Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

marfigirl
5. feb 2010

ahojte
palomka, dobre, ze ste takto dopadli, musi to byt velka ulava, ked urcite vies co je to. Hoci samozrejme, nie je to prijemne.
U nas sa ten ekzem zhorsuje a tiez neviem preco a ked som sa pytala na testy u nasej dr, to maly nemal ani rok, povedala, ze u takych malych deti sa to nerobi. Ale tiez by som rada vedela, ze co mu robi zle, asi to skusim teda este raz teraz sa pytat,ked je starsi.

palomka
5. feb 2010

no je to uplne ako keby mi padol kamen zo srdca, lebo ozaj som nevedela co jej mam dat papat a ona ani sama nechcela, ako keby teraz vedela, ze uz moze kludne jest lebo jej take zle veci nedam 😀
no a nam tiez alergol. tvrdila, ze do roka sa tie vysledky menia a nie su spolahlive a na gastro mi povedala, ze malokedy alebo vobec sa nemenia a ak su raz pozitivne tak treba zacat s liecbou a ked sa to podchyti v ranom stadiu tak z toho moze aj vyrast. akurat tie ekzemy sa mozu v urcitom veku objavovat.
no a dnes som volala na alergol. a som hovorila so sestrickou, tak sa ma pytala, ze ako na to na gastre doktorka prisla, ze ma alergiu 😠 ?? ona ma predsa neznasanlivost....
no tak teraz co vlastne? nech sa dohodnu ako to budu volat ale ja jej aj tak mliecne nedam. ved ekzem je prejav alergie....zasa som tam kde som bola, akurat budem robit po svojom 😀
a to ked budete cakat kym sami lekari zacnu patrat po pricine ekzemu tak to ostane ozaj pri cakani ☹

jaron
5. feb 2010

Ahoj Palomka,

som rád, že si sa pohla v tých zisteniach trochu ďalej a maličká bude spokojnejšia, zdravšia a šťastnejšia.

Lekári sa neviedia dohodnúť, či je to alergia na mliečnu bielkovinu alebo intolerancia laktózy. A nemôže byť aj taký prípad, že má človek oboje? Ale je to v podstate takmer jedno, opatrenie je takmer rovnaké. Našťastie bez mlieka sa dá bez problémov a zdravo žiť.

jaron
5. feb 2010

Ak si chcete pozrieť, toto je zaujímave - stanovisko AKV k mlieku:

http://www.akv.sk/images/stories/download_files...

(Myslím, že nejde o absolútne odmietnutie mlieka a mliečnych výrobkov, len o jeho objektívne a kritické zhodnotenie.)

jaron
5. feb 2010

a ešte niečo zase pre školákov:

http://www.zelenaskola.sk/pre-skoly/aktuality/i...

matova
5. feb 2010

ahojte,
palomka 🙂 : tak ti gratulujem k novym podstatnym zisteniam a zelam uz len prijemne kucharcenie!!!
ja som si tiez viedla zosit a zapisovala od narodenia vsetko- casy krmenia, potom prikrmy a reakcie...asi do roka a troch mes....ked som uz nevedela prist na pricinu ekzemov tak som ho hodila....ale citim sa ako truba, ze som sa uz skor nedomahala na vysetrenie, aj ked sa tie ekzemy podstatne zhorsili asi 2 mesiace dozadu, co mu zacali vychadzat vsetky styri stolicky.... palomka, a to malej brali krv zo zily??? alebo len z prsta? ked tak plakala?

marfigirl: take info som mala aj ja, ze takym malym detom sa testy ani nerobia....

