Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jedna_mamina
14. feb 2013

@luciauk lucka mozno by si ale zohnala tu masinu na vyrobu sojoveho mlieka? a z toho sa tofu dorobi lahucko

jaron
14. feb 2013

Nemáte nejaký nápad, ako by sa dalo rýchlo, orientačne spočítať, koľko by bolo na SR záujmecov o veg. stravovanie v MŠ, ZŠ?

Pýtam sa kvôli jednej iniciatíve, pri ktorej by reálne táto otázka z ministerstva mohla padnúť.

jedna_mamina
14. feb 2013

@jaron nema statisticky urad SR nejake data z prieskumov? robia na roznu tematiku.

barcelona94901
14. feb 2013

@jedna_mamina aku mašinu? to ma zaujíma

ja si neviem vybaviť,kde som čítala návod na sojové párky a také kadečo tam bolo ,teraz to hľadám ako iááá 😀
mne chutí tofu a pár nátierok,ale tie výrobky zo soje čo predáva coop ,chutia mojmu a teraz si nadávam,že prečo som si to neuložila? 😀

luciauk
14. feb 2013

@jedna_mamina sójové mlieko kupujem v obchode, ja som lenivááá 😀 ale dobrý nápad, robiť si tofu doma 🙂

luciauk
14. feb 2013

@jaron "V Česku sa situácia začína postupne približovať nemecky hovoriacim krajinám, ale napriek tomu je výskyt vegetariánskych reštaurácií veľmi zriedkavý. Výsledky prieskumu zo septembra 2007 ukázali, že iba 2% Slovákov sú vegetariánmi" už len zistiť kolko je na sk detí a koľko z toho školopovinných

jaron
14. feb 2013

@luciauk neviem, či by ten zdroj stačil, asi keby som našiel priamo odkaz na ten prieskum
je tam aj odkaz, len škoda, že už nie je aktuálny
http://strategie.hnonline.sk/showdoc.do?docid=1...
www.strategie.sk (5. 12. 2007)

jaron
14. feb 2013
jedna_mamina
14. feb 2013

@luciauk je to hrozne jednoduche - neviem, ci to jde z krabicoveho sojoveho ale lebo som to nikdy neskusala. ale - do cerstveho horuceho (alebo zrejme aj krabicoveho zohriateho niekde okolo bodu varu) supnes 1 citron, nemusis kupovat ani syridlo. treba mat taky tofu press s bavlnenou handrickou. nalejes to tam, vodu vymackas, a zatazis.
a hotovo! mozes dat dovnutra aj nejake bylinky a korenia a pod a mas aj ochutene

jedna_mamina
14. feb 2013

@jaron no a aktualne vekove skupiny su tu:
http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_60...
mozes si tam pozriet kolko predskolskych, mladsich skolskych a pod.
ja by som z toho zobrala tie 2% ako hruby odhad. vacsinou budu vegosi v nasej generacii a nase deti budu castokrat s nami. mozno ich bude aj viac toereticky, starsia generaciu bude mat menej vegetarianov

jedna_mamina
14. feb 2013

Teda aby som "hodila" podla tych dat svoj odhad, vo vekovej skupine 3-5 ma SUSR 165 524 deti a 6-14 zase 489 016.
teda aspon 3000 bude vegetarianov predskolskych a okolo 10 000 skolskych.
pracujem s cisielkami tam mi to nedalo 🙂

jedna_mamina
14. feb 2013

@jaron co bude podla mna ale tazsie spocitat je, ze aj nevegetariani jedavaju radi niekedy a niektore vegetarianske jedla. ale mozes to na mitingu spomenut a povedat, ze takych deti bude zrejme este omnoho viac

jaron
14. feb 2013

@jedna_mamina
ty si hlavička, ďakujem 🙂

jedna_mamina
14. feb 2013

@jaron no, dakovat by sme mali my Tebe za sa takto systemovo staras o zdravotne a eticke blaho nasich deti. pocitala som to len jednoducha na zaklade tych 2% z 2007. starsie, ale zrejme nie celkom neaktualne.

