Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

marcelatrabalikova
2. jún 2016

@krupidlo aj ja som studovala nieco take...a dieta urcite na vyvoj mozgu maso nepotrebuje...potrebuje iste zlozky ktore sa nachadzaju v mase ale aj v kopci inych potravin...takze ak rodiacia dietatu maso davat nechcu tak mu neskodia...ak vedia ake latky dieta potrebuje a poskytnu mu ich....ale to patri k vseobecnemu vzdelaniu...kazdy rodic ci dietatu maso dava ci nie by mal vediet co a kolko toho potrebuje...maso nie je nevyhnutne...a s tym sa stotoznuje aj WHO...co povazujem ako som tu uz raz uviedla ako doveryhodny a kompetentny zdroj...
myslim,ze viac dietatu skodia rodicia ktori mu davaju granko do nutrilonu a podobne absurdnosti...alebo dieta ucia na sladene napoje....do takychto sa spolocnost nepusta....

krupidlo
2. jún 2016

@marcelatrabalikova
este raz napisem, moj nazor je pocuvat svoje dieta, ak vidim ze maso potrebuje dam mu ho, ked vidim ze potrebuje prave viac zeleniny ma to, ale nie z mojho presvedcenia a modernosti nedam svojmu dietatu maso, lebo je nepotrebne. ak je nepotrebne naco ho nahradzat???
na to mi este nikto z informovanych vegetarianov nenapisal ani tuk..

a nazor ze rocne dieta je asi len nejaky maly tlcik a nebude si hovorit co chce je pre mna teda maximalne primitivny... aj ja som mala rocne dieta a presne som videla kedy co viac potrebuje, ale niektorym rodicom tato vlastnost bohuzial chyba. raz chcel maso, raz ho nechcel a netlacila som donho, raz chcel zeleninu potom mu zas viac bralo nieco ine, ale urcite nie nazor, ze ja si rozhodnem za svoje decko, lebo som ten najmudrejsi clovek na svete a nedam mu ho, lebo som cital kdesi super clanok...
vsetko s mierou.. lenze bohuzial ta miera ludom dost chyba a vidia iba to na co su zamerani...
skutocne som este nepocula pripad, kedy by sietatu maso z domaceho chovu parkrat do tyzdna v malej davkse uskodilo, skor je plno pripadov kedy si ludia donicili zdravie za svoj extremizmus 🙂

jaron
2. jún 2016

@krupidlo nezosmiešňuj sa zbytočne, trochu pochybujem o zmysluplnosti diskusie na túto tému s tebou
("čo to o tom viem"; študovala som to", "mám vysokú školu")

jaron
2. jún 2016

@krupidlo k otázke potreby nahrádzania či nenahrádzania mäsa som písal včera v príspevku o 23.08, takže ešte raz:

Zhruba v roku 2000 sa tzv. mäsová skupina vo výžive premenovala na bielkovinovú (verím, že oprávnene). Bielkovinová skupina - to sú potraviny ako mäso, vajcia, strukoviny, tofu, orechy, olejnaté semená... Táto skupina je dôležitá nielen kvôli bielkovinám, ale aj iným látkam (železo atď.). Ak z tejto skupiny vynecháme mäso, máme ešte ďalšie možnosti, ako zabezpečiť potrebné látky pre organizmus. To, či mäso treba nahrádzať alebo nie, záleží len na uhle pohľadu a tak sa to objavuje niekedy aj v diskusii. Niekto povie, že ho netreba nahrádzať, iný, že treba, pričom obaja môžu mať pravdu. 🙂 Netreba ho nahrádzať, pretože tie ostatné potraviny a tiež potraviny v iných skupinách ho dokážu úspešne zastúpiť. Pochopiteľne, keď človek vynechá mäso, zaplní túto medzeru inými potravinami (napr. strukovinami a orechmi) a tak ho vlastne nahrádza.