Dnes sme boli na kontrole na neuro (vsetko ok, ako doteraz), ale tam som sa spytala na nazor a odpoved jednoznacna- navstivit alergo-imunolog. odd., cudovala sa ze nas tam zatial nikto neposlal ☹ ako sa hovorí, niekedy musí byt clovek sám sebe aj lekárom? 😒
Kedze sme sli okolo imunulog. odd., tak sme sa boli spytat, kde nam povedali ze cakacia doba na vysetrenie je pol roku!!!!! 😠nechápem, ved kým sa nevie co je dietatu, mali by ho aspon na prvé vysetrenie zobrat cím skôr...potrebujeme vsak este výmenný lístok od obvodnej dr...................

jaron
5. feb 2010

To je zvláštne Matova, keď som potreboval ja ako dospelý ísť k im. al. tak to šlo behom dvoch týždňov a dieťa má čakať pol roka. Majú toľko veľa pacientov?

matova
5. feb 2010

jaron: asi ano, a dnes je zrejme prioritnejsi pocet pacientov ako zavaznost ochorenia ☹
manzel sa pýtal este na dalsie imunolog. odd. ktore by v nasom okr. meste malo byt, a vraj tam sa caka tiez dlho...to aby sme sa zapisali na obe odd. a tipovali kde budeme skor.

jaron
5. feb 2010

Sa mi zdá, že máš nové fotky, aspoň som si ich doteraz nevšimol, taký drobček malinký zlatučký je na nich 🙂

jaron
5. feb 2010

Známa mi poslala leták:

Prírodná liečba s Igorom Bukovským (hlavný organizátor: Únia žien Slovenska)

streda 2. 2. Smrdáky 15.00 kúpele
utorok 9. 2. Dubnica nad Váhom 16.00 Centrum neziskových organizácií, Moyzesova 396/16
streda 24. 2. Bratislava 16.00 Hotel Tatra
piatok 26. 2. Žilina 16.00 Zdravotnícka škola, Hlboká cesta 23
sobota 27. 2. Rimavská sobota 15.00 reštaurácia Mladosť (pri železničnej stanici)
sobota 27. 2. Lučenec 18.00 reštaurácia Orava, Hlavná ulica

utorok 9. 3. Nitra 16.00 Fatranská 3, Krajské osvetové stredisko
sobota 13. 3. Košice 14.00 zasadačka Správa majetku mesta Košice, Hlavná 68
nedeľa 14. 3. Bardejov 16.00 Hornošarišské osvetové stredisko, Rhodyho ulica 2
pondelok 15. 3. Humenné 16.00 zasadačka Mestský úrad Humenné, Kukorelliho 34
utorok 16. 3. Prešov 16.00 zasadačka Prešovský samosprávny kraj, Nám. mieru 2

Ešte uvidím, ale možno by som šiel do Nitry (teda ak bude dovolený vstup aj mužom 😀 )

matova
5. feb 2010

jaron: dakujeme 🙂 🙂 je to nas drobulik pavucik 😀 slniecko 🙂

jaron
5. feb 2010

aj mne to také všeliake názvy chodia po rozume 🙂 , deti su zlatučké, len teraz možno už tie názvy sú trochu iné 😀 (natalíček, zlatúšik - to je aj žena 🙂, zlatinko... )

jaron
5. feb 2010

Idem už na zaslúžený odpočinok (teda dúfam, že len do rána) 🙂 .
Dobrú noc všetkým želám.