jaron
14. feb 2013

@jedna_mamina ja sa až tak nestarám, tám sú predsa len oveľa vzdelanejší a nadšenejší ľudia, ktorí si predovšetkým zaslužia poďakovanie 🙂, niekedy ich možno podporujem iba svojou účasťou a keď môžem, tak aj nejakou praktickou drobnosťou, ale určite by to šlo aj bezo mňa 🙂

luciauk
14. feb 2013

to číslo sa mi zdalo najprv velmi nízke, že 2% , ale asi to tak naozaj bude ☹ ved taká india, že má len 70% vegetariánov a to je "najvegetariánskejšia" krajina na svete 😕 ja mám jednu klientku vegetariánku, má 90r 🙂

@jedna_mamina dobrá myšlienka. tiež si myslím, že veľa detí by si dalo aj iné než mäsové jedlo. ja som napríklad ako dieťa jedla mäso ale bola som strašne vyberavá. a často človek počuje rodičov, ako dohovárajú alebo kričia na deti aby zjedli mäso na tanieri, lebo tie ho prirodzene odmietajú.
to tofu je fakt jednoduché potom. musím skúsiť. išlo by to aj s limetkou? a na mojom mlieku píšu, že sa nesmie prevárať. čo myslíš. a konzistencia krabicového mlieka nie je taká ako ked si sama vyrobíš, ale za pokus nič nedám 🙂

didulka85
14. feb 2013

@jaron este je dost takych, co sice nie su vege, ale keby bola moznost, tak radsej vyberu vege stravu pre dieta.

jaron
14. feb 2013

@jedna_mamina @rancuzkaf @luciauk
no priznám sa, už som z tých názvov popletený a zabudol som, kto vlastne aký povedal a aké všetky boli 🙂
ale podľa obrázku je to Valerianella locusta
cornsalad na obrázkoch sa občas podobá, občas nie som si istý
ale už je to jedno, ďakujem

jedna_mamina
14. feb 2013

@luciauk pravdupovediac nikdy som to z krabicoveho neskusala. ale je aj mozne ze ono sa nesmie prevarat prave aby sa nezrazilo, ha ha a to Ty prave chces. limetka neviem ci nie je na to malo kysla ale tiez som to neskusala. potom musis mat pripraveny ten lis ak chces strovrcove, ale gulu ci placku urobis aj bez neho len vo vacsej bavlnenej vreckovke.
ja mam nieco taketo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Soy_milk_maker
moj sa vola soyquick, je z kanady ale samozrejme zmontovany v cine.
a tofu tlacim v takomto lise:
http://www.wholisticresearch.com/shop/home/m/Sh...
maju tam aj take syridlo ale vobec ho nemusis kupovat, citron je uplne ok. lisov na tofu je milion na nete ale mozno sitko a vreckovka a vodu vymackas, zatazis a mas. pripadne vmiesas korenia ci bylinky pred tym, nez vymackas vsetku vodu a je to

luciauk
14. feb 2013

@jedna_mamina ja som to chcela hned vyskúšať, ale ked som išla do chladničky, zistila som, že aj tá posledná limetka je fuč, už pláva niekde v sude s manželovým vínom 🙄

jaron
14. feb 2013

@silviaa @didulka85
v tom recepte nie je konzerva (iba tá červená pridaná kvôli foteniu 🙂), je to bežná fazuľa z LIDLa taká veľká biela.

Pridávam odkaz na recept, aj keď to nie je nič zvláštne, takých receptov môžu byť stovky, každý si môže narobiť veľa svojich variant 🙂.

