Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
30. nov 2012

@luciauk ďakujeme

emogeon
8. dec 2012

ahojte,mate nejake dobre receptiky na sladke pecivo, kolaciky na vianoce..dakujem

ivia123
8. dec 2012

ahojte všetci vegetariani.Pracujem v nemocnici a mala som česť vidieť vegetarianske dieťa.No hroza. ☹ Neželam to nikomu.Keď chcete byť vegetariani,no prosim,ale deti nechajte sa zdravo vyvijať.

pallacinka
8. dec 2012

@ivia123 Mozes byt prosim detailnejsia? Co tomu dietatku bolo? Prijimalo dostatok bielkovin a zeleza z rastlinnej stravy? To sa asi nedozvieme.

oscarka3
8. dec 2012

@ivia123 nie je vegetarián ako vegetarián, tak ich prosím nehádž všetkých do jedného vreca. ďakujem

jaron
8. dec 2012

@ivia123 ahoj, ani neviem, čo ti mám k tomu napísať a či ti vôbec mám k tomu niečo napísať

napadá ma napr. napísať:
"nepracujem síce v nemocnici, ale videl som chudiatko dieťatko, veľmi zúbožené a choré, a nebolo vegetarián, prosím vás nedávajte deťom mäso"
možno hlúpy argument, ale asi o nič viac hlúpejší, ako to, čo si písala a to, čo si písala nie je o nič menej múdrejšie ako to, čo som písal ja.

zrejme by to chcelo trochu serioznejší prístup k tejto téme, ako moje alebo tvoje vyjadrenie, ktoré naozaj nemajú žiadnu výpovednú hodnotu

každé dieťa (a nielen dieťa) potrebuje určité množstvo určitých živín, minerálov, vitamínov atď., ak sa im to nedostáva, vznikne problém, či už to je vegetariánske alebo nevegetariánske dieťa

ivia123
9. dec 2012

@jaron prepačte,že pišem až teraz,ale neda mi neodpovedať.Nechcem sa hadať,ale ako lekar som toho určite videla dosť.Je len na vas ako sa k životu postavite,aky mate nazor atď...a vediete k tomu svoje deti.Stretli sme sa z roznymi pripadmi nie len čo sa tyka veget.Tak nech sa vam pači, sudte na zaklade vašich vedomosti.Želam vam pekny deň 🙂

jaron
9. dec 2012

@ivia123
(ja som vám (ti) v príspevku tykal, pretože tu na MK je nepísaný zvyk si tykať, ale samozrejme ak vy vykáte mne, budem to rešpektovať a vykať aj ja vám, ale keby ste chceli zachovať tradíciu tykania na MK, budem tiež rád 🙂).

chápem, že ste mali zlú skúsenosť s "vegetariánskymi" deťmi (@pallacinka písala, či by ste mohli byť konkrétnejšia, pretože takéto zovšeobecňovanie nie je seriózne), avšak seriózny názor na tieto veci nemôže vychádzať ani z mojich ani z vašich skúseností v tejto veci. To, že ja mám skúsenosť s mnohými zdravými vegetariánskymi deťmi (moje a známych) a vy skúsenosť s nezdravými vegetariánskymi deťmi nestačí. Myslím, že tejto veci sa seriózne venovali a venujú mnohí odborníci (určite nemám na mysli nejaký extrémny aletrnatívny smer). Na zváženie je napr. citát z vyhlásenia Americkej dietetickej asociácie:
"Dobře rozvržená veganská, lakto vegetariánská a laktoovovegetariánská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství a laktace."

V predošlom príspevku som chcel povedať, že si myslím, že vaše zlé skúsenosti s "vegetariánskymi" deťmi boli dôkazom o tom, že tieto deti mali zlé stravovanie, ale nie sú dôkazom o škodlivosti vegetariánskej stravy. To je ako keby pri ostatných deťoch, ktoré neboli vegetariáni a mali zdravotné problémy - to bolo dôkazom škodlivosti jedenia mäsa.

Oveľa rozumnejšie je baviť sa o konkrétnych zložkach stravy, napr. keď veg. dieťa, tak čo by taká strava mala obsahovať (a to platí aj pre neveg. deti, čo by taká strava mala obsahovať).

