Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lucia31
17. mar 2013

.pekny vecer...zase raz po dlhom case pisem,ale citam pravidelne🙂 ...chcem sa opytat,robite si niekto doma kimchi..je to korejska fermentovana zelenina,pikantna, aromaticka a povazuje sa za tretie najzdravsie jedlo na svete...ja som tomu prepadla nedavno,vyrabam si vegetariansku verziu bez rybej omacky a je to naozaj dobrota...sposobov vyroby je velmi vela,zaklad je vacsinou cinska kapusta,,ja davam dalej bielu aj ciernu redkev,cesnak,zazvor,chilli,tamari,pastu z ryzovej muky...mate niekto na tuto pikantnu dobrotu svoj oblubeny recept ?..

kathrin17
17. mar 2013

@nanyka Tajemstvi vsech nemoci od Helmutha Wandmakera

demo
18. mar 2013

@kathrin17 no keby nebolo ohna, varenia a pokojneho posedavania okolo pahreby, tak by sa ludskemu druhu nerozvinula predstavivost, nebol by cas na relax a clovek by sa este stale motal po krajine a 18 hodin denne by riesil, co da do ust 🙂

kathrin17
18. mar 2013

@demo to ja nikomu neberiem, ani nikomu nekazem, aby sa riadil tym, cim sa chcem riadit ja.....ja chcem vynechat vareny obed len kvoli tomu, lebo v praci mam iba mikrovlnku a v tej uz nechcem ohrievat nic....uz ju beriem iba ako "ozdobu" a studene varene jedlo je u mna totalny humus....na obedy nemozem chodit, pretoze pracujem v dedine v potravinach a tam sa da chodit na obedy iba do skolky, kde do kazdeho jedla davaju muku a kedze som celiaticka, tak je to pre mna dost velky problem....zacala som jest tak, ze doobeda ovocie, na obed zeleninka, ked pridem domov,tak nieco varene a vecer potom znovu zeleninu....robim to tak dva tyzdne a citim sa ovela lepsie ako predtym....a kedze je milion druhov ovocia a zeleniny na vyber, tak v tom nevidim problem 🙂

nanyka
18. mar 2013

@demo 😀 som na surovej strave, ale že by som musela riešiť čo dám do úst 18 hodín denne, to sa nedá povedať 🙂 tak to bolo odjakživa, človek sa nemusel motať po krajine, príroda ponúka veľa zdrojov obživy v sezóne a na zimu sa spravia zásoby 🙂
ale áno, viem, čo si tým chcela povedať, ale tú predstavivosť mal človek dosť rozvinutú i vtedy podľa mňa 🙂

kathrin17
18. mar 2013

@nanyka ahojcek...ty papas iba surovu stravu?Ako sa citis?Citam len same pozitiva...akurat som natrafila na zopar skeptikov, ale verim,ze surova strava ma strasne vela do seba

demo
18. mar 2013

@nanyka nie nie, nijako ta nekritizujem. podla mna je to vec volby, iba som poukazala na vyznam ohna a to, ze ked ho prehistoricky clovek pre seba objavil, tak to radikalne zlepsilo jeho zivot. tvoje pohnutky uplne chapem.
@nanyka no a to, ze dnes nemusi ani clovek, ktory sa rozhodne pre surovu vegetariansku stravu denne 18 hodin zhanat jedlo - tak to je samozrejme tiez pravda. je to vsak tak vdaka tomu, ze mame obchody a zahrady, cize nemusime po tej patrat. to je ten rozdiel oproti davnym dobam. cize aj tomuto vdacime ohnu - to je ta predstavivost a cas na uvahy o tom, ako si zlepsit zivot, lebo bez toho by sme tie obchody a zahrady nemali pochopitelne 🙂. v okamihu, ked clovek zacal potravu tepelne spracovavat, tak sa mu otvorili nove moznosti: vyssia kaloricka hodnota, schopnost prijat kalorickejsie jedlo na jeden krat a vdaka tomu odpadla ta nutnost pracneho vyhladavania potravy, plodov, korienkov a tak. vlastne som reagovala na titul tej knihy.