palomka
5. feb 2010

no Matova u nas to bolo tak, ze ja som nekojila iba mesiac a potom este co sa podarilo odsat som davala a dokrmovala s umelym a potom cisto umele a vtedy zacali vyrazky. to uz na pohotovosti povedali ze atopicky ekzem. to mala 2mesiace. na dalsi mesiac zacala ako keby soplit.mala hlieny, ale kdesi hore a tak chrcala ale teploty nemala.no doktorka jej urobila ten CRP test alebo ako sa to vola a povedala, ze nie je chora...ja uz som si myslela, ze je to nejaka alergia (ze po mne to zdedila).potom sme isli na kozne a ta nam potvrdila ten ekzem a dala maste. potom som dosla k nasej doktorke a som jej rovno povedala, ze som si na internete nasla, ze deti ktorych rodicia su alergici alebo aspon jeden z nich by mali mat narok na hypoalergenne mlieko, tak mi povedala, ze musim ist ja ku svojej alergo po potvrdenie, ze som alergik...natahovacky. az potom nam zacala predpisovat mlieko. a hned som sa aj pytala na alergologiu s nou, ze chcem vediet co jej je a preco sopli a tak...a isla som sa objednat v maji a objednali ma na AUGUST! tiez som tolko musela cakat. (co uz by sme za tie mesiace aj zistili pricinu)no lenze stolice stale take boli a ekzem sa kedy vtedy ukazal. potom som presla sama na bebu lebo mi tie stolice nedali pokoj. no a v auguste sme tam dosli a hned jej urobila testy na zakladne veci (asi 6-7 vpichov) a objednala nas potom ked vyslo pozit. to mlieko na krv. brali jej zo zily a vysledky boli o MESIAC zasa. to uz bol oktober a vtedy nam povedala, ze je to inolerancia ale ze jej mam davat mliecne veci. tak som davala az do decembra ked uz som bola hotova z tych zaparenin a tusila som ze je to z ml.vyrobkov. presla som aj na bebu 3 a to okamzite dostala ekzem a ani pit nechcela a hnackovala, tak som isla ku doktorke pred vianocami nech nas niekam posle na vysetrenie a tak sme v januari hned isli a zasa zbytocne lebo to bolo o nicom vysetrenie a zasa sme mesiac stratili a dostali sme sa az teraz. a to keby sme tolko necakali tak daaaavno uz vieme co jej je 😠
a to som ozaj rada, ze nas vzali, lebo keby nas nebola supla sestricka medzi pacientov bez vedomia lekarky tak sme tam az v aprili lebo vsetko maju plne. ale to uz som jej plakala do telefonu, ze co mam s dcerou robit, ze ja uz nemozem tolko cakat...tak sa zlutovala a vzala nas hned na dalsi den.inak staaale cakame a cakame a cakame...
strasne je to. proste ked ide o dieta tak si myslim, ze by to mali riesit hned.
tak isto u koznej, ked ideme tak mi povie ze ma nevezme lebo nie sme objednane. no a kedy nas objednate, ta tak o tyzden pridte...a to ja odial mam vediet tyzden dopredu, ze sa jej urobi ekzem?? no katastrofa.
dnes som sa s malou objednala na to infekcne ci vakcinacne ci ake ohladom tych ockovani aby tam neboli tie zive hluposti v nich a vajcia...tak nas zasa objednali na april...no nemam slov. ale uz to ze viem, ze sme objednane ma tesi a hreje pri srdci 😀
a sa vam chcem ospravedlnit, ze tu rozoberam nase zdrav. problemy ktore sa k tejto teme nehodia, no mozno niekomu tiez raz pomozu ked budu hladat nejake vychodisko pomocou vegetarianskej stravy 🙂
idem este precitat ten clanok

palomka
5. feb 2010

joj a neviem sa tiez dopatrat ci sa moze z intolerancie nakoniec stat aj alergia ☹
lebo ja uz lekarom neverim 😔

palomka
5. feb 2010

a este take vyborne probiotika nam poradila. veelmi sa tesim 🙂
dobru noc

marfigirl
5. feb 2010

palomka, mne to teda nevadi,ze to sem pises, praveze to pomoze, aspon vidim ake vysetrenia sa robia a coho sa treba dozadovat. je to uplne katastrofa s tym cakanim, to sa ani nechce verit ☹ mali by byt tie specilizovane amb pre deti a dospelych zvlast.

