Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

tofik
25. aug 2009

No vidíš. Cestoviny s cuketou a rajčinami, cesnakom a oliv.olejom. Na to som úplne zabudla. Budem si asi musieť písať vlastnú kuchárku niekde do zošita. Na veľa jedál zabúdam. 😉

jaron
25. aug 2009

Experiment na večeru nebol, nemali sme čas. Mali sme celozrnný chlieb, na panvici na troche oleja opekanú cuketu, olivový olej, čerstvu bazalku, rajčiny a papriku a nízkotučný tvaroh.

tofik
25. aug 2009

No veď nevadí. Aspoň mám typ na ďaľšie jedlo. 🙂 Ja mám síce doma niekoľko vegetariánskych kucháriek, ale mám dni keď sa mi nechce podľa nich variť a vtedy je lepšie, keď niekto napíše čo varil. Inšpiruje to aj keď nakoniec uvarím trochu niečo iné.

Dobrú noc. Idem umravniť zverinec/mačka+pes/ , deti a manžel už spia. 😉

lucia123
autor
26. aug 2009

Posielam Vam jedno video, po ktorom uz nikdy nikto nebude mat chut zjest maso, alebo vipit mlieko 😢

Upozornujem, ze je len pre silne zaludky. Este ze nejem maso, by som sa asi pobl....

http://video.google.com/videoplay?docid=2252588...

tofik
26. aug 2009

tak to ja nechcem vidieť. 😔 nemám na to žalúdok. Asi som srab.

Na obed mám fazuľov-cícerový guláš /bez mäsa/ + rajčinkovo - cibuľkový šalát s tofu.

jaron
26. aug 2009

My budeme mať celozrnnú pizzu s rôznym obložením (baklažán, rajčiny, paprika, tofu, olivy, šampiňony, cibuľa, sój. párky, bazalka, olivový olej...).
Neviem, či si to video mám pozrieť pred obedom alebo po obede 😀

lalitagopi
26. aug 2009

Lucia, dík za video! je to crazy však? ludia sú tak v nevedomosti! mám zopár známych ktorým som rozpravala prečo zvierata nie sú určené pre našu potravu, a viacerý, dá sa povedať takmer všetci súhlasia s tým, že je to otrasné zabýjať zvieratá, že ak by to mali sami robiť (hoci len zarezať sliepku) tak by to nedokázali, a radšej by mäso nejedli (až na nejaké chladnokrvné babky) ...ale napriek tomu, im vôbec nevadí, ked to zviera už majú na taniery...je mi to hrozne luto, ked sú takto v nevedomosti...
ten film som začala, neviem či dopozerám...ale tie zábery zvierat s mládatkamy su krásne!

a díky za typy na varenie, niečo s cícerom spraví asi zajtra bo nemám namočený :o)

tofik
26. aug 2009

a aj ja budem piecť pizzu. Ja milujem rajčinky,hríbky, cibulu, syr a cuketu. 😉 Ďakujem za nápad.

Nemala saom rada pečenie z kysnutého cesta, ale od kedy mám pekárničku, musím sa krotiť. Ja teda plne celozrnné nepečiem. Pridávam asi 1/2 špaldovej alebo inej celozrnnej . Ale chlebík pečiem aj celozrnný / celý/. Aj keď nie je nadýchaný, mne a drobcom chutí. Manžel zobe iba v čase núdze. / Aj keď ja som potvora a podstrkávam mu ho často. 😀 /

lucia123
autor
26. aug 2009

jaron, radsej az vecer 🙂 to video je uzasne. A pravdive....

lalitagopi, to tam tiez hovoria, ze keby sme nemali to masko pekne zabalene v obchodikoch, pripadne "chrumkavo" pripravene v restauracii, tak by sme vsetci boli vegetariani. Co je ale najhorsie, ze detsky lekari vyslovene RADIA rodicom, ze mozu davat uz po pol roku mlete bravcove a hovadzie masko. Toto ked povie niakemu rodicovi co "zere" vsetko co povie lekar, tak to potom aj tak vyzera u tych deti, choroby, alergie, nespavost, koliky, bolenie bruska, nervozita... Deti su prirodzeny vegetariani, to len my ludia (cest vinimkam) z nich robime masozravcov.

marfigirl
26. aug 2009

Ahojte, neznasam tyranie zvierat a preto to video nemam silu dopozerat, stacil mi zaciatok s bykmi ☹

tofik, nenapises, prosim, ten recept na celozr.chlieb? Diky

my zajtra na obed budeme mat urcite tekvicu s rajcinami-podusenu, lebo mam toho vela 🙂 na to cerstvu bazalku a prilohu si este rozmyslim mnam mnam.
Len tomu mojmu starsiemu chyba maso, cez vik som spravila jemu aj manzelovi. Stale si pyta kuriatko.

