Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

matova
31. jan 2010

rancuzkaf. ozaj- deti v rovnakom veku 🙂 a dakujem (za vsetkych alergikov 😲) za prianie. 😀
- prosim ta, a ty uz pridavas malej tvaroh?

palomka: kdesi som citala, ze v sucasnosti sa ako neprospievajuce dieta uz neoznacuje len na zaklade hmotnosti, teda ak je aj nizsia- je to ok, pokial dieta aj rastie do dlzky.
a vela zdaru pri kucharceni 🙂

rancuzkaf
31. jan 2010

palomka,

skusim ti v strucnosti popisat co jedava moja mala vegetarianka, pre inspiraciu a upokojenie, ze tvojej malej nebude nic chybat 🙂

rano sa napije MM po prebudeni, potom ma obilninovu kasu robenu vo vode (nejake recepty som davala na str.43), uz pokukuje aj po nasich ranajkach a hocikedy sa este prida k brachom, mame a ocovi, lebo ved su to ine mnamky a velmi lakave 😀

obed sa snazim robit tak, aby mala vzdy nejaku z kombinacii: 1. strukovina+obilnina
2. strukovina+orechy, semena
3. strukovina+mliecny vyrobok
k tomu nejaka varena zelenina, poobede pred spanim pije MM
Dnes napriklad mala zeleninovu polievku s hrachovymi vlockami, celozrnny knedlik, kocky tofu s paradajkovou omackou (tiez skus tu str.43), vcera to bolo napr. pseno s hraskovo-mrkvovym pyre a uvarenym vajickom, inokedy zase mrkvova polenta s fazulovym pyre a avokadom.....takto by som mohla pisat jedalnicek kazdy den 😀

vecera je bud nejaka polievka alebo cerstva najemno nastruhana zelenina (mrkva, kalerab, cvikla) s kuskom masloveho chleba... pred spanim ma este MM

desiaty a olovranty su rozne: susene ovocie, cerstve ovocie, mandlove mlieko, sojove mlieko.....kravske mlieko nepije!

poje toho za den hodne, ale aj vybeha, je neustale v pohybe...

pri narodeni mala 2960g, v roku 8600g a 68cm, naposledy sme boli na 14 mesiacov 8880g a 73cm
nasa pediatricka mi nikdy nepovedala, ze je mala, vsetko bolo vzdy v poriadku a co je najdolezitejsie je zdrava, plna zivota a tu energiu ma na rozdavanie 😀

tak hadam som ta trochu upokojila, da sa to aj bez masa 😉
vela uspechov pri vareni!

rancuzkaf
31. jan 2010

matova,

tvaroh nedavam, tiez mam podobne info ako ty o tazsej stravitelnosti...

jednak som jej este mliecne vyrobky nedala, akosi sa mi do toho nechce, ked ma este to MM, potom ked nebude, tak hej, zacnem bielym jogurtom alebo cottage syr, mala mi jedava vajicko 1-2 za tyzden

havino
31. jan 2010

Matova, ďakujem za info o tých bielkovinách 😉 Jakubovi určite takáto "diéta" vadiť nebude 😀 Ja som mu ich niekedy robila aj vo vode, ale nie často. Práve kvôli tej "dennej mliečnej dávne" 🙂 Našťastie, nemá problém s jedlom, ani neviem, či mi vôbec niekedy niečo odmietol... Vlastne áno, spomínam si, že mu nechutili cestoviny s tvarohom 😎 Dokonca som mu skúšala urobiť kašu zo sušeného plnotučného kozieho mlieka (je vraj okrem iného výborné pre psoriatikov), ktoré má veľmi špecifický pach 😅 a Jakub to jedol akoby od narodenia 😵

Rancuzkaf, Matova, ja som si už všimla tie naše detičky 🙂 A kedy ste narodení? My sme 13.9. A ďakujem tiež obom za želanie... No, alergia je mrcha, ale astme dohováram už 9 rokov a zatiaľ je rozumná 😀

