Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
11. mar 2013

@jaron ako bolo v Martine, nieco nove?

lipsa
11. mar 2013

@rancuzkaf dakujem velmi pekne 🙂 zvysim podiel strukovin a tiez aj orechy. Tie som jej zatial nedavala. Z toho ze neje maso si tazku hlavu nerobim (ja ho tiez nevyhladavam a manzel tiez nie je velmi masovy, ale teda maso jeme). Len som sa obavala, aby som nieco nezanedbala vo vyzive. A instinktivne asi ano ;) pyta si zeleninu a ovocie, co ma tesi, ze jej chuti. Este raz dakujem 🙂

jedna_mamina
11. mar 2013

@lipsa Ja mojmu malemu tie orechy meliem do kasiciek, tiez ich papava na veceru ako Tvoja mala. vzdy davam do nej jeden ci viac kusov cerstveho ovocia a mlete orechy a olejante semena vzdy ine - napr. na obsah zeleza a vapnika je dobry sezam, na zinok zase tekvicove semiacka, mam doma kopec roznych orechov a semien a aj to niekedy miesam 🙂 strukoviny davam malemu na obed kazdy den prakticky, ale vzdy ine a vzdy v inej forme so zeleninou.

jaron
11. mar 2013

@rancuzkaf bolo to zaujímavé stretnutie, ale stále môžem napísať iba to isté, že je to nadlho 🙂
zjednocovali sme sa v cieloch, stručne, veľmi všeobecne mojimi slovami by sa to dalo vyjadriť ako:
- celkové skvalitnenie, ozdravenie, šk. stravovania
- spristupnenie zdravého stravovania všetkým bez diskriminácie (čiže aj pre vegetariánov, vegánov...atď.)

neberte to ako oficálne správy z iniciatívy, sú to iba také moje osobné postrehy 🙂:

Vraveli sme o rôznych akciách, ktoré sa chystajú, o spôsobe, ako iniciovať zmeny, o dokumentoch ako stanovisko Am. diet. asociácie k veg. strave, WHO politike pre šk. stravu v Európe...

Rôzne zaujímavé návrhy a skúsenosti - bol prítomný p. Škvařil - veľmi zaujímavý odborník z ČR (ak sa nemýlim - predseda Českej spoločnosti pre výživu a vegetariánstvo) v ČR je to veľmi zaujímvé, v mnohom urobili kus práce a sú ďalej, keď vlastne český pediatri oficiálne uznali, že veg. pre deti je prípustné, síce to z nich ide ako z chlpatej deky, ale predsa 😀
http://www.csvv.cz/index.php?option=com_content...

Zaujímavé boli v ČR súdne procesy, keď napr. rozvedený partner zažaloval partnera kvôli veg. strave detí, ktoré mu zostali, súd vyhral veg., soc. bola zahanbená a to práve vďaka rôznym dobre prepracovaným aktivitám veg. spoločností, odborníkov a pod.

V Martine sa usktoční stretnutie pre pracovníkov šk. stravovanie (vedúce jedálni a pod.). Mal by tam napr. byť napr. p. Škařil, prof. Scharffenberg (USA) atď.

Pripravujú sa nové veg. receptúry, ktoré by sa mohli navrhnúť na schválenie

Tak to je zhruba, určite je to prínosné stretnutie.

lipsa
11. mar 2013

@jedna_mamina dakujem 🙂 s tymi orechmi je to dobry napad. Budem ich tiez mliet do kasiciek. A ak sa mozem opytat, ako vyzeraju vase obedy? Ked sa nad tym zamyslim, nemam napad, ako ich kazdy den dostat do obeda.

jedna_mamina
12. mar 2013

@lipsa Jasne. varime standardne podobne ale vzdy s inymi surovinami. Ked bol syn vo veku Tvojej dcery, tak to byvala najma lupana sosovica, lupane mungo, tofu, adzuki prelisovane cez sitko. Nechcela som mu davat moc supiek z tych strukovin, kvoli naduvaniu. Mohol by sa aj tempeh, myslim ze aj robi "maso", vajicka ale nemoze sa seitan, lebo ten ma samy lepok ktory je tazky na travenie.
No a varila som vtedy vacsinou tak, ze strukovinu a zeleninu som uvarila v tlakovom hrnci, niekedy s celozrnnou ryzou, niekedy so zemiakmi alebo aj ich kombinaciou, niekedy separatne cestoviny. Oblubene kombinacie boli napr. mungo so zemiakmi, mrkvou, brokolicou, cukinou alebo sosovica s 1/2 celozrnnou ryzou a 1/2 zemiakmi s cviklou, a kuskom jablcka. Kym sa to varilo v tlakovom hrnci, oprazila som cibulku, zo zaciatku mladu potom normal, a uvarila omacku z paradajkoveho pretlaku a korenin. casto kurkuma lebo je vraj velmi zdrava, aj jemne indicke koreniny (popukane cierne semienka horcice, asaphoetida). No a potom sa to zmiesalo v pravnom pomere a ked bol malinky som my to pomixovala ponormym mixerom.
Tofu mal najradsej dusene s kombinaciou hrasku, mrkvy a zemiakov a tiez mu viac chutilo v paradajkovej omacke 🙂
tak mozno Ti to posluzi ako tip

