Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
23. máj 2008

caute baby, my ovocie papame vsetko okrem citrusovych a chuti nam to velmi na rozdiel od zeleninky

lubii
24. máj 2008

Marhulky som myslela, nie broskyne, tiž si myslím, že sú lepšie 😉 . Melón červený vodový či ako sa volá 😉 . Ja som na ňom žila keď som bola tehotná. A včera som mu dala aj hroznovú šťavu. Aké ešte ovocie dávate? Ja sa dosť bojím ešte to rýchlené. 😅 . A už sme skúšali aj sezamové mlieko s banánom 😉 - chutilo.

magda22
24. máj 2008

sezamove mlieko? take nepoznam 😕 , myslis tahini?
ja by som chcela skusit jahody, aj ked su alergen, myslite, ze mozem?
ale aj na mango sa chystam...

lubii
25. máj 2008

Sazamové mlieko robíme už okedy bola dcéra maličká 😉 O tahini som sa dočítala až teraz u Bukovského. Ja rozmixujem sezamové semiačka - asi 1 lyžicu okopistú s vodou, pridám 2 banány a ešte všetko pomixujem, prípadne dolejem vodu, aby to nebolo príliš husté. My to pijeme tak, malému som to ešte prepasírovala.
Bukovský tiež píše, že jahody, maliny a citrusy až v druhom roku.

kangaroo
2. jún 2008

ja by som z jahodami asi počkala 😉

emogeon
9. jún 2008

toho bukovskeho tiez netreba brat vazne...
jahody, maliny su predsa ovocie ktore rastie normalne u nas,na rozdiel od citrusov...

sofika
10. jún 2008

Aj mna by zaujimalo to iste co mimozu a nenasla som tu od nikoho odpoved. Jem vlocky kazdy den surove, takze ma to velmi zaujima. Ak niekto vie o tom napisat viac, tak ma to velmi potesi.
Mimoza napisala:
Ahojte velmi ma zaujim tato tema..chcem sa spytat ten link co tu dala kadea tak tam pisu ze nekonzumovat obilne vlocky surove lebo viazu vapnik to akoze musli a tak nemam jest len tak s jorurtom ale musim si vzdy z ovsenych vlociek uvarit kasu??a az pol hodiny no veru na to nemam cas tak ak by ste nieco o tom vedeli viac ..dakujem

magda22
10. jún 2008

to by aj mna zaujimalo sofika, tiez ci vas z vlociek nejako nenafukuje, ja ich jem tiez kazdy den, hlavne ovsene, ..skusim sa spytat muza na to..

sofika
11. jún 2008

Magda 22, tak co povedal manzel? A co ostatne? Viete nieco o tom, ze sa surove obilne vlocky sa konzumovat nemozu?

magda22
15. jún 2008

som na to trosku zabudla, teraz som sa pytala, ze by sa mali vzdy na noc namocit do horucej vody a rano spapat...ale viac neviem

mimoza
25. jún 2008

teeeda stale mi nikto neodpovedal na otazku 🙄

pikola
28. jún 2008

Ahojte,
dakujem za zaujimavu diskusiu 🙂
aj ja mam syna vegetariana (ma 14 mesiacov) a nenapadlo ma ze by to mal byt problem az kym som sa nahodou nedostala sem a necitala tie reakcie proti. Teraz zijem v Anglicku a tu to uz nikto neriesi. Ja by som sa rada spytala nejake prakticke veci k strave - co sa tyka strukovin, mam pocit, ze ho z toho boli brusko a ze to poriadne nestravi (najdem to potom v plienke), tak to moc nechcem davat. Skusala som fazulu, hrach...Ake mate s tym skusenosti? A tiez neviem preco, ale mnohe druhy ovocia nechce jest, napr. marhule, jahody. Inac este pije velmi vela mojho mlieka, tak verim ze ziviny ma aj odtial a nic dolezite nechyba...Diky!

emogeon
28. jún 2008

neboj pikola nic mu nechyba 🙂 nech si hovori kto co chce ale tu na sk ludia radi riesia inych ludi 😲
my strukoviny papame vsetky a v pohode si mala zvykla, a ovocie miluje a davam aj s kasami kupujem v bio obchode viaczrnne kase,zacala som aj pohankovu vcera a chutila 🙂

pikola
29. jún 2008

emogeon suhlasim 😉
aj sa obavam prist naspet, neviem si predstavit ze by mi doktorka nariadovala aku stravu mam davat svojmu dietatu 🙄 tu by si to nikto nedovolil (aspon take mam skusenosti).
super ze ti dcera vsetko zje. Ak mas cas napises mi ako pripravujes viaczrnne kase?