My sme mali pôrodnú hmotnosť 3400g, priberanie nabralo veľkú rýchlosť, ale iba do 4.mesiacov. Potom prudký pokles, no ale so zavedením príkrmov Jakub nevedel čo so sebou. Takže v roku mal 10,75 kg a 80 cm. V 15 mesiacoch mal 12,40 kg a 84 cm. Teraz má nejakých 13 kg, no a už je zle 🙄

Palomka, mám takú knižku a v nej rastovú tabuľku - takže Tvoja dcéra je OK - priemerná výška v 12 mesiacoch je u dievčat 74,3 cm a váha 9,5 kg. Spodná hranica váhy je 7,6 kg. Takže ste v pohode a s nadhľadom 😉 Ono, ste vysokí, takže preto to vyzerá, že je bambuľka chudá.

Rancuzkaf, fíha, to Ti malá krásne narástla za tie dva mesiace!! 😕 Veď ona vyrástla 5 cm! To je fakt veľa, zrejme teraz naberá také tempo. A pre vás platí podľa tej tabulečky 😀 to isté - výšku a váhu máte v rovnakej "hranici", takže v pohode.

My tvaroh jedávame približne od roka a to tak 1-2 PL do kaše. Neviem o tej ťažkej stráviteľnosti, ale ten Cottage syr by som asi prirovnala s obsahom bielkovín k tvarohu.

Rancuzkaf, však Ty tie svoje kuchárske inšpirácie môžeš zozbierať do formy knihy 😀

rancuzkaf
1. feb 2010

havino nasa Katka je narodena 29.9.

.....zase sme narastli za dva mesiace 5 cm, takze ratam do roka aj pol bude tych 80cm 😉 , inac podla franc. tabuliek je 80cm v 18. mesiacoch, myslim, ze su to taky drobnejsi narod, takze je taka pekna tabulkova francuzka😀
no a jej starsi brat bol trnom v oku pediatra hned od zaciatku co sme tu prisli, stale mi hovoril, ze ma 5 kg nadvahu, ani sa mi to tak nezdalo, nejako som to neriesila.....az neskor som pochopila, ze tu budu asi ine tabulky

s tou knihou si ma pobavila 😀 😀 😀 len by som si to vsetko musela zapisovat, lebo niekedy mam problem si spomenut co som varila vcera 😒

palomka
1. feb 2010

ahoj ahoj. no preeesne taka kniha by bodla pre zaciatocnikov ako som ja. veeelka pomocka na zaciatok, ze co s cim skombinovat! 😀
moja dnes uz ani ten pribinacik nechce ☹ . asi jej idu zubky lebo nejako sa nema k jedlu.
vcera som jej uvarila brokolicu so zemiakmi a pre chut som jej tam nastruhala hrusku tak to bola katastrofa...
musim si pozbierat tie recepty a potom zacat aj varit,lebo to ostane pri chceni 😅

matova
1. feb 2010

ahojte havino a rancuzkaf,
nas Šimonko sa narodil 28.9. 🙂

O dobrych vysledkoch kozieho mlieka pri psoriaze a ekzemoch som citala,
tak nam ho v meste manzel kupil aj so sojovym, ryzovym a ovsenym. No a ked som studovala zlozenie na obaloch, nasla som na vsetkych stabilizator fosforecnan draselny, emulgatory, a nejake Ečka 😕. Na koziom sice bolo napisane bio kozie no v zlozeni bol obsah len 30%. Dala som ho malemu aspon ovonať 😉- odvratil hlavu 😀

matova
1. feb 2010

ozaj rancuzkaf, taka kniha receptov, to by fakt nebolo zle 🙂
u mna je to tak ze rada vymyslam a kombinujem, skusam, vselico prisypávam... a to nieje dobre, lebo ked sa potom snazim navarit nieco co malemu chutilo, nikdy to uz nie je to iste 😅 .

