Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
16. feb 2013

@zitaje a ktory si mala? joj ja som tu uz tiez davno nebola a ked uz som tu tak idem pridat par receptikov 🙂

zitaje
16. feb 2013

@anlu bosch, klasicky maly bzucak-valec... ☹

anlu
16. feb 2013

Nie celkom raw, ale moje oblubene letne jedlo... tak som dnes zatuzila po lete :D

Postruhana uhorka, himalajska sol, citronova stava, mata, sojovy jogurt.

anlu
16. feb 2013

SOLO PRE CERVENU:

postruhana cervena kapusta, postruhana cvikla, na kocky pokrajana cervena paprika, cervena cibula, konopne semienko, stipka himalajskej soli, citronova stava.

anlu
16. feb 2013

Jablkovy salat:

Postruhane jablka, namocene hrozienka, namocena susena figa (pokrajana), pernikove korenie. Druhy obrazok je aj s bananom.

anlu
16. feb 2013

zabudla som pridat obrazok 😀

anlu
16. feb 2013

Polovica je raw a ta druha poloraw :o)))
Topinamburovy salat + marinovane sampinony:

Postruhane topinambury, cvikla, redkovka, konopne semienko.
Nakrajane sampinony, himalajska sol, postruhany chren, vela morskych rias, citronova stava, sojova smotana (to jedine nie je raw, mozme nahradit avokadovou "majonezou").

AVOKADOVA MAJONEZA:

avokado rozmixujeme s citronovou stavou a himalajskou solou. Podla potreby pridavame vodu kym nema konzistenciu majonezy.

anlu
16. feb 2013

@zitaje ten na kavu myslis, hej? Ja som kupila obycajny z tesca za 10 eur alebo tak nejako, zatial funguje. A uz sa neda reklamovat tvoj?

zitaje
16. feb 2013

@anlu hej na kavu. Ja som na blocky bordelar, uz ho asi nemam, navyse tam je napisane, ze zaruka sa na to vztahuje len ked pouzivas na kavu 🙄 U mna je problem asi s tym olejom zo semien, ten podla mna nejak zaliezol kam nemal...

anlu
16. feb 2013

@zitaje no je to mozne... ja ho teraz nejako casto nepouzivam. Tak skus ten najlacnejsi, tiez je dobry 😀 a ten ti vymenia bez problemov v tescu hihi.

jaron
16. feb 2013

@zitaje aj my máme Bosch, melieme často a väčšinou semená (sezam, mak...), kávu vôbec a funguje dobre, možno si mala smolu na zlý kus.
Ani na ňom nie je príliš miesto, že by sa mohol tuk dostať do motora a možno by mu taký zdravý tuk ani nevadil, veď motry sa tiež niekedy mažu a tento tuk je ešte k tomu zdravý nenasýtený 😀

zitaje
16. feb 2013

@jaron ze zdravy nenasyteny tuk 😀
No ja neviem, na prazdnu bzuci, ale ked tam dam hoci ovsene vlocky, uz nejde, je uplne oslabeny. Ani neviem, ako ho vycistit...
Teraz aj mak meliem v mixeri 😀

zitaje
16. feb 2013

@anlu velmi chutne fotky, dala by som si... ani neviem ktore 🙂

anlu
16. feb 2013

@zitaje mozes skusat zaradom 😀 je to vsetko rychlo hotove 🙂 A da sa rozobrat? Mozno naozaj staci len nieco vycistit...
@jaron 😀 😀 😀 no komu a comu by mohol taky tuk ublizit, ze?

