Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
11. jan 2010

A toto ste už jedli? 😀 :

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

bryndzové halušky so slaninkou bez bryndze a slaninky (k tomu ešte nealkoholické pivo a beznikotínovú cigaretu 😀 )

Ale niekedy to môže byť celkom vhod, napr. keď niekto vôbec nemôže žiadne mliečne výrobky a pod. Alebo len tak pre zaujímavosť.
Nazval som to že "Bryndzové halušky po japonsky" 😀

jaron
11. jan 2010

Rancuzkaf,

aj manželka práve včera robila pravú domácu 100 % celozrnnú knedlu 🙂 , robila zároveň aj celozrnné buchty so slivkovým lekvárom (mňam), robí toho radšej viac naraz a potom sa to dá do mrazničky. Knedle sme jedli s paradajkovou omáčkou (obyčajný paradajkový džús - šťava) s údeným tofu a fazuľou.

indy
11. jan 2010

ahojte aj nas drobec zboznuje tofu Biele ochucujem rozne, zaklad vzdy tvori shoyu sojovka, a potom podla toho ake jedlo pripravujem tak pridam struhany zazvor, sezamovy oliv. olej, alebo cesnak, francuzsku horcicuNajlepsie pre tych, ktory si na tofu este nezvykli, je nechat ho marinovat cez noc Na to vacsinou ale zabudnem tak to nakladam pred varenim ale aj tak sa idu moji chalani vzdy za nim utlct
My sme dnes mali fasirky, jedno z najoblubenejsich jedal synatora Mali sme kelove so psenom, ruzovou sosovicou a udenym tofu, par strucikov cesnaku umeocot, bio vegeta a trochu pohankovej muky miesto vajca Piekla som ich v trube na plechu
Inac ja som sa 1x k tofu dostala asi v roku 1995 a myslela som, ze je to klasicky syr Tak som sa s chutou do neho zahryzla a bola som veru dost znechutena a vobec by ma nenapadlo, ze zanedlho bude neodmyslitelnou sucastou mojho jedalnicka 🙂 A v nastruhanej podobe nam chuti aj biele miesto syra. Ozaj a patrala som ako sa udi tofu a vraj tekutym dymom Neviete niekto o tom viac?

matova
11. jan 2010

Ahojte,tak som vás našla,ale prečítať tých 44strán,na to fakt zatiaľ ešte nemám čas. No búrlivú diskusiu z úvodu som si nenechala ujsť 😉 chcelo by to v kľude všetko prejsť a všetky receptíky a dobré rady spísať.
Ja som vegetárčila 15 rokov, ale v tehotenstve som ustúpila tlakom okolia-v záujme svojho duševného zdravia bombardovaného zo všetkých strán 😉 (som presvedčená o tom, že človek nieje všežravec) manžel to u mňa síce toleroval, ale pri prikrmovaní syna nie. Takže vám veľmi a v dobrom závidím, že môžete tento štýl praktizovať v celých vašich rodinách, je to super. Nebývame v meste a tu nemáme ani predaj zeleniny a ovocia- zato máme záhradku na ktorej sa snažím 😉. Keď ideme sem-tam do mesta, zásobím sa dopredu. K vašej debate o tom, že dieťa ešte nemá pokazené chute-súhlasím- keď sa už mne zdá, že som napr. pridala veľa pohánky-môjmu malému to nevadí...Tiež máme radi tofu (u nás v potravinách nemajú ani to), sójové mäso... Pridávam do jedla slnečnicové, sezamové, ľanové semienka, používam okrem snečnicového aj olivový a tekvicový olej, na zahustenie aj sójovú múku, rôzne druhy vločiek......všeličo na obohatenie bežnej stravy.
Chcela by som sa vás opýtať: 1.aký máte názor na huby. Ja som ich malému začala občas pridávať keď mal rok a dva mesiace,najprv šampióny, neskôr hlivy (sú dosť tuhé,tak som mu dala len omáčku z nich) a už sa teším na leto,do lesa na huby. 2. musia sa rozomleté pšeničné klíčky (kúpené v obchode) variť, alebo ich môžem vsypať do kaše pre syna nevarené?
jaandy-ja používam sójovú omáčku zriedka, najviac mi pasuje do jedál zo strukovín alebo sój.mäsa. Používam náhradku vegety bez chemických konzervantov- Solčanku. Tiež milujem sladké, používam aspoň trstinový cukor.