palomka
1. feb 2010

a este sa chcem opytat ci je lepsie kupit original sojove mlieko alebo v prasku napoj sojovy?? dakujem

indy
1. feb 2010

palomka urcite nekupuj sojove mlieko v prasku to moc so sojovym mliekom nema spolocne Lepsi je sojovy napoj v tekutom stave
ked sa bavite o receptoch tak tiez prihodim nas zo vcera Mali sme marinovane biele tofu obalene v hraske a pecene v trube, cviklu dusenu s tymianom a bielym jogurtom a k tomu parboiled ryza(raz za cas obmena celozrnnej ryze) A bolo to mnaaam 🙂

zfidorka
1. feb 2010

indy, mohla by si sem castajsie pisat co varis (aj ostatni), je to dobra inspiracia, lebo ja niekedy neviem co vymysliet 🙂

matova
1. feb 2010

tak to nieje zly napad zfidorka 🙂

- my sme mali: desiata: spenatovu polievku s troskou cesnaku, zahustenu kukuricnou mukou v troche mlieka.
obed: zeleninova omacka s tofu (ciste neochutene)- mrkva, petrzlen, trochu zeleru, trochu bio zeleninovy bujon- vsetko rozmixovane ( tofu v tom chytilo zrnieckovu konzistenciu 😀 ale maly sa isiel za tym "potrhat")
olovrant: dusene zemiaky, postruhana mrkva

rancuzkaf
1. feb 2010

nase obedne menu:

velki: zeleninova polievka s hrachovymi vlockami
madarsky gulas so seitanom, celozrnne halusky

mala: pohanka s cervenou sosovicou, mrkvou, kalerabom a mladou cibulkou

marfigirl
1. feb 2010

Ahojte,
zas som tu chvilu nebola a tot uz hodinu docitavam 🙂 zaujimave veci a prekvapuje ma, ze tolko deti ma ekzem.
Aj mojmu malemu sa teraz zhorsil ekzem, rucicky ma uplne strasne a vsimla som si, ze aj ritke sa mu nieco robi a to uz sa mu ekzem obmedzil iba na tie ruky.
Ale ja som zacala pred nedavnom jest viac orechy, tak teraz som ich uplne zas vynechala. Neviem z coho sa mu to zas zhorsuje, ale idu mu zuby a dostal nadchu, dufam, ze to bude v tom. Uz som z toho zufala, myslela som, ze z toho vyrastie do roka... ☹

rancuzkaf nezabudas si namacat strukoviny na noc, ked ich tak poctivo varis? aj ja sa snazim, ale velmi vela krat zabudnem a potom to musi istit sosovica alebo sojovy napoj 🙂
a co klicky, pouzivas? ozaj a kase ti uz velky nechcu, lebo my vsetci jedavame na ranajky kasu.

Havino a mozem ta poprosit, nechce sa ti pozriet ako je to s chlapcami s rastom a vahou v tej knihe? moj ma 86 cm a 10,7kg v 21 mesiacoch. v 18mes mal asi 82.5cm a 9.9 kg. Dik,ak sa ti chce...

V nedelu som robila svoj prvy seitan. Nevedela som, ze sa na to mina tak strasne vela vody. No a varila som ho kratko, v kazdom recepte bolo inak a ja uz viem, ze som ho mala varit dlhsie, ale inak to bolo dobre a vzhladovo uplne ako maso. Vyskusam este raz.

jaandy
1. feb 2010

dievcata to ako stihate este aj olovrant? 😅 ja davm 3 jedla denne a medzitym kojim tak to je 6 jedal za 12h, tak mi je kazde 2 hodiny, castejsie by mi uz asi nic nezjedla 😅

problem mam len s podavanim ovocia, kedze mam pocit ze banan a hruska jej nerobi dobre...tak davam len jablcko ☹ sem tam jej dam zavaranu marhulku ale co ine? ved vsetko ostatne je cudzokrajne ovocie ☹ , davala som teraz aj hrozno ale teda mi to velmi nereze to hrozno z afriky...a susene neviem ako podavat, len teda nejak rozmixovat do kase, poradte nejake ovocie a ako

a este sa mi mala ide zblaznit za kyslim mliekom 😀 dala som jej liznut a krici zeby chcela...nehcem jej mlieko davat ale kysle by nemalo vadit, ci?

