Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
21. aug 2009

O profesorke Lindsay Allen (bola spomínaná v článku SME) nájdete tu:

http://www.vegetarian.cz/ostatni/ts.html

a tu:

http://www.vegspol.cz/showpage.php?name=pripad_...

stojí za to, si to prečítať v súvislosti s tým článkom v SME.

tofik
21. aug 2009

jaron vieš vždy tak rýchlo , rozumne a pekne zareagovať. 😉

mal by si napísať autorke článku. Zdá sa mi , že ten článok písala , len aby neostala prázdna stránka.

jaron
21. aug 2009

Tofik, vieš že raz sme mali prednášku o tofu a pre deti som tam mal na obrázku robota z tofu, ktorého som nazval robot Tofík? 🙂 Skoro ako tvoje meno na MK.

tofik
21. aug 2009

😀 😀 😀 ja sa priznám mám ho už dávno a je pomenovaný podľa mojej najobľúbenejšej sladkosti , keď si moja mamina nevedela zapamätať čo mi to má kupovať /tofife/ /samozrejme za starých čias, už sladké nejem/

tofik
21. aug 2009

teraz by som si to mohla zmeniť na tempík podla tempeh. Mám veľký problém ho nezbaštiť celý, keď ho kúpim. 😅 A keď si chodím kúpovať tŕpnem či ho budú mať. Ja tie závislosti asi musím mať. 😉

jaron
21. aug 2009

A ja že tofu a to dezert 😀
ja som ešte tempeh nejedol, už si ho raz musím kúpiť aspoň ochutnať, v Nitre ho mávajú

tofik
21. aug 2009

ja kupuijem smažený a neskutočne na ňom letím. Poradím ti. Nekupuj a nebudeš mať problém 😎

jaron
21. aug 2009

tak to si teda pri najbližšej návšteve Nitry určite kúpime. 🙂

tofik
21. aug 2009

Práve manžel naháňa náško malého trhača/ šteňa/. Zase mu ukradla obložený chlebíček. 😀 😀 😀 Mu stále hovorím, že keby sa nekrmil mäsom nemá problém. Mňe trhač ešte tofu nepotiahol. 😀

No aby manžel neumrel hladom idem venčiť. Ostali mu ešte dva chlebíčky. Tak nech si ich užije.

tofik
21. aug 2009

😀 že mňe. No čo nevymyslím. 😀 😀 😀 Už aby deti išli do školy, lebo zabudnem aj písať. 😅

indy
21. aug 2009

ahojte aj ja sa pridavam k tempeh zavislakom spolocne aj s mojim manzelom 😀 Doprajeme si ho zhruba tak raz za tyzden, ale to sa na to jedlo kde bude tempeh potom tesime ako na delikatesu Velmi radi ho kombinujeme s kus kusom a brokolicou Davame vtedy co najmenej surovin a prisad, aby sa tam tempeh "nestratil"

clanok som zatial nemala moznost citat, lebo noviny nekupujeme Neviete ci sa bude dat precitat na nete?

marfigirl
21. aug 2009

ahojte,
no tak ten clanok...hm. Nemam rada, ked niekto povie, ze dieta sa ma slobodne rozhodnut ci bude vegetarian alebo nie. Ale ako sa moze 6 mesacne dieta rozhodnut??? Samozrejme sa poklada za normalne, ze bude jest maso a ci bude vegetarian sa moze rozhodnut neskor. A to sa akoze samo rozhodlo, ze bude jest maso? No nic. Ten clanok ma nepotesil. Idem si precitat Jaron tvoje dalsie odkazy 🙂

jaron
21. aug 2009

Ahojte,
to vyjadrenie, že je neetické, ak je dieťa vegetarián, lebo sa nemôže slobodne rozhodnúť inak, je pre mňa "zlatý klinec programu". Ja som si myslel, že za 1, 2, 3 atď. ročné deti sa zatiaľ rozhodujú rodičia. Ale asi by bolo dobré, pri najbližšej návšteve lekárne mamimy s ročným dieťaťom sa ho pri kúpe spýtať: ktorú značku sunaru by som ti mala kúpiť? aby bola zachovaná jeho sloboda 🙂.
A tiež sa mi zdá neetické, že dieťaťu nedávame možnosť od malička byť napr. fajčiarom, automaticky mu určíme, že bude nefajčiar, no to je hrôza. 😀

