Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
27. feb 2013

@barcelona94901 a aký máš recept?

naša je táto a držala nám dobre, ale nebola čisto vegánska, idú tam aj vajcia:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

barcelona94901
28. feb 2013

@jaron tak ten vyskušam teda na buduce,to tofu sa mi tam páči ,dakujem

robila som tento:
"Pohanková sekaná
Uvaříme na cibulce pohanku, přidáme sůl, majoránku, červenou papriku, pepř, zázvor (možné i česnek), tmavou hladkou mouku, vajíčka. Vypracujeme šišky sekané, které opláchneme pod studenou vodou a dáme na vymazaný plech a potom do vyhřáté trouby. Potíráme máslem nebo olivovým olejem z cibulkou. Pečeme přibližně 45 minut."

ale ☹ išlo to od seba ,no sekaná sa z toho nekonala a nakoniec to zjem asi len ja so šalátom
mám to z tejto stránky
http://navratsamiksobe.cz/inspirace/zdrave-rece...

adriana7
28. feb 2013

@kuratko , jarko ti v podstate odpovedal tak, ako ja, nejde len o sóju, my ju jeme v rôznej forme denne, napríklad jeden deň sójová saláma na chlebík, druhý deň sójové kocky na hríbikoch s ryžou, viackrát denne máme všetci na raňajky doma vyrobené musli a zalievame ho sójovým mliekom...
takmer denne jeme strukoviny, vo forme nátierok, príloh, hlavných jedál, v šaláte...
orechy a semená tiež denne (vo vločkách, chrúmeme aj pri telke, syn si ich sype do jogurtu so škoricou...)
...napríklad také železo - deti tento víkend zjedli posledné mrazené marhule (ja mám jeden mrazák len domáce mrazené ovocie, jedli ho 2 x týždenne)...alebo vápnik (často jeme surový kel, robím šalát pol na pol, ľadový šalát a kel na rezančeky s dobrou zálievkou, šálka kelu má toľko vápnika ako šálka mlieka)
...jedine b12 - to jeme ako doplnok výživy, kupujem ich v dmke, je to prášok rozpustný v nejakej ovocnej šťave, pijú to ako kapurkovú 😀
(o vápniku som ti písala preto, že baby, hlavne menšia, okrem mäsa nesmie ani mlieko)

adriana7
28. feb 2013

@kuratko , naša malá ešte nikdy nezjedla nič z kravského mlieka, výsledky má ideálne, má dostatok všetkých živín, mäso jedla len raz, keď so psom ochutnávala granule 😀 ...a ten odér z pusy 😀 , v tomto mám fakt ľahkosť na duši...
ale je mi smutno z toho, že dnes si môžeš vytvoriť blog fakt o čomkoľvek a propagovať na ňom tieť čokoľvek, ale to, že niekomu niečo moc chutí a nevie sa toho vzdať, automaticky neznamená, že je to zdravé...
...mne chutí čokoláda, ale nebudem písať, že biely rafinovaný cukor je zdravý, že? a to množstvo (vraj v 18 st. bola spotreba na človeka 1,5 kg ročne)

jaron
28. feb 2013

@adriana7 1,5 kg ročne na človeka, dnes typujem asi 65 kg ročne na človeka 🙂 (vrátane skrytého cukru - nápoje, kečup, horčica, pečivo...)

jaron
28. feb 2013

@adriana7 našiel som trochu nižší údaj okolo 30 - 35 kg, ale oproti 1,5 kg z 8 stor. je to stále o "trochu" viac 🙂

luciauk
28. feb 2013

@jedna_mamina skúšala som to tofu z krabicového mlieka, ale vyšiel mi bľamajz, no možno keby som dala viac citrónu...musím určite skúsiť z bôbov, len sa nakopnúť 😀

zojec
1. mar 2013

@adriana7 aj moj miso si uz pochutnal na masku :D kocurove tuniakove granule so spenatom mu veeelmi chutili 😉 a tu mraznicku na ovocie zavidim 😉 ja do 2 suflikov musim popratat vsetko 😖

jedna_mamina
1. mar 2013

@adriana7 diky, to su krasne a skvele tipy! opajcnem, tusim si to aj do wordu zacne kopirovat taketo skvostne napady 😉

jedna_mamina
1. mar 2013

@luciauk jaj, skoda. no mozno to nejde z krabicoveho, ktovie zrejme tam davaju nejaku latku aby sa to nezrazilo. ak sa Ti pozdava napad, skus tu masinu na vyrobu sojoveho mlieka lebo to je rucne dooost narocne.

