Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zuzitko74
9. jún 2014

Milí vegetariáni, poprosím vás o typy na zdravé sladkosti. Je mi jasné, že najlepšie je ovocie a orechy, ale zaujíma ma konkrétne váš názor na kadejaké tie musli tyčinky, orechové tyčinky, sezamové plátiky a tiež na tie raňajkové cereálie. Považuje to za zdravé, alebo si myslíte, že sa to len tvári ako zdravé.

jaron
9. jún 2014

@zuzitko74 nedá sa to povedať jednoznačne, záleží, čo od toho človek očakáva, kde si to zaradí.

Stále to patrí medzi sladkosti - napr. müsli tyčinky alebo sezamové tyčinky. Majú niečo dobré - sezam, ovsené vločky, orechy... ale obsahujú aj veľa pridaného cukru, prípadne tuku a pod. Čiže napr. ovsená tyčinka nie je ovsená kaša. Na druhej strane zase nejaký takýto výrobok občas ako maškrta po jedle je lepšia voľba, ako bežná sladkosť (iba cukor, tuk, biela múka, prídavné látky a pod.). Čiže sú to relatívne zdravšie alebo menej škodlivé maškrty, ale nemôže to nahradiť zdravé jedlo.

Príklad:
ovsená kaša môže mať zhruba 100 g vločiek, sójové mlieko, orechy, ovocie a dáme do toho lyžicu cukru (10 - 20 g cukru na zhruba 200 g zdravých potravín),
ale v mysli tyčinke môže byť na lyžicu cukru iba dajme tomu 10 - 20 g vločiek, orechov alebo ovocia.
To je rozdiel.

Tiež raňajkové cereálie - občas si vybrať relatívne nejaké lepšie (menej cukru, menej tuku) nemusí byť zlé. Teda napr. zapekané müsli (veľa pridaného cukru a tuku) s bielym jogurtom (müsli je už sladké dosť) a ovocím je určite lepšia voľba na raňajky ako káva, croisant a nič.
Ale zase varené pšeno v kvalitnom sójovom mlieku (alebo kravskom), orechy a ovocie je ešte lepšia voľba.

Všimni si pre zaujímavosť tiež porovnanie zloženia a obsahu živín dvoch cereálií na obrázku, dúfam, že to bude vidieť. Tie napravo sú na tom naozaj dosť dobre.

Čiže moje zhrnutie: bez týchto výrobkov sa dá zaobísť, nemali by sme to s nimi vo výžive preháňať, ale občas môžu dobre poslúžiť - buď ako relatívne menej škodlivá sladkosť alebo z praktických dôvodov (rýchle raňajky).

Takto nejako to vnímam.

zuzitko74
9. jún 2014

Ďakujem za odpoveď. Snažím sa posunúť rodinku od bežných všežravcov ku nejakému zdravšiemu brehu a myslím, že šoková terapia by nebola vhodným riešením. A hlavne babky budú chcieť vedieť, čo im teda vlastne môžu kúpiť. O veľa veciach, o ktorých si tu píšete som ešte ani nepočula, ne ešte, že by som vedela, kde ich zohnať a čo s nimi robiť, A žiaľ, často ani personál bio obchodov nevie poradiť.

jaron
9. jún 2014

@zuzitko74
tieto výrobky sú väčšinou síce určitým kompromisom, ale možno práve pri tom prechode môžu poslúžiť
alebo inak povedané, nemusí niekto súhlasiť, ale sladkosť pre deti pokiaľ je to v rozumnej miere - občas, nie náhrada za jedlo a pod., nemusí príliš negatívne ich zdravie ovplyvniť. Maškrtu je lepšie zjesť ihneď po jedle, ako medzi jedlami (je to menej rizikové z hľadiska zubného kazu a tiež to menej ohrozuje chuť potom do normálneho jedla).

My na raňajky z obilnín používame ovsené vločky, knackebrot, celozrnné cestoviny (napr. s makom), pšeno, celozrnný chlieb alebo grahamové toasty, celozrnné domáce vafle atď. no a tie cereálie (zapekané müsli, kukuričné alebo pšeničné lupienky obohatené o vápnik alebo železo a pod.) tvoria možno jednu pätinu alebo sedminu raňajok v týždni.

