Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

obleceniepetra
16. jún 2016

Ahojte.
Prosím Vás, je tu niekto kto má staršie (poprípade už aj dospelé) dieťa, ktoré bolo od malička vychovávané vegetariánsky alebo sa nájde medzi Vami nejaký dospelák, ktorý od malička nekonzumoval žiadne mäso?
Všeobecná lekárka mi odobrila moje vegetariánstvo ale pre syna to vôbec neodporúča, lebo podľa nej deti do 18 rokov sú stále vo vývoji a mäso im treba. Na druhej strane som čítala doktora Bukovského, ktorého knihy sa mi veľmi páčia a ten tvrdí, že dieťa môže mať plnohodnotný jedálníček aj bez mäsa.
Nechcem synovi spôsobiť nejakú ujmu na zdraví a som teda trochu na vážkach, preto hľadám konkrétne prípady vegetariánskych detí, ktoré sú už staršie. Chcela by som vedieť, či sa po nejakom dlhšom čase neprejavia nejaké negatívne účinky.
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem 🙂

verbal
16. jún 2016

@obleceniepetra myslim, ze to nikto za teba nerozhodne. Ja sama som mala pochybnosti pred 15rokmi. Rozhodla som sa na zaklade vlastneho studia o vyzive a s nikym som to dalej uz nerozoberala. Nenapadlo ma to konzultovat ani s pediatrickou, kedze sa mi nepacilo vela jej odporucani o vyzive. Vsetky moje deti zatial nejedia maso. Nie su ani chorlavejsie, ale ani zdravsie ako ich rovesnici. Keby sa rokmi zmenili okolnosti a ja by som mala pocit, ze im to neprospieva iste by som im dala jest aj maso.

jaron
16. jún 2016

@obleceniepetra vlastná dcéra mäso od malička nejedla, má však ešte len 13, dospelých ľudí, čo boli vegetariáni od malička však poznám tiež, sú úplne v pohode.
V súčasnosti najprecíznejšie odborné stanovisko sa vyjadruje pod. ako Bukovský (nie je to len jeho osobný názor), že dobre zostavená strava bez mäsa môže byť bez problémov a plnohodnotná aj pre dieťa. (Správne zostaviť stravu treba aj pri použití mäsa, na to sa niekedy zabúda pripomenúť.)
Neviem, či rozmýšľaš o úplne vegánskej, alebo "iba" vegetariánskej strave. My sme lakto-ovo-vegetariáni. Vyššie zmieňované stanovisko je platné aj pre vegánsku stravu, len je potrebné byť v niektorých veciach dôslednejší a opatrnejší.

kittykat22
16. jún 2016

@obleceniepetra ja poznam rodinu ktora sa stravuje raw food. Ich dcera ma 16 rokov a nikdy nic ine ako raw nevidela. Je zdrava, krasna a po takej konfrontacii s realitou mam pocit ze je vsetko mozne 😎

dejka77
16. jún 2016

Aka je denna davka bielkovin pre dospeleho? Mozete aj konkretne pisat, napr. 2 vajcia, 60g fazule, atd. Neviem sa k nicomu dopatrat.

siska53
16. jún 2016

@jaron moje decka musim krotit,lebo ked nakrajam.tofu,ani ho nestiham okorenit a len take mi ho kradnu z dosky.🙂) maly to nazval "tofa" 🙂

jaron
16. jún 2016

@dejka77 veľmi orientačná ľahko zapamätateľná hodnota pre bežného človeka je 1g na 1 kg hmotnosti. Takže napr. pre 70 kg človeka je to 70 g bielkovín.
Alebo zhruba 10 - 15 % denného energetického príjmu (v kcal), čo pri orientačnom príjme 2 000 kcal je 200 - 300 kcal z bielkovín, to je 50 - 75 g bielkovín.
Kvôli zabezpečeniu primeraného množstva všetkých aminokyselín je potrebné, aby strava bola pestrá - s rôznymi zdrojmi bielkovín (čiže aj obilniny, aj strukoviny, orechy, zelenina...), pričom nie je dôležité, aby boli správne kombinácie v rámci jedného jedla (pestrosť je potrebná v rámci celého dňa).
Na obrázku je orientačné množstvo bielkovín v niektorých potravinách (nielen rastlinných)