Otázka je: čo v mäse je nenahraditeľné, že to nemôže získať napr. laktoovovegetarián inými potravinami? Vieš mi uviesť aspoň 3 príklady?

albao
2. jún 2016

Coelho: "Všetci vieme najlepšie ak majú žiť tí druhí" 😀 😝
Čo tak nechať obe strany žiť? Dve strany dozadu tu padala nenávisť, že otravní vegetariáni poučujú mäsožravcov, a že to poriadne lezie na nervy. Jednu stranu dozadu čítam mäsožravcov poučovať vegetariánov.
Súhlasím, že to lezie na nervy, ale toto mi už príde skôr ako súťaž, že kto bude liezť na nervy viac 😝 😀

Čo sa týka faktov, je preukázané, že je to úplne zdravá strava pre deti od narodenia, pre tehotné, či športovcov. Ak by som si mala vybrať medzi anonymným názorom typu "mne sa to nepáči" a výsledkami dlhodobých štúdií, tak jednoznačne viac dôverujem tým štúdiám.
(PS: týka sa to vegetariánstva. Všimla som si, že sa niekde za vegetariánstvo zamieňa "surová strava", vegánstvo, a pod., tam som si nie istá, či je prospešnosť preukázaná, resp. neskúmala som to).

krupidlo
2. jún 2016

@jaron :D celkom sa bavim 🙂 🙂 🙂 ked sa budes nabuduce pokusat o nejake citacie, tak skus nevytrhavat z kontextu, to je take ubohe trosku 🙂 ale nehovori to o mne 🙂 ale o tebe 🙂))
ale uz sa celkom prejavujes, este daco daj 🙂

jaron
2. jún 2016

@krupidlo nie, nedám, nerád by som pokračoval týmto štýlom diskusie, i keď do neho dosť nadháňaš a človek má čo robiť, aby sa nedal strhnúť. Ale nie sme niekde na topkách a pod. Malo by to tu mať trochu väčšiu úroveň v spôsobe komunikácie.
Veľa zdravia tebe i tvojej rodine želám.

jaron
2. jún 2016

@albao oficiálne je zatiaľ okrem vegetariánskej stravy (lakto, ovo) uznaná aj vegánska, i keď je pravda, že niektorým veciam treba venovať väčšiu pozornosť, ale tiež to nie je niečo nemožné a nesmierne ťažké.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19562864
http://www.vrg.org/nutrition/2009_ADA_position_...

krupidlo
2. jún 2016

myslim, ze jediny co tu snazi niekoho zosmiesnovat davat mu do ust co nepovedal si ty 🙂
dakujem, ak to teda nie je myslene ironicky, ale v kazdom pripade vela zdravia prajem aj ja vam.

albao
2. jún 2016

@jaron Aha, to som nevedela, že aj vegánska strava sa už preverila. A vegánstvo je preverené aj u detí? U všetkých skupín? Či len všeobecne?

albao
2. jún 2016

@jaron sorry, už som sa dočítala 😀 😝 Takže je to aj rpe tehu, deti a pod.

mandala77
2. jún 2016

@albao slovo nenávisť, v rôznych skloňovaniach, mimochodom, používaš, ako som si všimla, posledné strany v prvom rade Ty.

jaron
2. jún 2016

@albao stanovisko v zhrnutí hovorí, citujem:
Vhodne zostavené rôzne druhy vegetariánskej stravy, vrátane úplne vegánskej stravy sú zdravé, nutrične vyvážené a môžu poskytnúť zdravotný prínos v prevencii a liečbe určitých ochorení. Dobre plánované rôzne druhy vegetariánskej stravy sú vhodné pre jednotlivcov vo všetkých fázach životného cyklu, vrátane tehotenstva, dojčenia, detstva, ranného detstva a dospievania i pre športovciov.
Stanovisko je z roku 2009 platné aj v súčasnosti.

albao
2. jún 2016

@mandala77 😀 to určite áno, chcela som to jasne pomenovať. A bola by som rada, keby sa tieto emocionálne výlevy riešili inde a tu sa ponechala tolerantná diskusia.

jaron
2. jún 2016

@krupidlo určite to nemyslím ironicky.
Len prosím ťa nehovor, že tu som bol jediný, kto niekoho zosmiešňoval, tých príspevkov do oči bijúcich je tu naozaj neúrekom (nemyslím len tvojich).
Myslím, že ja som to v podstate urobil asi len raz tým jedným príspevkom voči tebe, čo mi je ľúto, prepáč.
(ďakujem za želanie)