demo
18. mar 2013

@nanyka iba doplnim, ze ta hojnost zdrojjov obzivy napr. v paleolite je taisto diskutabilna. myslim, ze to bolo skor naopak, ludia hladovali a cely zivot venovali tomu, ako najst aspon nieco pod zub. ta hojnost sa nam zacala crtat az ovela neskor, v neolite - prve polnohospodarske usadlosti, zaciatky slachtenia a pod. to co mame dnes, tu naozaj v prehistorii nebolo.

nanyka
18. mar 2013

@demo nie, nepochopila si ma - jasné,že máme zdroje obživy dostupné jednoducho, v obchodoch... ale o tom to nie je, preto som písala, že príroda zásobuje dostatočne.. najlepšie zdroje výživných látok sú práve v bylinách a divoko rastúcich plodoch, nie v supermarkete 😀
a čo sa týka výživy našich predkov, práve to, že hladovali, malo zmysel 🙂

nanyka
18. mar 2013

@kathrin17 výborne 🙂 ak chceš pokecať viac, tak v IP, tu sme off topic 🙂

demo
18. mar 2013

@nanyka ale ano, pochopila som ta, samozrejme, ze najzdravsie je to, co vyrastlo v prirodzenych a cistych podmienkach, to je jasne. to by sme radi jedli my vsetci 🙂. ten "atak" na ohen ma ale odviedol do prehistorie, o tej som hovorila, tam nebola az taka hojnost. hlavne energeticka hojnost tam nebola, ludia hladovali, vyciveny bludili v svorkach a snazili sa nieco ulovit 🙂. dozivali sa nejakych 25 rokov 🙂. a ano, hladovanie je ludska prirodzenost. clovek je na hladovanoie nastaven., skor jeho organizmus zvladne hladovanie bez ujmy, ako prezieranie. v tom sa zhodneme 🙂. ale neodpustim si, tam kde sme dnes -- ako ludstvo celkovo, a to bez hodnotenia ci je to vyhra alebo nie, tam kde sme dnes, sme vdaka ohnu a varenej strave. bez toho by sme boli uplne ini. len vdaka ohnu a vareniu sa tu mozeme teraz dohadovat o zdarvej vyzile, my vlastne sedime okolo takeho pomyselneho ohnika a debatujeme - lebo na to mame cas, nemusime sa krcit niekde v krikoch a pocuvat ako nam skvrka v bruchach 🙂.

demo
18. mar 2013

@nanyka ach a off topic sme uz aj my 🙂 Tema je vegetarianse dieta, preto som semvlastne nazrela, lebo moj syn maly sa rozhodol, ze je vegetarian. pekny vecer

nanyka
18. mar 2013

@demo to, či ľudia blúdili vycivení v svorkách, je diskutabilné, ako celá história, o tom môžeme len polemizovať...
ako aj o tom, kde by sme boli bez ohňa a bez varenia - to nevieme, možno by sme práveže boli na vyššom stupni vývoja.. 🙂

barcelona94901
19. mar 2013

@jaron Jaron a baby prosím neskušali ste niekto po domácky niečo ako ten tataráčik?
http://www.alfabio.com/produkty/sortiment/natie...
"Zloženie: voda, sójové bôby, sterilizovaná zelenina (uhorky, kapia), paradajkový pretlak, horčica plnotučná (horčičné semeno, cukor, ocot, koreniny), olej rastlinný, worchestrová omáčka, celozrnná múka pšeničná, cukor, sójová omáčka, cibuľa, cesnak, paprikové vločky zelené, soľ jedlá, paprika koreninová, čili korenie,"

skusila som bôby,pretlak,uhorku...koreniny atd a nebolo to vončo ,teda vzniklo mi chuťovo niečo iné 😀

jaron
20. mar 2013

Ahojte,

na Slovensko pricestoval John Scharffenberg (http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-scha... ), ktorý tu bude mať viacero prednášok, jednu neplánovanú zorganizovali na rýchlo teraz v piatok v Košiciach, tak ak to má niekto blízko, odporúčam a dávam informácie:

Prof. John Scharffenberg, MD, MPH. - bývalý (dnes už 90 ročný) hlavný školiteľ lekárov v oblasti primárnej prevencie na Loma Linda University, vegetarián

piatok 22.3.2013 o 16.30 hod

Hlavná 68, Košice (v zasadačke na 1. poschodí - č. d.102)

