Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

certica
30. okt 2009

lucia, chapem 😉

idem sa vas spytat, aky pouzivate parny hrniec a ci ste spokojni?
my mame totiz len taky jednoduchy a chcem kupit nieco "multifunkcnejsie". nieco mam uz vytipovane, ale som zvedava aj na vas nazor. dakujem 🙂

t_i_n_a
30. okt 2009

ahojte.
dakujem za rady a dalsie napady. niekedy mam pocit, ze davam malej stale to iste, preto som sem zavitala, aby som nabrala trochu inspiracie.

lubii
31. okt 2009

Ahojte, pozrite si toto video 😉
http://www.mustwatch.cz/film/food-matters/

lucia123
autor
1. nov 2009

certica, ja mam parny hrniec Tefal, jeden z najlepsich, ale vzhladom k nasej strave ho chcem predat. Je tak 5-6 krat pouzity, v zaruke (kupeny v rakusku) 🙂 http://www.tefal.sk/All+Products/Cooking+applia... za 60,-Eur
Taktiez budem predavat celu sadu hrncov Berghoff Sada hrncov Zeno 12 dielna, 1112275 pôvodne cez 20 tisic SKK, aj tlakovy hrniec Berghoff 6 litrovy, pôvodne 4.500,-SKK, pouzivane asi rok, este v zaruke. Mikrovlnku, zn. Whirlpool aj s grilom a vsetky panvice Tefal DARUJEM. Myslim to vazne. 😉

Surova strava je proste FANTASTICKAAAA 😉

lucia123
autor
1. nov 2009

lubii, super video, len skoda ze si ludia z neho nezoberu priklad, mozno az ked je takmer neskoro...

lucia123
autor
3. nov 2009

Vitariansky kapor 🙂
http://www.freshness.cz/forum/topics/stedrovece...

link mam od dgm, za to jej velmi pekne dakujem. Je to super napad 😀

lucia123
autor
3. nov 2009

Nieco "pekne" o ockovani. Stoji za precitanie.

http://www.cez-okno.net/clanok/rozhovor-o-vakci...

certica
3. nov 2009

dik lucia za tip na parny h., sa mi zas potvrdil ten tefal, tak asi pri nom zostanem 🙂

ten link, resp. rozhovor ohladom vakcin som citala uz davnejsie, aj ho teraz jedna kocka hodila do temy odmietnutie ocko...

lucia123
autor
3. nov 2009

certica, odtial ho mam, a chcela som ho "rozsirit" aj sem.
Urcite si ho kup, ked chces "parit" lebo ja som dlho pozerala referencie a zvitazil tento. Je fakt dobry, uz som ho aj predala (rada ho nebudem viac potrebovat). 🙂

Vyborny clanok:
http://lesk.cas.sk/clanok/81785/vitarianstvo-zi...

lalitagopi
3. nov 2009

LUBII ..vdaka za video, už som takmer zabudal na stránku MUST wATCH...fakt paradne veci!
Lucia, tiež diky za linky! 🙂

lucia123
autor
3. nov 2009

Nasla som uzasny odstavovac: Angel juicer, mozno to bude niekoho zaujimat, no kto sa stravuje ZDRAVO (vegetariansky, alebo vitariansky), tak tento hlavny kuchynsky pomocnik by nemal chybat v ziadnej domacnosti a hlavne nie tam, kde su deti! Konecne mozeme pit veeeela stavy, lebo ten stary odstavovac Philips nam uz akosi nestiha ci co 😀

http://www.eujuicers.sk/sk/katalog/odstavovace/...

Je tam aj porovnanie s Green star 3000 (ja som uvazovala najprv o nom, este ze som v poslednej chvili nasla Angela), treba kuknut to video. Teraz maju Angel juicer za akciovu cenu 799,-Eur. Investicia ktora sa vrati 😉

A ideme aj naklicovat, vraj aj stava z naklicenych semienok a roznych salatov su fantasticke:
http://www.mojavitalita.sk/obchod/naklicovadla/...