jaandy
12. jan 2010

skusim pozhanat tu shoyu omacku a solcanku...

a ako ste prisli na to ze clovek nie je vsezravec? 😲 ved aj opice zjedia maso a celkom radi...ja teda vegatarianom fandim ale nemyslim si ze clovek je bylinozravec 😀

zfidorka
12. jan 2010

indy, ako presne robis tie fasirky?
u nas tiez ked marinujem biele tofu, tak mm vyjeda 🙂

tofik
12. jan 2010

matova ,tak ohľadom hríbov mám trochu predsudky. Ja ich nekonečne milujem, teraz jem hlavne hlinu a šampiňóny a od rodičov nasušené a namrazené lesné , ale deťom nedávam žiadne. Niekde som čítala, že deti ich nevedia poriadne tráviť, tak nedávam. Počkám až budú mať desať - dvanásť .

Nikdy nezabudnem ako nám rodičia ako menším deťom nechceli dovoliť jesť nimi nazbierané hríby. Jedli len oni a ja som potom večer pod perinou plakala, že sa určite otrávili. 🙂

tofik
12. jan 2010

Ja nejem hlinu 😀 😀 😀 😀 ale hlivu !!!!!

rancuzkaf
12. jan 2010

huby pre det do troch rokov urcite nie, do siestich len v polievke alebo omacke, nie ako samostatne jedlo... vacsinou je odporucana konzumacia od desiatich rokov
ja mam s detmi take skusenosti, ze velmi to ani nechcu a to su uz velki, ale zato za surove sampiony by aj zivot dali 😀 ...taka lahodka 😝

lubii
12. jan 2010

ja tiež sójovú omáčku nepoužívam. Mne nechutí. Používam zeleninovú alebo bylinkovú soľ. Mávajú ich v bale. Na biele tofu dávam tú zeleninovú soľ, červenú papriku, cibuľu nakrájanú a olivový olej. A tak nechám postáť. Len vždy z toho štvrinu vyjem, kým začnem variť 😉

jaandy
12. jan 2010

ospravedlnujem sa za hlupucke otazky ale to lahodkove tofu uz netreba ochucovat? to je akoze uz ochutene? tada citim ze je to ochutene, prave ho ochutnavam 😀 ale som trosku dezorientovana lebo v receptoch sa stale pise ze "tofu" to je jedo ci lahokove, biele alebo udene?

malej to tofu chuti, ale to nie je vobec smerodatne lebo jej chuti aj toaletny papier 😀 a to tak ze velmi 😀



.

jaron
12. jan 2010

Ahojte,

ten toaletný papier, pošli recept? 😀

Tofik, ale počul som tuším od Dr. Bukovského, že existuje aj nejaký extrémne výživový smer, kde ľudia jedia iba nejaký špeciálny druh hliny. 🙂

Jaandy, keď je v recepte uvedené tofu, väčšinou sa tým myslí biele.

tofik
12. jan 2010

jarko 🙂 🙂 🙂 🙂 bola vtipná kaša ? 🙂 Si ma riadne rozosmial 🙂

marfigirl
12. jan 2010

ahojte nemam este docitane
iba jednu poznamku, vcera sme si robili to varene vino z dzusu, no bolo to super!! manzel je total abstinent, si pochutnal a miskovi to tiez velmi chutilo, ze mozme take robit castejsie 🙂
ze ma to nenapadlo, jednoduche a vyborne

jaron
12. jan 2010

Som rád, že vám "víno" chutilo. Varené víno a pivo patrilo asi medzi mála druhov alkoholu, ktoré keď som kedysi pil, som pil naozaj aj preto, že mi chutili. Väčšinu ostatných druhov som pil iba kvôli "účinku". 🙂 😢

jaron
12. jan 2010

Inak recept mám od jednej známej, karikaturistky z Bratislavy, ilustrovala Bukovského knihu Hľadá sa zdravý človek.