uz druhy tyzden varim super zdravo, som na seba pysna 😀 ale cokolady do seba tlacim dost vela...bohuzial nedokazem neodolam neobstojim 😀

palomka
1. feb 2010

a ked davate susene ovocie tak ho namacate vo vode predtym, ci?
moja z ovocia zje len banan a nic ine bud nechce alebo jej nerobi dobre 😢

havino
1. feb 2010

rancuzkaf, tak nakoniec bude z Kačenky malá žirafka 😀 U nás sú tie tabuľky rozdelené pre chlapcov a dievčatá a uvádza sa priemerná výška/váha, horná hranica priemeru a dolná hranica priemeru. Takže dávajú dosť priestoru tým väčším jedákom ale aj tým horším bez toho, aby mal niekto pocit, že "nezapadá" 😎 😀

matova, ja mám kozie mlieko, ktoré je plnotučné, nepíšu žiadne prídavné látky. Ak si tam mala nejakých 30%, tak to bol zrejme kozí nápoj, nie? Lebo aj taký je.

havino
1. feb 2010

mafrigirl, v 18.mesiacoch je hranica výšky medzi 76,7 a 88,1 cm a váhy medzi 9,3 a 13,8 kg. V 21.mesiacoch je uvádzaná hranica výšky medzi 79,1 a 91,2 cm a hranica váhy medzi 9,7 a 14,4 kg 🙂

havino
1. feb 2010

jaandy, ja dávam jablká, hrušky, slivky, marhule, banány, v lete melón žltý a červený, hrozno tiež. A ešte zavárané čučoriedky a čierne ríbezle. Zo sušeného ovocia dávam len hrozienka, veľmi sa mi nepáči, že to sušené ovocie je konzervované 😒 V Lidli som objavila hrozienka bez chemickej konzervácie, tak používam pre Jakuba iba tie. Dávam mu ich len tak zobkať alebo uvariť do kaše.

havino
1. feb 2010

No a ja prihodím tiež jeden tip na obed 🙂 Robila som to v sobotu prvý krát podľa lunárneho kalendára a volá sa to zapekaná šošovica s kapustou.
Uvarená šošovica s bobkovým listom, kyslá kapusta udusená na troške oleja, sójová drť namočená v bujóne alebo sójovej omáčke. Na vymastený plech sa strieda vrstva šošovice, na to kapusta, sójová drť a opäť šošovica. Poleje sa to kyslou smotanou zmiešanou s nastrúhaným tvrdým syrom. Zapeká sa to 20 minút a je to výýýbornéééé 😵

indy
1. feb 2010

ja davam susene ovocie okrem ineho kazde rano do kase Vzdy si ho vecer namocim a tiez aj orechy U nas z ovocia tiez len jablko a hruska a bio banany, najviac mu chuti hruska Celkovo ovocie moc nemusi to skor cerstvu struhanu mrkvu U nas tiez desiate moc nestihame, ja som rada ked ako tak zje 3 hlavne jedla a este k tomu mava rano na obed pred spankom a vecer kojenie Obcas aj zdravy kolacik mame upeceny a ten sa mu snazim ponukat, ale tiez sa za tym moc netrhaEste kupujem v DM spaldove lupienky, tie si obcas zahryzne Co ale nikdy neodmietne su polievky, tak tie robim poriadne huste a vyzivne

indy
1. feb 2010

jaandy susene ovocie kupujem len v DM v bio kvalite a hlavne je nesirene a aj velmi kvalitne

rancuzkaf
2. feb 2010

marfigirl,
veru poctivo vecer namacam, zvyknem si uvarit strukoviny vo vacsom mnozstve naraz a potom supnem do mrazaku 😉 ....a ked zabudnem, cervena sosovica to isti, tu mam vzdy doma.

klicky pouzivam, u nas najviac letia mungo a sosovicove, mala kostovala mungo a velmi jej chutili.

u nas nema kazdy kase rad, jedine co este tak lubia chalani je kukuricna kasa posypana trstinovym cukrom a karobom, manzel ten zostal pri svojej krupicovej kasi s kakaom a na dalsie experimenty nema naladu 😢

rancuzkaf
2. feb 2010

havino,
ja robim nieco podobne na sposom kolozvaru: sojova drt, kysla kapusta, uvarena ryza vsetko zamiesane na oprazenej cibulke s cerv. paprikou, rozotrene na plechu, pokvapkane sojovou smotanou a zapecene v rure

ked uz tak spominame kyslu kapustu, minuly tyzden som robila dve jedla:

