Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
24. okt 2014

Ahojte,

pridávam jednoduchý, ale za to výborný recept na krémovú polievku Hokaido:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

zfidorka
24. okt 2014

@jaron ja pridavam este pseno, je potom po rozmixovani este kremovejsia 😉

jaron
5. nov 2014

Ahojte,
ak to má niekto blízko do Martina, tak odporúčam prednášky, ktoré tam bude mať MUDr. Hana Kahleová, Ph.D. (pracuje v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny - IKEM, najväčšom špecializovanom klinickom a vedeckom pracovisku v Českej republike.).
Na jej podnet zrealizovali v Centre diabetológie IKEM polročnú štúdiu o vplyve vegetariánskej stravy na organizmus diabetikov. Výsledky štúdie boli veľmi zaujímavé...
Je tiež spoluautorkou knihy „Vegetariánská strava v léčbě diabetu“, publikovanej v minulom roku. Prednášky sú zaujímavé nielen pre diabetikov...

7.11.2014 o 16.00
Diétna liečba diabetu
Mestský úrad Martin (veľká zasadačka)

8.11.2014 o 17.00
Mýty, omyly a pravdy o výžive
zborový dom CASD Martin (V. P. Tótha 2, vedľa Tatrabanky)

jaron
5. nov 2014

a ešte jedna zaujímavosť, ktorú odporúčam:

Neviem, či ste niekto už narazili na jeden blog - sú to skúsenosti pravdepodobne nejakého stážistu z ČR, ktorý bol v USA (konkrétne mesto Loma Linda), ktoré sú do veľkej miery venované výžive a zdraviu (aj vegetariánskej strave).
Je to veľmi zaujímavé i zábavné. 🙂

Aspoň trochu pre vysvetlenie - Loma Linda je jedno z tzv. miest dlhovekosti na našej planéte (žije tam prevažne komunita adventistov, ktorí sú mnohí alebo väčšina? vegetariáni či vegani).
Ten autor tam napr. opisuje program CHIP - liečba srdcovo-cievnych ochorení pomocou výživy a životného štýlu. Alebo skúsenosti z konferencie o výžive atď., tiež zážitky s miestnou komunitou. Hore si prepínate jednotlivé dni, Loma Linda začína od siedmeho (zaujímavé je aj to predtým, aj keď to nie je o výžive).

http://pepevus.weebly.com/den-7.html

jaron
5. nov 2014

a do tretice všetko dobré 🙂

môj známy dokončil knihu:
Kniha o súcite - Milan Šišmiš
Tradície a osobnosti (nielen) slovenského vegetariánstva - netradičné dielo slovenskej biografistiky o osobnostiach, ktoré zmenili seba a tým (pozitívne) i náš svet.

Mala by byť predstavená tiež vo štvrtok 6.11.2014 v Bratislave, medzi 12.00 – 13.00 hod. na knižnom veľtrhu Bibliotéka.
Som na ňu zvedavý.

jaron
5. nov 2014

Kniha o súcite

jaron
8. dec 2014

Zaujímavý recept, kde sa spája výrazná chuť Nori a Shoyu s menej výrazným (neutrálnym) tofu. Spolu je to akurát. Vhodne (nielen) na Vianoce pre vegetariánov, ktorí majú radi rybaciu chuť. (Ako je to vlastne: chutia riasy od rýb, alebo ryby od rias? 🙂 ).
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

lenica_opica
10. dec 2014

Ahojte, postrehla som, ze to tu riesite zosiroka a spominala sa aj makrobiotika. neviete mi poradit, kde sa robia nejake kurzy makrobiotiky, makrobiotickeho varenia? chcela by som taky kurz dat ako vianocny darcek... vdaka!

jaron
17. dec 2014

Veľmi zaujímavý rozhovor na často diskutovanú tému sója a zdravie pravdepodobne s najväčším odborníkom na túto problematiku
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/soja-mess...

ruzovy_gunar
3. jan 2015

človek nie je bylinožravec

elizita
6. feb 2015

Kto ste pobliz Topolcian, tak v komunitnom centre Park byvaju zaujimave prednasky spojene aj s ochutnavkami vegetarianskych jedal...