tofik
21. aug 2009

no aspoň že sa máme na čom smiať. 😀 😀 😀

lalitagopi
23. aug 2009

v sme spomýnaju aj onkoligické choroby..hmm..je to velmi zaujímave čo tam píšu, bo ked bol moj svokor chorý a liečený na onkologii, tak jedna z vecí, ktoré mu povedali, že by MAL vylúčiť mäso..alkohol..cigarety...

jaron
23. aug 2009

Lalitagopi, z toho si nič nerob (myslím z tých vyjadrení v SME). Veľa lekárov nemá dotatok informácií o dôležitosti životných návykov a ich vplyv na ochorenia, iní ani nechcu tieto informácie mať, čo je pochopiteľné, lebo sami tak nežijú, ďalší nedajú dopustiť na dôležitosť ich liečby a zdravý životný štýl by mohol byť konkurenciou.
Tá dôležitosť ich liečby samozrejme je, je to veľmi dôležité, keď napr. človek dostane rakovinu, ale ak sa neodstránia príčiny, aj keď mu pomôžu o rok ho tam žiaľ majú zase. Takými vyjadreniami ako bili písané v novinách len rozsievajú ďalšie rozsudky smrti. Vôbec nemám na mysli to, aby všetci boli vegetariáni, ale v súvislosti s rakovinou by mali jednoznačne ľudí upozorňovať, aby zvýšili konzumáciu ovocia a zeleniny, zvýšili konzumáciu celozrnných obilnin namiesto bielych, strukovín, a aby znížili konzumáciu živočišných potravín hlavne mäsa a tučných syrov a samozrejme nefajčili, nepili a pod. ale to sa niekedy hovorí ťažko, obzvlášť keď napr. lekár fajčí. Všetki tieto veci dokážu veľmi výrazne znížiť štatistiku výskytu rakoviny. (A opakujem, že to sa ešte nemusia ľudia stať vegetariáni)
Pre porovnanie znova kopírujem:

Americký inštitút pre výskum rakoviny (American Institute for Cancer Research)
Fond pre svetový výskum rakoviny (World Cancer Research Fund)
Odporúčajú: Vyberať si stravu založenú prevažne na rastlinnej báze s veľkým množstvom zeleniny, ovocia, strukovín a jednoducho upravených obilnín a výrobkov z nich. Obmedziť konzumáciu červeného mäsa, ak je vôbec konzumované.

Americká spoločnosť pre rakovinu (American Cancer Society)
Odporúča: Vyberať si väčšinu potravy z rastlinného pôvodu.

Americká spoločnosť pre rakovinu (American Cancer Society)
Americká asociácia pre srdce (American Heart Association)
Národný inštitút zdravia v USA a Kanade (National Institutes of Health)
Americká akadémia pediatrov (American Academy of Pediatrics)
Odporúča: Stravu zloženú z rozmanitých rastlinných jedál vrátane obilninových výrobkov, zeleniny a ovocia.

tofik
24. aug 2009

Je to inak zvláštne. My sme s mojím mali ťažké obdobie začiatkom roku. Tiež nádor a zhubný. Môžem povedať , že lekári boli 1000% a aj ohľaduplní a to dokonca aj ku mne ako jeho manželke. Ale ohľadom stravy nič. Až v lige proti rakovine, nám dali takú knižôčku a tá je veľmi pekne spracovaná. Netvrdia, že by si mal byť vyslovene vegetarián, ale mäso a živočíšne tuky odporúčajú obmedziť na minimum.

No môj muž zmenil stravu dosť, ale aj tak si kupuje sladké malinovky a keď má možnosť neodolá mekáču. A tiež ma štve tými pudingčekmi a rôznimi blbosťami z obochdu. Ale keď si zoberiem stravu predtým je to pokrok.

