Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lucyluv
24. nov 2017

Ahojte, z kade beriete inspiraciu napr na vegetarianske/ veganske prikrmy? Kludne mi napiste aj do IP, dakujem 🙂

bledula12
17. júl 2018

Ahojte ako vždy sa nájdu ľudia ktorí ma upozornia aké je nebezpečné nejesť mäso. Stáva sa to aj vám? Máte nejaké zdravotné ťažkosti, vraj zásoby napr. Vitamínu B12 vydržia v tele len 10-15 rokov a potom sa začínajú problémy, samozrejme narážajú na to že B12 je len v živočíšnej strave, a ďalšie takéto veci

bledula12
17. júl 2018

@yogalita ahoj pridala som príspevok a chcela som nájsť niekoho kto je vegetarianom alebo veganom dlhšie a je zdraví, lebo nejaká bývalá veganka Kahn napísala knihu že veganstvo je klam skoro až sekta

jaron
17. júl 2018

@bledula12 ahoj, pri vegánskej strave je naozaj nevyhnutné dopĺňať vitamín B12 buď obohatenými potravinami alebo priamo "tabletkami", čo je asi ideálne, lacné a nenáročné. Dokonca aj časť ľudí po nejakom veku (asi po 50) stráca schopnosť využívať B12 s prirodzených potravín a tiež by mali užívať B12 v doplnkoch.

To, že niekto napíše knihu o tom, že vegánska strava je zlá, z toho si nič nerob. Dôležité je, aby vegánska strava bol dobre zostavená (ale to v podstate platí na každú aj vegetariánsku a dokonca, na čo sa zabúda, aj na "obyčajnú" stravu s mäsom).

A samozrejme - vegánstvo môže byť aj široký pojem s viacerými významami (filozofia, variant stravovania...).

bledula12
17. júl 2018

@jaron ďakujem za odpoveď, snažíme sa s manželom. Len deti ako začali chodiť do škôlky je ťažké. No verím že neskôr nájdeme riešenie

kvecinka321
17. júl 2018

Dobrý deň, hľadám niekoho kto by mi pomohol zostaviť jedálny lístok ktorá je vhodná pre sklerozu multiplex. Ak by bol niekto kto sa zaoberá stravou a teóriou a vedel by mi pomôcť bola by som vďačná.. poslala by som Vám link kde je o tej diéte písané všetko... je mi ťažko samej začať zvlášť keď neviem recepty a stále dokola nechcem jesť to iste. Zvlášť keď už teraz som na bezlepkovej diéte a mám aj intoleranciu BKM... ďakujem! Ak to tu nepatrí ospravedlnujem sa...

jaron
24. sep 2018

Konečne je k dispozícii preklad najnovšieho stanoviska Academy of Nutrition and Dietetics k vegetariánskej strave z roku 2016, ktoré je platné do roku 2021. Môže pomôcť k tomu, aby stravovanie bolo vyvážené a zodpovedné.
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/stanovisk...

Vyberám úryvok z neho:
STANOVISKO
Oficiálnym stanoviskom Akadémie výživy a dietológie je, že vhodne naplánovaný vegetariánsky spôsob stravovania vrátane vegánskeho je zdraviu prospešný, nutrične adekvátny a môže byť prínosný pre zdravie v oblasti prevencie a liečby určitých ochorení. Tento spôsob stravovania je vhodný vo všetkých obdobiach života vrátane tehotenstva, laktácie, detstva od narodenia, dospievania, u starších ľudí a športovcov. Rastlinná strava je z environmentálneho hľadiska dlhodobo udržateľnejšia než strava bohatá na živočíšne produkty, pretože využíva menej prírodných zdrojov a je spojená s oveľa menším poškodením životného prostredia.

janinna08
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
obleceniepetra
25. nov 2020

@zazvorka87 Ahoj. Urcite B12 a vitamin D v kombinacii s vitaminom K2. Ak papa dost oriesk9v, semienok, strukovin a zeleniny aj tej zelenej listovej tak vapnik nie je treba. Dolezitejsi je ten vitamin D a pohyb ;)

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
obleceniepetra
26. nov 2020

@zazvorka87 urcite je. Skus pohladat napr na stranke gaea.cz. Len najskor to budu tabletky v ktorych bude okrem cutaminov aj nieco aby ich drzalo pokope. My kuoujeme od firmy asi metabolics tekutu B12 ktora neobsahuje okrem samotnej B12 a vody nic ine. A takisto aj tekuty vitamin D3+K2. Osobne si myslim, ze nie je dobre mat nejaky multivitamin. Niektory vitamin je dobre kombinovat s tym, iny s tym a aj koncentraciu mas pevnum ked si par dni zabudnem dat B12, supnem si potom viac kvapiek. S multivitaminom by sa to nedalo lebo nie vsetky vitaminy si mozes dat v takom velkom mnozstve. Ale rozhodnutie je na tebe. Vela stastia pri vybere ;)