Týtmo nijako nechcem znevážiť vašu prácu lekárky, je to náročná a zodpovedná práca, ktorú si vážim a vážim si i vás napriek rozdielu názorov. Som rád, že ste sem napísali.

jaron
9. dec 2012

@ivia123
Pridávam ešte jeden citát od ADA:
"Je důležité, aby odborníci podporovali každého klienta, který se rozhodne pro tento způsob stravování a dietní poradce musí být schopen podat přesné informace o vegetariánské výživě. Podávané informace by měly být individuální podle typu vegetariánství, věku klienta, podle jeho dovedností při přípravě jídla a stupni aktivity. Je důležité naslouchat klientovu vlastnímu popisu jeho stravování, aby bylo možné zjistit, které potraviny budou vhodné pro jeho plánování jídla...." atď.

Myslím, že to by mohla byť rozumná rada pre mnohých lekárov, odborníkov atď. - aby boli dobrými radcami (nie "odradcami") aj pre rodičov veg. deti. Určite by to bolo pre nich veľkou pomocou a úľavou (namiesto predsudkov pri akomkoľvek ochorení veg. dieťaťa) a predišlo by to mnohým zbytočným problémom a nedorozumeniam.

leishmania
9. dec 2012

@ivia123
a iste ste uz videli vela nevegetarianskych deti v zlom stave, ze.... takymto sposobom vyvodzovat dosledky o vegetarianstve je troska primitivne. aj deti jediace maso mozu mat dosledky z nezdravej/nevyvavzenej stravy. takisto ako aj vegetarianske, to ze niekto neje maso nehovori nic o tom ci sa zdravo alebo nezdravo stravuje. a lekar zaujimajuci sa hlbsie o stravu a vyzivu sa nebude vyjadrovat sposobom " ahojte všetci vegetariani.Pracujem v nemocnici a mala som česť vidieť vegetarianske dieťa.No hroza. Neželam to nikomu.Keď chcete byť vegetariani,no prosim,ale deti nechajte sa zdravo vyvijať."

aninocka4
9. dec 2012

@ivia123 neda mi to nereagovat.Mam 23 rokov,v troch rokoch som prestala jest maso,podotykam,ze rodicia maso jedia,ja som proste zacala odmietat a vydrzalo mi to doteraz.Nemam zdravotne problemy,nie som v zubozenom stave.Vegetarianska strava je plnohodnotna co sa tyka zivin o tom snad uz netreba hovorit.Casto vidim deti,ktore papaju hocico a myslim si,ze jest maso plne hormonov a antibiotik nie je zarukou kvalitnej stravy.A nie kazdy ma moznost kupit si drahsie maso o ktorom vie,odkial pochadza a cim boli zvierata krmene.

ivia123
9. dec 2012

@leishmania Mila moja,keď chceš njekoho zhadzovať,najprv sa zamysli sama nad sebou.A sudiť ťa ,je pod moju uroveň.

leishmania
9. dec 2012

@ivia123 co sa ta tak dotklo? A nad cim sa mam zamysliey?

rancuzkaf
9. dec 2012

@ivia123 ak chces, aby tvoj prispevok bol prinosom pre tuto temu, skus nam popisat tvoje skusenosti s takymto dietatom.....lebo zatial sa tomu vyhybas, aj @pallacinka sa uz pytala......nase (myslim tym prispievatelov temy) vegetarianske deti sa velmi zdravo vyvijaju 😉 a taketo zastrasovanie z tvojej strany je pre nas uplne bezpredmetne.

lutsy
10. dec 2012

taketo nazory ako ma ivia sa tu objavovali v roku 2008 na prvej strane ako si pamatam ked som citala diskusiu, tam ludia pisali pomaly ze krmime deti potravou pre zajace 😉 , tak som myslela, ze v dnesnej dobe uz sa to nevyskytne, hlavne, ze autorka nepisala vobec nic konkretne, ani na viacere vyzvy nereagovala, literatury , informacii o vegetarianstve je cela kopa

oscarka3
10. dec 2012

@lutsy stačilo by keby si @ivia123 bola prečítala celú tému aby vedela koľkým ľuďom pomohlo vegetariánstvo zbaviť sa zdrav. problémov alebo o tom ako vegetariánstvo neškodí/ neškodilo ani nám a našim deťom, práve naopak, že prospieva

emogeon
10. dec 2012

@ivia123 juj dievca si sem dosla rypat ci co?.... problem pre kt.dieta bolo v takom stave bol niekde uplne inde...