jaron
16. jún 2016

@dejka77 ešte zaujímavosť:
kým v staršom stanovisku z roku 2003 sa uvádza, že niektorí odporúčajú u vege detí zvýšiť príjem bielkovín zhruba o 20 - 30 % (podľa veku), v novšom stanovisku z roku 2009 sa toto odporúčanie už neuvádza. Základným predpokladom pre splnenie požiadaviek na bielkoviny, ktorý sa stále zdôrazňuje, je:
- energetická dostatočnosť a pestrosť.

obleceniepetra
19. jún 2016

@kittykat22 ďakujem pekne za reakciu ;)

obleceniepetra
19. jún 2016

@jaron ďakujem veľmi pekne. 13 rokov je už dosť vysoký vek na to, aby sa niečo prejavilo :D . Viem, že strava má byť vyvážená, inak by som sa do toho nepustila. Smutno mi je len z toho, že samotný doktori, ktorí by to mali chápať, nás od toho idú odhovárať. Tiež sme s mužom lakto-ovo-vegetariáni a krpec zatiaľ tiež a asi v tom budeme pokračovať ďalej. Ešte raz ďakujem. Super vedieť, že nie sme sami uvedomelí na svete ;)

obleceniepetra
19. jún 2016

@verbal ďakujem veľmi pekne. Ja som bola rozhodnutá pre vege u syna ešte pred tým ako sa narodil. Všetko som si naštudovala s súhlasím so všetkými informáciami, ktoré som našla. Len ma občas zneistí odhováranie lekárov. Ale tak syn nebol zatiaľ ani raz chorý, rastie ako valibuk, je silný, šikovný, spokojný a vyzerá, že mu nič nechýba takže stravu má hádam vyváženú a budeme takto pokračovať aj naďalej. Ešte raz vďaka ;)

siska53
19. jún 2016

@obleceniepetra ja poznam.dospelych vegosov,co boli od detstva vegetariani a su uplne ok,zdravi -,jedna uz ma aj vlastne deti a druha "vrtulu v zadku"-cinoroda aktivna osoba,sportovkyna,su z rodiny lekarov...
A byvala kolegyna su z muzom.tiez,aj ked nie od narodenia,maju male deti (vek necele 4 a 2) a ich deti su tiez ok. A oni-dospeli-su velmi aktivni,vela sportuju.
Tak sa toho nebojte. Myslim,ze vegetariani si omnoho viac davaju pozor na svoj jedalnicek nwz ktorykolvek "masiar". Moje deti sice maso jedia,lebo v rodine by mi to nepreslo,asponze sa toleruje to,ze my so segrou sme.pescotarianky (aj ked bez pripomienok sa to uplne nezaobide- zo strany chlapov ) :/

obleceniepetra
25. jún 2016

@siska53 dakujem pekne za odpoved. Uz som uplne kludna. Konzultovala som to uz s viacerymi ludmi a mam v pdf aj stanivisko americkej dietologickej asociacie (ci co to je :D) ze sa vegetarianstvo odporuca v kazdom veku. Este raz dakujem ;)

obleceniepetra
25. jún 2016

Ahojte vegetariani. Mozem mat dalsiu otazocku? Nikde neviem najst od kedy mozem do stravy babu pridavat mak, kokos a karob. A maju kokos a karob aj nejaky iny ucinok okrem prijemneho dochutenia?
A nevedeli by ste poradit nejaky chutny oloveant z cerstvej zeleniny? Nechcem krpcovi robit stale len mrkvu s jablkom a skoricou a celu zeleninu ako napr. kalerab este velmi nepohryzie :/