leishmania
1. mar 2013

takze od dr mam potvrdenie ze mam malemu varit sama, som jej otvorene povedala ze s ami enpacili tie jedalne listky, tak mi dala potvrdenie, ze odporuca nosit stravu z domu, akurat ze mi tam dala ze maly neje mleiko a muku, tak to budem mat stazene, lebo chleba som neplanovala piect bezlepkovy 😀 no a dnes sme boli v skolke, amleho mi v priebehu roka nezoberu ale kedze mam dg od lekarky tak sa netvarili ze by to mal byt rpoblem ze mu budem nosit jedlo....

kuratko
1. mar 2013

este som sa s vami chcela poradit.. ja som vzdy bola chuda, no teraz som uz privelmi schudla, mam 168 cm a 47 kg, aj ked je pravda ze mam strasne malo pohybu a stale kojim. zeny zaujima ma ci nemate problem s velkym chudnutim? pripadne nemate nejaky tip ako co najlepsie a najrychlejsie pribrat?

leishmania
1. mar 2013

@kuratko ja som teraz pribbrala take 1-2kg ako som presala tolko kojit a maly uz je taky samostatnejsi a mam via casu jest 😀 uz hnemusim tolkonavlacovat. podla mna chudnes lebo mas 2male deti, my sme so sestrami vsetky schudli ked sme mali male deti, sestra co ma najviac deti je najchudsia 🙂

luciauk
1. mar 2013

@kuratko a cítiš sa ok? keď veľmi chceš, predám ti svoje michellinky 🙂

rancuzkaf
1. mar 2013

@luciauk teda, ako si to dovolujes mat michellinky, ved kazis spravny vege-image 😀

kuratko
1. mar 2013

@leishmania hej snad to bude len tym. ja som planovala malu dojcit aspon 2 roky, ale moje télo na to asi neni stavane 🙂 ...tak kojim uz len 2x denne.. lebo uz som sa normalne o seba bala ze sa stratim.
@luciauk uz mam sice niekolko ponuk od darkiní na nejaku tu slaninku, aj by som brala keby sa dalo. hlavne keby tak slo prilepit na zadok a prsia. lebo uz som jak lata :D...

leishmania
1. mar 2013

@kuratko uz len 9 mesiacov 😉

luciauk
1. mar 2013

@kuratko neboj, po tridsiatke sa na teba začne lepiť, ja som bola tiež lata, ked som mala 23 😀
@jaron normálne mi zle prišlo na začiatku. ale super zhrnutie a nie veľmi drastické, teda v porovnaní s inými videami, určite ho pustím dievčatám
@rancuzkaf hamba mi !

jaron
1. mar 2013

@luciauk video sa mi páči hlavne preto, že veci neukazuje až tak drastickým, ale skôr možno takým umeleckým, ak sa to tak dá nazvať, pričom možno ešte viac osloví citlivého človeka aj bez zbytočnej krvi navyše

luciauk
1. mar 2013

@jaron hej, vynechali zabíjanie, ale niektoré zábery fakt chytia za srdce. no len či si to ludia pozrú, lebo oni to vidieť nechcú. keby konečne vynašli recept ako zložiť klapky z očí...

@rancuzkaf akurát dnes som pozerala tu na MK tému, chcem schudnúť a tak po piatich minútach som to zabalila. nasáčkovala sa tam nejaká diétologička a také múdrosti tam začala písať, že to by som ja s manželom aj s deťmi mali byť vlastne už dávno mŕtvi a pozri ho, ja mám ešte aj nadváhu 😀

jaron
1. mar 2013

@luciauk perfektnú prednášku o chudnutí mal Dr. Bukovský, aspoň teda je tá prednáška podľa môjho gusta.
Nechcem video príliš šíriť verejne (bolo to z akcie, ktorú organizovali kolegovia a neviem, či by Bukovský chcel, aby sa záznam príliš šíril), ale do IP by som ti mohol dať odkaz, stojí za to si ju pozrieť, vyvážená, rozumný prístup, komplexná. Aj keď neviem, či ju naozaj potrebuješ, ale možno iba tak, pre prevenciu a pre obohatenie dobrými informáciami pre pomoc iným. 🙂

zfidorka
1. mar 2013

@kuratko ja som mala podobny problem, mam sice len 161 cm, pred prvym tehu som mala 51 kg, pred porodom 59 kg, pocas dojcenia som schudla tiez na 47 kg, ale to som sa uz necitila dobre, a tiez som chcela pribrat, no nejako sa nedalo a hluposti som jest nechcela 😒 potom som otehotnela 2x ked mala n. vyse 2 roky, zo zdravotnych dovodov som musela prestat dojcit a pocas tehu som sa v jedle fakt neobmedzovala, aby som co najviac pribrala 😀 zase som sa dostala na 59 kg pred porodom, teraz mam cca 52 kg a zase sa neobmedzujem v jedle (jem aj neskoro vecer), aby som nechudla... tak ako chce niekto po porode schudnut, ja sa snazim udrzat si nejake to kilecko navyse 🙂
takze som velmi neporadila, len napisala podobnu skusenost...