Sladkosti sa snažíme obmedziť na raz týždenne (horká čokoláda lebo iná maškrta), nie vždy sa to však darí, tiež v tomto období máme občas aj bežnú zmrzlinu.

demo
9. jún 2014

@jaron a tie napríklad makové rezance nesladite?

jaron
9. jún 2014

@demo jasné, že sladíme, ideálny je po chuťovej stránke med, inak dáme cukor (hnedý)

demo
9. jún 2014

@jaron inak dobrý tip na naozaj syte ranajky.

jaron
9. jún 2014

@demo áno, veľmi sa mi páčia na to také ploché špagety s DM drogérie Alnatura. Sú v Bio kvalite a relatívne lacné (tuším 1,29 € 1/2 kg), sú veľmi chutné. Varíme ich trochu viac (nie ako na slano), pred varením trochu polámeme, k tomu mletý mak, v ideálnom prípade med, ovocie (banán, jahody, jablko... čo práve máme).
Zníženie množstva medu alebo cukru sa dá tiež dosiahnuť pridaním sušeného ovocia.

Mňam 🙂

demo
9. jún 2014

@jaron vyzera to vyborne! A ani s tym nie je vela roboty, super. Mam rada neranajkove ranajky 🙂. Spagety sa daju uvarit vecer a rano iba preliat vriacou vodou.

siska53
14. jún 2014

@zuzitko74 ja sice jedavam aj bezne sladkosti,musli z obchodu povazujem za zdravsiu alternativu,no vyrabam i vlastne musli tycinky a domace nanuky (tie syn chce teraz takmer kazdy den,tak 6ks je zachvilu fuc,hlavne,ak si mam dat aj ja-rano ma rad po ranajkach,ked si to dame ako dezert).
ja som sice pescotarian,takze v tomto som trosku volnejsia moje deti maso jedia (ale dbame na,to,ake),lebo u rodiny vegetarianstvo ci pescotarianstvo u deti nepreslo.... Ale co sa tyka sladkosti,tak vydelujem a usilujem sa o zdravsie alternativy.
tak nech sa zmena vydari!🙂)

siska53
14. jún 2014

@zuzitko74 no inac v tych bioobchodoch mi maximalne daju letak,alebo povedia,ze aby som,si pozrela na nete..
a ako cukor okrem,trstinoveho som kupila xylitol(oplati sa skor kilove balenie) a pouzivam do caju pre syna a do tych domacich nanukov,deti si do neho ci fo trstinoveho namacaju jahody.

zuzitko74
14. jún 2014

@siska53 Moje deti našťastie proti čistej vode neprotestujú a ovocie si neprisládzajú. Čaj nechcú vôbec. Cukor používam prakticky iba do pečenia. Ozaj, čo je to pescotariánstvo? Také niečo počujem prvýkrát v živote.

siska53
14. jún 2014

@zuzitko74 tak to mas fajn, mala mi pije len cistu vodu,aj ked uz i ine ochutnala... A tie jahody,to len preto,ze tato tak papal a zas ako motivacia,lebo maly je potvora a cely rok chcel len jablko,hruska,banan,nic ine mi nezjedol a mala je taka,ze zje aj ochutna,ale len vtedy,ked ma chut,ak nema chut na nic,tak nezje nic anajma desiatu mi casto odflakala, tak som stastna,ze sa pustili do jahod a hrasku. Xylitol som zvolila preto,lebo bakterie ho nemaju rady,cize nekazi zubky.

Pescotarianstvo?,no,to som sa tu dozvedela,ze co som! 🙂)
Ja totiz nejem len maso,ale ryby,vajcia a mliecne vyrobky ano. Aspon tak som to pochopila.

siska53
15. jún 2014

Ahoj,chcem sa opytat na AMARANT. Prvykrat som ho robila ako prilohu,premyla cez sitko a varila podla navodu. Chutil nam,len trosku obcas tak,chrupal pod zubami. Je to ok,ci ho treba prebrat ako ryzu ci pseno a pod.? Zdalo sa mi to prilis male,je sice pravda,ze quinoy zvyknem preberat,no toto mi pripadalo take drobne,ako kukuricna kasa ci krupica pomaly..dakujem.

jaron
15. jún 2014

@siska53 aj mňa by to zaujímalo, pretože s quinoou mám dobré skúsenosti pri varení, ale s amarantom zlé, bol rozvarený a zároveň vo vnútri chrupavý

jaron
16. jún 2014

zaujímavý príspevok (nielen) o sóji:
Igor Bukovský píše Adele Banášovej o tehotenstve a výžive
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

nat28
16. jún 2014

@jaron bukovsky je sojofil, o tom nikto nepochybuje. kazdy si musi to rozhodnutie urobit sam, my soju nejeme vobec (sme vegani, aj nasa dcerka). ale vzdy lepsie soja ako maso 😉

demo
16. jún 2014

@jaron podivuhodny článok. Ako odrazový mostík ku svojej adoracii sojovych vyrobkov si zvolil potrat verejne známej ženy... Podľa mňa nevkusne. Nehovoriac o tom, že soja nie je alfa a omega zdravého jedálnička a jej nejedenie určite nie je cestou do pekla 😕.

