Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zitaje
18. jan 2010

rancuzskaf, az ked som si precitala jedalnicek v menze, vtedy som si skontrolovala, kde to tak varia - no jasne, ze nie na Slovensku. Ze priloha dusena mrkva! To sa nam len sniva.
Moja chodila do jedalne asi dva mesiace (chcela som si zjednodusit zivot, mladsia mala iba pol roka, takze sme len zacinali s prikrmami a nevarila som pre vsetkych), ale stacilo. V nasej menze varia taketo veci: vyprazany bravcovy rezen s varenymi zemiakmi, kolienka s masom v nejakej hnedej omacke, fasirka... ked nechces maso, jes naozaj holu ryzu. Takze dakujem neprosime si. Uvidim, ako to budem riesit, ked budem viac robit, ale asi budem varit po veceroch a nosit k mame, ona mi strazi deti.
To zavaranie so solou je velmi zaujimave!

matova
18. jan 2010

rancuzkaf 🙂 : kedze sme tu vacsinou s malinkymi detmi, tak dovol aspon zo spomienok cosi:
Moja mama spomina, ze ked bol brat maly a dostal na tanier nieco ine ako maso, tak komentoval: "nečem ľušky, šipem ľušky, čem mešo" (nechcem halušky, sypem halušky, chcem mäso 😀 . Ani neviem presne do koľkych rokov bol zarytý "mäsiar" ale do 25 r. určite ano. Ja mam zas živo v pamäti ked uz ako pubertak zakazdym sfukol mojho otca ( ktory si na nas skusal vege recepty): "zas budeme jest nejaku gebuzinu?" 😀.
No a teraz sa vegetarianskej strave naplno venuje....to je obrat! ale musel si to vsetko nastudovat sam 😉.
Skor ci neskor sa kazdy rozhodne. ale je to perfektne ked su aspon obaja rodicia na tej istej lodi.

havino 🙂 : sorry že už zas, ale len nahodou som čosi našla o ľane: "Ľan predstavuje široko dostupné a zároveň veľmi vzácne prírodné prírodné liečivo v období obrovského rozmachu civilizačných chorôb. Látky, ktoré obsahuje pomáhajú uvoľňovať stres, depresiu, znižovať hladinu vysokého cholesterolu. Priaznivo pôsobí pri kardiovaskulárne problémoch, cukrovke, rakovine, zápche, podráždených črevách, artritíde a ďalších chorobách. Boli zaznamená mnohé prípady vyliečenia rakoviny vďaka účinnej receptúre, ktorá obsahuje mleté ľanové semená v kombinácii s lipoproteínom (najlepšie tvarohom). Lipoproteíny slúžia ako látky, ktoré prenášajú živiny do buniek vo forme, ktorá ich posilňuje a oživuje. Do receptu môžeme pridať ešte primerané množstvo čerstvého ľanového oleja a dochutiť morskou soľou. Získame tak pomazánku znamenitej chuti"

jaron
19. jan 2010

Ahojte,

marfigirl na tie knedle určite len pšeničnú múku, tá obyčajná je slovenského výrobcu, ktorý vyrába aj bežné múky, len teraz neviem ktorý to je, no a potom sú tie drahšie BIO - Alnatura, Biomila, Naše Bio (Billa). Len musíš skúsiť, ktorá ti ako vyhovuje.

Ráno som napriek všetkému vstal, veď keď som musel. 🙂

Matova, ľan je určite dobrá vec, je to alternatívny zdroj Omega 3 mastných kyselín bez rizík z rýb.
1 - 2 lyžice pomletého denne, alebo 1 lyžica oleja denne, pokiaľ nemá Havinova mama zníženú zrážanlivosť krvi.