1. zemiakove lokse plnene kyslou kapustou, nastruhanym tofu, oprazenym na cibulke
2. pirohy plnene na slano s tvarohovou omackou a oprazenou cibulou
plnka: na oleji cibulu spenit, pridat popuceny zemiak vareny v supke, nastruhane tofu, nadrobno
pokrajanu kyslu kapustu a vymiesat hustejsiu hmotu vhodnu na plnenie

...taka typicka slovenska kuchyna 🙂

rancuzkaf
2. feb 2010

pre mamicky co mate deti okolo jedneho roka,

mozete im narobit gulky zo suseneho ovocia (marhule, hrozienka, slivky) nameliete na masovom mlynceku, urobite gulky a obalite napr. v psenicnych klickoch tych suchych, kokose....urcite sa im bude pacit, ked sa budu moct s nimi sami krmit (samozrejme pod dohladom maminky 😉 )

namacat treba to ovocie ak je tvrde, lepsie sa zomelie

myslim, ze v DM-ke maju kvalitne ovocie, co si pamatam, tiez som zhanala na Slovensku

zfidorka
2. feb 2010

ja susene ovocie tiez kupujem v DM (hlavne marhule, figy) a hrozienka ako spominala havino v Lidli, nie su sirene, su len s olejom... v DM kupujem aj ovsene vlocky a polentu, kedze v tych co som kupila normalne v potravinach sa mi robili mole... 😒
minule som robila karbonatky na sposob indy, suroviny co dom dal, dala som tam pseno a cervenu sosovicu (uvarila som ich spolu v kuchte), potom som to obalila v struhanke a upiekla v rure a boli chutne 🙂
nabuduce skusim do fasiriek skombinovat pseno s ovsenymi vlockami, som zvedava ako to bude chutit 😉

jaandy
2. feb 2010

ja som min tyzden robila fasirky ako klasicke fasirky ale namiesto masa nastruhane udene tofu a bolo to velmi dobre

co dnes som varila tak to je totalna improvizacia 😀 privarok zo zemiakov soje a ciceru k tomu polenta uvarena so solcankou, dala som ju vytuhnut zasulanu do sacku - v strede uvarene vajcia 😀 😀 😀

razny chlebik sa zachvilu dopecie, hrstkova polievka je uz hotova

nam tie "gebuziny" celkom chutia len tie strukoviny nenormalne naduvaju a take rady ze uvarit a zliat vodu nefunguju - naduva to ajtak 😀 ...ako by sa dal ten bioplyn vyuzivat na kurenie? to by bolo nieco!

tie gulky zo sus.ovocia vyskusam ale co to bude drzat pokope? nerozpadne sa to? (a uz vidim ten poriadok 😀 bude to mat v usiach aj vo vlasoch aj na stenach bude 😀 asi to skusim az na jar a rovno ju s tym poslem na dvor 😀 )

zfidorka
2. feb 2010

jaandy, skusas varit tak ze 3 min. varis vecer, hodinu nechas odstat, potom vymenis vodu, nechas namocene cez noc, rano vymenis vodu a tak uvaris? ja davam stale aj bobkovy list a postup vyssie (aj to len na fazulu) a nas nenaduva... ale mozno je to s tym naduvanim individualne...

havino
2. feb 2010

rancuzkaf - áno, tak je v tom kalendári aj koložvárska písaná, ale ja som miesto drte dala biele tofu nakrájané na kocky, ktoré som opiekla trochu na panvici a posypala tym zeleninovým bujónom WURZL a bolo to tiež fajn 🙂
Tie guľky zo sušeného ovocia sú dobrý nápad, skúsim aj ja 😉 A robievaš aj kukuričnú kašu na slano? Otec to jedával s udusenou cibuľkou na oleji alebo masle a k tomu kyslé mlieko.

jaandy 😀 😀 Však skúste ten plyn nejako uskladňovať 😀 Minimálne ho potom použijete ako biologickú zbraň 😀

havino
2. feb 2010

zfirdorka, a ešte stále neviete, čo budete mať? 🙂 A aké mená máte vybraté?