jaron
12. jan 2010

Posielam niečo zaujímavé. Konečne sa mi to chcelo preložiť. Neviem dobre po anglicky, ale pomohol mi webový prekladač a keďže viem i z iných zdrojov o čom je reč, celkom sa mi to dobre podarilo (niektoré miesta som upravil so zachovaním významu). Takže poďme spolu s Danom Buettnerom na zaujímavú výpravu za zdravím:

Dan Buettner sa preslávil ako spisovateľ a dobrodruh. Jedna z jeho záľub spolu s tímom demografov a vedcov je „pátranie“ a návšteva miest, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku. Napísal knihu Blue Zones... (Modré zóny: Lekcie pre dlhší život od ľudí, čo žili najdlhšie.) Vyšla vo vydavateľstve National Geographic Books. Mnohé výsledky jeho bádania a pozorovania potvrdzuje aj vedecký a zdravotný výskum.

Tu je sú jedni z viacerých faktorov dlhovekosti podľa jeho pozorovaní v desiatych bodoch:

1. Nepohodlie domova – otváranie garáže a brány ručne, kúrenie na drevo (nie otočiť „gombík“, ale narúbať, zakúriť, vyniesť popol...), nutnosť odmetania snehu okolo domu a pod.

2. Jedenie orechov – aspoň hrsť orechov denne (pre srdce sú najzdravšie vlašské, potom mandle, ale všetky sú zdravé)

3. Víno zo Sardínie – pozitívne pôsobenie antioxidantov z hroznovej šťavy, čiže nie samotný alkohol je to, čo je pozitívny faktor, ale hrozno, z ktorého sa víno vyrába (moja poznámka – WHO nepodporuje myšlienku mierneho pitia alkoholu, napriek možnému pozitívnemu účinku vína na srdce, iné vedľajšie účinky sú veľmi rizikové, pravidelné mierne pitie vína zvyšuje riziko rakoviny pŕs u žien 2,5 x atď., v tomto prípade je ťažko povedať, či ide skôr o asociáciu alebo skutočnú príčinu dlhovekosti) Tento bod sa dá úspešne nahradiť bez alkoholu formou čerstvého ovocia a zeleniny (najviac antioxidantov napr.: jahody, slivky, pomaranče, hrozno, grepy, banány, cesnak, kel, špenát, brokolica, cvikla...)

4. Hra s deťmi – tu sú dva pozitívne efekty – zároveň je to mierna fyzická aktivita, utužuje to vzťahy rodiny, a tiež by som pridal tretie pozitívum – pôsobí to proti stresu.

5. Vlastná záhrada – zároveň zdravý pohyb na čerstvom vzduchu a zároveň kvalitný zdroj ovocia, zeleniny a pod.

6. Čas dobytia – uvoľnenie denne (zdriemnutie si, meditácia, modlitba, krátka prechádzka...) protistresové faktory pre oddialenie starnutia.

7. Jedenie tofu - pravdepodobne najdokonalejšie jedlo na svete (podľa mňa trochu prehnané, ale určite patrí medzi najzdravšie potraviny a patrí k dlhovekosti), tofu jedia najdlhšie žijúce ženy na svete.

