Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
22. jan 2010

Ahojte,

počul som aj ja, že to môže byť nedostatok vápnika, ale aby som pravdu povedal, beriem to s rezervou. Neviem, či je to spoľahlivý ukazovateľ.

mracik
22. jan 2010

mimoza, strukoviny by sa mali jesť vždy spolu s obilninou (alebo aspoň väčšinou), lebo dokopy majú všetky esenciálne aminokyseliny. Bielkoviny sa v tele neukladajú do zásoby, takže preto je dôležité, aby sa jedli naraz. Takmer všetky kultúry majú nejaké typické strukovinovo-obilninové jedlo.
My mäso tiež jeme len v nedeľu a mne teda riadne chutí, no nemôžem si pomôcť. 😒

matova
22. jan 2010

jaron, indy: tak dnes som kupila shoyu 🙂 a bio zeleninove bujony a uz sa tesim na varenie 🙂
Inak s bylinkami musim veeelmi opatrne, lebo velmi vyrazne chute byliniek zas nema rad (oregano, tymian, majoranka, kopor...len trosicku). Ale velka sila bola, ked este takmer nic nechcel papat a raz priniesla svokra zemiakove placky (poriadne osolene, s cesnakom a majorankou) a tak sa za nimi velmi nacahoval.....ze sme skusili mu dat a velmi to chcel! viem ze vyprazane a takto teda poriadne ochutene by vobec nemal, tak sme ich rychlo kryli 😀 (ja si myslim ze chut tych placiek asi rozpoznal este z mojho bruska 🙂 )

marfigirl: melasa sa da kupit v obchodoch specializovanych na bio potraviny, neviem ci aj v DM to maju.

matova
22. jan 2010

marfigirl: teraz som si spomenula ze som melasu videla aj v hypernove, ale neviem co to bolo zac, aky vyrobca 😉

zitaje
22. jan 2010

Do coho davate melasu? Ja mam doma melasu asi pol dna 😎, dala som za lyzicku do pollitra caju a dala ochutnat starsej dcere - a ona ze to co je, fuj, horke! 😖 A to som si myslela, ze tym budem sladit kase a pod. 🙄

matova
23. jan 2010

zitaje: no, ak jej to vobec nechuti tak tu melasu skôr do niečoho "schovat", napr. do kase. Ma naozaj dost cudnu chut, aspon pre nezvyknutych, ale malinkej by mozno az tak divne nepripadala - ak jej pridas len trosku. Mozno ani nie na osladenie, mne ta chut dokonca pripomina trosku sojovku 😅, mozno by sa hodila aj inde ako do sladkych jedal. musim vyskusat 😀 Sladit mozes napr. aj s jačmenným sladom.

zitaje
23. jan 2010

Matova - vdaka, ale jacmenny slad nemam doma a melasu ano. 😀 Inak mne chuti, ja si chodim obcas len tak liznut. 😅
Dnes som robila placky z tekvice na pecenie a dala som tam za lyzicu tej melasy jednak pre chut, a jednak aby to lepsie zlepilo masu, ktora bola bez vajca. A aj ze co to urobi - neurobilo to nic. 😉 Takze dobre. Tie placky su jedine, kam som schopna schovat napr. aj strukoviny tak, aby mi ich dcera zjedla - davam tam aj cicerovu muku 😝.

jaandy
24. jan 2010

zitaje a take ze cicerovu muku to sa da kupit alebo ju vyrabas? 😅

zitaje
24. jan 2010

jaandy, podla mna to je len najemno pomlety cicer, urcite sa da vyrobit aj doma, ale kedze ja aj mak meliem na takom storocnom elektrickom mlynceku na kavu (ine nemame 😅, taky valec s vrchnakom) tak som kupila v zdravej vyzive.

jaandy
24. jan 2010

taky valec som mala aj ja, uz minule som to bola hladat v pivnici a neviem to najst 😀

zitaje
24. jan 2010

Zas o tak vela si neprisla 😎 . Ozaj, ked uz o tom hovorime, ako riesite ostatni mletie zrn a semien? Velmi by sa mi hodilo nieco univerzalne a funkcne, idealne nie velmi velke, nechce sa mi kupovat zvlast mlyncek na mak, zvlast na obilie atd. Nemate nejaky dobry tip?

mracik
25. jan 2010

zitaje na obilie a semená sú asi potrebné dva mlynčeky.
Obilie sa najlepšie melie na kameňoch, ale keby si tam dala semená, orechy, ale aj ovos 😒 tak by sa ten kameň zamastil a mlel by zle. Teda dá sa to, ale nie je to ono.
Keď meliem na mlynčeku na obilie múku na chlebík, tak tam tie semienka,príp. ovos môžem prmiešať, ale nie vo veľkom množstve.
Mak sa najlepšie melie na kovovom liatinovom mlynčeku, na tom sa dá tiež mlieť obilie, ale jemnú múku z toho mať nebudeš...

