Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
26. jún 2016

@kittykat22 prečo porovnávaš dĺžku nasýtenia mäsom a ovocím a zeleninou, veď je to z hľadiska stravy vegetariánskej a nevegetariánskej úplne bezpredmetné. 🙂 Ovocie a zeleninu by mali konzumovať všetci, bez ohľadu, či sú vege alebo nevege. A v dĺžke pocitu nasýtenia čo tak porovnávať napr. mäso s celozrnnými vaflami s arašidovým maslom. Neviem, či niekedy nebude na tom ten druhý variant ešte lepšie (dlhší pocit sýtosti).

Porovnanie skladovania mäsa a "živých vecí" je znova bezpredmetné. Skús porovnávať skôr skladovanie napr. fazule, pšenice a mäsa. 🙂 Ovocie a zeleninu znova potrebujú aj vegetariáni aj nevegetariáni.

Vegetariáni určite nemusia jesť viac krát denne v porovnaní s vegetariánmi.

Neviem, či pri svojich predstavách dostatočne zohľadňuješ zloženie vegetariánskej stravy, či ti tam skôr nenaskakuje RAW strava a aj to ešte možno len jej časť.

Mať dobrú vegetariánsku stravu je rovnako "drahé" ako mať dobrú nevegetariánsku stravu, ale to som už písal, že prečo a ako.

yogalita
26. jún 2016

@kittykat22 Presne si sa trafila. Moja rodina to uz po tych rokoch akceptovala, iny na mna pozeraju ako na matku ktora tyra vlastne deti, lebo im nedoprajem Mc Donald, fast food a jedlo farbene ktovie cim. A ze moja dcera radsej siahne po jablku ako po cokolade, to uz je pre nich nepochopitelne. Manzel je Nemec a jeho rodina na nas tiez zazera ako keby sme prisli z Marsu.

yogalita
26. jún 2016

@jaron Vase nazory a vedomosti si naozaj cenim. Mam otazku - ako som uz vyssie spominala moja 9 rocna dcerka tiez presla na veganstvo. Od narodenia je stale zdrava, sem tam nadcha. V bielkovinach mam jasno, ale chcem sa uistit ci pri dostatocnom mnozstve tofu, strukovin a mlieka vyrobeneho z mandli, soje, macademia nuts a ryze pokryjem pre nu dostatocne aj proteiny. Dakujem

alex4
26. jún 2016

@yogalita proteiny su len iny nazov pre bielkoviny...takze ano

jaron
26. jún 2016

@yogalita ako už napísala @alex4 proteíny a bielkoviny sú viac menej to isté, tiež aminokyseliny (z tých sú bielkoviny zložené). Neviem, či si však nemyslela práve optimálnu skladbu aminokyselín. Ale aj tie sú pri dostatočnom množstve a pestrosti stravy v poriadku. K uvedeným potravinám (tofu, strukoviny, rastlinné mlieka...) predpokladám, že konzumujete aj nejaké obilniny, zeleninu, orechy, semená... čo tiež všetko rôznym pomerom ešte prispieva k naplneniu potrieb pre bielkoviny vrátane všetkých aminokyselín.

Pri rastlinných mliekach, pokiaľ sú kupované, treba si ešte všimnúť, že zvyčajne len sójové majú dostatočné množstvo bielkovín (podobne ako kravské mlieko) okolo 3,5 %, pričom iné napr. len 0,8 €.

Pri veganskej strave určite je dôležité nezabudnúť na dopĺňanie vitamínu B12.

jaron
26. jún 2016

@yogalita v súčasnosti som v kontakte s ľuďmi, ktorí majú snahu o zlepšenie legislatívy v oblasti školského stravovania, je to ale veľmi náročný a dlhý boj s neistými výsledkami (ale raz snáď...). Nejde len o umožnenie vegetariánskej stravy, ale celkove zlepšenie aj pre nevege. Je to naozaj rozdiel, keď pozriem niektoré oficiálne stránky USA, napr. USDA myplate, tak je tam s vegetariánskou stravou automaticky rátané, ako niečo normálne. Takže nezávidím ti po tejto stránke ten šok z návratu na Slovensko. 🙂
(ten predchádzajúci príspevok som o niečo doplnil, zrejme až potom, ako si si ho prečítala a dala like, tak ešte pre istotu ho pozri)

kittykat22
26. jún 2016

@yogalita nevesta presne aku si predstavovali 😀 Pre svojsky pristup je lahsie zit vo velkom meste. Mne osobne nevadi ze ludia nesuhlasia s tym co robim - ale vadilo by mi ze by som sa tym musela denne predierat a neustale dookola ist to svoje. Preco si sa vratila na slovensko?

siska53
26. jún 2016

@kittykat22 nemylis si vegetarianstvo s vitarianstvom?? Tam by som.chapala,ze asi musia jest castejsie,kedze ide o konzumaciu len surovej stravy..

