Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

ssissi
21. mar 2008

Ahojte, som vegetarianka uz 10 rokov. Pocas tehotenstva som nepotrebovala brat ziadne doplnky k strave v tabletkach, krvny obraz bol perfektny! Po sestonedeli - pocas dojcenia - mi doktor urobil opatovne krvny obraz s rovnako perfektnym vysledkom, dokonca mi odporucil nebrat ziadne vitaminy, mineraly... v tabletkach, lebo budem mat prebytok zeleza. Tak len tolko k podivnym nazorom niektorych ludi, ktori tu, zial, nemaju prehlad ani v tom, kto je to vegan a kto vegetarian.

Rovnako ako dokazeme najst na internete k vegetarianstvu PRE a PROTI, rovnako to dokazeme aj s jedenim masa. Ja neodsudzujem matky, co jedia maso. Len ma mrzi, ze u znamych jedenie masa zahrna - jedenie parkov, spekacikov, slaniny, inych udenin a tukov... Toto mojej malej na 100% v zivotosprave nechyba. Ako tu uz niekto napisal - vegetarianstvo je sposob zivota - t.j. ziaden alkohol, nefajcit. Som vzorom pre svoje dieta a vzor fajciaca matka (aj otec) je dost odpudzujuci. Dieta berie fajcenie atd. ako samozrejmost, ktora patri k zivotu!

kadea
21. mar 2008

Ahojte, dievcata, tak vas vitam a dufam, ze si popiseme castejsie.

Inak ja okrem vegetarianstva, pouzivam latkove plienky, nosim maleho v satke a snazim sa zit co najekologickejsie.
No da sa to tak napisat.

Budem rada, ak si povimiename nejake rady a obcas aj nejaku inspiraciu na papkanie. 😉

ssissi
21. mar 2008

Dievcence, receptov velmi nemam, som vegetarianka - nekonzumujem ziadne maso ani masove vyrobky, ale priprava jedla u mna pozostava dost klasicky (spenat, cestoviny na milion sposobov, omacky, ryza, mnoho zeleniny a zeleninovych jedal...), akurat, ze v chladnicke u mna nenajdete hydinu, ryby, prasiatka... Malu zatial plne dojcim a ked zacneme s prirkmami, tak klasicky zeleninou, asi ako kazdy.

Este odkaz pre Shelu - to si napisala velmi dobre - "Medzi najčastejšie poruchy zdravia zistené u vegetariánov, KTORÝCH PRÍJEM ŽIVÍN JE NEDOSTATOČNÝ" - s tymto tvojim varovanim plne suhlasim, je jasne, ze z nedostatocneho prijmu zivin moze vzniknut porucha zdravia - co vsak plati pre kazdeho z nas - vegetariana i nevegetariana (nechcem pisat vsezravca, lebo verim, ze nezjes vsetko, resp. kazdeho zivocicha, ktory je z masa a kosti...). Tiez su zname najcastejsie poruchy zdravia zistene u akychkolvek ludi, ktorych prijem zivin je nedostatocny, a tiez poruchy zdravia u ludi, ktori jedia vela tukov (vysoky cholesterol a s tym suvisici infarkt miokardu a ine srdcove ochorenia, obezita....). Kult jedenia masa je u niektorych ludi natolko silny, ze kazda choroba u dospeleho/dietata vegetariana sa laicky pripisuje sposobu stravovania (napr. spominane opuchajuce hrdlo 🙂 ).

lubii
21. mar 2008

Ahojte, tak sa už asi rozbúrená hladina ukľudnila. Však oni si na nás zvyknú 😉
Lucia, ďakujem za ochotu, ale asi si tú knižku pôjdem požičať u nás do vedeckej knižnice, ako mi radila Kadea, nech to nekomplikujeme. 🙂 Ty máš asi tak staré bábo ako ja aj Kadea, mohla by si nám napísať, čo papáte? Potrebujem nejaké inšpirácie. Kadea už písala, že začala s kašami. Ja som sa aj pri staršej dcére dosť inšpirovala knižkou Ingrid Domenovej: Dojčenie, základ zdravia na celý život. Ona je ale vegánka, takže preferuje väčšinou surovú stravu. My sme začali s jabĺčkom a banánom a teraz už dva dni mrkvová šťava. Potom asi nejakú zeleninku. Ešte neviem, akou začneme. 😅