marcelatrabalikova
2. jún 2016

@krupidlo vegetarianstvo nie je extremizmus to v prvom rade...v druhom rade som presvedcena ze viac ako 90% ludi krmi svoje deti masom z tesca a velkoobchodov...takze to maso vyzera zlozenim dost inak ako to,co sme jedli my...a ja nepotrebujem nahradzat maso...toto nie je o nahrade masa...toto je o poskytnuti dietatu to co potrebuje...a dieta ktore nejedlo maso si ho pytat nebude ani mu nechyba...a uz ma vazne unavuje to tvoje uzkoprse uvazovanie akoze maso je nevyhnutne a potrebne na vyvoj mozgu...neviem na zaklade coho tieto svojhe tvrdenia mas podlozene...jedna pani povedala mi nestaci...to aby mojmu synovi nic nechybalo a bol zdravy o to sa postaram ja ak dovolis...ak si tvoje rocne dieta pyta maso je to preto,ze si ho naucila ho jest...nie preto ze mu to priroda nakaze...takze tak...kazdy rodic pokial je dieta zdrave a nic mu v strave nechyba robi veci spravne...a hovorim teraz o zlozkach potravy ako bielkoviny a vitaminy atd.nie o mase...

bledula12
2. jún 2016

chcela by som tiež odporúčiť pani pod prezývkou Krupidlo aby si pozrela to video čo som tam uviedla, o vegetariánstve hovorí lekár, ktorý je sám vegetarián už niekoľko desiatok rokov. A mäso sa vôbec nenahrádza.

bledula12
2. jún 2016

tento lekár uvádza že mäso má malý obsah vlákniny, vitamínov a minerálov a vysoký obsah tuku. Takže ho nie je potrebné nahrádzať, a tieto zložky v oveľa väčšej miere obsahujú zelenina, strukoviny, celozrnné výrobky, orechy atď

krupidlo
2. jún 2016

ked myslite dievcence 🙂
dakujem za odporucanie 🙂 ale skutocne videa z internetu a clanky z internetu, kde si pise kto chce co chce a najde si tam kazdy to co presne hlada pre mna nie je plnohodnotny zdroj 🙂
aj ja viem najst milion videi a clankov o tom ako maso jest treba 🙂
ale treba ist aj trosku hlbsie...
jedla balene v sackoch, ktorym konci expiracia o 5 rokov a zelenina z obchodnych retazcov, samozrejme aj maso z obchodnych retazcov pre mna nie je ziadna kvalitna strava 🙂
bio ludia, ktori jedia vsetko len to nie co im ponuka im prirodzene prostredie je pre mna dost nepochopitelne... som velmi rada ze moje dieta ma moznost jest ozaj bio zdravu stravu, ktora nam rastie pred ocami a tak isto aj maso z domaceho chovu a v tom pripade pre mna ziadne balene a sackove zdrave nahrady nie su nicim zaujimave a a uy vobec nie plne zivin 🙂

mandala77
2. jún 2016

@albao pár strán dozadu si voči mne tiež zareagovala emocionálne, aj nejakého nešťastného smajlíka si pridala aby si dokreslila svoju, skôr by som to nazvala, pohoršenú emóciu voči mne, lebo ma nezaujímajú vedecké informácie ohľadom stravovania a nemáš absolútne žiadnu šajnu ako sa ja stravujem.
Emocionálne výlevy svojimi rôznymi smajlíkmi pridávaš aj Ty, ale to asi nevidíš.

Okrem iného, v diskusiách, kde prevládne nejaký extrémny názor alebo silné presadzovanie niečoho, je prirodzené, že prídu odlišné reakcie, tie z druhej strany aby to vyvážili. Takže ak vy chcete tu mať tolerantnú diskusiu bez emocionálnych výlevov, tak ju nehroťte do extrémností vo svojich pravdách vy.
Som zástanca vegetariánstva a vnímam ho ako životný štýl a spôsob uvažovania a nejakého aj vnútorného nastavenia a mňa to presadzovanie názoru o sóji napríklad tu podnietilo aby som dala iný príspevok. Nevedecký samozrejme.

bestester
2. jún 2016

Sranda, kvoli akym veciam sa dokazu ludia dotahovat 🙂

albao
2. jún 2016

@mandala77 to bolo zle pochopené hneď na začiatku, nesnažila som sa ti vysmiať. Ešte raz sa ospravedlňujem.

dejka77
2. jún 2016

@krupidlo Ja nie som informovana (len cerstva) vegetarianka, no na tvoju otazku ti neodpoviem, lebo je nespravne polozena. Vysvetlim na jednoduchom fakte: clovek potrebuje prijimat bielkoviny, tie su bud zivocisne alebo rastlinne. Vegetariani prijimaju rastlinne bielkoviny. Jedna sa o prijem bielkovin z ineho zdroja nez masa. Nie je to nahrada masa, je to prijem z inych zdrojov kvoli kompletnosti stravy a potreby organizmu.
To, ze niekto postavil na piedestal maso zo zvierat a ostatne potraviny obsahujuce bielkoviny su podla neho len nahradou (niektore dokonca neplnohodnotnou), za to ja uz nemozem.