Neviem, či si to písala ty Matova alebo niekto iný, že zješ občas aj mäso, ale muž je vegetarián. To ma zaujalo, také svetlé výnimky, keď už, tak väčšinou to býva naopak. 🙂

Včera som z toho druhého kg bielej múky urobil Seitan, že ma moja žena zlatého muža? navarí.... Robil som ten seitan asi hodinu, ona potom asi dve hodiny umývala po mne kuchynu 😀 (Ale nie, nebolo to až také hrozné 🙂)

jaandy
19. jan 2010

dakujem za tipy ohladne zavarania 😉 urcite skusim pre srandu aj vzorku so solou 😀

u nas 1L cukru na flasu je zalostne malo, to sme po 2 rokoch vylievali lebo to bolo kysle ako oci puci 😀

rancuzkaf
19. jan 2010

jaron,

tak to fakt zavidim tvojej zene sikovneho muza 🙂, moj si nenavari ani caj 😠, tak mu naozaj nic ine nezostava, len kostovat tie moje vymysly 😀 ... a ked sa mu nepaci, zostane si na obed v praci, maju aj vege menu a ked nie to, tak salatovy bufet to isti!

ako je to u vas s dcerkou? chodi do jedalne?

rancuzkaf
19. jan 2010

...tiez si spominam na pracnu vyrobu seitanu...uf! len teraz som uz akosi zlenivela, v obchode dostat cisty gluten z psenicnej muky, zaleje sa vlaznou vodou, pomiesa a za 5 sekund seitan na svete 😉, no nekupis? a hlavne pri tolkych stravnikoch... na nezaplatenie 🙂

a co dobreho z neho varite?

jaron
19. jan 2010

No šikovný ako šikovný, nie je to zase až také ružové 😀. To by ti žena mohla ešte všeličo rozprávať... 😀

Dcéra chodí do prvej, na obedy nie, manželka robí iba na 4 hodiny, tak potom dcéra obeduje doma, takže zatiaľ našťastie nemáme s tým problém.

Seitan som včera varil asi 25 minút vo s takou "vegetou" Alnatura. Domácku výrobu som bral skôr ako takú zaujímavosť, tiež by som to pravidelne nerobil. Dnes ešte neviem, čo z neho urobím. Už je celkom dobrý aj tak, asi ho nejako opečiem, podusím s brokolicou a s nejakou šťavou to bude a zemiaky, ešte presne neviem, väčšinou tvorím až pri varení.

mracik
19. jan 2010

sranda, mne výroba seitanu trvá tak 15 minút + varenie. No ale nerobím ho z kila múky. 😝 Ja mám rada seitan pokrájaný na kocky, pečený s údeným tofu, mrkvou, batátmi, cukinou a zelenou cibuľkou. Je to pochúťka 🙂

jaron
19. jan 2010

Tiež by sa mal seitan robiť najlepšie z múky T 650 a nie ako som ho robil ja. A tiež je rozdiel, keď ho robí odborník ako Mracik alebo moja manželka a nie ja 😀 . Až po úspešnom zásahu manželky som ho naozaj urobil 😀 . (Myslím základnú výrobu).

matova
19. jan 2010

Ahojte, moji rodicia robia seitan buď na korenovej zeleninke, alebo na hubách (ale nie sampionoch z obchodu ale dobrej zmesi z lesa a takto mi veeelmi chutí. Ja akosi nestiham ho vyrabat (keby som tu nesedela teraz tak by som aj stihala 😉 ale minule mi otec ukazal tiez ze sa daju kupit hotové platky z psenicnej muky, neviem ci tento mysli ranzuzkaf, kupil to v predajni Agro. tak si musim zohnat.

jaron: Bohuzial moj muz nieje vegetarian ani uplnou nahodou- no a preto vo vynimocnych pripadoch ked uz mi pokoja neda- zjem maso. ale hovadzie a bravcove do mna nikto nedostane 😖 aspon dufam.
A co je to ta vegeta od Alnatury? (z DM?), podobne ako Solcanka?

jaron
19. jan 2010

Matova, písal som, že nie som si istý, či tvoj muž, ale zdá sa mi, že niekto to tu písal, tak škoda, že tvoj nie je.
Je to niečo ako Solčanka, sú rôzne a rôzne balenia. Tiež existuje dobrý Wurzl (dúfam, že som to napísal dobre), ten distribuje Country Life.

Ja som ten seitan opiekol na troche oleja aj s brokolicou a potom som tam ešte trochu pridal tej šťavy (voda s tou "vegetou") a jedli sme to s grahamovými cestovinami, bolo to veľmi dobré, lepšie by boli zemiaky napr. zemiakové pyre, ale to sa mi nechcelo robiť.

marfigirl
19. jan 2010

no to je sranda, vsetko na co myslim, vy tu vzdy zacnete rozoberat. akurat tuto nedelu som chcela robit seitan, ale to som si len o 10.30 zacala citat recept a tam pisali, ze sa to robi oooovela dlhsie.
Mracik to ako sa ti dari, ze to mas tak rychlo??
a moze taky seitan aj skoro 2 rocne dieta? asi ano,ze...

jaron
19. jan 2010

Ahoj Marfigirl,
ja som robil chybu, že som to síce preplachoval aj miešal, lenže som to mal hlavne rukami spájať do takej, aby sa to nerozpadalo, až po nabehnutí ženy na vec, som to zvládol. Myslím, že keby som to robil hneď lepšie, netrvá to nazoaj až tak dlho.