kadea
21. mar 2008

Ja uz som tu davala link, ale mozem skusit este raz. Spravne by sa vraj malo zacat obylninami. Preto som tak aj zacala. Dam tu link. Su to dost zaujimave veci. Davala som to niekde k burlivym diskusiam so Shelou. 🙂

http://www.mcmacko.szm.sk/clanky/jedalist.pdf

tam je jedalny listok tradicny a jedalny listok pre zdravie. Toho som sa dodrzala.

aj toto je celkom zaujimave:http://www.mcmacko.szm.sk/clanky/vyziprax.pdf

lubii
21. mar 2008
lenadka
21. mar 2008

ahojte baby 🙂
ja som BOLA tiez par rokov vegetarianka 😉 potom som prestala lebo som nemala tolko casu popri studiu zhanat a zostvovat jedalnicek tak aky bol ok aj bez masa-skolska jedalen to istila 😀 ale volila som racionalne stravovanie a tak je to doteraz, ale dam si aj z nezdravej klobasky a sunky-ale to pomenej /napr. co vobec nemusim su zakusky... Moj nazor je je radsej nebyt zlym vegetarianom=len vylucit maso a jest inak to co dovtedy, je to zivotny styl ako pisete 😉 ...teda v podstate som za...
vegetarianske deti mam pod drobnohladom uz 10 rok-dve netere,sme spolu takmer denne. Maso nejedavaju a su velke, nie vychrtle, ani podvizivene, krvny obraz maju ukazkovy, nebyvaju casto chore, nemaju ziadnu alergiu. Obe poznam od narodenia a nikdy sa nelisili od vrstovnikov, ta starsia je dokonca jedna s najvyssich v triede a riadna kocka 😉
v podstate sa tesim na vlastnu kuchynu, planujem zaradit viac zeleniny a strukovin do jedalnicka ako je moj manzel zvyknuty od svojej mamy,ale nie je problem spravit mu aj napr. morcaci reznik v nedelu 😉

indy
21. mar 2008

Pekny vecer
ja sa snazim zdravo stravovat od mojich 13 rokov cize tento rok to bude uz 15 rokov. Mala som obcas obdobia s malymi vykyvmi ale vzdy som sa nakoniec vratila k zdravej strave, ktora mi vyhovuje najviac Momentalne cakame v juli babatko a rovnako sa stravujem ako predtym akurat sa snazim este o nieco viac, aby som mala zastupene vsetky ziviny. Citim sa velmi dobre a aj babatko rastie ako ma. A to ma tiez utvrdzuje, ze toto je spravna cesta. Rovnako ako kadea sa velmi tesim na pouzivanie baby satky a latkovych plienok takze super, ze si bude kde vymienat skusenosti. Hlavne ked sa rozhliadam v oblasti plienok tak je fakt z coho vyberat az sa clovek straca v tolkych ponukach roznych znaciek 🙂
Velmi nam s manzelom zalezi, aby nase malicke dostavalo zdravu stravu a myslim, ze to je pre dieta to najlepsie co mu rodic moze okrem ineho poskytnut, zdrave stravovacie navyky, ktore budu pre neho prirodzene a nebude musiet sa potykat s chorobami, ktore ho pri zdravom stravovani vobec nepostihnu.
Takze uz sa moc tesim najskor hlavne na kojenie a potom na pripravu vsetkych tych kasiciek a zeleniniek 😉
Vyborna kniha, ktoru mam doma a je jedna z mala na nasom trhu tykajuca sa tejto temy :"Vegetariánství a deti" od Sharon K. Ynterova a Christine H. Beardová
Tiez sa chystam zohnat si knihu aj od Bukovskeho Vegetarianske dieta. Skoda, ze sa tazko zhana

lenadka
22. mar 2008

keby Bukovsky vedel aky je zaujem vyda dalsiu seriu 😀 😀 😀 zda sa mi ze svagrina ju tiez ma 😉