Proste sme sa uuuplne zblaznili 😀 😀 😀

marfigirl
3. nov 2009

ahojte,
lucia, tolko liniek si sem hodila, to tu mam vsetko zapratane ako som to pootvarala😀
inak ja praveze nemam problem s vahou, praveze by sa mi nepacilo ak by som schudla este viac...
tolko ste popisali, ze uz neviem ani na co som chcela reagovat 🙂

marfigirl
3. nov 2009

lucia: citala som si nejake recepty, to vyzera zaujimavo, musim si viac precitat. A ty teda jes aj tvaroh alebo taky "spravny" uz teraz nie je dostat?
a este ma napadli tekvicove semienka, neviem ako ich jedavaju vitariani, lebo ja som ich susila v trube na vyssej teplote ako je povolena. To by ma zaujimalo, dik 🙂

marfigirl
3. nov 2009

jaj a este som videla, ze v receptoch bol trstinovy cukor, to sa moze? hihi

lucia123
autor
4. nov 2009

Tekvicove jadierka mam v aute a ked stojim v zacpe, tak si pochutnavam 😀 Tvaroh je jedina "povolena" mliecna potrvina vitarianov, no my kupujeme bio a v Rakusku, ako vsetko ostatne, lebo nase Slovenske ovocie a zelenina sa nedaju "zrat" 😀 Som zvedava do kedy ho budu dovazat z Polska bez chuti a farby. Asi dovtedy, do kedy ho budu Slovaci kupovat za rovnake ceny ako u susedov 🙂

Mafgirl, jedine trstinovy cukor, ale maaalo pouzivame, caje nepijeme, tak obcas do salatov na zalievku.
No to si teda dala tym tekvicovym semiackam, ze v trube! Preboha! A to uz preco, aby boli "chutnejsie"?

jaron
5. nov 2009

Ahojte,

tuším som pred nejakým časom sľúbil recept na Banánový chlieb, tak tu je:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

je to podľa Dr. I. Bukovského, i keď my sme si ho máličko upravili.
Zvykli sme kupovať prírodný "prášok do pečiva" z DM drogérie, teraz nemali a nejako sa nám zdá, že ten Banánový chlieb nám menej chutil s obyčajným práškom ako s tým bez difosforečnanu disodného. Možno je to len naše zdanie, ale predsa len, ak budete mať možnosť, dajte radšej ten BIO z DM drogérie.

certica
5. nov 2009

jaron, vyzera to byt celkom fajn, dik 🙂 . rozmyslam, ze by to nemuselo byt zle ani so spaldovou mukou

jaron
5. nov 2009

Bolo to veľmi dobré, bol som tým receptom príjemne prekvapený, až na také malé detaily: urobili sme ho prvý krát a bol výborný, o krátky čas sme ho urobili návšteve a bol dobrý, potom sme ho urobili kolegyniam keď som mal narodeniny, potom ako ochutnávku na jednu akciu, potom..... a tak by sme ho teraz už nejaký čas radšej nejedli 😀 😀 ale inak je fakt výborný.
Určite aj špaldová múka bude na to dobrá, nám sa osvedčila BIO z Billy jemne mletá (je to niečo ako polohrubá). Chuť "chleba" mi pripomína bábovku, len asi 10 x je to zdravšie a chutí to mňam.

certica
5. nov 2009

aha, takze toho mate nachvilu plny brejle 😀

pataacharlie
6. nov 2009

Lucka a ako to chces urobit? Pojdes rodit k susedom do CR?
Ja takisto snivam o porode doma, alebo aspon co najprirodzenejsom, ale kto mi pojde k porodu, myslim Porodnu asistentku domov , ked je to protizakonne....? Viem, ze sa to da zohrat, akoze ste to nestihli;) Ale ktora porodna as. to podstupy????Ak taku mas, sem s nou...;) Sama samucka s muzom, to nepodstupim. Potrebujem oporu v citlivej porodnej asistentke, ktora ma pozna a vie zhodnotit situlaciu a podrzat ta ked pride cas.
No a co sa tyka ockovania , mam zpracovane formulare do porodnice , aby ti dali pokoj s TBC ockovanim a dalsie. Ak chces poslem ...
napis na : havinko@hotmail.com