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaron
1. dec 2020

Pokiaľ budete mať chvíľku čas, asi na 10 - 15 min prednášku dnes na Zoom:
01. 12. 2020 o 19.30 hod.
Aká je optimálna strava pre naše metabolické zdravie?
MUDr. Hana Kahleová, PhD., vedúca výskumu v Physicians Committee for Responsible Medicine (USA)
(online prednáška s možnosťou diskusie)
Odkaz: https://lnk.sk/xwzy

(Dúfam, že som príspevkom neporušil nejaké pravidlá MK, nie je to komerčná akcia a zároveň relatívne dosť súvisí s touto diskusiou.)

jaron
1. dec 2020

Pokiaľ ste nemohli byť online, tak prednášky pani Dr. Kahleovej nájdete aj na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCyJLBX2Q2JBe_V...

rebeca2
24. feb 2021

Kocky, ktore dlhodobo pouzivate himalajsku sol namiesto obycajnej, nevznikol vam problem so stitnou zlazou? Bo ja som dcere davala asi tri mesiace tuto sol, plus vylucila mlieko a jedla vela zeleniny, brokolice....a sup zrazu ochorenie stitnej zlazy, pytam sa preto, bo mam vycitky, ci nahodou prave kvoli mne nema tetaz problemy...vajicka jedla, tam je jod, ryby tiez, obcas u babky normalne solene jedla....no neviem, bola by som vam vdacna za kazdu skusenost

jaron
24. feb 2021

@rebeca2 ťažko to zistíš na isto, či to je alebo nie kvôli tej soli. Je to skôr záležitosť množstva faktorov, kde samozrejme príjem jódu je dôležitý.
Akurát, podľa mňa, je pri soli dôležitý ten jód a preto si vyberáme morskú s jódom. Neriešim ani, či je himalájska a pod., skôr aby o jód obohatená bola.

rebeca2
24. feb 2021

@jaron mna ani len nenapadlo, ze v himalajskej nie je jod, no nezaoberala som sa tym proste, myslite, ze v pecive a inych potravinach sa jod nachadza?

jaron
24. feb 2021

@rebeca2 ťažko povedať, záleží, akú soľ tam pridávali. Viem, že na príjem jódu sú rôzne názory, hlavne čo sa týka pridaného jódu v soli. Ja osobne som zástancom klasického oficiálneho postoja, že je dobré používať u nás jodidovanú soľ. Samozrejme nie veľa (do 5 g) vrátane soli v potravinách), pretože zase veľa soli nie je dobré.

Ešte pre zaujímavosť, toto je z oficiálneho stanoviska k veg. strave od Academy of Nutrition and Dietetics, časť týkajúca sa jódu:

"Keďže rastlinná strava môže obsahovať málo jódu, môžu byť vegáni, ktorí nekonzumujú kľúčové vegánske zdroje jódu, ako napr. jodidovanú soľ alebo morskú zeleninu, vystavení riziku nedostatku jódu.7,27 Obsah jódu v morských riasach sa veľmi líši a niektoré môžu obsahovať značné množstvá jódu.28 Príjem by nemal prekročiť prípustnú hornú hranicu vo výške 1100 μg pre dospelých.29 Vegánky v reprodukčnom veku by mali užívať doplnky jódu v objeme 150 μg/deň.27,29 Morská soľ, kóšer soľ a slané dochucovadlá, ako napr. tamari, všeobecne nie sú jodidované7 a jodidovaná soľ sa nepoužíva v spracovaných jedlách. Mliečne výrobky môžu obsahovať jód, hoci jeho množstvo môže značne kolísať.7
Hoci potraviny ako napr. sójové bôby, kapustovitá zelenina a sladké zemiaky obsahujú prírodné goitrogény, tieto potraviny neboli spojené s výskytom hypotyreózy u zdravých ľudí za predpokladu, že príjem jódu bol primeraný.7,8,29,30"

Či sa u nás používa v jedlách (chlieb...) jodidovaná soľ, ťažko povedať, ale spoľahnúť sa na to asi nedá. Osobne považujem za dôležitejšie, aby bola soľ jodidovaná, ako to, či je morská, himalajská, iná... Ale dá sa už bez problémov zohnať morskú jodidovanú, tú aj používame.