Nevidela a necitala som ziadnu medialnu propagandu v zmysle,akom si pisala.. Len o tom sa vsade hovori,ze Slovaci malo konzumuju ovocie,zeleninu a mlieko...
Moj nazor na to,ze mnohi radsej kupia chipsy a ine somariny namiesto ovocia vychadza z toho, co vidim.v ich nakupnych kosikoch..

kittykat22
26. jún 2016

@siska53 nie nemylim. my ideme vetegariansku stravu a raw pocas leta. Beriem to spolu 🙂 No slovensko - to mas pravdu. Videla som rocnikove fotky z mojej zakladnej skoly kde som chodila ako dieta tento rok. A vobec nechapem ako je mozne ze sportova trieda vypadala ako reklama na happy hippo. Polovica deti bola obezna. A ako viem ze treningy su stale narocne a po skole sa 3x do tyzdna cvici 3 hodiny extra tak to musi byt stravou. Nie je mozne aby 12 rocne dievcata mali velkost 42 😕 Neverila som vlastnym ociam. To musi byt zo zlej stravy.

siska53
26. jún 2016

@kittykat22 a kolkokrat je dieta tucne a rodicia stihli...:/
A ja zas by som nemohla len cisto raw.. To som.obcas skusala este tak v lete na obed,ze len salat.. No .musi byt apson chlieb a syr ci vajce k tomu...

siska53
26. jún 2016

@jaron a co treba spravit pre to zlepsenie? Nejaku peticiu spravit,podpisat? Viem,ze v nasej skolke akurat zaviedli po tej "reforme",ze obcas maju tofu a bulgur. Nic ine sa nezmenilo.. A nas maly ma napr.problem a pondelkovymi sladkymi obedmi - jemu to prosto nechuti... Ja tiez nemam rada sladke obedy,ale kym bol doma,som ich obcas (raz-dvakrat do mesiaca max.)robievala,lebo som.vedela,ze v skolke to maju zavedene.
Nemam sice vela casu,ale ak treba niekde podpisat peticiu na zlepsenie stravy v skolkach, nema s tym problem..

jaron
26. jún 2016

@siska53 existuje jedna petícia, ak chceš, môžeš podporiť, ale na nej to zrejme nestojí. Avšak aspoň je akousi morálnou podporou:
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=721912

yogalita
26. jún 2016

@jaron Az taky sok to z prichodom na Slovensko nebol. Snazili sme sa tu aspon na 2-3 tyzdne kazdy rok prist, a zakazdym som celila tym istym nazorom a nedostatku zdravych surovin, bio zeleniny a ovocia. A teraz k tomu aj ta skola....Ale pocitala som s tym. Ale ostavame tu len asi rok a potom odchadzame. Ale predsa sa tu nieco zmenilo - je tu podstatne viac ludi ktori zacinaju uvazovat podobne a takisto viac bio obchodov ktore ponukaju celkom obstojny vyber za premrstene ceny.

yogalita
26. jún 2016

@kittykat22 Uz som sa voci neprajnym nazorom obrnila. Nikomu ich nevnucujem, ale to iste ocakavam aj z druhej strany. Na Slovensko som prisla odrodit druhu dcerku, lebo v Cine som rodit nechcela. Ale ostavame tu asi len dalsi skolsky rok aby starsia dcerka dokoncila 4.rocnik

annajakub
26. jún 2016

Ahojte,nas maly ma tri mesiace a tiez mu nebudeme davat maso.pozname xy ludi,co robia masopriemysle a ako hovoria co vsetko tym zvieratam davaju do jedla a cim vsetkym ich dopuju.a toto ja malemu nespravim,aby hned od zaciatku do seba pchal antibiotika z vieracom mase.my zeleninku pestujeme a je cisto bio.samozrejme ak maly mi raz povie,ze chce ochutnat maso tak mu ho ochutnat dám a bude potom na nom ako sa rozhodne...
A mame priatelov,co maju dve krasne baby 5 a 3 rocne,co nepapaju masko a su zive,zdrave.dokonca musim povedat,ze su ako ostatne deticky co jedia maso a rodicia su tiez vegetariani.
Vedlajsie ucinky mozu mat deticky aj ked papaju maso...a je len a len na rodicoch ako sa rozhodnu a tiez nieje pekne,ked sa niekto do niekoho ide navazat a sam mozno deti nema...nech sa kazdy riadi svojimi pocitmi a rozhodnutiami...je dobre,ked clovek ma svoj nazor,ale tiez nieje spravne za kazdu cenu svoje presvadcenie vnucovat inym!!!

moni73
2. aug 2016

Ked by bola nejaka rada co nastudovat uvitam. Tiez mam dotaz, ci treba bezmasitym detom kontrolovat krv. Dcera 10 sa rozhodla byt vegetarianka, rozmysla nad veganstvom (z cistej lasky k zvieratam). Ja ako vsezravec nemam potrebne info a bojim sa, aby som nieco nepokazila, resp. neublizila jej. Je akurat na zaciatku puberty...