zuzanaam
16. feb 2013

@luciauk @jaron ešte k tým prekladom, parsnip nie je petržlen, ale paštrnák

zuzanaam
16. feb 2013

@anlu keď už toľko šalátuješ 😉 a máš topinambury, ja robím takýto: postrúham 2-3 topinambury, 1 mrkvu, 1 jabĺčko, dám šťavu z pol citróna, trochu hrozienok a orechový olej
jednoduché a tiež veľmi chutné

luciauk
17. feb 2013

@zuzanaam ja viem, ale nevedela som, že je medzi nimi rozdiel 🙂 musím priznať, že mne veľa slovesnkých názvov nejako uniká, čo som na slovensku nevarila ?

akdarka
18. feb 2013

Ahojte, už som tu našla nejaké fajn inšpirácie tak sa vas chcem opýtať či robievate veľkú bielu fazulu. Mám doma a nejako nechadzam fajn recept. Všade samé polievky so smotanou, klobasou 🙂

jaron
18. feb 2013

@akdarka ja som dával pred nedávnom recept, ale ten si už možno videla:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

jaron
19. feb 2013

Dnes som dostal dobrý vtip o výsledkoch jednej kontroly z "hygieny" a MŠ SR, zrejme sa mnohí boja, že by to v MŠ a ZŠ skončilo takto.... 😀

rolla20
19. feb 2013

pekny vecer... prosim vas, zacinam dost casto pocuvat, ze preco som vegetarianka, ze potrebujem to, hento, tamto... a ze citujem - "moji znamy tiez su vegetariany a teraz maju velky problem so stitnou zlazou alebo druha kolegyna ma kozne problemy a ziadny kozny lekar jej nevie pomoct" ... nemam nervy vysvetlovat, co, ako, preco. Neviete mi poradit nejaku jednu vystiznu vetu, ktorou by som to "zabila" 😀 a uz by mi dali pokoj?? dakujem

jaron
19. feb 2013

@rolla20 určite je dosť vystížných viet, ale obávam sa, že väčšinou to nezaberá, obyčajne sa nedá vliať ľuďom zdravé uvažovanie iba jednou vetou. Zmena ich uvažovania (nemyslím, že sami sa majú stať vegetariánmi, len aby ich námietky neboli nelogické) si väčšinou vyžaduje viac informácii a pod., a to je otázne, ktorí z nich sú ochotní tieto informácie prijať, zamyslieť sa nad nimi atď. Okrem toho to ani nemusí byť záležitosť správnych informácii, správnych "viet", pretože mnohí to vlastne nechcú, nechcú premýšľať inak, lebo by to možno viedlo k zamysleniu sa nad svojou stravou, prípadne k nutnosti niečo zmeniť (a to nemusí byť zrovna, že sa majú stať veg.).

tu je zopár myšlienokt:

- podmienka, že strava by mala byť správne zostavená platí ako pre vege. tak i pre neveg. stravu (často sa povie, že veg. musí byť správne zostavená, ale akosi sa zabúda, že ak je v strave mäso, to ešte neznamená, že strava je už automaticky správne zostavená...)

- ak niečo v strave chýba (prvok, vitamín...), tak to stále ešte nie je problém jedenia či nejedenia mäsa, ale problém zostavenia stravy, niečo chýbať môže ako vegetariánovi, tak i nevegetariánovi

- väčšinou platí, že ľudia zaujímajúci sa o inú stravu, ako tú bežnú, majú väčšinou aj viac informácii o výžive

- ak vegetarián potrebuje "tamto a hento"... tak ten čo je mäso už nepotrebuje "tamto a hento"? - to je nebezpečný omyl

- a že "moji známi vegetariáni majú problémy s tým a s tým"...., a čo tí ďalší, čo navštevujú lekárov a nemocnice? tí nemajú problém s tým a s tým? a to sú všetko vegetariáni? A tí známi veg., čo vlastne jedávajú? Majú stravu ako ty? - Tieto argumenty ľudí sú úplne mimo, aj keď sa im to ťažko vysvetľuje, to sú subjektívne, neoverené veci, keď vôbec nepoznáme dôkladný výživový rozbor a situáciu konkrétneho človeka a pritom niekto vyriekne jasný súd, že to preto, lebo je vegetarián.

