuzkaf ja som tu natierku uz velmi dlho nerobila... ja uz teraz trpim ked musim nieco varit. Nie zeby ma to nebavilo, ale potom ma to laka zjest a ked zjem tak mi je zle 😒 No clovek zvyknuty na vita uz ma inak rozmaznane travenie... hihi 😀

zuzanaam
21. okt 2012

@jaron je to na 99% hloh a povedala by som, že asi tento (Crataegus mollis)
http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/fac...

jaron
22. okt 2012

@zuzanaam podobá sa to, možno to je hloch, akurát na rozdiel od obyčajného hlochu to má viac guľatý tvar, je to asi 2 - 3 x väčšie a má to ušlachtilú chuť (hloch len takú obyčajnú, ako divá bylina). Takisto hloch je u nás v prírode na každom kroku, tento som však videl iba raz v tom parku. Takže ak je to hloch, je to zrejme jeho nejaký iný druch, možno nejaký šlachtený, ak také niečo môže byť. Pre porovnanie prikladám hloch a potom ten "môj hloch".

jaron
22. okt 2012

zabudol som na obrázky...
prvý je "môj"

didulka85
22. okt 2012

Pokazil sa mi mixer. Mala som taky, co mal nadstavec na slahanie, sekanie, mala som k tomu nadobku na pomazanky. V tom som v poslednej dobe dost sekala rozne orechy. Mozno preto odisiel. Potrebovala by som nieco vykonne za rozumnu cenu. Poradite nieco?

zuzanaam
22. okt 2012

@jaron no veď som napísala, že je to Crataegus mollis 😀 (ani neviem aký má správny slovenský názov), je to severoamerický druh, preto si ho videl len v tom parku, na svete je veľa druhov hlohov, môj tip mi odobril aj mm a on je záhradný architekt, ale ak to chceš vedieť úplne na 100%, môžem sa opýtať vedúceho katedry botaniky na SPU v NR, on sa totiž špecializuje na hlohy a do Topoľčianok sme s ním chodili na exkurzie, takže to tam pozná

jaron
22. okt 2012

@zuzanaam už rozumiem, je to iný, pre nás nezvyčajný druh hlohu, to sedí 🙂
ďakujem za rozriešenie záhady

zuzanaam
22. okt 2012

@jaron nz 🙂 , dúfam že sa nemýlime a inak si mi nasadil chrobáka do hlavy správou, že má chutné plody, asi si nejaký posadíme, keď kúpime pozemok 😉

jaron
22. okt 2012

@zuzanaam nevyznám sa v tom, ale podľa internetu hloch obyčajný je napr. Crataegus laevigata, točo si písala ty Crataegus mollis. Tak snáď sa naozaj nemýlime, že je to pre nás cudzokrajný druh hlohu

Je naozaj chutný, v Top. parku je toho hromada len tak napadaná pod stromom, najradšej by som si obral aj domov, len by to bolo asi blbé v tom parku 🙂, tak vždy len zopár zjeme na mieste 🙂

jaron
23. okt 2012

Toto je veľmi jednoduchý a chutný recept, len neviem tomu dať názov, ak by ste mali lepší. dajte mi vedieť 🙂. Najlepší je hneď po upečení.

Nekysnutý raňajkový koláčik.

• 2 šálky (240 g) celozrnnej múky
• 250 ml sójového nápoja
• 250 ml vody
• 4 lyžice oleja
• 100 g hrozienok
• 2 – 3 lyžice hnedého cukru
• 1 balíček vanilkového cukru
• 1 lyžica prášku do pečiva Alnatura
• 1 lyžička mletého feniklu
• 1 lyžička mletej sušenej citrónovej kôry
• 1 lyžička mletej škorice
• hrsť slnečnice alebo sekaných orechov

Do sójového nápoja pridáme vodu, olej, múku, cukor, vanilkový cukor, fenikel, citrónovú kôru, škoricu a vymiešame na tekuté cesto (hustejšie ako na palacinky).

Do cesta zamiešame umyté hrozienka, slnečnicu (alebo orechy) a vylejeme na plech s papierom na pečenie. Rovnomerne rozlejeme (nemalo by byť hrubšie ako 1 cm).
Pečieme pri teplote 180 °C približne 15 – 30 minút (podľa hrúbky cesta) tak, aby bolo cesto upečené, okraje začali trochu hnednúť, ale cesto neuschlo, iba niekde bude chrumkavé a zároveň zostane vo vnútri trochu mäkké.

Podávame s ovocím, bielym jogurtom, vhodnou nátierkou (makovou...), arašidovým maslom a pod. Pri podávaní so sladkou nátierkou (napr. lekvár) je vhodné znížiť dávku cukru do cesta (môžeme dať iba vanilkový cukor bez hnedého cukru).

didulka85
24. okt 2012

Robila som jablkovy kolac, recept je bez mlieka, takze vhodny aj pre nas...