Ja som na mlynčeky zaťažená, ešte mám jeden na orechy (tam je zas iný princíp, nelisuje sa, ale strúha) a chystám sa kúpiť mlynec na mäso- ten je dobrý na mletie vareného obilia na karbonátky, amasaké a pod.
No ešteže budem mať veľkú špajzu. 😀

jaandy
25. jan 2010

no a taky mixer by to nevedel vsetko? moj ma aj mlyncek na maso (este som ho teda neskusala, ale je tam)

mracik
25. jan 2010

jaandy, niektoré mixéry zvládnu semená aj orechy, ale múku veru nenamelú 😒

zitaje
25. jan 2010

Hm, takze minimalne dva mlynceky. A ked budem mat napr. mlyncek na obilie (mracik ty mas taky mechanicky s kamenmi, ak sa nemylim, ze?) a klasicky mlyncek na mak, to mi tak viac-menej uz staci na vsetko, ze? Cize na makovom mozem pomliet pripadne aj ine (ktore?) semena.
Mixer nezvladne ani mak ani muku. Zial 😒

marfigirl
26. jan 2010

zitaje ja mam na semena mlyncek na kavu, to tu radil Jaron, aj on to ma 🙂 je to super, kazde rano si nameliem cerstve a je malicky,nezaberie ani vela miesta a udrzba tiez super, iba utriem utierkou.
mracik a to si ake obilie melies? napr kupis psenicu a tu zomelies? bio? dik.

zitaje
27. jan 2010

marfi, elektricky mlyncek, ci aky? Ja kavu moc nepijem, v kave sa vobec nevyznam, a mlyncek na kavu mam len ten starodavny, ktory som tu spominala. A ma trochu problem s makom, aj ked tam pridam trochu cukru, aby ta hmota nebola taka mastna.

marfigirl
27. jan 2010

ano elektricky, ja ho mam este po babke, taky stary. Mama tam mlela aj ten cicer na muku. Ale mak tam nemelieme, to mam klasika mlyncek. Melieme tam sezam, lan, slnecnicu, tekvicu, ten cicer.
Ozaj prosim vas, v com su este 3 omega? Lebo sa mi zda, ze z lanoveho semena sa mladsi syn osypava. Musim to este otestovat, ale asi to je z toho ☹

lucia123
autor
28. jan 2010

Zaujimavy clanok ohladom potravin, ktore kupujeme na Slovensku 🙂 Este ze to rakusko nie je tak daleko uff...

http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/popelnice...

rancuzkaf
28. jan 2010

ahojte,

omega3 kyseliny:

z rastlinnych zdrojov jednoznacne vedie lanove semeno, potom vlasske orechy a repka olejna, vybornym zdrojom su taktiez morske riasy....sojovy olej

marfigirl, ja tiez pouzivam lanove semeno a do hotoveho jedla pre malu kvapkam repkovy olej za studena lisovany
my velki si radi dame riasy a mame specialne oleje bohate na omega kyseliny ( Emil Noel- vyraba, mozno dostat aj na Slovensku v spec. predajniach)

inac, neviete nieco viac o lanovom oleji.....uz roky som si lamala hlavu, ze preco to vo france nedostat a dozvedela som sa, ze je zakazany, lebo je vraj toxicky pre pecen 😨 ...beriem to s rezervou, tu je zakazany aj mak 😝 ...vraj droga 😀 hadam ma nezavru, ked uvidia tie moje makovice v zahradke 🙂

jaandy
28. jan 2010

a mak sa ani tu nesmie pestovat, ci ano? 😀

rancuzkaf to bude varit este zelene 😀 to bude mnamka 😀 😝

matova
28. jan 2010

ahojte, na Slovensku sa môže mak pestovať- zatiaľ. Tie zákazy sú vraj ani nie tak kôli maku- semenu, ale kôli droge ktorá sa nachádza v zelených častiach rastliny- preto staré babičky dávali deťom piť odvar z makovíc- aby deti "lepšie spali 😀 "

a o tom ľanovom semienku - resp. účinkom na pečeň neviem nič a tiež by ma to zaujímalo.