indy
23. mar 2008

mozno by bolo dobre mu to navrhnut 😉

lenadka
24. mar 2008

ked ho stretnem tak mu poviem 😉

indy
24. mar 2008

o.k. 🙂

indy
25. mar 2008

Ahojky prajem pekny den po sviatkoch
Trochu som kukala na nete po antikvariatoch a predstavte si objavila som knihu od Bukovskeho Vegetarianske dieta. Hned som si ju objednala Mali by este nejake kusy mat tak tu je link priamo na tu knihu ak by mal niekto zaujem http://www.podvrskom.sk/index.php?c=328&p=113027

kadea
25. mar 2008

uz som si ju objednala. 🙂

lubii
25. mar 2008

Ďakujeme Indy, tiež som si už objednala 😅

lubii
25. mar 2008

A práve mi odpísali, že ju už nemajú ☹

indy
25. mar 2008

lubii skus este tento antikvariat http://www.antiqart.sk/browse.php?PHPSESSID=m4v... Tu je este dokonca lacnejsia 😉

lubii
25. mar 2008

Jéj, Ďakujem, veď je to u nás, zajtra tam pošlem mangela 😉

zelenasova
26. mar 2008

ahojte, rada sa pridam do diskusie.
my sme cela rodina vegetariani, vegetarianstvo je pre mna zivotny styl a nemam s tym ziadne problemy. ani pri prvom tehotenstve, ani teraz som neuzivala ziadne doplnky a mam dobry krvny obraz, aj dcerka, skoro 2rocna neje maso a je tiez vsetko ok. navyse za tie dva roky bola len raz chora (ak neratam ked sa tlacia zuby mierny soplik) a ked sa pozriem vo svojom okoli na ine deti, chore kazdu chvilu, nedostatok zeleza a pod. tak ma nikto nepresvedci, ze konam nespravne. nasa detska lekarka o tom vie, nesuhlasi, ale akceptuje - vramci toho,ze vidi, ze vieme s nou diskutovat o vyzive a nie je to len rozmar nejest maso.
(inak je v BA jedna vegetarianska skolka, len to stoji "so vsim vsudy" 8.000.- na mesiac, lebo je sukromna, v statnej skolke veg.stravu nezozeniete, je to skolka limba pri horskom parku)
z kniziek tiez mam to veg.dieta, aj veg.a deti co Indy spominala, je dobra, ale dost sa inspirujem aj makrobiotikou.

indy
26. mar 2008

Vitaj medzi nami zelanasova
som rada ked citam ze aj ty si tehulka a si vege. Velmi to cloveka povzbudi, ked ma v okoli len samych masozravcov, ktori sa neboja o svoje zdravie ale o nase. A ked tak stravujes uz aj dcerku tak to je dalsie povzbudenie, ze to o co sa snazime je spravne. Co sa tyka makrobiotiky tak viem o tom len okrajovo, ale zase suroviny pouzivam rovnake. Vela inspiracie som nacerpala tu na konikovi v teme Deti a makrobiotika

lubii
26. mar 2008

Už mám knižku, môžem sa vzdelávať 😀

indy
26. mar 2008

Tak super lubii Ja ju uz tiez tento tyzden ocakavam Vcera mi napisali ze ju uz odoslali

zusom
31. mar 2008

Ahojte, aj by som sa chcela k vám pridať.
Mám 3 deti z toho 2 predčasne narodené (v 35. a 26. týždni, teraz majú 11 a 6 rokov) a tiež sa stravujeme vegetariánsky. Ja už asi 15 rokov. Nebojte sa, to že sa narodili predčasne nie je vinou stravy, ale naopak aj vďaka tejto strave som ich vôbec donosila a následne z toho vypiplala. Dôvod predčasných pôrodov bol v mojich vrodených vývojových chybách na maternici, ktorú mi zistili až pri 3. pôrode keď som rodila cisárskym. Som rada, že na tejto stránke sa budem cítiť ako doma. Lebo nie každý má pre tento životný štýl pochopenie.
Môj syn bol na tom veľmi zle (narodil sa 1100g, následkom predčasného pôrodu mal krvácanie do mozgu, kvôli ktorému bol viackrát operovaný) podľa prognóz lekárov mal byť ťažko postihnutý. Hoci mu zostali trvalé následky nie je na ňom takmer nič vidieť. Je šikovný a milý. Sme odkázaný na pomoc lekárov, ale aj pomocou stravy sa dajú robiť zázraky. Veľa slneička a čerstvej zeleninky a ovocia želá Zuzana

karolinkafe
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moncika15
4. apr 2008