palomka
5. feb 2010

a zabudla som, ze este sa jej robili aj vyteri z nostek a z konecnika a vsetko bolo negat. na bacili bezne, takze si myslim, ze je to na 100% reakcia na mlieko a ml.vyrobky.
a to vyjadrenie Jaron co si tu dal je uuuuplne super. a vela ludi vobec nevie, ze mlieko odvapnuje ak sa to tak da nazvat a tlacia to chudatkam detom pomaly uz ako 6mesacnym ☹
lebo aj ich rodicia tak robili a su tu...a potom sa cuduju, ze ake zdravotne problemy maju ti ich rodicia.
a aj tak vtedy bola ina doba a aj tie kravy sa pasli na inej trave a neboli kadejake postreky a neviem co este. nemam rada ked to niekto prirovnava.
kolko som si ja uz vypocula, ze preco jej nedavam toto, a preco toto, a preco este nejedla take....??
ved viete, ja len sa pousmejem a idem dalej. ako sa hovori, ze pre hlupaka kazdy hlupak 😝

matova
6. feb 2010

ahoj palomka: tiez mi to nevadi ze to rozoberas, praveze ma to nakopava sa konecne rozhybat uz. a ja sa tiez ospravedlnujem, ze rozoberam ako to mame my...
ja si velmi vazim pracu lekarov, je velmi narocna a v zivote bx som asi nedokazala niest taku zodpovednost za zdravie ostatnych ludi, ale dnesny system pri objednavani a cakani...je to hrozne. asi je tak vela alergikov ze su take cakacie doby...musim ist patrat ci nenajdem nejaku sukromnu amb. kde by malemu testy spravili rychlejsie......radsej zaplatim ako cakat pol roka, len ci najdem...

jaron: dufam ze zo zasluzeneho odpicinku si sa rano zobudil 😀 😀 😀

jaron
6. feb 2010

Ahojte,

našťastie som sa ráno zobudil 😀 .

Palomka, tiež mi vôbec nevadí, že to tu viac "rozoberáš".

S tým mliekom - ono sa nedá celkom povedať, že odvápňuje kosti. Je to relatívne dobrý zdroj vápnika. Problém však vidím v jeho nekritickom propagovaní. Niektorí by možno radi videli výživovú pyramídu ako: najskôr mlieko, potom syry, potom zase mlieko, potom jogurty, potom dlho nič, potom zase mlieko a až nakoniec všetko to ostatné. Pritom mlieku patrí vo výžive až "čestné" tretie miesto po celozrnných obilninách, ovocí, zelenine a aj to sa ešte delí o stupienok s bielkovinovou skupinou (strukoviny, tofu, orechy, prípadne pre neveg. mäso).

Takisto už spomínaná úloha v príjmu vápniku a prevencii osteoporózy - nedá sa povedať, že automaticky platia nasledujúce rovnice:

veľa mlieka = zdravé kosti
málo mlieka = osteoporóza

Vápnik potrebujeme, ale nie je to zrejme jediný a hlavný faktor zdravia našich kostí. Mlieko je dobrým zdrojom vápnika a môže byť vhodnou súčasťou stravy, ale je nebezpečné jednostranné propagovanie mlieka ako najdôležitejšieho faktora prevencie osteoporózy bez rovnakého zdôraznenia iných faktorov. Inak sa môže stať, že očakávaný prínos pitia mlieka sa minie účinku.
(Ľudia sa malo hýbu, fajčia, piju alkohol, jedia málo ovocia a zeleniny ale veľa jedál bohatých na živočíšne bielkoviny a tuky, veľa soli, sladkých nápojov z kys. fosforečnou a do toho všetkého ešte pridáme mlieko (ml. výrobky), ktoré zvýšia množstvo živočíšnych bielkovín, tukov a cholesterolu - typický príklad ako sa spotreba mlieka môže minúť účinku).