palomka
29. jan 2010

ahojte. mam skoro rocnu dceru ktorej zistili v 8m intoleranciu na kravske mlieko a niekde som sa docitala, ze aj kuracie maso obsahuje laktozu a tak som ju zacala sledovat a zistila som, ze ju normalne prezenie ked zje maso,ci uz kuracie alebo ine...takze by som chcela vyskusat nejaku nahradu za maso, ktora ma vela bielkovin a latok potrebnych pre jej zdravy vyvoj a rast. je strasne chuducka a nemoze ani mliecne vyrobky lebo ju okamzite prezenie....takze mame komplikovany jedalnicek. tiez nemoze alebo neznesie jablko, iba varene, a vyzivu vobec...nechcem aby jej nieco chybalo. tak vas prosim o radu, kedze ste uz skuseny co jej mam varit. nejake receptiky by bodli,alebo nejake stranky aby som si nastudovala co s cim mozem kombinovat.veeeelmi vam dakujem za bohate odpovede 🙂

jaron
29. jan 2010

Ahoj Palomka,

je mi ľúto kvôli problémom stravovania tvojho drobčeka, na druhej strane to našťastie nie je až taký problém zabezpečiť dostatočnú, dobrú a zdravú stravu aj bez uvedených potravín.

Dobrou náhradou mäsa (ak vôbec môžem povedať taký dehonestujúce označenie týchto výborných potravín, že "náhrady mäsa", to si nevšímaj, to je iba taká moja poznámka 😀 ), takže dobrou náhradou mäsa sú samozrejme:

strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer, hrach...), v 1 roku sa už s týmito potravinami môže kludne pomáli začať, napr. je vhodná červená šošovica, ktorá je relatívne ľahšie stráviteľná, zelený hrášok (je to skôr ešte zelenina)

tofu - taktiež má už vek na jeho zaradenie do jedálnička (môže sa aj rozmixovať so sójovým mliekom, alebo vodou, alebo jablkom - v prípade tvojej maličkej vareným atď.)

neskôr budú dôležitým zdrojom bielkovín, minerálov a vitamínov rôzne druhy orechov a semien, teraz by mohla opatrne skúsiť sezam (pomletý a zamiešaný napr. do ovsenej kaše)

rôzne obilniny (ryža Natural, pšeno, pohanka, ovsené vločky...) - obilniny síce nie sú takým koncentrovaným zdrojom bielkovín ako napr. mäso, tofu, strukoviny, mlieko a pod., ale sú rovnako ich dôležitým zdrojom, dopĺňajú určité aminokyseliny (z ktorých sa skladajú bielkoviny), ktorých je menej v strukovinách, spolu tvoria výborný a dokonalý zdroj bielkovín vyrovnajúci sa svojou kvalitou tým z mäsa alebo mlieka.

Ak ma dieťa dostatok jedla a kvalitných potravín (bez mäsa a mlieka), je takmer nemožné, aby mu chýbali bielkoviny. Nedostatkom trpia skôr deti z krajín, kde deti naozaj hladujú, u nás je to skôr zriedkavé a máme skôr nadbytok bielkovín.

Samozrejme k vyššie uvedeným potravinám je nutné pridať ovocie a zeleninu, ktorá maličkej nerobí problémy.

Potom trochu rastlinného oleja - olivový a ľanový alebo repkový.

Tiež rôzne rastlinné mlieka - sójový nápoj a pod.

Pokiaľ neje mlieko mliečne výrobky a takmer vôbec mäso (ani vajcia), potrebuje ešte dobrý zdroj vitamínu B 12, to môže byť sójový nápoj obohatený o B 12, rastlinné maslo napr. Flora (ale radšej až v neskoršom veku, keď bude papať sama už chlebík), niektoré cereálie (pre ňu teraz tiež ešte nevhodné) alebo tabletky B 12 - s tými nie je žiaden problém - stačí aj štvrtka 100 mikrogramovej každý druhý, tretí deň.

Tiež by bol vhodný obzvlášť v tomto období (jednak vek, keď sa ešte veľmi neslní a jednak obdobie s nedostatkom slnka) nejaký doplnok s vitamínom D (čo možno aj užíva, ak nie poraď sa s lekárkou prípadne v lekárni).

Zatiaľ aspoň toľko, kludne sa spýtaj, čo budeš chcieť viac a konkrétnejšie, určite aj ostatní ti niečo napíšu.
Nech sa ti darí aj malej.