Seitan je vlastne lepok. Skoro dvojročné dieťa už potraviny s lepkom jedáva, tak by to nemal byť problém. Samozrejme pre celiatikov to určite nie je.

vera21
19. jan 2010

Caute,
ja zboznujem tuto temu, fakt 🙂 nemam cim moc prispievat, ale citam to tu po veceroch, mam tu veeela inspiracii. Takze dik.
Ked ste tu pisali, ze ako pipravujete tofu - skusali ste niekto namiesto tej sojovej omacky ustricovu ? Teda neviem, ci ako vege sa to moze, mne to poradil jeden kamarat, kupila som ju v Kauflande - je tam 7percentny extrakt z ustric, je to ovela lepsie ako sojova omacka na tofu.
No a tesim ma, ze sa bavite o seitane, ja mam rada taky domaci - kupila som v PF, ale nie je to ono, no a akosi sa neviem do toho pustit, sa bojim, ze to pokazim....
A zavaranie so solou idem rozhodne vyskusat, sa mi to paci, len dufam, ze to vyjde....
Piste, piste, citame Vas... 😉

jaandy
20. jan 2010

este za mladi na som raz skusala robit seitan 😀 vymyvala som ho az som ho cely splachla dolu vodovodom, nezostalo nic 😀 zrejma som to robila blbo 😀 ale zabavila som sa asi na pol hodinu 😀

marfigirl
20. jan 2010

jaandy, dufam, ze tak nedopadnem aj ja 😀 asi si k nedelnemu obedu este vymyslim rychlu nahradu, nejake cestoviny,ak sa nepodari 😀

jaron
20. jan 2010

Ahojte,

spomínali sme tu, že ako sa udí tofu. Neviem ako iné firmy, ale Alfa Bio údené je údené normálnym dymom, ale tak, že drevená drť horí a dym je odvedený do inej komory, kde je tofu. Vraj je to trochu štrnejšie, ako keď sa udí priamo nad tým drevom.

Dovolím si môj zdravotný dodatok k tomu 🙂 , údené tofu je vhodné skôr ako pochutina, alebo ako náhrada za oveľa škodlivejšie mäsové výrobky - tie navyše okrem udenia obsahujú živočíšne bielkoviny, živočíšne nasýtené tuky a cholesterol, neobsahujú vlákninu - toto všetko sú rizikové faktory okrem udenia navyše. Tofu samo osebe nemá negatíva okrem udenia (má skôr niektoré ochranné látky). Preto je to vhodný kompromis napr. na ochutenie kapustnice a pod. Nie je vhodné ním vo veľkej miere nahrádzať zdravé potraviny ako sú strukoviny alebo biele tofu. My ho zvykneme používať asi tak v pomere 1:10 voči bielemu. Samozrejme, je to len môj názor.

zitaje
20. jan 2010

Mne to udene tofu ani nechuti - nastastie. 🙂

jaron
20. jan 2010

Nám chutí ako som už písal na dochutenie - napr. v kapustovej vianočnej polievke sme ho použili, ešte na bryndzové halušky namiesto slaniny, alebo s fazuľov a pod. Inak mi tiež veľmi nechýba.

zitaje
20. jan 2010

Ale zas je pravda ze my davame do kapustnice klasicku klobasu. 😝

matova
20. jan 2010

prosim vas, mozem ochucovat malemu jedlo uz so sojovou omackou? alebo niecim podobnym?