V dobre zostavenej vyváženej strave môže mať primeraná konzumácia nízkotučného mlieka, jogurtov, tvarohu a pod. svoje miesto (samozrejme pokiaľ človek nemá alergiu na mlieko).
Laktoovovegetariánska strava je v súčasnosti pravdepodobne absolútny ideál stravovania. Trochu je neisté, či je vegánska strava lepšia alebo nie. Podľa niektorých sledovaní, neprináša príliš veľké výhody a zdá sa byť len o trošku horšia, podľa iných je mierne lepšia (napr. ešte menej úmrtí na infarkt ako pri rastlinnej strave aj s mliekom). Takže ťažko to ešte presne posúdiť. Každopádne oboje je dobré, len sa možno nedá s určitosťou povedať, čo je o trochu lepšie 🙂 (rastlinná strava s mliekom a ml. výrobkami alebo čisto rastlinná strava, o mäse dnes už pochybnosti nie sú, tam je to už jednoznačné).

My doma sme niekde medzi laktoovovegetariánstvom a vegánstvom.

Uf, trochu som sa rozpísal, dúfam, že nevadí 🙂

zitaje
6. feb 2010

Ahojte vsetci,
akosi mam pocit, ze vam to sem musim napisat, aj ked sem nechodim casto a ani nie dlho, navyse ani nie sme celkom vegetariani - co tu vobec robim? 😅 - ale ked som si precitala palomkine peripertie s lekarmi, tak som sa utvrdila v tom, ze ano, treba.
Moja mala sa uz dlhsiu dobu (od maja, cize vyse pol roka) neustale vyhadzuje, kozna tvrdi (teda videla ju len raz, stacilo mi) ze kontaktna alergia. 😖 Ja som radsej vysadila vsetky mozne alergeny a kedze je uz vyse mesiaca na dost prisnej diete a je cista, zacinam skusat. Vajicko v malom mnozstve jej zrejme nevadi, ale nasla som, co jej vadi - vcera som varila tofu a do rana bola vyhadzana. ☹ Takze sa potvrdil moj predpoklad, ze alergia na soju. Som z toho trochu smutna, lebo my mame velmi radi tofu. Ale kedze dcera byva vyhadzana aj po niektorych rozkoch (byvaju aj sojove rozky a pod.) tak bude ta alergia asi dost silna. 😒 Tak este sa objednat na alergologiu, i ked neviem ci to treba, ked som si zistila sama, co jej vadi...
Snazim sa na to pozerat z tej lepsej stranky - kedze soja sa v dnesnej dobe dava skoro do vsetkeho, aspon sa budem snazit robit vsetko domace, ziadne polotovary a podobne (nie ze by sme im nejak holdovali, ale aj tak)...

jaron
6. feb 2010

Ahoj Zitaje,

žiaľ, aj to sa stáva, ale aspoň človek vie, v čom je problém. Pozitívne vlastnost sóje sa do určitej miery dajú nahradiť inými strukovinami.

jaron
6. feb 2010

Ešte pre istotu sa pýtam:
okrem tofu nemala na večeru inú "novú" (novú po tej dočasnej diéte) potravinu?

zitaje
6. feb 2010

Jaron, nie, praveze uz skoro mesiac tocim stale dookola par bezpecnych veci, aby sme vsetko vylucili. Nemala tam nic ine, len to co bezne jedava, a vtedy, ked bola najviac a najdlhsie vyhadzana (pred Vianocami - asi mesiac trvalo, kym sa vycistila) som namiesto ryzoveho mlieka kupila sojove mlieko a jedli sme tofu cca. 2x tyzdenne. ☹
Ved hej, hlavne ze som prisla na to, v com je problem. Ostatne strukoviny jej problem nerobia, teda tie, ktore sme doteraz mali - hlavne rozne sosovice, mungo klicky, hrach. Akurat ze tie ostatne strukoviny zas neje jej sestra - tofu bola jedina strukovina, ktoru jedli obe. Budem musiet hladat dalej...

jaron
7. feb 2010

To je mi ľúto, bude sa teda musieť sóji vyhýbať. Ale hlavne, že bude maličkej už dobre.
A staršej strukoviny nechutia?