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

barcelona94901
15. feb 2013

ja som dnes našla školku u nás a zaujal ma ich jedálniček
http://www.meadow.sk/jedalny-listok/ ,som netušila,že tu niečo také máme
,len ten cenník ,čo tam maju ,je pre nás nereálny ,oproti predchádzajucej školke http://platan.webnode.sk/informacie-pre-rodicov... ☹ ,ale tak možno je tu niekto od nás ,kto s cenou nemá problém a hľadá niečo zdravšie a pomože mu to 🙂

@jaron, ja ked nemám zásobu od mami,tiež kupujem veľku , tu bielu z lídlu ,ma potešilo ,že ju pridali do ponuky ,je dobrá

didulka85
15. feb 2013

@jaron ja konzervovane strukoviny z bezneho obchodu odmietam. Minule sa mi dostala nejaka konzerva do ruky a v zlozeni bolo kadeco. 😕
Obcas kupim v Rakusku, ale len tie bio mi vyhovuju.
Som myslela, ze mas nejaku speci fintu na strukoviny. 😀

@barcelona94901 keby bola taka lacna skolka tu, tak by som tam Saru dala hned. 😀

jedna_mamina
15. feb 2013

ja som inac nasla skolku kde maju vege moznost, lenze je od nas daleko. vola sa Espania. je o dost drahsia ako ta meadov,lenze ja ju mam viac ako hodinu cesty z domu...

jaron
15. feb 2013

@didulka85 konzervované kupujeme bežné z Tesca a pod., keď nemáme čas a minula sa domáca mrazená, takže keď je ten čas, tak varíme viac fazule naraz a potom vo vrecúškach dáme po porciách do mrazničky (neviem, či to je tá finta 🙂).

barcelona94901
15. feb 2013

@didulka85 áno tie ceny su aj tu vyššie,nižšie ,ale pre nás by bola táto vražedná 😝 no páči sa mi ten jedálniček a hoci skoro denne chodím okolo nemala som ani tušenie ,že o aku školku ide,možno niekomu príde aj tunak vhod
,ved aj ja som tu len luskala recepty 😀 a stále sa tu brodím a vždy niečo nové nájdem 🙂

zitaje
15. feb 2013

Cate, davno som tu nebola, len som dostala lajk na jeden svoj prispevok, a hned pod nim sme s anlu riesili mlyncek na kavu, a ze v nom meliem sezam a ine semena. Tak mi napadlo, ze
@anlu odisiel mi mlyncek... ☹ uz nemelie ani len cukor, skusila som aj to... 😢
Idem si vas trocha precitat

zitaje
15. feb 2013

@luciauk no my veru nie sme vegetariani, jeme obcas aj maso, ale ja mam vegetarianksu stravu vyslovene rada a aj moje deti ju jedia. A v detstve som neznasala rezne, lebo som tam nevidela tuk, ktory som neznasala, cize mi ostavalo iba osupat rezen, a tak vyrezat kazdy mastny milimeter. Nasi zo mna boli zufali 😀 v restikach som jedavala vzdy len vyprazane sampinony, tie aspon neboli mastne 😅 teda v zmysle, ze na nich nebola ta slanina.

ja konzervovane strukoviny nekupujem vobec, kedze u nas sa jedia strukoviny hlavne naklicene 😀

luciauk
15. feb 2013

@zitaje ja keď som vyššie písala o deťoch, tak som sa tam nejako rozpísala o sebe, ale potom som to vymazala, lebo bol príspevok pridlhý a teraz čítam ako keby si o mne písala. ja som jedla ako dieťa len biele kuracie, diétnu šunku a párky. nič iné do mňa nedostali presne preto, čo píšeš ty, tukové oká a žľazy bleee, takže už ako malej mi to vadilo 😀

@jedna_mamina dnes som kúpila citróny a cez víkend skúsim vlastné tofu. ak sa nepodarí, nakúpila som aj to, pre istotu 😀

luciauk
16. feb 2013

@rancuzkaf ešte som ti zabudla minule odpísať, no práve sa napchávam "lamb lettuce" čiže polníčkom, takže asi toto angličania používajú najviac...