zdraviezprirody
19. feb 2013

@rolla20 v nejakej TV relácii Boris Filan citoval univerzálnu vetu, ktorú akceptujú rôzne národy ... pri jeho cestách, ho ponúkali kadečím ( chrobákmi, ˇmanželkou 😀 ...) a keď odmietol, hostitelia sa urazili. Ale keď použil vetu " moja viera (vierovyznanie) mi to nedovoľuje" všetci chápavo prikyvovali 😉

jaron
19. feb 2013

@zdraviezprirody @rolla20
zabudol som už, kto to vravel, ale veľmi dobre zaberalo (konkrétne v reštuarácii) - "To nemôžem, som chorý." 🙂 (aj keď bol inak zdravý 😀)

ale to je už trochu o inom

rolla20
19. feb 2013

@jaron ved toto, ze mne ta vegetarianska strava zacala pomahat zo zdravotneho hladiska a ked to pouzijem ako argument, v TOM momente su ti ludia akoby hluchi 😀 (ked sa mi zdravot..stav zhorsoval pri masovej strave, to sa nikdo do mna vobec nestaral) no neva, taky je asi zivot, mozno na pobavenie, ze ten dotycny sa ma spytal, ci jedavam orechy, kvoli bielkovinam, ked uz nejem to masko, aby som to nejak nahradila 😅

luciauk
20. feb 2013

@rolla20 ja som prišla na to, že je to hádzanie hrachu na stenu, presne ako hovoríš, ked ostatné deti naokolo boli choré len moje nie a nie, to si nikto nevšimol, ale ked ich niečo zabolelo, hned to bolo preto, že nejedia mäso. moje prvé tehotenstvo bolo najhoršie...dúfam, že aspoň teraz začneš jesť mäso, dúfam, že aspoň dieťaťu /tomu úbožiatku nevinnému/ budeš dávať mäso. no bola som ako don quijote. ale chce to čas. občas správne argumenty, ale hlavne čas. už mi je jedno, kto moje argumenty uznal alebo pochopil, teraz som v štádiu, ked si na to všetci zvykli, akceptujú to a neriešia. zaberá aj taká finta, že ked namám dôvod hovoriť, že som vegetarián, tak to nehovorím a už sa mi stalo aj také, že bol u mňa niekto pozvaný na večeru, pochutnal si a po nejakom čase zistil, že sme vegetariáni. jasné, že ťažko si priznával, že nevidel rozdiel. keď strážim kamarátkam deti, tak si pochutnávajú nad sójou s komentárom - hm aké fajné mäsko.
môžeš argumentovať aj tým, že ako to dnešné mäso vlastne vyzerá. ked si rozoberieš také párky alebo šunku, tak je tam havne všetko možné od sóje, múky, kukurice až po neviem čo ale mäso to nevidelo ani z rýchlika. a nemusíš tiež vkuse riešiť či nedostaneš salmonelu, vtáčiu chrípku, prasaciu chrípku a najnovšie či je naozaj mäso z kravy alebo koňa 😉

leishmania
20. feb 2013

Inak myslite ye by mi v skolke tolerovali nabozenske dovody na nejedenie masa? A ze by som mu mohla nosit vlastne jedlo

luciauk
20. feb 2013

@leishmania ťažko povedať, asi keď nájdeš tú pravú škôlku, tak sa ťa na dôvody ani pýtať nebudú.

leishmania
20. feb 2013

@luciauk no asi budubkedze tu moc na vyber skolok nie je a tu stravu kontroluje hygiena... len teraz rozmyslam ci to riessit cez nabozenstvo alebo diagnozu

luciauk
20. feb 2013

@leishmania ja som skúšala diagnózu ale moc som nepochodila. nakoniec som našla na druhom konci mesta škôlku bez otázok a vodili sme dcéru tam. bývali sme v košiciach.