pataacharlie
6. nov 2009

No ale aby som aj aj trochu k teme🙂 lebo vzdy pisem tak dajako od veci, alebo preskocim stranky. ecudujem sa, ze potom nik neodpise 😀
Knihu ktoru spomina jaon vo svojom nahlade dozadu na vitarianstvo som zakola aj ja. Zdravi & salat od Dr. Norman a W Walker. Je to starsi aknizka vidanie 1994 ALE, povim Vam, ze velmi zrozumitelne a logycky pisana. Hlavne ma zaujala logyka mlieka a samozrejma masa.
Dr. Walker sa dozil myslim visa 100 rokov teda na vitarianskej strave. Surove- NEPASTERIZOVANE-stavy odporuca aj kojencom. Teda uplne malinkym detom. Mimochodm, som certifikovanou laktacnou poradkynou a sama mamickam odporucamked maju pocit , ze im materske mliecko pre 6 mesiacom nestaci, doplnit kalorie polotuhou-tuhou stravou radsej ako umelou nahradou mlieka. Jednoducho kravske mliecko je pre teliatka a materske pre nase mladata. Ak z nejakeho dovodu nestaci, da s ato aj ninak ako prejst na flasu s formulou, vdaka ktorej zarucene uz uplne s dojcenim skoncite v priebehu par tyzdnov- mesiacov.
Radsej teda nadojcit co sa da, a ak citite ze nestaci: stavy- mrkvova, mandlove mlieko...
Pisem ako tatar, ale neda sa mi opravovach chyby, lebo mi to maze riadky...ale hadamchapete...;)

marfigirl
12. nov 2009

lucia, nie je to fer s tym ovocim a zeleninou. Co mam asi robit, ked nemam inu moznost ako kupovat to vsetko v obchode? Ja nemozem ist nakupovat zakazdym do Rakuska. A tam kupujes aj cerstvu zeleninu a ovocko bio?
A co teda s tymi tekvicovymi semienkami? Ususit iba tak vonku? Ususi sa to az tak, ze sa budu dat vyberat zo supky?

jaron, urcite ten chlieb vyskusame. Len teraz nemam kde zohnat sojovy napoj. Kupujem ho v kauflande a tam teraz dlhsie nemaju ☹
Jaron a vy odkial beriete ovocie a zeleninu, cez zimu?

lucia123
autor
12. nov 2009

pataacharlie, konecne, si asi jedina laktacna poradkyna, co naozaj dobre poradi (cest vinimkam). Dakujem, ale nepotrebujem porodny plan (mam predstavu: porodit a co najskor domov 🙂 a aby mi moje dieta nikto nechytal, nemeral, nevazil), a s ockovanim si nemusim robit starosti v Rakusku, tam by mi ani nezaockovali do 8 tyzdnov veku dietata! Takze hned keby som chcela 😉 je to vylucene!!! Nie ako u nas! Aj tak dakujem za ochotu.

mafgirl, jedalnicek Ti poslem neskor, sama si zostavujem jedalnicek pre nas vsetkych, nakolko mame uz klicidlo a veselo naklicujeme 🙂 a cakame este na odstavovac, ma prist z ameriky, tak to trochu dlhsie trva, angel juicer, uz sa na neho moc tesime, mame obycajny, no to nie je "ono", lebo neodstavuje listy zeleniny. Takze potom napisem presne co papkame, zatial len take co nas napadne, je toho vela. Grecke salaty, tofu, semienka, orechy, kokosove mieko...

S tou zeleninou to mas tak, ze rozdiel poznas az ked raz ochutnas, tak radsej nechutnaj rakuske ovocie 😀 ale nie. Pytala som sa predavacky (znama) a ta mi potvrdila, ze rakusania hnoja inymi menej skodlivymi hnojivami ako u nas pesticidmi a podobnymi svinstvami (ved poslusny slovak zozere a zaplati) sorry.