jaron
16. jún 2014

@demo @nat28
no - v prvom rade článok, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, nie je prednostne o sóji, tá sója je len čosi ako ukazovateľ serióznosti pri overovaní zdrojov a orientovaní sa v spleti informácií o zdraví a výžive

to by bolo ale na dlhšie...

zuzitko74
16. jún 2014

@demo Jejda, to nemyslíš vážne. Ja v tom článku žiadnu propagáciu sóje ani sebapropagáciu nevidím. Podľa môjho názoru je to úplne o niečom inom, pointa nie je v jedení sóje...alebo v nejedení, pointa je v tom, že ak niekto verejne známy začne propagovať bludy na akúkoľvek tému, tak chtiac nechtiac strháva verejnosť a preto treba byť s niektorými výrokmi fakt opatrný.

jaron
16. jún 2014

@zuzitko74 presne takto to v prvom rade vnímam
aj preto som pred odkazom uviedol tak trochu provokačne:
zaujímavý príspevok (nielen) o sóji 🙂
(to "nielen" v zátvorke znie klamlivo skromne)

demo
16. jún 2014

@zuzitko74 no keby propagovala nejedenie zeleniny alebo by sa v mediach vyjadrovala, ze vdaka napriklad fajceniu ma krasnu plet, tak to by bol blud. ona sa nejako rozhodla a podelila sa o svoje rozhodnutie s verejnostou (pravdepodobne). nechapem, v com moze byt propagacia nejedenia soje nebezpecna. Lebo ten clanok je o jedeni alebo nejedeni soje predsa. Je urceni sirokej ludom, ktori hladaju info o potravinach a myslim, ze nehladaju medzi riadkami nejake zahadne odkazy 🙂

zuzitko74
16. jún 2014

@jaron Ja neviem, či tu Bukovský niekomu tak strašne leží v žalúdku, že ho ho odsúdi paušálne za všetko, čo povie, či napíše, ale mne osobne tá pointa bola veľmi zrozumiteľná.

demo
16. jún 2014

@zuzitko74 a samozrejme je aj o tom, ze ludia nemaju bez rozmyslu opustat liecbu a dat na rady vyzivoveho poradcu. To je samozrejme pravda, ale kedze nevieme o tej vyzivovej poradkyni nic, nepozname jej meno a nemame potuchy o jej vysledkoch, asi by nemal byt kritizovani ktokolvek, kto sa o nej pochvalne vyjadri. ale mozno sa jej meno da vypatrat a ukaze sa, ze pani je pochybna - tak potom hej, kritika by bola na mieste.
A nemam Bukovskeho v zaludku, iba ma ten clanok prekvapil. Zda sa mi neprofesionalny.

zuzitko74
16. jún 2014

@demo Nie je to o jedení, či nejedení určitej potraviny. Je to o propagovaní ľudí, ktorí dávajú šarlatánske rady, ktoré môžu niektorým ľuďom uškodiť - pozri si ešte raz ten článok a nájdeš tam tú dievčinu, ktorá vysadila lieky a živí sa akýmsi pochybným prípravkom, len preto, že jej to odporučila výživová poradkyňa Adely Banášovej. Bukovský tam jasne píše aj to, že ak by Adela tvrdila, že prišla o dieťa kvôli bravčovému, či párkom, tak aj tak by to označil za zavádzanie, lebo to jednoducho nie je pravda. Chceš ho teraz obviniť aj z propagácie bravčového a párkov?

demo
16. jún 2014

@zuzitko74 nie neobvinujem ho z ničoho iba z neprofesionalnosti. je to môj názor, ktorý som si vytvorila citajuc jeho publikácie a texty. To ale neznamená, že sa tu chcem hádať, ok?

zuzitko74
16. jún 2014

@demo Ja nie som vegetariánka, som len všežravec, ktorý sa snaží stravovať čoraz zdravšie a preto si tu rada čítam názory a rady. Od Bukovského mám toho prečítané veľmi málo a určite jeho vyjadrenia neberiem ako písmo sväté - na to som príliš veľký mliekomil. Len som mala pocit, že v tomto prípade trafil priamo do čierneho a nemyslím si, že si na Adelinom nešťastí chcel prihriať svoju sójovú polievočku.
Btw, nemám pocit, že sa hádame.

siska53
16. jún 2014

@jaron zatial som nasla len toto k tomu amarantu: Tip: nie každému vyhovuje jeho zemitá chuť. Tá sa stratí, ak amarant pred varením namočíte na 36 – 48 hodín do studenej vody. Skvelý je v kombinácii s opraženou cibuľkou a misom.

Ja som to nenamacala, nabuduce vyskusam.

jaron
16. jún 2014

@siska53 chuť mi nevadila, skôr to rozvarenie a zároveň neuvarenie vo vnútri, ale to namáčanie by mohlo pomôcť

demo
17. jún 2014