Myslite, ze aj grahamove cestoviny su pre zdravie ok? Lebo tie spaldove a ine su dost drahe, tak kupujem aspon tieto...

tofik
27. aug 2009

/www.mimibazar.sk/recept.php?id=8427

tak nepríklad tento. ja ich ale robím v pekárničke.

Robievala som aj nekysnutý z ovsených vločiek, ale ten bol taký sýty, že sme mali problém zjesť krajec. Musela som ho vždy mraziť. Nájdem recept, a potom ho napíšem.

tofik
27. aug 2009

Čo dnes papáte ?

Ja ráno ovsenú kašu, desiata hrozno, obed šalát zeleninový+brynza+celozrnný chlebík+tekv.semienka 🙂 .

Na večeru bude zapekaný karfiol+brokolica.

A ešte som mala obložené chlebíčky / no od kolegu suprové syrové/ . Potešilo ma , že dal spraviť bez mäsa. 🙂

jaron
27. aug 2009

Tofik, grahamové sú určite zdravé (lepšie ako biele).

Grahamové by malo byť (môžem sa aj mýliť): biela múka zamiešaná s otrubami (alebo aj s klíčkami?),
celozrnné by malo byť pôvodna múka z celého zrna (celé zomleté zrná). Nedá sa však s istotou povedať, či výrobcovia tieto názvy naozaj poctivo takto používajú. Niekedy môže byť názov grahamový a je tam celozrnná múka inokedy naopak. Tiež výrobky nebývajú vždy 100 % celozrnné a sú miešané s bielou múkov (aj my sme tak robili pizzu). Každopádne grahamové, celozrnné (aj nie 100 %) je vždy lepšie ako biele a je to zdravé (viac vitamínov, minerálov, vlákniny, zníženie rizika cukrovky, srdcovo-cievnych ochorení, niektorých druhov rakoviny...)

emily76
27. aug 2009

Ahojte, ja viem ze na nete je 1000 receptov.. ale tu je to uz odskusane... ako robite tu ovsenu kasu? Ja som ju raz jedla, na sladko a dost mi chutila... len ju neviem robit. 😅 A starsi syn je maniak na krupicovu.. tak z by som mu dala alternativu k nej.... 😉 Inak, ako "donutit" dieta jest ovocie a zeleninu? On si da jablko, banan.. zo zeleniny nanajvys kukuricu a hriby ... no, to je ale zelenina... a vsetko ostatne odmieta. Dokonca mi obcas aj z rizota zeleninu vybera....

indy
27. aug 2009

emily
ja robim ovsenu kasu na dva sposoby Pre syna tak, ze zomeliem ovsene vlocky na muku a rozmiesam to bud len vo vode, alebo v sojovom mlieku(robievam aj sezamove, konopne, mandlove) a chvilu povarim, aby sa zachovala redsia konzistencia Nalejem do taniera a potom dochutim - struhanym jablkom, mletymi semiackami (tekvicove, slnecnicove, lanove,sezamove) obmienam to nedavam vsetky. Dalej moze byt susene ovocie datle, hrozienka, struhany kokos, marhule rozne druhy orechovA samozrejme najlepsie je sezonne cerstve ovocie podla chuti.Ked je kysly druh ovocia tak sladim melasou alebo ryzovym sirupom, pre nas dospelych medom
Druhy sposob pripravy je taky, ze kasu nevarim, ale do soj. mlieka si nasypeme ovsene vlocky (kupujem take velmi jemne s klickami tie sa nemusia macat dlho a dalej ochucujem ako som pisala vyssie

emily76
28. aug 2009

indy dakujem... inak, mozno ma tu ukamenujete, ale... ja som pred par rokmi zachytila informaciu, ze malym chlapcom by sa nemalo davat sojove mlieko, pretoze moze sposobit neplodnost. 😕 Myslite, ze to moze byt pravda? Mam dojem, ze to nejaky vedec hovoril ale uz si presne nepamatam....

tofik
28. aug 2009

no neukameňujeme. 🙂 Musím sa toho môjho opýtať prečo toho toľko ako dieťa tajne pil. Mohli sme mať teraz kopec potomkov.

marfigirl
29. aug 2009

indy ty si robis sama tie mlieka? To ako ich robis? DIk

emily, ja robim ovsenu kasu tak, ze dam vlocky do vody, povarim ich a potom uz ochucujem ako Indy. Niekedy namiesto vody to sojove mlieko dam...
Ale starsi syn ma radsej vlocky nevarene, to mu ich iba umyjem a ochutim.
To o soji a neplodnosti som aj ja pocula, ale tusim sa to v tejto diskusii uz pisalo?