tortelinka
25. jún 2016

@kittykat22 neber to ako rýpanie, nič proti raw, len mi nie je jasné, ako 16 ročná baba môže byť v kontakte iba s raw potravinami..to nikdy nebola na výlete, tábore, dovolenke....? asi bola, takže neviem ako sa dá nebyť v kontakte s inými potravinami

gretagarbo
25. jún 2016

@obleceniepetra ahoj, ja som od detstva vegetarian a vsetky vysledky som mala vzdy dobre 😉

kittykat22
25. jún 2016

@tortelinka bola ale vzdy jedla raw. Ona zije v anglicku a je z bohatej rodiny takze ich zivot je diamentralne odlisny od zivota u nas. A nemaj obavy ze som sa na nu nepozerala ako na duhoveho jednorozca ked mi rozpravala so svojimi rodicmi ako jedia. Tiez mi to prislo uplne postavene na hlavu. Ja sama niesom vegetarian ani raw a mne vyhovuje jest vsetko. Pre mna je taky sposob stravovania nepochopitelny ale zjavne je to mozne.

Podla mna je raw a vegetarianska strava mozna v azii a inych krajinach kde je velmi teplo, vysoka vlhkost a dostatok ziveho jedla. To si viem predstavit ze by som z 90% bola schopna zit na specialnej strave. Ale u nas kde je par mesiacov teplo, nie je dostatok zivej zeleninovej a ovocnej stravy, orechy su priserne drahe mi to pride trosku zvlastne. Navyse na tento sposob stravovania musi mat clovek peniaze - vela penazi aby si mohol celorocne dopriat kvalitne potraviny. Ale ako som zistila, svet je plny moznosti a ludi ktori sa vymykaju mojej predstave o normalnosti

evasarlota
25. jún 2016

@obleceniepetra ahoj, ja vychovavam vegetarianske dieta podla Bukovskeho. Ked mi pediatricka povedala dajte mu maso, dala som mu sosovicu, cicer a mungo 😉 v nasej rodine je vela vegetatianov, nikto netrpi ziadnym nedostatkom, ani zeleza ani B12. Ja som vegetarianka od malicka, ale nie na zaklade vychovy, ale vlastnej detskej selekcie, nikdy mi maso nechutilo. Maximalne do mna mamka dostala trochu kuracej sunky 😉 A pozri, som tu, vynosila som krasne, zdrave silne dieta 🙂 nemusis sa nicoho bat, ked bude mat tvoje dieta bohaty jedalnicek 🙂😌🍀👍🏼💚

natalym
25. jún 2016

@evasarlota A čo keby mäso Tvojmu dieťaťu chutilo?

evasarlota
25. jún 2016

@natalym nebudem mu branit, jeho otec okolo neho chodi stale s masom, no dnes si vybral cervene fazulky namiesto kralika 😉

natalym
25. jún 2016

@evasarlota Len ma to tak zaujalo, Ty si sa rozhodla, ale ono nemá inú možnosť. Teda má, si odpovedala. 🙂

evasarlota
25. jún 2016

@natalym poznam ludi, co kedysi jedli strasne vela masa, a tvrdia ze ked prestanes, je to ako s fajcenim, zrazu ti to strasne smrdi a nemozes pochopit ako si to kedy mohol... ☺️😋 Ja napr. jem celkom rada vajicka, ale priprava mi nerobi dobre, kazde sa mi zda pokazene 😀 takze ked mi neurobi prazenicu manzel tak vsetky vajicka koncia v kosi.