Ja si neviem pomoct, ale jednoducho nakupujeme len tam, je to kusok od hranic. Nekupujueme vzdy bio, to len cesnak, cibulku a banany. Ceny su velmi porovnatelne, ak nie tie iste, nad tym sa uz nezamyslam, kedze inu moznost nemam. Obcas sa da kupit mozno aj v Kauflande cosi, no nie je to "ono" a obcas ta hniloba co som sa stretla...
Uz sme si zasadili do zahrady jablon, hrusku, a orech, takze cakame na vlastnu urodu 🙂

Jediny sojivy napoj kt. sa da pit je Alpro Soja, vyraba ho Spar, zase rakusko stoji tusim 1,99,-Eur.... Vynikajuce mliecko. Mozno raz kupime aj kozu, tak nebudeme musiet kupovat sojove 😀

lyongirl
12. nov 2009

ahojte, idem si po radu, naposledy, som sa pýtala, čím nahradiť maso, keďže malý ho nechce, snažím sa ho stravovať pestro, no ale naposledy mu z krvi vyšlo, že je chudokrvný na moje veľké prekvapenie. Čo mu mám dávať? Pripadám si ako blbec, no ja fakt neviem, viem, že veľa zelenej zeleniny, strukoviny, to papá, tak nechápem. Poradíte mi trošku?
Ďakujem 🙂

jaron
12. nov 2009

My máme ovocie a zeleninu s maminej záhrady, zo záhrady svokrovcov, z našej malej záhradky a ostatné z Billy, Jednoty, Lidla a pod., prípadne ešte keď nám sem tam niekto dá domáce.

Marfigirl, nemusí byť práve sójový nápoj Alfa Bio, môže byť aj s DM drogérie (Alnatura), alebo Provamel, alebo hoci aj práškové sójové mlieko rozrobené.

S tou chuťou je to však dosť relatívne a individuálne, napr. sme mali pravú domácu (našu) BIO mrkvu, ale nebola nejako extra chuťovo perfektná a mali sme obyčajnú kupovanú z Lidla a tá bola neuveriteľne sladučká, výborná.

jaron
12. nov 2009

Lyongirl, niekedy mám dojem, že všetki deti sú v určitom období "chudokrvné". Aspoň podľa lab. výsledkov. A potom prejde "týždeň dva" a všetko je v poriadku. 🙂

lyongirl
12. nov 2009

ďakujem Jaron 😉 , snáď to prejde...

jaron
12. nov 2009

Inak na 17. str. sme písali trochu viac o anémii a pod., ale to si už tuším čítala.
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Máš na mysli Alexa? Sú tie výsledky kritické, veľmi zlé alebo len trochu pod normy?

indy
12. nov 2009

ahojky knecne som vas prisla kuknut 🙂
lucia ked spominas alpro soya tak som si nostalgicky zaspominala na roky stravene v zahranici, kde sme si z tejto znacky kupovali hlavne jogurty Tie boli vynikajuce, uplne na nerozonanie od klasickeho ba este omnoho lepsie Ked sme sa vratili spat na Sk tak tie nam najviac chybaju co sa stravy tyka a este bio zelenina, ktora bola samozrejmostou aj v uplne mini tescu v sirokom vybere a za normalne ceny Ale zase tu mame tiez vela veci, ktore nam zase v zahranici velmi chybali, a tiez nemoze mat clovek vsetko 😉 A inac alpro soya je anglickeho povodu, ale mozno sa v Rakusku vyraba v licencii

tabita7
13. nov 2009

🙂 Ahojte, dlho som zvažovala sem prispieť,ale rada čítam toto fórum, najmä Jarona. Diskutujete väčšinou mladí, ja som vo veku seniorov.Ale chcem niečo z vlastnej skúsenosti niečo o surovej strave. Lucia123 prosím Vás nemajte mi to za zlé, ale skôr ako vyhodíte všetky hrnce, prečítajte si novembrové číslo časopis Meduňka.(česky,dostať aj u nás) Píšu o tom mnohí oodborníci s dlhoročnými skúsenosťami. .Dajte do googla časopis Meduňka. Chápem Vaše nadšenie ,spočiatku sa zdá zázračné,moja dcéra praktizovala 3 roky a dopracovala sa temer k anorexii a po mnohých rokoch nemá v poriadku pankreas a telo sa dlho zbavovalo plesní. Môj názor, nič neprehánať. Držím palce.