zitaje: k tej kapustnici 😀 😀 😀

zfidorka
21. jan 2010

ja pouzivam udene tofu do francuzskych zemiakov, tam sa mi vyslovene hodi a obcas do fazulovej polievky...
k tej kapustnici, ja mam v nej rada len kapustu a hriby( pripadne zemiak a pseno)... tento rok sla varit kapustnicu pre mna specialne 1 x moja svokra a sa ma pytala co mi tam ma vsetko dat, a moj manzel zakrical (zo srandy) ze sojove maso... ja som je povedala ze sojove maso nie, ale asi to nezachytila a sojove maso do kapustnice dala 🙂 tak som ho potom musela z tej kapustnice vyberat, lebo sa mi tam vobec nehodilo 🙂

zitaje
21. jan 2010

Matova, myslim ze mozes, ak nema alergiou na soju, len najdi nejaku dobru sojovku, urcite nie Vitana, lebo tam je glutamat. 😠

marfigirl
21. jan 2010

zfidorka, to mas super svokru! to ked som ja minule odkazala mojej, ze nech uvari nieco bez masa, mali sme kuraci perkelt 😀 ved to je len kuracie, povedala.
Inak my davame do kapustnice to sojove maso. A to udene tofu som kupila iba raz, lebo sa mi to nezdalo velmi zdrave, ked pisu, ze udene. Ani mne az tak nechuti, ale mozno ho sem tam pouzijem ako Jaron pisal, uvidim.
Mne sa na halusky hodi aj trochu oprazena cibulka namiesto slaniny.
Dik Jaron za info o tofu 🙂

matova a preco mu uz chces takto ochucovat jedlo? Pokial mu chuti, tak mu to este nedavaj. Ja stale este varim bez soli a inych prisad pre mensieho.

indy
21. jan 2010

jaron diky za info o udeni Myslela som si, ze to robia takymto sposobom Tiez ho pouzivam len obcas Na halusky mne najviac chuti cerstva jarna cibulka Uz sa tesim na jar 😵

matova
21. jan 2010

marfigirl: celkom mu chuti, ale uz pridavame morsku sol a Solcanku, skusim aj bio zeleninovýy bujon- davam len trosicku. chcela som mu to trosku spestrit mozno kvapkou sojovky. Tiez som nechcela vobec solit, ale maly mi najpr nechcel nic jedavat, mal podvahu (este aj ma o 1kg voci dolnej hranici) a preferoval skor sladsie veci- teda ovocie (hoci sme zacali len zeleninkou, ryzou, neskor obilne kase...) Ryzu a zemiaky nechcel ani nahodou, len cerealie-kase. A paradoxne ked sa trosku prisoli, tak to chce. Teraz uz papa celkom pekne, konecne 🙂,tak sa tesim ze to nejem zas len ja 😀 . Inak ked varim zeleninu ako prilohu, napr. brokolicu ci karfiol, tak to nesolim.

mimoza
21. jan 2010

Ahojte strasne rada citam tuto temu moja naj na konovi po temach o dojceni.. ale k veci z coho sa mi mozu robit biele flaky ci pasiky na nechtoch co mi chyba??kojim bobaka maleho a sa mi zda ze aj on to ma na jednom nechte hmm..a este meso jem len v nedelu kvoli nedelnej tradicii a manzelovi ale fakt ho nemusim.. 😝 staci jest ako nahradu tofu a strukoviny?dakujem

indy
21. jan 2010

matova u nas bol rovnaky problem, ze syn tiez odmietal neochutene jedla, alebo jedol vyslovene na sillu Pomalicky po roku zacal jedavat to co my a zrazu sa paradne rozjedol My moc nesolime, samotnu sol na dochucovanie vobec nepouzivam, ale snazim sa aby jedlo malo vyraznu chut Takze najcastejsie pouzivam na dochutenie biovegetu z DM prirodnu sojovu omacku shoyu alebo tamari, umeocot francuzske drozdie, bylinky /majoranku tymian oregano/ cesnak melasu

mimoza myslim, ze tie bile skvrny signalizuju, ze chyba vapnik alebo zinok Vela vapniku obsahuje napr. tofu biele, sezamove semiacka-mlete, mak, spenat vareny Zinok- napr. ovsene vlocky, tekvicove semena mlety sezam

mimoza
22. jan 2010

ahoj indy tak toto vsetko ja jem 😕 tak neviem hmm

marfigirl
22. jan 2010

indy a kde kupujes melasu? dik
mimoza, aj jem vsetko to co tu bolo pisane a tiez mam tie biele pasiky na nechtoch...nastastie nie vela a aj maly ich ma.
akurat pozeram manzelovi aj on ich ma, on sa stravuje inak ako my.