indy
29. aug 2009

marfigirl
je to uplne jednoduche staci k tomu mat ponorny mixer a huste sitko (ja pouzivam take male z umelej hmoty co sa pouzivalo aj kedysi na cedenie byliniek)
vecer namocim do vody semiacka, z ktorych budem rano robit "mlieko"(najcastejsie sezamove, konopne, mandlove) a rano este semiacka preplachnem, dolejem trochu vody a zmixujem Prilievam vodu podla toho aku hustotu chcem dosiahnut a potom precedim cez sitko To co mi ostane napr. drveny sezam, alebo mandle pouzijem este do kase alebo salatu, polievky zapekaneho jedla 🙂

indy
29. aug 2009

a este som zabudla jednu vec
uz davnejsie som v jednom bio obchode dostala k nakupu casopis bio-natur, v ktorom bol zaujimavy clanok o vegetarianstve s Mudr. Zbynkem Lunackem Tento casopis sa da precitat na ich stranke bionatur.cz - vlavo dole sa da otvorit archiv casopisu A tento rozhovor bol v poslednom cisle jaro 2009 na s.6

jaron
30. aug 2009

Indy, ďakujem za zaujímavý článok.

tofik
31. aug 2009

Pomoc, zabudla som sa zásobiť mojím milovaným tempehom. 😒 Dostanú ho až o týždeň. Tak som od smútku zblajzla plnú misku čokobanánov..

jaron
31. aug 2009

Dobrú chuť 😀.

wanda007
1. sep 2009

vysvetli mi, prosim, niekto, co je to tempeh? a kde sa da kupit lahodkove drozdiet tebi?

tofik
1. sep 2009

dnes na obed patizón v hraške+šalátik rajčinkový+zemiaky - teším sa . 🙂

Chcela som sa spýtať, či používate doma niake eko - čistiace prostriedky. Ja som zatiaľ nepoužívala, ale objavil sa mi ekzém, tak rozmýšľam. Poradte. .... 😉

agalia
2. sep 2009

Viete mi prosim poradit - mam tekvicu hokkaido a chcem ju dat 10mes.synovi - ako ju najlepsie upravit? Citala som, ze by sa to nemalo lupat, ale uvarit aj s kozou a tak konzumovat? Je to tak spravne? DAKUJEMMMM

jaron
2. sep 2009

Wanda

lahôdkové droždie (alebo možno niekedy aj názov francúzske lahôdkové droždie) kúpiš napr. v obchode so zdravou výživou na pešej zóne v Nitre, alebo v predajni Country Life v Prahe 😀.
Ale vážne, kúpiš ho v podobných predajniach zdravej výživy niekde blízko vás. Neviem, či to mávajú aj supermarkety.

takto to priblížne vyzerá, aj keď môžu byť aj iné balenia:

http://www.frshopkk.sk/assets/images/DSCF0905-k...

http://www.bio-obchod.sk/images/produkty/lahodk...

jaron
2. sep 2009

Agalia

ono to naozaj netreba šúpať, tá tekvica je taká zvláštna, keď sa krája, je neuveriteľne tvrdá, vôbec sa nezdá, že to zmäkne, ale naozaj pekne zmäkne aj so šupou. Stačí ju nakrájať, uvariť a potom malému rozmixovať, prepasírovať alebo rozmačkať.

Je výborná. Teraz má chuť viac podobnú ako zemiaky alebo gaštany, neskôr (stále ešte môže zostať v záhrade) je oveľa sladšia. Nám chutí viac odtrhnutá teraz (pečená v rúre), ale to píšem len tak, samozrejme každému chutí iné štádium zrelosti a každá je dobrá.

agalia
3. sep 2009

jaron, dakujem velmi pekne za rady - skusala som supat aj nie, ano krasne sa uvarila, ale ta supka stale zostala taka tvrdsia, no snad mu to to neublizi
Vy sa tak vyznate, neviete mi este nahodou poradit, maly ma malo zeleza - co by mu tak pomohlo. Papame ovocie,zeleninku aj pohankove krupy, pohankove lupienky, ovsene vlocky, ryzu natural, kukuricne cestoviny...VDAKA

jaron
3. sep 2009

Agalia,

neviem, ako je malý starý (skôr mladý 🙂). Píšeš samé dobré veci na papkanie - celozrnné obilniny, ovocie, zeleninu. Ako je to so strukovinami? Šošovica, fazuľa...

Tiež je relatívny pojem málo železa (trochu pod hranicou je iné ako napr. vyslovene diagnóza anémie... atď.), záleží aj na tom veku atď. Môže sa to časom aj samé upraviť, ale samozrejme je dobré snažiť sa o zdravé potraviny.

Skús si tiež pozrieť stranu 17 tejto diskusie, tam sme písali o železe viac.

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...