😅 to co tu je?! baby nehadajte sa 😕
prispievam mojimi skusenostami : ja sice babo nemam ale som snazilka vegetarianka a zamyslam sa nad tym aby som nejako neovplivnila tehotenstvo alebo zdravie miminka. ale ja by som sa aj tak neprinutila jest maso 😅 bo som od malicka vegetarianka.nie ze by mi rodicia nedavali maso ale ja som ho jednoduxo odmietala.preto myslim ze nie je dobre nutit dieta za kazdu cenu aby bolo vegetarian 😒 ono si samo vyberie co mu xuti a co nie. a pokial bude vyrastat s rodicmi vegetarianmi tak bude dost ovplyvnene 😉
a este jeden postreh... moze sa stat ze zo zdravotnyx dovodou bude nutene jest aj masove vyrobky a nebude ix moct do seba dostat,to sa potom horsie zvyka ☹ . to je aj moj pripad ja jednoduxo nedokazem v sebe udrzat ani obycajny mukovy parok ktory s obrovskou nexutou a na radu lekarov zjem 😖

ssissi
4. apr 2008

moncika, a to ktory lekar ti kaze zo zdravotnych dovodov jest parok?? 😕 nepoznam diagnozu, ktora pacientovi vznikla z nedostatku udenin. Odporucam ponorit sa aj do teorie nejedenia masa, nielen snazilkovania a mozno zlej praxe... v dobrom

na margo ovplyvnovania rodicov dietata k vegetarianstvu - a co je na tom zle? Pozri si temu co varit 4-rocnemu a tam kocky pisu o vysmazanych hranolkoch, pizza... toto nie je ovplyvnovanie? K nezdravej vyzive? Okrem toho sama pises o tom, ze nie si pripad, ktoremu by rodicia nedavali maso, ale maso nemusis... Tak kto ovplyvnil teba?

moncika15
4. apr 2008

ahoj,
nekazal mi jest parky ale vseobecne maso. pisala som to pre to ze parok nie je tipicky masovy vyrobok a niektory menej prisny veg. ix jedia.
no podla mna by sme nemali dieta nutit zakazdu cenu aby maso nejedlo.a odmalicka mu vtlkat do hlavy ze maso je zle, nezdrave..... a neviem co vsetko. nex si samo vyberie.podla mna je to viac ako sobecke. ako pisem, ked bude vyrastat s veg. rodicmi je velka pravdepodobnost ze si vyberie tu istu cestu...

a podla mna parok udenina nie je 😝

kadea
5. apr 2008

Parok je podla mna obycajny bordel, ktory do ust nevezmem aj keby som maso jedla. No chcem vidiet vegetariana, ktory sa napchava parky, mozno tak sojovymi.
Ako opakujem tak vegetarianstvo je zivotny styl a to zdravy a myslim, ze nic lepsie ako zdrave stravovacie navyky nemozem svojim detom dat.

moncika15
5. apr 2008

vegetarianstvo nemusi byt bezprostredne zdravy zivotny stil... 🙄

certica
5. apr 2008

ja si to tu len tak pre zaujimavost citam. nie som vegetarianka, ale fandim tomuto stylu. ja sama maso moc nemusim, ale napr. v prvej polke tehu som mala nan vyslovene chut.

no a zaujala ma tiez ta debata ohladom parkov, resp. ten prvotny prispevok od monciky, alias odporucanie lekara ich konzumovat 😲 , tak to je vazne komedia.
mimochodom, tie parky by som tiez zaradila medzi udeniny a dost nekvalitne, aj ked otazka je, ktora udenina sa da oznacit slovom kvalita zivota 😅 . napriek tomu sa u nas v chladnicke sem tam vyskytnu, no ale zabijem muza, ze to ma rad? 😀