luciauk
1. mar 2013

@jaron bohužial potrebujem. pošli 😉

kuratko
2. mar 2013

@leishmania hej. "len" :D ale sak aj keby len 1 x denne ale mozno to este nejak dame. je mi luto ze som neni taka ta "dojka" co moze kojit 3 deti zaroven alebo jedno za druhym cely zivot. moja mala je riadna "buchta", vsetko co zjem mi vycucne :D
@luciauk tak to uz sa tesim na tu tridsiatku.. :D ..ale fakt je, co si sa pytala ci sa citim ok, ze teraz ako som schudla sa necitim moc dobre. stratila som vela podkozneho tuku takze mi je viac chladno, urcite som schudla aj svalovu hmotu takze som aj slabsia a odvsadial mi trcia kosti, po chvili sedenia ma boli zadok lebo sedim na kostiach fakt :D prsia tiez nikde takze ani na sebavedomi mi to neprida, ale ja verim ze teraz priberiem. hlavne ked sa otepli a zacnem sa trocha hybat 🙂..
@zfidorka ja som pocas prveho tehotenstva pribrala asi 23 kilov a do par tyzdnov bolo skoro vsetko prec :D akurat par strii zostalo aby som nezabudla :D nedokazem si to proste udrzat asi mam moc rychly metabolizmus alebo mozno to bola vsetko iba voda.. ale neviem co to znamena "neobmedzovat sa" ..pre kazdeho asi nieco ine.. ale to maso jest nezacnem ani keby co bolo. jedine ze by bolo jasne, ze mi to sposobuje problemy. ked sa snazis setrit si tie kilecka, jes asi aj vela mliecnych vyrobkov a tak ze? lebo ja som uplne vypustila napr. jogurty. ale syry jem..

zfidorka
3. mar 2013

@kuratko no ja vela mliecnych vyrobkov praveze nejem, mlieko si davam v podstate raz za cas do kavy, jogurt obcas, najcastesie tie syry... neobmedzovat som myslela v tom zmysle, ze jej vacsie davky a kludne aj vecer, zlozenie stravy mam rovnake ako predtym...

luciauk
3. mar 2013

@kuratko tak to je dôležité. ja som sa tiež necítia dobre, ked som vážila 51, mám 169cm. ale necítim sa dobre ani s 20kg navyše, takže musím nájsť optimálny stred. mm má overený recept, ako pribrať. on pojedáva oriešky a sušené ovocie celý deň. niekde som to aj čítala, že na pribratie je dobré za hrsť arašidov každý večer. no a samozrejme k tomu ten správny pohyb.

zojec
3. mar 2013

@rancuzkaf tak to si este asi moje micheliny nevidela :( ja mam presne opacny problem.. pri . prvej som pribrala 28kg, 10 mi ostalo a pri druhom 18.. celkovu vahu radsej ani nenapisem.. ako som sa prestala hybat je to so mnou bieda.. a je pravda, ze jem vela.. snazim sa zdravo, ale vela 😖 uz skoro 3 roky neprestajne dojcim, medzi tym aj tehu.... budu v tom podla ma aj hormony , aj ked samozrejme nehadzem na ne vsetku vinu, chcelo by to ovela viac pohybu.. ale po celodennom maratone pri 2 malych detoch si radsej sadnem za stroj ako idem niekam hybat sunkami , ci michelinami 😕

rancuzkaf
3. mar 2013

@zojec
@luciauk baby, dufam, ze som sa vas nejako nedotkla......jasne, ze su maminky na ktore dojcenie vplyva ako "chudnuca" kura a na druhej strane su tie, co sa na nich kilecka drzia a nie a nie ist dolu. U mna to bolo vzdy tak, ze az po skonceni dojcenia som bola v normale (a to som za kazdym pribrala len okolo 10kg) a je uplne jasne, ze pri malych detoch nie je chut na akykolvek pohyb naviac 😉

zojec
3. mar 2013

@rancuzkaf ale jasne, ze si sa ma nedotkla :D 🙂