deviatka
7. feb 2010

Jaron úplne s tvojím názorom súhlasím, myslím ohľadom mlieka, je to naozaj dobrý zdoj vápnika, ale nie základný faktorom zdravia kostí - moja mamina, vzhľadom k tomu, že má alergiu na mlieko (alebo ako to presne definujú ani neviem 😀 ) 30 rokov nepila mlieko, nejedla jogurty, len sem - tam si dala tvrdý syr, teraz má 60 rokov a má veľmi silnú osteoporózu. Môžem však povedať, že u nás je to hlavne geneticky podmienené.
Tak len toľko a ešte vám pridám jeden super receptík, ktorý som našla na internete, autorkou je p. Alena Mokrá a sú to
slané mrkvové tyčinky
150 g jemne nastrúhanej mrkvy, 170 g špaldovej hladkej múky, 80 g ovsenej múky, 80 g sójovej múky odtučnenej, 30g mixovaného ľanového semienka, 70 - 80 ml olivového oleja, 50 ml vody, morská soľ, mletý kmín a sézam na posypanie.
Všetky ingrediencie zmiešame, vajce rozšľaháme - polovicu dáme do cesta a polovicu na potretie (už som robila aj bez a boli mňamky). Pripravíme si cesto rozvaľkáme na 3 - 4 mm, potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme sézamom.
Radielkom nakrájamne tyčinky alebo štvorčeky a upečieme na plechu dozlata. Pečieme pri 200 °C 20 - 25 minút.
Jeme ich samotné alebo so zeleninovým šalátom. Vydržia aj 2 týždne.

zitaje
7. feb 2010

Jaron, starsia dcera strukoviny zje len ked ich veeeelmi maskujem, napr. do palacinkoveho cesta davam cicerovu muku 😅, ale len asi 1/5. Strukoviny je len vo forme tofu a mungo klickov, inak ju to dusi, je jej z nich na zvracanie, nezje ani taku tu fazulovu pomazanku. Ked varim hraskovu zeleninovu polievku, musim jej vylovit kazdy hrasok, ked zavarim do polievky cervenu sosovicu, tak ju nezje aj ked sa tam sosovica rozvari (ona to tam citi). 🙄
No, k tomu mlieku, to je take, ze napr. v Cine sa donedavna mlieko ani mliecne vyrobky vobec ziadne nekonzumovali, hovadzi dobytok sa choval len malo, aj to na maso. Vlastne dodnes sa da syr kupit len vo velkych mestach v hypermarketoch (cca. 3 druhy), mlieko sa predava v 2-dl sackoch a niekde v zapadakove nenajdete ani jogurty, nic, a nezda sa mi, ze by Cinania trpeli osteoporozou viac nez my v Europe.
Teda ja nie som zasadne proti mlieku, konzumujeme kyslomliecne vyrobky, aj syry, ale som presvedcena, ze da sa prijat dostatocne mnozstvo vapnika aj bez mlieka, len to chce system. A zaroven priznavam, ze ho nemam ani ja sama a v poslednom tehotenstve sa mi rozpadli tri zuby. ☹
Jasne, ze sa neda porovnat mnozstvo vapnika v mlieku a v sezame / maku (kedze su tie mnozstva uplne ine - vypit deci mlieka je ok, ale 10dkg sezamu, to je uz dost), ale je vela vapnika aj v brokolici a v inej zelenine, orechoch, a ja neviem kde este. 😉

jaron
8. feb 2010

Ahojte,

keď už sme pri tom vápniku, tak pridávam zopár, verím, že užitočných informácií:

Čo sa týka potravín, tak vstrebateľnosť vápnika z mlieka je asi tak v strede, povedzme, že dobrá.
Lepšia je vstrebateľnosť z brokolice, kapusty, karfiolu, kelu a pod. (okrem mangoldu a špenátu). Vápnik z tejto zeleniny je výborne využiteľný i keď je ho zase menej ako v mlieku (v mlieku asi 125 mg, zelenina v priemere 40 – 60 mg/100 g).