dejka77
2. jún 2016

A teraz nieco k teme: mate nejake tipy ako ochutit tofu okrem sojovej omacky? Ake koreniny? Kupila som prve tofu (biele) vo svojom zivote a neviem ako ho dochutit.

buckeye
2. jún 2016

@dejka77 ono nejde len o bielkoviny, niektore dolezite molekuly, ktore clovek potrebuje na signalizaciu v niektorych procesoch (aj imunitných) sa ziskavaju prave zo zivocisnych zdrojov..u vegetarianov je to jednoduchsie lebo jedia vajicka a maso, ti nemusia mat problem, u veganov uz problem byt moze, ale zasa nie vsetkych, napr ludia pochadzajuci z dlhodobo veganskych populacii(cize niekolko generacii) si vedia ziskavat tieto latky aj z cisto rastlinnej zlozky (maju mutacie, ktore im to umoznuju), ale ludia nepochadzajuci z týchto populacii to nevedia robit natolko efektivne, a maju potom neskor problemy..pre europana je nevyhoda, ze my sme prave ta vsezravejsia populácia a tieto veganske zvyhodnujuce mutacie sa unas vyskytuju menej casto ako napr v Indii, vyskytuju sa ale nie tak casto..takze pokial je vegan niekto dlhodobo a nema problem, ma pravdepodobne stastie, ze u neho takato mutacia byt moze, ale pokial aj pri najlepsie zostavenom pestrom jedalnicku sa vyskytuju nejake problemy, mal by zvazit, ci nezaradi jedalnicka aspon vajicka a mliecne produkty a teda stat sa spat vegetariánom, nedavno vysla studia, ze mlieko krav pasených na trave a vo výbehoch je na tieto latky bohatsie ako tie co k trave nemaju pristup a su krmene len zmeskami..cize dovod navyse podporovat taku vyrobu, kde tie zvierata nie su cely zivot zavrete a vidia aj denne slnko...ja osobne mam teraz vyborny pristup k zivocisnym produkktom prave od zvierat z volno chovov, (mlieko maso, vajicka) a musim povedat, ze ta kvalita je vidiet (hlavne na kvalite masa, jeho struktury a vone)

marcelatrabalikova
2. jún 2016

@dejka77 krasne napisane 🙂 100% suhlas

buckeye
2. jún 2016

@dejka77 na tofu okrem sojovky ja osobne oblubujem sezamovy olej alebo tandori pasta (rimsky kmin, koriander, tamarind) ci satay omacka (arasidovo kokosova), pripadne vietnamska cilli omacka...vsetko sa da vyrobit samozrejme doma, netreba kupovat hotovky, ale daju sa zohnat aj v specializovanych obchodoch.

marcelatrabalikova
2. jún 2016

@kadea kadea prosim ta odkedy si davala tu cervenu sosovicu? a nejake tipy na pripravu?

jaron
2. jún 2016

@dejka77 práve dnes sme si robili môj obľúbený recept na tofu. Ale nepoznám nič jednoduchšie a lepšie, ako práve tú sójovú omáčku. 🙂 Len by to mala byť pravá omáčka ako Shoyu, Tamari a pod.

Princíp prípravy je jednoduchý: nakrájané tofu, 1 lyžica oleja, 1 lyžica omáčky. Prikryté na panvici pomaly opekať asi 10 min a potom ešte odkryté asi 5 min. (občas premiešať).

Alebo skús tieto recepty (sú moje), ten druhý je na prípravu trochu náročnejší, ale stojí za to, je to lahôdka:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty/bazalkove-t...
http://www.zivotazdravie.sk/recepty/marinovane-...

Inak sa dá ochucovať hocičím - rôzne koreniny (paprika, rasca...), lahôdkové francúzske droždie atď. Alebo aj na sladko ako rôzne krémy (jahody, med, banány, čokoláda...).

warholette
2. jún 2016

@dejka77 tofu nasava chute ostatnych ingrediencii. ak ho vyslahas s cokoladou, bude chutit ako cokoladovy puding. ja ho robim podobne ako @jaron, oprazit na panvici s hocakou omackou, sladkokyslou, zmiesat so zeleninou, mam rada ma po tofu, je kopec receptov.