magda22
29. jún 2008

ahojte, pisala som sem asi dva mesiace dozadu, ze stale vaham, co sa tyka vegetarianskej stravy pre mojho syna...
ale s radostou oznamujem, ze uz asi mesiac nepapa masko...
snazim sa mu davat vsetky dolezite vecicky, ktore uz moze papat, ale hlavne, este stale papa moje mliecko...

len mi je trosku smutno, ze toto forum velmi nefunguje a ze si tu nevymiename nejake recepty, lebo niekedy uz ozaj neviem, co by som mu navarila, aby to nebolo stale to iste dokola..ja ostatne temy a diskusie nejako nemusim, ale vzdy nakuknem sem, ci tu nieco nepribudlo a ked vidim, ze to tu stagnuje, ani nemam chut prispiet..

navrhujem, ze by sme si sem tam napisali, co sme prace v ten den navarili svojim detom, to nezaberie vela casu, ak niekto zareaguje, budem moc rada!
tak mi sme mali dnes na obed celozrnny kuskus s cukinou, dala som do toho mletu rascu a fenykel a oprazila na oliv oleji

pikola skus cervenu sosovicku, ta najmenej robi zle na brusko zo vsetkych strukovin myslim, ja ju davam uz teraz
a inak ak chces aj ine varit, dobre je ked vymenit vodu, v ktorej sa varia aj trikrat...

inak odkedy davate detom ostatne klasicke strukoviny?

magda22
29. jún 2008

a
pikolka
ja pripravujem viaczrnne kase tak, ze mam nakupene rozne hotove bio viaczrnne kase, take iba instantne co sa len s vodou rozrobia a pridavam rozne ovocie, marhulku, banan, jablcko, hrusku, susene hrozienka, niekedy len hotovu presnidavku, dam kvapku oliv oleja alebo maslo niekedy posypem skoricou a tak to rozne kombinujem a menim zas s inymi jednozrnnymi kasami, pseno casto robim, lebo je bohate na kopec veci a taak..... 🙂
je to rychle a myslim ze plnohodnotne..

magda22
29. jún 2008

a mimoza
ja som ti predsa odpovedala,.
teda, sofika sa pytala na to iste co ty, je to prispevok hned nad tvojim

pikola
30. jún 2008

Magda22,
dakujem za rady, dnes skusim tu sosovicu, akurat som ju rano uvarila na obed. Vymienat vodu ma nenapadlo, nabuduce vyskusam.

Pre mna je dolezite aby sme jedli vela suroveho ovocia a zeleniny a surovych semienok (pomlety mak, lan, slnecnicove semeno, orechy atd)
Neviem ci je na slovensku vpohode dostat a ci nie je drahe, ale velmi sa mi osvedcilo avokado.
Tak napr. postruham hrusku s jablkom a primiesam avokado.
A okrem toho uzasna potravina je QUINOA, tiez neviem kde dostat na slovensku. Vari sa len cca 15 minut, velmi jednoducho. Je to zrno, plne mineralov a vitaminov, v juznej amerike ho nazvali Bohyna zrn, lebo je vraj taka zdrava. A je to naozaj velmi chutne.

Mozem ponuknut len recepty zo surovej stravy alebo velmi jednoducho uvarene:

- uvarene zemiaky, do toho primiesane avokádo, nastruhana uhorka (pripadne len nieco z toho), trochu olivoveho oleja a posypat struhanym syrom
- uvarene zemiaky, olivovy olej, syr, nastruhana surova mrkva alebo uhorka
To iste sa da obmienat s Quinou alebo celozrnnou ryzou

- biely bio jogurt, na jemno nasekané orechy alebo slnečnocové semená, trošku medu, jablko (pripadne banan alebo ine ovocie)
- biele tofu s banánom
- uvarena brokolica, zemiaky, do toho nastruhana surova mrkva, olivový olej, tvrdý syr
- nastruhane jablka, trochu medu, zomlety mak

klaudia74
30. jún 2008

Ahoj Magda22! Chcem sa opýtať, odkedy dávaš malému pšeno a kuskus? Ja som zatiaľ dávala len ryžu, kukuricu a pohánku...