8. Byť primerane opálený – lekári prehodnocujú používanie opaľovacích krémov. Až polovica Američanov má nedostatok vitamínu D, môže to zvýšiť riziko úmrtnosti. Hnedá pokožka nielen zdravo vyzerá, ale aj zdravá je. (Moja poznámka: samozrejme to neznamená, že sa máme na slnku spáliť, ale každopádne dnes žijeme oveľa viac dnu a nie je to prirodzené. Čiastočne pomáha užívanie vitamínu D, aspoň v týchto málo slnečných dňoch určite)

9. Darovať niekomu svoje veľké taniere 🙂 - jesť z malých, alebo inak povedané striedmosť (aj v dobrom a zdravom) a hlavne striedme večere.

10. Zapíšte si svoje osobné poslanie – spoznanie a praktikovanie zmysluplného cieľa vám môže pridať desať rokov dobrého života.

Originál článku nájdete na:
http://www.bluezones.com/move

jaron
12. jan 2010

Skúste sa otestovať známkami, ja som na tom asi takto:

1. Nepohodlie domova - teraz bývame v byte a nemusím takmer ani nos vystrčiť von, dávam si 5 ☹
2. Jedenie orechov - to mi celkom ide (aj semená by som zarátal - slnečnica, ľan, sezam), dávam si 1 🙂
3. Víno zo Sardínie - bral by som do úvahy spomínanú alternatívu a dávam si 1 (v zime asi len 2) 🙂
4. Hra s deťmi - teraz nie som si istý, určite by sa to dalo zlepšiť, asi 2.
5. Vlastná záhrada - máme neďaleko bytu malú záhradku, ale veľa sa tam žiaľ nepretrhnem a tiež to nie je po celý rok - tak asi 3.
6. Čas dobytia - aj tu sa musím zlepšiť, 2/3
7. Jedenie tofu - to nie je problém - 1 🙂
8. Byť primerane opálený - teraz si veru veľa slnka neužijem, kompenzujeme to z časti vitamínom D, 3 (v lete asi 2)
9. Darovať niekomu svoje veľké taniere - taniere som ešte nikomu nedaroval a keby mi niekto chcel zjesť moju večeru, asi by som mu ani to nedaroval 😀, ale dávam si 2.
10. Osobné poslanie - konečne zase 1 🙂.

Nechcete sa aj vy oznámkovať? 🙂

deviatka
12. jan 2010

jaandy,shoyu si určite kúp je super, ja ním niekedy marinujem aj kuracie masko 🙂
jaron a ďakujem za receptík od Bukovského - banánový chlieb, dnes som ho piekla a je vynikajúci a k tomu som urobila aj karobovú polevu a mňamky 🙂 všetci sme sa oblizovali

matova
12. jan 2010

Prosím Ťa jaron alebo niekto z vás, mohli by ste mi ešte odpovedať na moju otázku, či je pre 15 mesačné dieťa potrebné pšeničné klíčky (pomleté-sušené-kúpené) potrebné vopred uvariť, alebo sa variť nemusia?
No tak ja som v tomto testíku dopadla si tak na trojku/štvorku. A stými hubami tu vo fóre asi ešte horšie. Ale nadám ešte pokoj, nepripadá mi to zas tak zlé keď aj menšie dieťa spapá vývar z húb v omáčke alebo polievke, veď šampióny aj hlivy sa zaraďujú medzi tri najliečivejčie huby vôbec (tuším jedna japonská huba tam vedie). Inak huby sa objavujú aj v priemyselne vyrábaných prvých príkrmoch pre deti (ktoré schvaľujú zdravotnícke organizácie) - v zložení na etiketách sa pritom ani neuvádza aké konkrétne to sú. Pravda síce je že v prvých príkrmoch (do 1 roka) sa už objavujú aj bravčové a hovädzie mäso, čo však je podľa mňa omnoho horšie stráviteľné...Inak niektoré druhy húb sa vo voľnej prírode vyskytujú len v čistom prostredí (napr. také kuriatka, ktoré v čase používania pesticídov v poľnohospodárstve začali u nás miznúť, ale už sa zas objavujú 🙂.
tofik: čo nepoznám,nezbieram. Aj keď pripúšťam,že aj majster tesár sa utne. Ja som vyrástla na hubách (celá zbierka prešla vždy cenzúrou mamy, otca a strýka. Otec má zo znalosti húb spravené aj skúšky, takže nebojím. Ale keď som bola malá tiež ma všeličo napadlo (že zahynie celá rodina 😉.)
jaandy- mäsožravci majú krátky tráviaci trakt, aby sa ťažko stráviteľná potrava mohla vylúčiť čo najskôr von. tiež odlišnosti v zložení chrupu (počet rezákov)........ja len dúfam že sa tu zas nerozprúdi nejaká hádka. prišla som sa sem skôr povzbudiť.