Jablkovy kolac - 1 1/2s muky(ja som dala spaldovu celozrnnu), 1/2s ovsenych vlociek, 75g mletych orechov,1/4s hrozienok(ja som pokrajala na drobne susene marhule, kedze hrozienka Sara pojedla), 2PL kokosoveho oleja, 2PL medu(nedavam), 1PL melasy(tiez som nedala), 1 1/4s struhanych jablk, 1/2cl soli, 1cl skorice, 1cl zazvoru, 1 1/2s jablkoveho mustu, prasok do peciva, pridala som este 1 banan. Pecieme na 180.

dendusa
30. okt 2012

Ahojte, blizia sa nam prve narodeniny, vedeli by mi poradit nejaky recept na zdravu tortu? aby aj babo si pochutnalo 🙂
a este ako sa da robit zdravo/zdravsie polievka fazulova na kyslo? Ja to nemam rada, je to nezdrave podla mna, ale manzel ma stale pucuje, ze jemu to chuti a nemam mysliet len na seba. Velmi pekne dakujem 🙂

martina1305
30. okt 2012

ja som minule robila fazulkovy privarok zo sojovej smotany a chutilo vsetkym. vyskusaj teda aj polievku fazulkovu spravit z rastlinneho mlieka.

mimi21mimi
31. okt 2012

Vedel by mi tuniekto pomoct?
Kupila som na trhu fazulu, predo mnou to este ten pan vyberal z luskov. Zabudla som ju tyzden vybrat s mikrotenoveho vrecka a vyklicila mi tam... mozem ju normalne uvarit?

A mrazite tu niekto sojove mlieko? Robievam ho viac a davam mamine, ale teraz nebude doma a neviem, co s nim. My ho nepijeme, iba do varenia pouzivame. 🙂 Dakujem.

mimi21mimi
31. okt 2012

@dendusa Ja tu polievku zahustujem sojovym mliekom alebo sojovou smotanou.
Zdrava torta - dobra je celozrnne piskoty, postruhane jablka podusene vo vode, potom sa prida zlaty klas a tato zmes sa vyleje na piskoty. 🙂

rancuzkaf
31. okt 2012

@dendusa ako ti uz baby poradili sojovu smotanu (to je tiez dobra verzia), mozes pouzit v tej klasickej verzii biely jogurt namiesto smotany, bude to mat tu typicku "vonu" pre manzela a nemusis robit zaprazku, ale len rozmiesat muku vo vode

....co sa tyka zdravej torty pre deti: bolo tu v diskusii uz par tipov.....od nepecenej z orechov, suseneho ovocia....az po piskotove ako pise @mimi21mimi .....zalezi co ti mala lubi a co uz jedava, ale v zasade: v jednoduchosti je krasa!

rancuzkaf
31. okt 2012

@mimi21mimi naklicenu fazulu mozes v pohode uvarit, pokial v tom sacku zaroven nesplesnivela, nemas sa coho bat 😉
sojove mlieko som este nemrazila, ale myslim, ze by to mohlo fungovat.

mimi21mimi
31. okt 2012

@rancuzkaf Nesplesnivela, uz sa vari, uvidime, co z toho bude 🙂
Mlieko teda skusim zamrazit, snad sa mu nic nestane... myslim, ze aj okaru mozem, nie?

didulka85
31. okt 2012

Musim sa pochvalit. Vcera som skusila mliecnu polievku z ryzoveho mlieka a bola fantasticka. Sara tolko pojedla, ze som nechapala. Fazula bola od nasich zo zahrady, ja som zbierala a luskala.
Do mojho taniera som si pridala aj ocot. Nakyslo bola velmi fajn. Bez octu chutila ako vianocna sosovicova. Vobec som necitila, ze tam nebolo kravske mlieko.

jaron
31. okt 2012

Ahojte,
ak by bol niekto z blízka...

jaron
1. nov 2012

užitočné čítanie: I. Bukovský - Dieťa s onkologickým ochorením a výživa
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

mimi21mimi
1. nov 2012

@jaron Tie obrazky na plagate su lakave 🙂 Skoda, ze to mam daleko.

jaron
1. nov 2012

@mimi21mimi tie jedlá na plagáte som tu už asi dával, myslím, že všetky sa dajú nájsť aj tu:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

jaron
1. nov 2012

@mimi21mimi v Trnave kedysi bývali kurzy, kde chodilo vyše 100 ľudí, škoda, že teraz už nie sú

mimi21mimi
1. nov 2012

@jaron Ja citam celu temu od zaciatku uz dst dlho kvoli receptom, som na strane 202 😀 ale na tej stranke si to rada pozriem pekne pokope. Teraz mam krizu, nechce sa mi varit, tak mi treba inspiraciu 🙂
Tie kurzy viem, ze byvali na priemyslovke, kam som chodila do skoly kedysi, ale nikdy som na nich zial nebola.

jaron
1. nov 2012

@mimi21mimi neviem,akú priemyslovku myslíš, lebo ja som chodil v Trnave kedysi na SPŠD (priemyselná dopravná)

martina1305
1. nov 2012

@jaron vo Zvolene nieco podobne nebude?

jaron
1. nov 2012

@martina1305 žial, je to podobné ako s Trnavou, bývali časy... ale v B.Bystrici fungujú podobne, i keď teraz práve nie kurz varenia
http://www.zivotazdravie.sk/klub-zdravia-banska...

a ešte v B. Štiavnici
http://www.zivotazdravie.sk/banskotiavnicky-klu...

mimi21mimi
1. nov 2012

@jaron oproti spsd je zdruzena, byvala strojarina a citala som ze kurzy varenia byvali nejake tam.

jaron
1. nov 2012

@mimi21mimi myslel som, že či si ty náhodou nechodila na tú priemyslovku, čo aj ja 🙂