Vstupné dobrovoľné.
http://www.zivotazdravie.sk/klub-zdravia-kosice-2/

barcelona94901
21. mar 2013

zase sa ja pýtam 😀
prosím,máte skusenosti aj s Mrlík Všeliek - Chenopodium Henricus ?
pozerám si nové bylinky ,teda pre mna nové..ktoré som ešte nepestovala,nevyužívala
tak by ma zaujímalo,či niekto z vás ,predsa len máte bohaté skusenosti ,bola by som vdačná ,pri bylinke je len stručný popis,možno tu nájdem opať nejaku dobru radu,skusenosť,recept,vdaka

"Mrlík je liečivá rastlina zároveň výborná zelenina. Jeho listy obsahujú železo, vitamíny a minerálne látky. "

demo
21. mar 2013

vedeli by ste mi prosim vas niekto poradit ako nahradit zivocisne bielkoviny v strave 8 rocneho chlapca, ktory aktivne sportuje a rychlo rastie? My nie sme vegetariani, on ale ano 🙂. Problem je, ze zaciname vyradovat aj mlieko a vsetky mliecne veci (kvoli jeho ekzemom) a tak naozaj neviem, ako zostavit stravu tak, aby mu nic nechybalo. Okrem toho neje vajicka (v skrytej forme samozrejme ano), ale je mozne, ze aj tie budeme musiet casom obmedzit. Inak jedava zdravo, basmati, cestoviny, ovsene vlocky, k jedlu salaty, strukoviny asi 1-2 krat tyzdenne, celozrnne pecivo a teraz sa prave chystam na pecenie razneho kvaskoveho chleba. Doteraz mal rad tempeh, teraz uz nie. Chuti mu ryzove aj ovsene mlieko. Tofu ma rad, ale skor sa ztotoznujem s nazorom, ze sa to so sojou nema prehanat. To hovorim o domacej strave, nie skolskej samozrejme. Poradite mi nieco? vdaka

oscarka3
21. mar 2013
demo
22. mar 2013

@oscarka3 prestudujem si to. vies, keby mi povedal dospely sportovec, ze je vegetarian, tak nepochybujem, ze ho to nijako nehedikepuje, viem ze miliony zdravych silnych ludi su vegetariani. ale v tomto pripade do hry vstupila rodicovska zodpovednost 🙂, cize preto sa chcem vyvarovat chyb. vdaka

martina1305
23. mar 2013

@jaron nevies nahodou, ci bude mat pan profesor v dohladnej dobe prednasky aj v inych mestach?

jaron
23. mar 2013

@martina1305 bude mať určite, ale ešte sa len zostavuje plán, potom dám vedieť, u nás v Z. Moravciach to bude 7.4., predbežne vo Zvolene 15.4., ale všetko sa ešte len vybavuje

martina1305
24. mar 2013

jeeeej super, ze aj Zvolen bude. tesim sa! dakujem pekne za informaciu

jaron
24. mar 2013

čo sa týka veg. konferencie v Loma Linde v USA (http://www.vegetariannutrition.org/) , ktorú som tu spomínal, tak len všeobecné zhrnutie dojmov jedného známeho, ktorý tam bol:

Jeden príspevok (štúdie, správy výskumov....) za druhým jasne potvrdzoval, že vegetariánska (vegánska) strava je najzdravšia a vhodná pre všetkých vrátane detí. Na úrovni výskumu niet pochýb, smútok je z uvedomenia si, že tieto informácie sa len veľmi ťažko dostávajú cez vlády, zodpovedných ľudí atď. do praxe, do povedomia verejnosti....

jaron
24. mar 2013

ešte sumár aspoň z jedného príspevku
Soy and women’s healthCDE - Mark Messina, PhD, MS, Co-owner of Nutrition Matters, Inc., Executive Director of the Soy Nutrition Institute, Adjunct associate professor, Department of Nutrition, School of Public Health, Loma Linda University

Mark Messina sa venuje výskumu vplyvu sóje na zdravie. Závery - zhrnutie príspevku: Sója a zdravie žien -