tofik
12. jan 2010

jaron chceš , aby som na noc chytila depku ? Ja mám ten test tiež za 3-4. Jednotku mám iba z jedenia orechov a tofu.
matova ja by som ti rada poradila ohľadom tých klíčkov, ale deti som také malé nemala. 🙂 Ale ja si ich dávam surové do jogurtu, Je pravda, že v jogurte ich musím nechať dlhšie namočené, lebo sa mi občas stalo, že ma tie šupinky drhli. Možno bude lepšie ich pridať na konci varu alebo trošku spariť, ale či to nezníži zas ich hodnotu ..

matova
12. jan 2010

Oprava: top 4 najliečivejšie huby s protinádorovým účinkom: shitake, hliva, enopí a čínsky smrčok. Ale čo sa protinádorových účinkov týka uspeli aj šampióny.

Ešte k tomu tráviacemu traktu u ľudí, opíc a iných živočíšnych druhov: "....epidemiologické štúdie za posledných 30 rokov bezpečne dokázali, že mäsitá strava vyvoláva u človeka (ale i u opíc) rakovinu čriev, pŕs, prostaty, aterosklerózu, (črevné vychlípeniny) divertikuly, dnu, cukrovku a mnohéďalšie choroby...Ľudskému zažívaciemu traktu najlepšie vyhovujú plody rastlín- semená, ovocie, orechy, obiloviny, lúšteniny, plodová, koreňová a niektorá listová zelenina. ..." K. Červený, D. Červená - Vegetar. kuchárka, 1991.

A tofik,ďakujem 🙂.

havino
12. jan 2010

Ahojte všetci,
dlhšie som tu nebola, lebo dosť intenzívne sledujem tému o očkovaní - Jakub má problém so vstrebávaním vápnika ☹ a čaká nás očkovanie MMR-kou. Musíme ísť na vyšetrenie ku neurologičke aj na genetiku. Tak snáď sa mi podarí očkovanie oddialiť.

Idem si počítať spätne vaše príspevky, ale najprv chcem zareagovať na tie pšeničné klíčky - MATOVA, kľudne ich dávaj také, aké ich kúpiš. Ja ich používam pre Jakuba od jeho 7.mesiacov 🙂 Vždy pekne do nastrúhaného jabĺčka alebo jogurtu. Nenechávam ich ani napučať, ale je pravda, že Jakub nikdy nemal problém s konzistenciou jedla, zjedol by zrejme aj nenaporcovaného slona 😅

Huby sú veľmi kontroverzné. V knihe Vegetariánstvo a deti od Sharon Yntemovej ich uvádzajú ako vhodné, ale až po roku. No neviem, hovorí sa, že sú naozaj ťažko stráviteľné pre dospelého, nieto ešte pre dieťa, mne osobne to robí problém, znesiem iba hubovú polievku. Vyprážané alebo huby s vajíčkom už je iná káva. Takže by som sa asi priklonila k tomu hubovému vývaru a huby ako také dávala opatrne, nie často a snáď až po 3. roku.

havino
12. jan 2010

Jarko, Tvoj testík u mňa vyzerá takto: 🙂

1. POHODLIE - mám celkom dobrú "gymnastiku" od Jakubovho narodenia - nosenie na rukách, 3-hodinové prechádzky v mrazoch, nákupy spolu s Jakubom vynášať na poschodie atď atď.... Takže pohodlie nepoznám 🙂 Dávam si 1

2. JEDENIE ORECHOV - to som celkom zvládala, ale kožná mi povedala - všetky alergény vypustiť počas kojenia ☹ Takže som prestala jesť všetko to zdravé, čo mám rada ale po skončení kojenia veľmi ťažko nabieham na tento režim. Takže za to mám momentálne 5 ale už sa na tom pracuje!