lono
25. jún 2016

Ja a mám i vege škôlku 🙂 http://www.lono.sk/ekoskolka-lieska

siska53
26. jún 2016

@kittykat22 hm..a kvalitne maso nie je drahe?? Moje deti maso jedia,ako som pisala,u nas by mi to v rodine nepreslo,to len my so sestrou maso nejeme a mama ci svokra ho jedia malo,takze kedze chcem detom zabezpecit aspon ako-tak kvalitnu stravu tak nekuim najlacnejsie antibiotikove polske kuracie maso... A stereityp typu ryza-zemiaky-cestoviny a obcas knedla nie je pre mna,tak kupujem aj pseno pohanku a vynimocne amarant ci quinoy..
Ked sa co len trochu da tak sa snazim.si zabezpecit potraviny z domaceho zdroja. Aj mnohi "masiari" uz uvaziju trosku inak a ponukaju sa susedske samozbery a pod.,kde si nie za az tak drahy peniaz mozes kupit z domaceho chovu aj maso a o zelenine ci ovoci nehovoriac. Mnohi ziju po dedinach,takze si aj sami dopestuju a dochovaju a asi len malokomu je potom.jedno ci si to postrieka nejakou chemikaliou ci napcha len nejakou kostnou muckou.

Ja skor nechapem tych co im.je tazke kupit kilo jablk pre deti,vzdychaju,ze ake je to drahe a nevahaju si pritom kupit cigarety ci chipsy a podobne sprostosti..
@evasarlota so mnou mala mama tiez problem s masom. 🙂) maxumalne suche kuracie prso,stavu a vyvar... Ostatne bol velky problem.do mna dostat... Ale moji zas,hoci ja som toho masa pocas tehotenstva vela nepojedla,donutili ma tak 3-4malicke kusky 1-2x do tyzdna , a ked deti presli na prikrmy,okamzite som.maso opat vylucila zo stravy,mne prosto nechuti, oni zas maso neodmietaju.. Teda..maly je zas masom ako divy (ale nema problem zjest aj ine,tofu je jeho oblubene),mala je skor taka,ze maso velmi nie.. Mava obdobia,kedy ho nechce vobec a vseobecne ho zje malinko.
Ja som si v 15.konecne presadila svoje,ked som mala.argumenty z knihy od manzelov Cervenych.

jaron
26. jún 2016

@kittykat22 to znie akoby vegetariánska strava bola možná len pre ľudí s nadštandardným príjmom 🙂 , ak by to bola pravda, tak naša rodina už nežije alebo sme minimálne všetci chorľaví invalidi 🙂 .
Dobre zostavená vegetariánska strava je rovnako drahá, či lacná ako dobre zostavená strava s mäsom, dobre zostavená vegetariánska strava a dobre zostavená strava s mäsom sú drahšie, ako strava (vegetariánska alebo s mäsom), pri ktorej človek nerieši jej správne zloženie.

Zdravá strava (nezáleží či s mäsom alebo bez mäsa) sa dá robiť veľmi draho i relatívne lacno. Záleží na plánovaní, na čase, na výbere druhov potravín a pod. (napr. sójové párky sú drahšie ako biele tofu, ale vlastne pre zdravie aj peňaženku je lepšie to tofu, dajú sa použiť drahé kešu, ale dajú sa použiť aj lacné arašidy, ktoré majú tiež pozitívny vplyv pre zdravie, je možné kupovať sladkosti, čipsy, malinovky... každý deň, ale je možné ich používať aj raz týždenne alebo výnimočne a peniaze ušetriť na niečo iné, dajú sa kúpiť drahšie chia semienka, ale rovnako pre zdravie postačia aj lacnejšie ľanové, kopec drahých špeciálnych surovín z obchodov v skutočnosti človek nepotrebuje atď.)

jaron
26. jún 2016

@obleceniepetra tie skúsenosti naše a iných sú síce tiež dôležité, ale pokiaľ by to bolo postavené iba na nich, mohol by to byť tenký ľad. Pretože skúsenosti môžu byť také aj onaké (60-ročný fajčiar môže mať skúsenosť, že je zatiaľ stále zdravý avšak to stále nie je dôkaz o tom, že fajčenie neškodí... 🙂 ). Preto k tým našim skúsenostiam je dôležitý aj ten oveľa objektívnejší pohľad súčasných poznatkov o výžive, čo je napr. to spomínané stanovisko.