elizita
6. feb 2015

@jaron vidim, ze sa tejto teme dost venujes...ked registrujes Zivot a zdravie a Loma Lindu, tak mi to je asi jasne 🙂 Nevies poradit nejake centrum alebo prednasky k tejto teme v Nitre?

jaron
6. feb 2015

@elizita žiaľ Nitra je, čo sa týka aktivít OZ ŽaZ zatiaľ neaktívna
najbližšie iba Z. Moravce (práve chystám program), Piešťany chystajú (bude Dr. Bukovský, potom kurzy varenia s p. Katarínou Kernovou)
program v ZM je:

11. ročník cyklu prednášok o zdravom životnom štýle – program NEW START®:

11. február 2015 o 17.00
Ako sladiť zdravo – s cukrom i bez cukru
Jaromír Novota, lektor* OZ Život a zdravie

25. február 2015 o 17.00
Ako si udržať zdravé srdce – program CHIP
Ing. Rastislav Lagaňa, PhD., lektor* OZ Život a zdravie

11. marec 2015 o 17.00
Zdravie v pohybe
Peter Studený, lektor* OZ Život a zdravie

25. marec 2015 o 17.00
Môj život so sklerózou multiplex
Kvetoslav Krnáč

Každú druhú stredu v Dennom centre (klub dôchodcov) Zlaté Moravce
Vítaní sú všetci bez rozdielu veku
*Odborným garantom vzdelávacieho procesu lektorov OZ ŽaZ je Loma Linda University (Kalifornia, USA)

jaron
6. feb 2015

@elizita chcel som ti napísať, že i v TO bývajú podobné aktivity (aj keď nie priamo OZ ŽaZ) a pozerám, že ty si ich spomínala v príspevku predtým 🙂

elizita
6. feb 2015

@jaron No a take velke mesto, no hanba... asi budeme musiet dohovorit Kernovej 🙂 Keby si natrafil aj na nieco zaujimave mimo ZaZ v NR, budem vdacna za kazde info... Na Bukovskeho prednaske som bola naposledy asi tak pred 15 rokmi v Partizanskom, ked este taky slavny nebol 🙂

jaron
6. feb 2015

@elizita veru tak s tou NR, ale za to Katka nemôže, aj ona po tom túžila, ale ako sa hovorí "nejsou lidi" , mám tam známych, ale musela by ich táto činnosť chytiť za srdce, možno raz chytí 🙂

do tých Piešťan, ak by sa ti dalo, možno nie je až tak ďaleko, keď bude IB, oznam bude aj na stránke ŽaZ a ak nezabudnem dám aj sem

elizita
6. feb 2015

@jaron oki, budem vdacna za datum do tych PN aj za temu prednasky... zas ma vsetko nezaujima len preto, ze je to Bukovsky 🙂

mamina_zuzulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaron
9. mar 2015

@mamina_zuzulinka prvý apríl ešte nie je, alebo už áno...?

albao
9. mar 2015

@mamina_zuzulinka tolerancia k inakosti ... z koho sa ešte rada vysmievaš? Z handicapovaných, z ľudí s nadváhou, z ľudí na diéte, z černochov, z cigánov ... ? Z každého, kto nie je dokonalý ako ty? Detinskosť, snáď z toho vyrastieš.

mamina_zuzulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
didulka85
9. mar 2015

Niekto sa nudi. Cerstvo zalozeny nick.

jaron
9. mar 2015

@mamina_zuzulinka prepáč, ale zatiaľ pôsobí tvoj štýl písania, skôr akoby to písal tvoj manžel...

maminkainkake2015
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaron
19. mar 2015

Ahoj @elizita i všetci,
Dr. Bukovský bude mať prednášku o chudnutí v Piešťanoch 15.4.2015 o 18.00 v MSKS, po nej nasledujú kurzy varenia, viac informácií na odkaze:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/bukovsky-...