3. VÍNO - a čo domáca pálenka?? Tá sa nepočíta?? 😀 Ja som totiž taký slivovičkár 😝 Tiež nie je na zahodenie zdravotný poldecák, prípadne "vypáliť červa" pri začínajúcej chrípke hriatym, hm? Tak neviem, dám si...3 ? 😅

4. HRA S DEŤMI - zatiaľ sa len zabiehame v takom ozajstnom hraní. Ale mohla by som sa malému venovať viac, to priznávam 😖 Takže 3

5. VLASTNÁ ZÁHRADA - nie je ani nebude. Nie je možnosť, ale keby aj bola - ani za svet! 😀 Nikdy som nemala rada túto činnosť a neviem, čo a či by ma niečo prinútilo zmeniť svoj postoj. Jednoznačne 5

6. ČAS NA DOBITIE, ODPOČINOK - nehrozí 😎 Ešte aj v noci pracujem... Čo sa dá robiť, niekedy nie je na výber. Takže 5

7. JEDENIE TOFU - začína byť Nr. 1 😝 Takže 2

8. OPAĽOVANIE - kedysi moja najobľúbenejšia činnosť, momentálne nepripadá do úvahy. Vlastne, áno, pri prechádzkach s Jakubom ma slnko chytalo, len to bolo také "mimochodom", nie cielené. Takže 3?

9. STRIEDMOSŤ V JEDLE - tá mi chýba ☹ Hlavne, čo sa týka sladkého. Za sladké aj do kolena vŕtať.... V tehotenstve som mávala také stavy, že by som sa vedela kvôli jedlu aj pobiť, Jakub ťahal zo mňa čo sa dalo 😠 Nuž, hlad je zlý pán.... ďalšia 5-ka

10. OSOBNÉ POSLANIE - s tým som mala vždy problém. Opäť 5

Tak, snáď som vás trochu povzbudila, že je niekto na tom aj horšie ako vy 😀
...ale motivácia je to dobrá, Jarko......

jaron
13. jan 2010

Ahojte,

ponáhľam sa, ešte si nechám posledný príspevok od Havina oznámkovanie sa na poobede, už sa teším, som zvedavý.

Myslím, že šampiňóny z obchodu sú niečo iné ako lesné huby a veľmi by som sa ich nebál, skôr by som ich zaradil medzi zelninu. Tie lesné, to neviem. Treba byť opatrnejší, ale nič konkrétne neviem.

A kupované klíčky, ako píše Havino, kludne môžu byť "surové", používajú sa skôr v menšom množstve (nezvykne sa z toho variť kaša), ale z "mechanického" hladiska, aby sa to dalo lahšie požuť, je dobré ich nejako zamiešať do jedla a podobne.

jaandy
13. jan 2010

nie nie hadat ja sa nemienim 😀 ale vegetarianska kucharka asi nie je ta spravna kniha pri rosudenii ci je clovek bylinozravec alebo 😀 vsezravec

z morfologickeho hladiska je asi skor bylinozravec kedze je dost ubohy a bez zbrane nic neulovi 😀 , mozno nejaky hmyz ale bylinozravce su prchajuce zvierata a tam by clovek tiez neobstal lebo ani rychlo neutecie 😀 , inak opice maju clekom obrovske spicaky, takze myslim ze by sa do skupiny vsezravcou mohli radit 😉