zdenulala
10. dec 2012

Keď som prišla za Dr., že chceme otehotnieť, hneď mi povedala: "No ale to by ste museli najprv prestať s tým vegetariánstvom!" Nuž, neprestala som a podarilo sa na 2x. Hneď ako som sa prišla ukázať, Dr mi dala prednášku o tom, že deti vegetariánok bývajú postihnuté, málo vyvinuté a bla bla. Jedným uchom dnu, druhým von a narodil sa mi krásny zdravý chlapček. Keď som chcela kojiť (a aj som veru dojčila 2,5 roka), všetci v pôrodnici mi prehovárali do duše, že s tým vegetariánstvom ďaleko nezájdem a škodím sebe aj dieťaťu. Hmmm.... Dieťatko má teraz 4 roky, jeho súrodenec má 3 roky. Obaja sú od narodenia vegetariáni a sú zdraví ako repa. Ja som tiež bez najmenších zdravotných problémov a mäso som naposledy jedla niekedy na prvom stupni v školskej jedálni. Tak neviem teda... Asi to nebude až také strašné. Nie?

jaron
10. dec 2012

niečo zo športu a to nie hocijakého...
http://www.vegan-fighter.com/novinky/vegetarian...
🙂

oscarka3
10. dec 2012

@zdenulala moje sú už skoro dospelé a patria medzi najzdravšie deti u našej pediatričky a zubárky 🙂

luciauk
10. dec 2012

@zdenulala
@oscarka3 presne tak, moje deti sú tiež zdravšie ako deti kamarátok. a môj najmladší sa chudáčik zúbožený narodil vegetariánskej mame len 4,6kg-ový 🙂 dosť sa ma dotklo, že nenechám moje deti zdravo sa vyvíjať...ved každá matka chce pre svoje dieťa to najlepšie, nie? ked si v lese chytia zajaca a zubami ho roztrhajú, tak sa proti prírode brániť nebudem. ale ako všetci vieme, to sa nestane, že?

rancuzkaf
11. dec 2012

ahojte, mam nieco pre milovnikov arasidoveho masla, nielen na Vianoce 😉

ARASIDOVE KOLACIKY

75 g arasidoveho masla alebo pyre
75 g ryzoveho mlieka
50 g malych ovsenych vlociek
100 g muky jemnej celozrnnej
pol kl PDP
80 g cukru

- pomocou vidlicky rozmiesat ar.maslo s mliekom (nemusi byt ryzove, dala som sojove)
- pridat vlocky, muku (ja som dala spaldovu: vsetky vianocne kolaciky robim iba z nej), PDP a cukor
- vymiesat az vznikne lepiva hmota, z ktorej treba formovat gulicky velkosti vlasskeho orecha, ja som si potierala ruky olejom, aby sa mi dobre gulkali
- na plechu gulky roztlacit pomocou ukazovaka (vznikne tam mala jamka, ktoru mozete niecim vyplnit......ja som tam davala ovocne zele....niektore sa roztopili, niektore ostali v povodnom tvare.....kolaciky sa mozu najprv upiect len s jamkou a po upeceni sa moze do jamky dat lekvar a pod.)
- piect pri teplote 180 st. 15 min (druha varka sa mi upiekla o nieco skor)

........ja som robila z dvojnasobnej varky a bolo ich okolo 50

@emogeon ty si nieco hladala na Vianoce, mozes vyskusat 😉 .....zo sladkeho peciva som tu uz davala vianocku z mandloveho mlieka a vianocny orechovo-makovy pletenec

rancuzkaf
11. dec 2012

....a este pre milovnikov kokosu je tu jeden upraveny recept Macka Pusika 😅....kedysi sme s chalanmi zbierali recepty z Macka Pusika, len on bol velky maskrtnik a strasne sladil, tak sme dali polku davky cukru, tuk sme vymenili za kokosovy a muku za celozrnnu.....cely dom mame prevonany kokosom, parada 🙂

KOKOSOVE SRDIECKA

150g jemnej spaldovej muky
50g cukru
125g kokosoveho oleja
150g struhaneho kokosu (ja som si ho este premixovala na jemnucko)
1 vajce
nastruhana citronova kora

- vsetky suroviny vymiesat, cesto vyvalkat a v ykrajovat srdiecka
- piect asi 10 min pri 180 st.