magda22
30. jún 2008

ahoj klaudia, pseno davam od 7. a kuskus som vcera dala myslim prvy krat, ale tiez sa moze dat uz od siedmeho, urcite, ale pohanku by som teda nedavala, myslim, ze deti ju mozu az od roka alebo tak...

klaudia74
30. jún 2008

Je to vlastne pohánkovo-ryžová kaša a je tam napísané od 6. mesiacov... ale netvrdím, že nemáš pravdu, je pravda že tým nápisom sa nedá vždy veriť...

magda22
30. jún 2008

tak mozno ked to nie je cista, ze to nie je take zle, ale zistila by som si to radsej, skus sa spytat bab z fora makrobiotika, ale ja sa spytam 🙂

lubii
1. júl 2008

Ja robím šošovičkové klíčky, povarím ich tak maximálne 5 minút, rozmixujem a ešte prepasírujem. A nenafukuje ho z toho 😉
A pohánku som tiež už robila,prečo sa nemá do roka dávať?

kangaroo
2. júl 2008

zo strukovín je dobrá aj adzuki fazulka, je taká malá ako mungo fazulka, tá je ale na klíčenie...... rada by som sem napísala, čo robím pre zdravú výživu mojich detí: používam celozrnnú múku v bio kvalite, sojové, ryžové mlieko v tetra pak krabici /nie to sušené/, prírodný trstinový cukor /nie trstinový prifarbený/, len celozrnnú ryžu, vegetu bez glutamanu, každý den čerstvú zeleninu, ovocie, zemiaky pomenej, cestoviny len celozrnné, moc mi nešmakovali strukoviny, kvoli tráveniu ale už sa lepším a robím pomazánky a tak....,používam veľa tofu, vajíčko len výnimočne, mliečne výrobky výnimočne /bryndza, kyslá smotana/.............. avokádo je super, už sme mu prišli na chuť 😉
dobrá instantná kaša je kukurično-pohánková, ale kaša z rozvarených vločiek s jablkami, hrozienkami, kokosom je tiež fajn
napíšte aj vy ako vegetariánčite, čo používate a čomu sa vyhýbate a prečo.... 😉

pikola
3. júl 2008

kangaroo
to co pises je mi velmi blizke 😉
ja som doteraz nerobila tie instantne kase, lebo som nechcela pouzivat mlieko a svoje by som odsavala velmi dlho.
miesas ich s vodou a deckam to chuti? chcem to vyskusat s vodou.
Ovsene vlocky sa maju varit? Je to dolezite?
Ja este pridavam lanove semeno, zomlete, surove, napr. do ovocnej kase a zacala som po troske davat surove mungo klicky, napr. do ryze s tofu.

jaron
9. júl 2008

Pekný večer (deň) želám všetkým.
myslím, že ste sa viacerí (alebo aspoň dve) pýtali na tie vločky v surovom stave. Niektorí vedci upozorňujú na fytáty v celozrnných obilninách, ktoré môžu zhoršovať vstrebávanie vápnika. Iní tvrdia, že to nie je také zlé, ako sa niekedy všeobecne tvrdí. Aspoň jeden príklad od Am. dietetickej asociácie: "Fytáty môžu tiež znižovať vstrebateľnosť vápniku. Napriek tomu niektoré potraviny, ako napr. sójové výrobky, sú zdrojom dobre vstrebatelného Ca, aj keď obsahujú veľké množstvo fytátov i šťavelanov."
(Problém by možno mohol nastať napríklad pri väčšej spotrebe koncentrovanej potraviny ako sú napríklad čisté pšeničné otruby...). Problém fytátov taktiež rieši namáčanie obilnín, strukovín (u strukovín bežné), kvasenie (u pečiva bežné). Taktiež celozrnné potraviny obsahujú viac vápniku ako ich "biele" varianty.
Čo sa týka ovsených vločiek - ovsené vločky už nie sú celkom surové, pri spracovaní boli krátko (zrejme sparením) tepelne upravené. Myslím, že by som to mohol o nich vyjadriť takto:
Ovsené vločky určite nezvyšujú riziko osteoporózy. Riziko osteoporózy zvyšujú:
- nízky príjem vápnika (aj keď to nie je až také isté)
- nedostatok pohybu
- nadbytok bielkovín, hlavne živočíšnych
- priveĺa soli
- nedostatok slnečných lúčov (vit. D)
- alkohol
- kofeín
- nealkoholické nápoje typu cola
- fajčenie
- nedostatok estrogénu
....
ale nie ovsené vločky. Zato však ovsené vločky v rôznej podobe znižujú riziko srdcovo - cievnych ochorení (znížovanie hladiny cholesterolu), rakoviny (vláknina...), cukrovky, obsahujú živiny prospešné pre nervovú sústavu atď.
Povarené môžu byť pre niekoho lahšie stráviteľné, ale ak to niekomu nerobí tráviace problémy (väčšia plynatosť a pod.) dobré sú aj "surové". Kvôli pestrosti my používame vločky napríklad krátko povarené (stačí 5 - 10 min.) v sójovom mlieku ako kašu, ako časť vegetariánskych faširiek, ako domáce zapekané musly, ako vafle alebo "surové" len namočené atď. Myslím, že najdôležitejšie je, aby sme jednoducho vločky jedli.
Prepáčte, že som toho písal tak veľa, to som sa asi snažil dohnať všetky moje chýbajúce príspevky 🙂 (toto je prvý).
Nech sa vám darí variť chutné a zdravé jedla.
Jaro