ale to ze prave maso spobuje rakovinu je trosku sirenie paniky 😉

ad test
1 nepohodlie-v lete sa chystame byvat na dedinu tak to bude na 1 (inak sa fyzicky namakame aj v praci aj pri psoch i teraz-hoci ja mam pauzu na MD)
2 orechy-mam ich tu kopu, som leniva luskat, budem
3 vino-pijeme celkom casto, tato lubi, a jĽ+;a mu odpijam aby nevypil vela 😀
4 hra-hram sa teraz s malou inak mame psiska a cvicenie je tiez hra tak sa hrame az az
5 zahrada-mame, pestujeme, budeme pestovat
6 cas dobytia-u mna teraz super, inak asi najvacsi problem
7 tofu-objavujem, ochtnavam
8 opaleny-klasika ruky a ksicht ako drustevnici
9 jest s mierou-tazko tazko, jem raz denne a do bezvedomia 😀
10 poslanie-nemam netusim, zatial sa len ponevieram 😀

lucia123
autor
13. jan 2010

havino, nie oddialit, ale uplne zamietnut to ockovanie MMR, precitaj si o tom viac clankov a sama zistis, ake je to rizkantne pre zdravie Tvojho dietata, ide o zivy virus, nebezpecnu vakcinu, ktora nechrani a dalej je tam vysoke riziko autoimunneho ochorenia (autizmus). My sme mali stastie, ze som sa o tom dozvedela tesne pred ockovanim, tak sme odmietli, som za to bohu vdacna.

Jaron, ja by som to videla takto:

1. Strava, (surova, alebo aspon vegetarianska strava)
2. Zivot bez liekov (antibiotik, ockovanie a inych farmaceutik)
3. Domacnost (podla feng suei)
4. Partnersky zivot, rodinny zivot (harmonia, spokojnost, stastie)
5. Pohyb (sport, vylety, priroda)

Oznamkujete sa? 🙂 My na 1 * 😉

Potom ide o dlhy, krasny, zdravy zivot. Bez tohoto si to totiz neviem nijak inak predstavit.
My okrem toho vina (co pisal Jaron) na 100% 🙂

jaandy
13. jan 2010

lucia123

mozno tak v idealnom svete - kde to je? 😀

jaron
tu "zdravu kuchynu v praxi" mi chlapik prave normalne priniesol az domov, skoro som odpadla 😅

nemate niekto bukovskeho vegetarianske dieta naskenovane? alebo nebol by niekto ochotny mi to za nejaku uplatu ofotit a poslat? hm?

havino
13. jan 2010

Jaandy, ja mám tú knihu v PDF-ku. Nájdem Ti link na stiahnutie, lebo je to veľké, mailom neviem, či to prejde. Alebo môžeme skúsiť, hoď mail do IP. 😉

Lucka, ja stále sledujem tému očkovania aj som čítala rôzne linky, už sa tomu venujem niekoľko mesiacov. Informácií je veľa, treba zvážiť všetko. Zatiaľ by som rada MMR odložila na čo najneskôr, potom sa uvidí. Ale mumps by som nerada riskovala, veď vieš 😉 Ale určite budem proti tomu, aby mi ho očkovali, keď má problémy s tým vápnikom. Sama Dr. ma poslala na tú genetiku a ja len dúfam, že mi moja neurologička (keďže sme ju navštevovali do Jakubových 13 mesiacov) napíše, že neodporúča.
Tvoje body sa prelínajú s Jarkovými, takže by som ich už len dala ako doplnenie 😉
Pokiaľ sa správne stravuješ, si v pohode a harmónii s rodinou a okolím, nepotrebuješ lieky, ostaneš prirodzene zdravá. Domácnosť podľa feng-šuei nemyslím, že je nevyhnutná Pohyb súvisí s Jarkovým bodom Pohodlie. 🙂

jaandy
13. jan 2010

dievcata a to normalne odmietnete povinne ockovanie?