Rovnako ako z mlieka je využiteľný vápnik z tofu, ale je ho tam zase viac ako v mlieku na jednotku váhy (mlieko asi 125 mg, tofu 200 mg).

Trochu horšie vstrebateľný vápnik je zo strukovín a semien, orechov, sójového mlieka obohateného o Ca (fazuľa, orechy, sezam, mak...), ale je ho tam podstatne viac ako v mlieku (mlieko 125 mg, orechy, semená – od 150, cez 250 až po vyše 1 000 mg/100 g, strukoviny okolo 200 mg/100 g).
K tomu môžu byť dobrým zdrojom ešte cereálie obohatené o Ca (napr. kuk. lupienky), tiež sušené figy a iné.
(informácie podľa Loma Linda University a Americkej dietetickej asociácie)

Takže všetky tieto zdroje spolu, rôzne striedané môžu byť dobrým zdrojom vápnika. Využiteľnosť zhoršuje strava bohatá na bielkoviny (hlavne živočíšne). Bielkoviny sú potrebné aj pre využitie vápnika, ale nie ich nadbytok, čo často v našej "civilizovanej" strave býva.

Ďalej sú pre hospodárenie s vápnikom dôležité:

- zníženie nadmerného príjmu bielkovín (hlavne živočíšnych)
- vitamín D (primeraný pohyb na slnku, doplnky D - hlavne v zime)
- dostatok pohybu (celoživotne)
- zvýšenie príjmu ovocia a zeleniny
- zníženie príjmu soli
- zníženie alebo vylúčenie príjmu alkoholu, kofeínu
- zníženie (vylúčenie) príjmu rôznych "moderných" nealko nápojov typu coca cola a pod.
- nefajčiť

Zrejme pre tie ostatné faktory sú niektoré krajiny s nižšou spotrebou mlieka (i Ca celkovo) na tom niekedy lepšie ako krajiny s vysokou spotrebou syrov a pod., ale so zlým celkovým životným štýlom.

Ešte jedna zaujímavosť: počiatok osteoporózy (obzvlášť, ak je zároveň prítomna anémia) môže byť v niektorých prípadoch príznakom skrytej celiakie.

jaron
8. feb 2010

Zitaje,

to je škoda s tými strukovinami. Aj naša malá má radšej tofu ako fazuľu, i keď to nie je zase až také zlé ako u tvojej. Dokonca má tiež 7 rokov (nar. sep., tvoja kedy, ak sa môžem opýtať?). Ale ona je skôr taký veľký výmyselník alebo malý špekulant 😀 , lebo frfle, potom to zje a pošušká mi: ocko, mne tá šošovica chutila a smeje sa 😀. Nuž najlepšie by bolo stále všetko iba sladké 😀 .

Ale oni sa naučia, len musíme byť zrejme trpezlivý a dať si pozor, aby sme im to nesprotivili. Niekedy je to ťažké nájsť tú správnu hranicu - nenechať si skákať po hlave, nerozmaznávať ich, ale zároveň ju nenútiť tak, že sa jej to zhnusí. A určite je najúčinnejší vlastný príklad i keď sa niekedy zdá, že to nezaberá, podľa mňa to má zmysel a raz sa to prejaví.
Páči sa mi jeden citát:
"Osobný príklad nie je tým hlavným faktorom pri motivovaní ľudí: je jediným." (Albert Schweitzer)

jaron
8. feb 2010

Ahoj Deviatka,
ďakujem za recept. 🙂 Musím nahovoriť manželku, aby to skúsila, ja si na také pečenie netrúfam. Varím síce všeličo, ale koláče a pod. pečené veci (hlavne kysnuté), toho sa bojím (alebo sa mi len nechce? 😀 )

To vajce tam ide 1? A píšeš, že aj bez neho sa to dá? Teda nevadí mi, keď občas zjeme vajce, ale pýtam sa len tak, keby som chcel vyslovene bezcholesterolový vegánsky recept, či sa to dá aj tak.