bledula12
17. apr 2015

@lucia123 ahojte, práve som sa prihlásila, ako sa máte? Tento príspevok ste písali už dávno, ešte ste zaregistrovaná? Ja som momentálne v tejto situácii, mám 3 ročnú dcérku a 8mesačného chlapčeka, a s manželom sme sa rozhodli prejsť na vegetariánsku stravu. A aký máte názor na mliečne výrobky?

jaron
17. apr 2015

@bledula12 dobrý večer, nie som síce @lucia123 🙂 , ale po kliknutí na jej profil má pri mene napísané, že "neaktívny", tak neviem síce, čo to presne znamená, ale možno sem už nechodí.

tortelinka
17. apr 2015

@jaron ahoj, nečítala som tému, len mám otázku: čo si myslíš o vegánstve a deťoch?

jaron
17. apr 2015

@tortelinka
dá sa na to pozrieť z rôznych pohľadov, napr.:

- podľa najkomplexnejšieho a najodbornejšieho stanoviska na túto tému na svete vypracovaného Academy of Nutrition and Dietetics USA je dobre zostavená lakto-ovo-vegetariánska alebo vegánska strava vhodná pre všetky životné obdobia (čiže tehotenstvo, dojčenie, deti od 0 rokov... pre všetkých)

- existuje jeden dokument od WHO, kde neodporúča vegánsku stravu pre deti tuším do 2 rokov - vyjadrenia WHO na túto tému však nemám až tak dobre preštudované, neviem, či má nejaké stanovisko vyslovene k tomu (rád sa nechám poučiť)

- môj názor je, že dieťa môže byť od mala vegán (samozrejme s výnimkou jedinej živočíšnej potraviny - materské mlieko 🙂 ) a pritom výživa môže byť dostatočná, vyvážená a zdravá, len je to trochu náročnejšie ako pri lakto-ovo-vegetariánskej strave. Ale pri dnešných podmienkach, v bežných krajinách Európy s dostatkom rôznorodých potravín, fortifikovaných výrobkov, výživových doplnkov atď. to možné je.
Diskusiu je potom potrebné v takýchto prípadoch viesť na tému AKO sa to dá, nie ČI sa to dá, tak ako je to aj v tom prvom zmieňovanom stanovisku (čiže ako riešiť B12, vitamín D, bielkoviny atď.).

My sme lakto-ovo- vegetariáni celá rodina.

kacenkaharris
24. máj 2015

Ahojte, som tu zase po sto rokoch! Dcerka ma 2 roky a 3 mesiace, zdrava a silna ako buk a samozrejme vegetarianka. Zaujimalo by ma, ako ju presvedcit, aby jedla viac zeleniny. Asi pred polrokom zacala vypustat z jej jedalnicka vela dobrych veci, cviklu, vsetko zelene, potom i sosovicu, tofu, cicer, polievky... teraz je to trochu lepsie, zase je ochotna skusit niektore staro-nove veci, ale nic zelene mi nezje. Obaja rodicia vegetariani, vkuse nas vidi zut daky salat a pritom vylovi z taniera i mikroskopicky petrzlen 😀 Do skolky nechodi, ani sa nestravuje inde ako doma, neviem, odkial to pochytila, Vzdy som si myslela, ze je to nauceny zlozvyk. Manzel jej teraz zmixuje cerstvu psenicnu travu a zmiesa s dzusom, to jej dam do nepriesvitnej flase a to je ochotna vypit, ak je pomer stiav vyvazeny. To je vsetko. Ovocie je bez problemov skoro kazde (a miluje paradajky), kazdy den ma fazulu alebo jogurt alebo syr, hnedu ryzu, celozrnny chlieb, ovsenu kasu s pomletymi semienkami, same dobre vecicky, v zivote nejedla sladkosti (v jej ponati je to susene mango a mrazene cucoriedky), okrem toho ju este kojim, takze sa nebojim, ze jej nieco chyba (uz prerastla trojrocne rovesnicky a u doktora bola len na povinnych prehliadkach), ale aj tak by som bola rada, keby psovi nehadzala cuketu, spenat, papriku, brokolicu, zelene fazulky i uhorku 😉 Dake napady?? 😅