Kardiovaskulárne ochorenia - sója znižuje riziko (obzvlášt u žien po menopauze)
Kostná hmota - dáta nepresvedčivé (nezvyšuje riziko, pre zníženie rizika zatiaľ nie sú údaje presvedčivé)
Zníženie návalov tepla pri prechode - sója efektívna
Rakovina prsníka - prevencia - dôležitý včasný (začať v detstve) príjem sóje, u pacientov - sójové jedlá sú bezpečné

príspevok je veľmi rozsiahly, zahŕňa štúdie, výskumy, analízy štúdii a pod. a to predovšetkým na ľuďoch (nie štúdie na potkanoch s podávaním izolovaných izoflavonov a pod.)

Pre zníženie rizika rakoviny prsníka odporúča dievčatám jesť denne minimálne porciu sóje (výrobkov), 1 porcia - 28 g sóje, 100 g tofu, 240 ml sój. mlieka

Príspevok tiež hovorí o spotrebe sóje v krajinách Ázie, o podiele nefermentovanej a fermentovanej a mnohé iné informácie (napr. spotreba sójových jedál je podľa provincí v Číne - 19, 21, 68, 106 g za deň, podľa fermentácie Korea 30 % fermentované, Japonsko 50 % fermentované, Shangai, Singapur, Hong Kong - väčšina nefermentované).

erique12
26. mar 2013

ahojte, blizi sa velka noc, nejaka inspiracia na velkonocny vegetariansky stol? 🙂

dorota23
5. apr 2013

GMO soja: ahojte, po dlhsej dobe som opat zavitala na toto forum 🙂 , niektore odpovede som iba prebehla, takze ak to tu uz bolo, sorky 🙂 bolo tu spominane, ze vacsina vyrobkov je z geneticky modifikovanej soje. S tymto sa neustale stretavam a dost ma to prekvapuje a naozaj to tak nie je v EU. Na objasnenie: do nasho vstupu do EU nebolo v SR ziadne povolenie na GMO, okrem jedneho povolenia na pestovanie, ale nepestovalo sa a prakticky bol trh cisty. Nasim vstupom do EU sa prakticky povolilo to, co uz bolo v EU povolene, akokolvek sme neboli pri prijimani tychto GMO v minulosti. Prakticky ale v tej dobe vstupila do platnosti legislativa, ktora urcuje, ze pri obsahu nad 0,9 % sa uz musi uvadzat v zlozeni, pre ide o GMO vyrobok. Na nasom trhu som sa NIKDY nestretla s tofu z GMO a pod. Nasla som oleje - vyrabane v tom case Setuzou, teraz uz neviem, ci su na trhu, boli z GM repky a soje. Nasli sme raz daky vyzivovy doplnok, kt. sa hrdil tym, ze je z GMO 😀 Tot vsjo. Vegetariani v Europe su prilis citliva vzorka na to, aby tu bola GM soja, ale v USA je GMO masivne a nic sa tam oznacovat nemusi. Naproti tomu aj v EU su zivocichy vo velkom krmene GMO, pretoze vacsina konzumentov v EU GMO nechce a konci ako krmivo. V Rakusku uz bezne najdete zivocisne vyrobky oznacene ako bez GMO - toto je vsak oznacovanie nad ramec legislativy.

dorota23
5. apr 2013

a doplnenie, ale to je zrejme, zivocichy z bio chovu nesmu byt krmene GMO 😉

jaron
6. apr 2013

@dorota23 dnes som bol na jednom stretnutí, kde bol aj profesor Scharffenberg (bývalý hlavný školiteľ lekárov v oblasti primárnej prevencie, bude mať už 90 rokov, narodil sa v Číne, žije v USA, na jeho podnet sa vo svete do sójových náhrad mat. mlieka začal pridávať jód, v živote sa stretol a pozná i spolupracuje s poprednými svetovými odborníkmi - napr. objaviteľom vitamínu B12, viac o profesorovi na: http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-j-sc... )

pri duskusii sa nevyhol ani téme sója, jeho zhodnotenie internetových správ proti sóji bolo veľmi vtipné a výstižné:

Žiaľ, internet je dnes rýchlejší, ako vedecký výskum.... 🙂

dorota23
7. apr 2013

@jaron pekne to povedal 🙂