tinkerbell
13. mar 2013

Ahojte, neviete mi poradit dobry recept na chutne vegetarianske fasirky a na cicerovu pomazanku? Hlavne by som chcela na tie fasirky, lebo uz som vyskusala viac receptov a ani jeden sa mi chutovo nepozdaval. Nezalezi na tom, ci tam bude cicer, sojovy granulat, tofu.... hlavne, aby to celkovo malo dobru chut. Dakujem 🙂

simonka16
13. mar 2013

@tinkerbell Vynikajuce faširky su z ovsených vločiek ! možes si prisposobiť recept ale doležite su tie vločky a koreniny ako do masovej faširky mňam 🙂

http://varecha.pravda.sk/recepty/fasirky-z-ovse...

leishmania
13. mar 2013

@tinkerbell vlocky namocenevo vode, vajcia, korenie, sol , cesnak, solcanka a upiect v rure vo forme na mafiny.

Hummus- uvareny cicer uplne do makka ( na noc predtym namoceny vo vode) vymixovat s tahini, citronovoi stavou, solou, trochou rasce a voda podla. Potreby aby bola taka spravna konzostencia, tahinipopijevela vody tak podla toho kolko tahini das aj vodu.

leishmania
13. mar 2013

@jaron nevies nahodou alfabio si pestuje svoju soju alebo je. Dovazana?

leishmania
13. mar 2013

este cesnak do toho. Hummusu treba, som zabudla napisat @tinkerbell

demo
13. mar 2013

@tinkerbell ahoj, nie sme vegetariani, ale recept mam: FASIRKY -- 150 g sojoveho granulatu, 4 stare rohliky namocene vo vode (nahradzam ovsenymi vlockami), 3 vajicka, 200 g eidamu, cesnak, pol polievkovej lyzice suseneho neaktivneho drozdia (TEBI - nemusi byt) a nejake drobne kusky zeleniny (napr. nahrubo postruhana mrkva, hrasok, kukurica a pod -- inak tiez nemusi byt). Ak smazis na oleji, tak obalit v struhanke, my doma pecieme na vymastenom plechu, 180 stupnov, cca 30 min. HUMMUS robime tak isto ako bolo popisane vyssie, ale davam rimsku rascu, vychladene posypem mletou cervenou paprikou, pokvapkam oliv. olejom a oblozim dobrymi ciernymi olivami
@jedna_mamina kde prosim ta kupujes lupane mungo? alebo lupes sama? dik

demo
13. mar 2013

este k tym fasirkam, samozrejme tam ide aj sol, korenie a pripadne aj nadrobno nakrajana cibula

luciauk
13. mar 2013

@tinkerbell ja robievam napr. takto - sójový granulát, vajcia, strúhanka, koreniny, cesnak, vytvarujem fašírky a opečiem. alebo povarím karfiol, popučím ho vydličkou, pridám vajcia, strúhanku, koreniny, cesnak a opečiem.

slniecko2
13. mar 2013

Ahojte, chcela bysom vas poprosit o radu: ako varite pololupanu ryzu? je zdravsia ako obycajna? a aky je pomer voda/ryza? som kupila na skusku tesco, len pocula som ze sa to dlho vari a aj tak je to tvrde. Chcem to hlavne pre deti moje ale ak to bude chutne tak aj pre dospelych. Vdaka za vsetky tipy

jaron
13. mar 2013

@leishmania
používajú sóju pestovanú na Slovensku, ale zrejme ju nepestujú sami, ale kupujú
http://www.alfabio.com/o-soji/soja-na-slovensku/

neviem, či používajú aj sóju z iných krajín, spýtam sa p. Luntera, keď s ním budem, čo viem, tak to, že určite nie je gen. modifikovaná, takú pravdepodobne na Slovensku nepoužíva žiaden výrobca.

leishmania
13. mar 2013

@jaron dakkujem. mna najviac zaujima ci nepouzivaju daku soju dovazanu z ciny...tam si cloek nemoze byt nicim isty

jaron
13. mar 2013

@slniecko2 nám sa veľmi osvedčil tento recept:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

občas sa v ryži natural nájdu zrnka so zvyškom šupky alebo s čiernym kazom (pripomína mi to pokazený zub), preto je dobré ju od takýchto zŕn pretriediť, aby to niektorých od takej kvalitnej a dobrej potraviny neodradilo

u niektorých výrobcov je menej takýchto zŕn u niektorých viac

keď sa ryža nerobí podľa toho receptu vyššie, tak je potrebné ju variť dlhšie ako bielu a najlepšie pomali (môže to byť 45 až 60 minút). Môže sa aj vopred namáčať.