palomka
29. jan 2010

jeej, dakujem za odpoved.
teraz este davam do umeleho mlieka Vigantol (vit.D) a aj probiotika Biogaia jej davam.
minule som kupila ryzove mlieko ale absolutne ziadna snaha o ochutnanie 😠 takze som cele vyliala, priznam sa ani mne to vobec nechutilo 😀
sojove skusime trosku neskor lebo sa bojim alergie, kedze ja som alergik...ale napr.ovsene by som este mohla, co je susene,nie?
strukovinky jej davam raz za cas, ale od kedy nemoze maso tak som jej zacala castejsie robit sosovicu, hrasok. fazulu len sem tam, pre supku...
este by ma zaujimalo ako pripravit napr. pohanku,cicer, pseno...a take vecicky 🙂
mliecne kase nemoze a ani nechce, ako keby tusila, ze ju bude boliet brusko...takze len raz za den jej dam jednu odmerku nemliecnej obilninovej kase do mliecka. krupicu z um mi tie nezje...no tazky je aj ona jedak 😖
a napr. som jej skusila dat aj rybu a tiez uz mala spenenu stolicu...
mali by sme ist na vysetrenie ku gastroenterologovi, lebo na jednom sme tento mesiac boli a vooobec sa na nu ani nepozrel ani ju nevysetril, len mi povedal "lekar", ze jej mam skusat davat kravske mlieko, dat skysnut mlieko....tak chcem ist do ineho mesta aby som vedela presne co jej je a co jej problem robi, lebo tiez musim vediet ako ju mam stravovat ☹
ved od hladu nam neumrie 😀
alebo este ak mate nejake recepty na domaci chlebik.... 😅
Dakujeeem

jaron
29. jan 2010

Palomka,

obilniny ako pohanku, ryžu Natural, kuk. krupicu, pšeno... pripravíš podobne ako ryžu, len čas varenia a množstvo vody sa mení. Napr.:

pšeno: treba spariť horúcou vodou (rôznymi spôsobmi sa to dá - niekto nechá zovrieť, potom vodu vyleje, premyje a dá variť, alebo zaliať horúcou vodou cez sitkoa pod.), potom sa varí pšeno asi 30 minút, pre malú sa kludne môže rozvariť, takže nevadí, keď dáš vody trochu viac.

Najviac vody potrebuje kuk. krupica.

Pohanka - tá sa môže variť najkratšie, niektorí len prevaria a nechajú dôjsť, pre malú sa môže trochu (5 - 10 minút) povariť, prípadne nechať potom ešte pod perinou hodinu

Ryža natural sa varí ako normálna, len trochu viac vody a trochu dlhšie.

Recept na super výživnú bombu napr.:

uvarené pšeno
uvarená mrkva
biele tofu
lyžička až lyžica pomletého sezamu
trochu repkového oleja
štipku morskej jodidovanej soli

Všetko spolu dať do konzistencie vhodnej pre tvoju malú (rozmixovať alebo rozmačkať vidličkou).

Pšeno sa môže meniť za inú obilninu (vločky...). Taktiež mrkva napr. za hrášok, špenát, brokolicu...

Keď chceš dať niečo nové malej, ale ona to odmieta, že jej to akože nechutí, nedaj sa odradiť. Už som to viac krát tu písal, že pšeno naša malá najskôr vyplúvala, ale manželka sa nevzdala, dávala po trochej s iným jedlom a nakoniec sa to stalo jej obľúbeným jedlom. Samozrejme pomali, trpezlivo a s láskou.

Domáci chlieb, my robíme napr. tento:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

jaron
29. jan 2010

A určite by boli dobré tie viaceré vyšetrenia ako spomínaš, aby si vedela na čom si, aj aby sa prípadne včas zistilo alebo vylúčilo, či maličká nemá nejaké skryté iné ochorenie, čo dúfam nie, ale určite je dobré zistiť, čo sa dá.

matova
29. jan 2010

ahoj palomka,
aj ja mam doma drobceka az v 15 mes. dosiahol vytuzenych 9kg, my vsak nemame problem s laktozou, tak je mi teda luto, ze mam tvoja malinka problemy a drzim palce aby ste to zvladli.
predovsetkym chcem napisat, ze dobre robis ze pojdete opat na gastro hoci uz inde. hlavne nech zistia o co presne ide. (nam robili vyter a krvne testy ale viac uz potom nic, lebo to bolo ok)
ale len jeden tip ti dam, ktory som ja zacala pri jeho krmeni uplatnovat- zacala som kombinovat podavanie bielkovin so sacharidmi - v podstate je to presne to, coho sa ludia vyvaruju ked nechcu pribrat 😀 . takze v jednom jedle spolu: obiloviny, ryza, zemiaky+ bielkoviny (strukoviny, (cervena sosovica je fajn) alebo aj muky z nich (sojova, cicerova). my sme mohli aj jogurt, aj mlieko by sme mohli a syry ale on ziadne nechce.......
malý nám zacal pomaly pekne priberat a aj na gastre sa dr. cudovala ze v jeho veku uz nebyvaju prirastky na vahe take pekne. Len skoda ze priberame aj ja s manzelom 😀
velmi vam drzim palce!

matova
29. jan 2010

ahoj jaron, prosim ta nevies nieco o ucinkoch sezamoveho oleja- teda co sa tyka vplyvu na pecen- rancuzkaf tu spominala minule ze koli tomu je tam u nich zakazany 😕

palomka: my pouzivame aj tekvicovy olej

rancuzkaf
29. jan 2010

pozor!!!!!!! ide o LANOVY OLEJ