Tak som sa rozhodla ja byť vege a to nie len, že nebudem jesť mäso, ale dbať hlavne na zdravú skladbu. Predsa len keď ja varím tak sa mi postupne predsa len podarí robiť mu jedlá zdravšie. Deťom dávam jesť moje jedlá ,keď to len ide, ale v škôlke teda jedia iné blafy. Dúfam, že im aspoň dám doma dobrý základ a potom neskôr si urobia jasno.

jaron
24. aug 2009

Tofik, to je obdivuhodné, vlastne sa zdravo stravuješ nielen kvôli sebe, ale z lásky (kvôli manželovi) a to je najkrajšia motivácia.
Máš pravdu s tými malinovkami, "pudinčekmi" a pod. Nejde len o mäso.

jaron
24. aug 2009

Tofik, aký druh rakoviny mal manžel? (Ak ti nevadí o tom písať)

tofik
24. aug 2009

nevadí. nádor na semenníku. Čo na druhej strane je vlastne dobré, lebo je to najlepšie liečiteľný nádor.
Aj keď zas ja som mohla byť mnohého ušetrená, kedy sa v CARe niekto zaoberal aj partnerom. 😝

Ale teraz som šťastná a teším sa, že výsledky sú zatiaľ v pohode. Aj keď ten blbý pocit, že sa to môže obrátiť mám stále. 😖 A trošku cítim, že ma to uberá o energiu.

jaron
24. aug 2009

Je to nepríjemné, ten pocit neistoty a obavy sú často horšie ako choroba sama.

tofik
24. aug 2009

No veď to. Ale zas je pod dohľadom a išiel skoro. Treba sa s tým iba vyrovnať. A mne to trošku trvá. 😕

Ale on by si zaslúžil metál ako krásne všetko zvládal. Som hrdá, že mám tak silného chlapa. 🙂

jaron
24. aug 2009

To si určite zaslúži (a ty tiež), je to veľmi nepríjemná vec.

tofik
24. aug 2009

🙂 🙂 🙂 jaron , ty vieš človeka potešiť. Na všetkom vidíš to krásne. Idem spať. Dobrú noc všetkým.

jaron
24. aug 2009

Len ma toľko nechváľ 🙂 , tomu pozitívnemu sa len učím, kiež by to vždy bolo tak, ako píšeš. Idem aj ja už spať. Dobrú noc.

tofik
25. aug 2009

dobre ránko 🙂

Tak čo budete dnes kuchtiť? Ja skúsim z Bukovského / Kneď to bude, str. 185/ fazuľový guláš. Kúpila som si ju iž dávnejšie ale až teraz skúšam. Aj keď ja si všetky recepty preonačím. Tak uvidím či to bede jedlé.

jaron
25. aug 2009

My sme mali na raňajky manželka s dcérkou ovsenú kašu (v sój. mlieku), ovocie a tak. ja som si do roboty zobral zmes kuk. lupienkou, kupovaných zapekaných musli a obyčajného musli, k tomu ovocie, mletý ľan.
Na obed sme mali plnenú papriku (sój. granulát, ryža natural), paradajkovú omáčku a zemiaky. Večeru ešte nevieme.
Rozmýšľam na večeru ak sa mi bude chcieť, vymyslieť nový recept, čiastočne ho už mám odskúšaný. Tofu na kocky ochutené, tekvica hokkaido na kocky, upečené v rúre a k tomu neviem, možno kuskus a nejaké dusené paradajky (omáčka). ešte uvidím, či sa mi to bude dnes chcieť.

tofik
25. aug 2009

plnenú papriku by som mohla skúsiť urobiť. Uvidím ako sa mi to padarí dochutiť.

Na večeru idem robiť špagety. Ja a deti celozrnné s tofu a udusenými rajčinami. Manžel klasické so syrom a šunkou.

Ráno nejedávame kaše ale už som nad tým rozmýšľala. Skúsim cez víkend. Ak by deťom nechutilo, bude viac času iné uvariť. / mám zálusk na ovsenú na sladko./

jaron
25. aug 2009

máme veľmi rádi celozrnné cestoviny, dusené rajčiny, cuketu, baklažán.... olivy, olivový olej, čerstvú bazalku, tofu, prípadne cesnak. mňam