Tiež treba vnímať realitu, že dobre zostavená vegetariánska strava je jednou dobrou súčasťou predpokladu pre zdravie, môže znížiť riziko niektorých civilizačných ochorení, avšak nikdy nie je možné, aby ich vylúčila na 100 %. Je to preto, lebo do toho zasahujú ešte faktory ako pohyb, dedičnosť, prostredie, abstinencia drog (fajčenie...), naše vzťahy (psychika, schopnosť zvládať stres...) atď.

Takže späť k vege strave - je v poriadku na základe skúseností, ale aj objektívne na základe súčasných poznatkov o výžive.

kittykat22
26. jún 2016

@siska53 rozdiel medzi masom a vegetarianskou stravou je, ze masom sa clovek zasyti na dlhsiu dobu na rozdiel od zeleniny a ovocia ktore telo okamzite spali a ludia na vegetarianskej strave musia jest ovela castejsie ako ludia co sa stravuju masom. Navyse maso sa da lepsie skladovat a mrazit kym zive veci treba hned zjest. Ako pisat ze ludia fajcia a nedaju detom jablka je taky medialny preflaknuty extrem o ktorom nema zmysel sa bavit.

@jaron mat dobru vegetariansku stravu je drahe. Ale ako vsetky potraviny velmi dobrej kvality su drahe 🙂 samozrejme pokial doma clovek nema zahradu a farmu 😎 My robime vlastne veci ked sme na vegetarianskej strave (pocas letnych mesiacov) od cestovin, cez orechove masla, chleby az po naklicene semienka a smoothie a len vybavenie na taketo veci nas stalo velmi vela penazi. Ale ja mam rada pestru stravu a tak to vnimam mozno inak ako ostatni. Som vyberavy horenos 🙂 Navyse zijeme v meste a tak vsetko kupujeme.

yogalita
26. jún 2016

Ahojte, my sme skoro veganska rodinka (skoro, lebo manzel aj moja 9 rocna dcerka konzumuju sem tam vajicka od sliepok od starej mamy - takze bio 🙂 ) Vegaetariankou som sa stala pred 25 rokmi a pred 4. rokmi som presla na uplne veganstvo. Dcerke som maso davala len rok ked mala 2 roky ale to len kym som si poriadne nastudovala ako me vyzerat vegetariansky jedalnicek pre vyvijajuce sa dieta. Pred troma rokmi sa samovolne rozhodla, ze prchadza na veganstvo aj ona. Nahodou si pozrela uryvok z dokumentu Earthlings (je to v anglickej aj nemeckej verzii) a od vtedy sa zatala, ze od zvieratiek nic konzumovat nebude. Mimochodom, na veganstvo som ja aj moj manzel presli prave vdaka tomuto dokumentu, ktory vsak detom neodporucam, lebo aj ja som po nom mavala problemi kludne spat. Moja druha dcerka ma 3 mesiace a urcite ju budem viest k veganstvu. Zabudla som povedat ze sme dlhe roky zili v USA, dcerka tam aj vyrastla, a tam sa uz nikto nepozastavuje nad tym ze vsetko kupujem len v bio kvalite a ze som vegan. Zili sme aj 2 roky v Cine v Pekingu a tam som s tym tiez nemala problem. Tu na Slovensku s tym mame problem, hlavne kupit ovocie a zeleninu v bio kvalite. Aj v dcerinej skole som si vypocula, ze dcerke skodim. (Varim jej obedy rano doma, a ona si to berie v termoske do skoly).

kittykat22
26. jún 2016

@jaron ja som zabudla povedat ze sme lactos intol cela rodina takze syr, mlieko & spol neprichadza do uvahy. Mna to nenapadlo ze tym sa strava velmi predrazi

kittykat22
26. jún 2016

@yogalita haha prestahovat sa z usa na sr musel byt riadny sok 😀 😀 😀 Uz vidim tie pohlady ked hovoris niekde v tradicnej slovenskej rodine o tom ako maso netreba 😀