moni73
2. aug 2016

@moni73 je tomu cca 5 mesiacov.

melynda
2. aug 2016

@moni73 keďže je na začiatku puberty myslím, že by bolo vhodné sa o tom poradiť aj s lekárom 🙂

lalitagopi
7. aug 2016

pozrite osom nasla! chysta sa otvorit vege skolka v BA 😵 😵
https://www.facebook.com/vitalko.dc/

sona_i
8. sep 2016

@krupidlo rovnaké právo určite, len nerozumiem tomu zbytočnému osočovaniu. Netvrdím že som na niečo odkázaná, naštudovala som si o tom celkom slušné množstvo informácií, túto diskusiu som našla len náhodou, ale prispievajú sem ľudia so solídnymi a overenými informáciami, (napr. jaron má výborné znalosti), takže nevidím dôvod znevažovať túto diskusiu.

sisa1909
18. sep 2016

@annajakub tak keď pestujete zeleninku tak chovajte zvierata a mate to bio mäso

annajakub
19. sep 2016

@sisa1909 zelenina sa nepestuje len kvoli zvieratam a clovek sa stava vegetarianom z nejakeho presvedcenia.

sisa1909
24. sep 2016

@annajakub ano ja viem len pani pisala že je mäso napichane antibiotikmi a take dávať nebude. Tak preto som napisala že moze chovať doma keď teda maju kde samozrejme.

sisa1909
24. sep 2016

@annajakub ano ja viem len pani pisala že je mäso napichane antibiotikmi a take dávať nebude. Tak preto som napisala že moze chovať doma keď teda maju kde samozrejme.

barcelona94901
26. jan 2017

Ja že tu nájdem niečo nové ,tak vás aspoň pozdravím.Boli sme na pov.prehliadke v 11,výsledky sú *

alexa933
26. jan 2017

@annajakub Ja nejem maso,ryby ,mlieko od skolky .Mozno sa to na mna prilepilo z toho dovovodu ze mama ked bola tehu vobec nejdla ze jej byvalo zle .V skolke ma nutili jest maso tak som ho nosila domov vo vreckach 🙂.Ked prestalo mamu bavit prat kazdone flaky na nohaviciach od vtedy mam pokoj 😂 Nejem maso 33 rokov a nebyvam chora nic krvne testy mam ukazkove. Ale jem strasne vela zeleniny + ovocia a bielkoviny.Neradim sa do ziadnej skupiny ani vegetarianov ani veganov😂 Za mojich cias to este nebolo kazdy sa cudoval ze jedina z rodiny nejem poriadne nic este na svatby som si nosila desiatu 😂

nikcur
26. júl 2017

Rodicia VEGETARIANSKUCH DETI, ktore uz nabstevuju skolku. Bidem vdacna kazdemu jednemu, kto si najde cas a poradi mi v sukromnek sprave. Potrwbuke info a radu o strave v skolke, potvrdeni od lekara atd. Dakujem

jaron
27. júl 2017

Pridávam dobrú správu, v roku 2016 bolo aktualizované stanovisko Position of the Academy of Nutrition and Dietetics k vegetariánskej strave.

Aspoň jeho základné vyhlásenie pridávam voľne preložené do slovenčiny:
"Stanovisko Academy of Nutrition and Dietetics je, že správne plánovaná vegetariánska výživa, vrátane vegánskej, je zdravá, nutrične adekvátna a môže poskytnúť zdravotné benefity v prevencii a liečbe určitých ochorení. Tento typ stravy je vhodný pre všetky štádia života, vrátane tehotenstva, dojčenia, ranného detstva, detstva, dospievania, vyššieho veku a pre športovcov. Rastlinná strava menej zaťažuje životné prostredie ako strava bohatá na živočíšne produkty, pretože využíva menej prírodných zdrojov a je spojená s oveľa menším environmentálnym poškodením."

Stanovisko sa potom ďalej venuje niektorým podrobnostiam (ako zabezpečiť niektoré vitamíny, minerály a iné látky, aký vplyv má strava na prevenciu niektorých ochorení a pod.).

V angličtine si ho môžete stiahnuť na odkaze:
https://www.eatrightpro.org/~/media/eatrightpro...

maykaaa1122
20. sep 2017

vsetko co mas z tak nezdraveho masa, ziskas v pohode z rastlinnej potravy, ale nemienim sa absolutne s nikym dohadovat, kazdy nech si vychovava dieta ako najlepsie vie.

yogalita
12. okt 2017

Cista pravda. Ja sa tymto riadim uz 25 rokov a vediem k tomu aj svoje deti. Dcerky maju 10 a 1,5 roka a su zdravucke. Zviratka mame radi zive a nie na taniery. Nehovoriac o tom co do nich na tych farmach a jatkach popchaju predtim ako ich nehumanne zabiju.