.....jest sa daju aj same, tieto su prizdobene pomarancovou polevou a posypane struhanou ciernou cokoladou

emogeon
11. dec 2012

@rancuzkaf dakujem idem okukat 🙂

erique12
12. dec 2012

ahojte, prosim Vas, ake mate vianocne vegetarianske menu? ja zijem v NL, 24.12.mame teda slovensky styl, jedine co robim je kapustnica (so susenymi slivkami, hribami, atd, co ma napadne) chuti, len druhe neviem co navarit, v podstate by aj ta kapustnica stacila lebo je syta, len ked na SK je tento den taky "stedry", ze aj nieco "druhe" by bolo fajn. ale obavam sa, ze typicke slovenske to nebude 🙂

luciauk
12. dec 2012

@enrique12 ja robievam kapustnicu alebo šošovicovú polievku a dnes ma napadlo, že možno urobím tohto roku boršč 🙂 druhý chod zemiakový šalát so sojovými rezňami, obalené a upečené huby a sójové soté, každý si dá, čo chce. a samozrejme oblátka s medom a cesnakom, bobaľky a čo ja viem, čo ešte 🙂

jaron
13. dec 2012

@erique12 dám zopár typov, čo zvykneme robiť my:

- kapustnica s hubami a s údeným tofu (tofu sa môže pred pridaním trochu nakrájané opiecť na oleji)
- celozrnné opekance (pupáčky a neviem ako to ešte volajú) s makom a medom
- zemiakový šalát s domácou sójovou majonézou
- pečené tofu - na prírodno alebo klasicky obaľované (tofu marinujeme cez noc v ľubovoľnom náleve, napr. soľ, Shoyu a cesnak, pečené buď v rúre alebo na panvici s trochou oleja)

domáca sójová majonéza - recept:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...
šalát s ňou je naozaj výborný, takmer sa nedá rozoznať od bežnej majonézy

erique12
18. dec 2012

@jaron
ahoj, ako robis tie opekance s makom? nikdy som to nerobila a nahodou mam este jeden balicek mleteho maku 🙂
a tofu biele marinovat a potom obalit v trojobale a vysmazit ako rezen? dobre to je? nikdy som tofu nevysmazala na tento styl. tu dostat uz hotove predobalene sojove rezne. pravdupovediac uz mi to nechuti. tak skusim to "domace" tofu 🙂
co davas do salatu este? ako zemiaky, mrkvu, hrasok, zavarane uhorky, kukuricu?

jaron
18. dec 2012

@erique12 niektoré veci sa ešte musím opýtať manželky, nie je teraz doma, ale recept na opekance som našiel v PC

Opekance
1 kg múky (3/4 celozrnnej, ¼ bielej hladkej)
1 kocka droždia
Soľ
Kocku droždia dáme do vlažnej vody, dáme lyžičku cukru a lyžicu bielej múky, necháme 15 minút na teplom mieste vykysnúť. Kvások dáme do múky, pridávame vlažnú vodu a miesime až získame cesto ako na chlieb.
Necháme asi 20 – 30 minút na teplom mieste vykysnúť. Na doske urobíme dlhé paličky – tyčinky (z ktorých po upečení nakrájame opekance).
Upečieme v rúre.
My ich potom pred podávaním krátko namočíme do vriacej vody (na site).

Tofu môžeš v klasickom trojobale, alebo experimentovať so svojími nápadmi (múka bez vajec, sezam a pod.). Dá sa piecť na plechu v rúre s trochou oleja, alebo keď vyprážať, tak to robíme predsa len trochu šetrnejšie, nie je tam veľa oleja, že by to plávalo, je to na nepripekavej panvici a pod.

Zemiakový šalát robí tuším manželka klasicky - zemiaky, mrkva, hrášok, uhorky, možno aj kukurica a tá sójová majonéza, možno dosoliť, nedáva čierne korenie, môže sa prípadne pridať štipka, kto ako chce

erique12
18. dec 2012

@jaron
vyzeraju dobre tie opekance. takze vola sa to opekance ale vlastne sa to neopeka. len normalne pecie v trube.
ahaa, ale neviem, ci niekde najdem cerstve drozdie... 😅 tu take bezne v obchode nepredavaju, mozno este v meste v bioobchode, ale neviem,ci stihnem ist do mesta kvoli tomu 🙄
ano, aj ja ak nieco prazim (velmi malicko, vadi mi ten smrad ked sa vypraza, ale no tak raz za rok.. 😀 )
a ozaj, tie opekance sa mozu namocit aj v sojovom mlieku, nie? tusim som to niekde videla, ze to namocili do normalneho mlieka. a nemohla by som pouzit celozrnnu bagetu? 😅 😅