jaron
9. júl 2008

Ešte prikladám dva podobné recepty na prípravu ovsených vločiek do zásoby, ktoré potom rýchlo použijeme, keď máme málo času na chutné a zdravé raňajky (večeru).

Ovsená granola
• 400 g ovsených vločiek
• 6 – 7 lyžíc celozrnnej múky
• 100 g slnečnice
• 7 lyžíc strúhaného kokosu
• 3 sáčky vanilkového cukru
• 100 g hrozienok
• 4 lyžice oleja
• voda
Hrozienka umyjeme a všetky suroviny okrem vody spolu zmiešame, postupne pridávame vodu, aby vznikla polosuchá hrudkovitá zmes. Vysypeme na plech a pečieme pri miernej teplote, kým nezačnú hnednúť, potom teplotu znížime a necháme dosušiť. Granola musí byť úplne suchá.
Granolu môžeme tiež uskladniť (napr. v pohári s víčkom) na suchom mieste.
Obmeny: Môžeme pridať orechy, aníz, sezam, iné sušené ovocie…

Pečené ovsené vločky do zásoby
• 1 sáčik vločiek (400 - 500 g)
• ½ - 1 šálka zmesi sušeného ovocia, orechov alebo olejnatých semien (napr. slnečnica a hrozienka)
• 4 - 5 lyžíc (hnedého) cukru
• 1 lyžička anízu
• ½ šálky vody
Vločky s anízom pečieme na plechu za občasného premiešania pri teplote 180 °C asi 15 - 20 minút, kým nezačnú hnednúť.
Potom ich posypeme cukrom, polejeme vodou, dobre premiešame a za občasného premiešania pečieme pri teplote 150 °C do sucha.
Hotové vločky zamiešame s ostatnými prísadami, necháme vychladnúť a uskladníme (napr. v pohári s viečkom) na suchom a chladnom mieste.

Z tejto zmesi pripravíme ľahko a rýchlo chutné a výživné raňajky. Vločky (granolu) stačí zaliať jogurtom, rozmixovaným ovocím, tofu krémom, sójovým nápojom a pod. Môžeme ich premiešať s pokrájaným banánom, jablkom alebo iným ovocím.
Vločky (granolu) môžeme urobiť naraz aj z dvojnásobnej dávky surovín.

emogeon
14. júl 2008

ahojte ja som na tejto nasej teme uz dlhsie nebola...
pikola viac zrne kase davam rano a vecer ,troska zohrejem vodu lucku do nej nasypem kasu niekedy aj pohankovu k tomu ovocie snazim sa dva druhy a zamiesam s bio jogurtom a niekedy aj s psenicnymi klickami a najnovsie este domiesam bud kokos a lebo mak kde je vela zeleza a nasej malej to strasne chuti a este medik

a cez den zase zeleninku obmienam a rozmixujem s tuniakom alebo syrom...
my len cervenu sosovicku varime...
a tesim sa aj na vase typy pre nase deticky 😉

emogeon
14. júl 2008

este ma napadlo ako to tu citam ze som parkrat malej davala so zemiackami tofu a poliate s bio acidkom....

a tesi ma ze je dost mamiciek co sa takto stravuju 🙂

maja22
14. júl 2008

kúpila som prvý krát sáčok červenej šošovice, ale zatiaľ neviem, čo s tým.. čo by ste mi poradili?