Trochu drahšia ale vďačná na prípravu je už tuším predvarená ryža natural uncle bens.

tajomstvo naozaj spočíva v jej príprave, môže si niekoho získať, ale i odradiť (veľa šupiek, nedovarená a pod.)

Tiež sú rôzne druhy (dlhozrnná, guľatrozrnná, basmati...), nám sa napr. veľmi páči Natural Basmati tuším s Tesca a tuším v Bio kvalite, tá je obzvlášť voňavá a chutná a zvykla byť aj minimálne znečistená tými šupkami

Na sladko sa nám páči tento recept:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...
ryža by tu mala byť naozaj uvarená (rozvarená) dostatočne do mäkka, takže aj vyše hodiny

jaron
13. mar 2013

@leishmania pochybujem, že z činy, s najväčšou pravdepodobnosťou zo Slovenska, trochu som pripustil možnosť dovozu iba preto, že ak by náhodou stránk nebola aktuálna, preto sa chcem ešte opýtať p. Luntera

možno budem budúci týždeň aj s druhým výrobcom, ak príde na jednu akciu a ak nezabudnem, tiež sa spýtam

leishmania
13. mar 2013

@jaron este raz dakujem za ochotu

slniecko2
13. mar 2013

@jaron dakujem velmi pekne za odpoved. skusim! 🙂

slniecko2
13. mar 2013

@jaron a ked ju chcem len varit teda tu hodinu tak kolko vody mam dat? pri klasike ryzy je to dvonasobok vody a pri natural?

tinkerbell
14. mar 2013

@simonka16 @leishmania @demo @luciauk - dakujem za receptiky, uz som si ich skopirovala a postupne ich vyskusam 🙂 Som zvedava, na tie z ovsennych vlociek, nic podobne som este neskusala.

tinkerbell
14. mar 2013

pocula som, ze geneticky modifikovanou sojou z Argentiny, Brazilie a pod. sa krmi dobytok, osipane a hydina v EU, je to nahrada za zakazanu kostnu mucku. Je to hrozne, co sa uz deje na tomto svete!

jaron
14. mar 2013

@tinkerbell nie som si istý, ale asi áno, pre ľudí sú našťastie zatiaľ u nás GMO produkty dosť obmedzené, ale pre zvieratá je to asi inak

jaron
14. mar 2013

@slniecko2 neviem presne ten pomer, pretože to varíme iba tak od oka, asi tiež 1 : 2, zistil som tiež, keď sa voda počas varenia ešte dolieva a musí sa ryža premiešať, tak sa skôr rozvarí, ideálne je, keď sa nám podarí pridať presne toľko vody ako je treba, mieša sa zopár krát iba na začiatku a potom sa nechá už iba pomali variť do vyvretia a zmäknutia

nanyka
14. mar 2013

sója nech je akákoľvek - narúša hormonálny systém, výnimkou sú fermentované výrobky zo sóje ako tofu, tempeh či miso... v Ázii zrovna tak konzumujú tieto, nie sóju varenú či mlieka...

jaron
14. mar 2013

@nanyka o tom sa tu diskutovalo už viac krát, nie je to určite pravda, že by sója narušovala hormonálny systém

tiež tofu vo svojej prirodzenosti nie je fermenotvaný výrobok (ale dá sa fermentovať)

a v Ázii, konkrétne tam, kde je dobre zdokumentované zdravie ľudí konzumujúcich dosť sójových výrobkov, jedia veľké množsvo aj nefermentovaných výrobkov - tofu, sójové mlieko, varenú sóju. (Mimo Ázie tiež v USA - Loma Linda s dobrými zdravotnými účinkami na ľudí)

jedna_mamina
14. mar 2013

@slniecko2 ja som ju tiez namacala a varila v tlakovom hrnci spolu so strukovinami pre mojho maleho. podla mna je chutnejsia ako biela a uplne najchutnejsia je "divoka ryza" ale ta je velmi draha. a tiez to moze byt individualne komu co chuti

actimelka
15. mar 2013

Ahojte, potrebovala by som radu...stravujem sa skor raw aj ked nie uplne, nemozem orechy a nemozem soju,nejem vajca. Ako by som mohla nahradit tuky a bielkoviny? A este nazor na to, ze uz 4 mesiace kojim...maly pribera uzasne...ja sa citim tiez vyborne...len neviem odhadnut co zanedbavam...teda ake latky...pretoze sa babu objaila aj velmi suchapokozka na celom tele. predtym som sa stravovala normalne a bola to hroza. Ak mate tip na nejaku dobru knihu ktora by ma naviedla. Nejaku kde su dlhorocne skusenosti a recepty co vsetko sa da. Vyzera ze chcem pri tom zostat. Dakujem za kazdu dobru radu.