Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

matova
21. feb 2010

jaron: máme s manželom jedného kamaráta, ktorý predne ako ty, neznáša ani pohľad na mlieko, mliečnu polievku alebo omáčku, nemusí byť nakoniec ani mliečna stačí keď je biela- múčna alebo dokonca aj syrová- všetko mu to pripomína. A zakaždým keď si objednával obed, pre istotu sa spýtal: prosím vás, a nie je to náhodou biele? 😀 😀.

ja neznesiem pohľad na túšupku 😝 😝 😝. Je to sila, keby vedeli tie učiteľky z materskej škôlky, ako dokážu u detí vzbudiť k niečomu odpor na celý život 😀 😖

havino
21. feb 2010

No, tak vám to trochu okorením 😀 Ja tú šupku z mlieka mám rada 😅 😀 😀 Fakt, má takú smotanovú chuť 😵
No a mne v škôlke sprotivili vajíčka a tiež pečeň (vnútornosť) - musela som to zjesť nasilu 😢 Jasné, že to išlo potom von 🤐 Čo to mali za praktiky?.... ☹

jaron
21. feb 2010

Havino, viem, že je viac ľudí, čo to majú radi. Jáj, ale už rýchlo na to radšej nemyslím, lebo práve jem jablko... 😀

matova
21. feb 2010

havino: 😀 😀 😀

babulina
21. feb 2010

neviete mi niekto pvoedat ako vyzera reakcia na soju???
dneska sme dali dcere puding na ranajky bezlaktozovy bezlepkovy ale bol zo sojoveho extraktu co som si akosi nevsimla a do polhodinky mala cele jedno licko vysypane cervenymi pupacikmi do dalsich dvoch hodin to zmizlo, myslite si ze to bola reakcia na to????
ja uz neviem co jej kupovat, to som jej chcela dobre 😔

rancuzkaf
21. feb 2010

10. aprila cestujeme na dva tyzdne (decka maju prazdniny) 😎
rada sa s vami stretnem 😉 ....a cez letne prazdniny sme tu minimalne mesiac
a mate to do Martina daleko?

havino
21. feb 2010

babulina, mohla to byť reakcia (ale aj nemusela), môžu to byť aj fľaky, ale ešte si pozri presné zloženie pudingu, mohla takto zareagovať aj na nejakú inú prísadu, ktorú puding obsahuje..... skús radšej uvariť doma puding zo sójového tekutého mlieka, aby si mala istotu, že je tam len sója a zemiakový škrob.

zitaje
21. feb 2010

Babulina, moja dcera sa po zjedeni tofu vyhadzuje pocetnymi drobnymi cervenymi bodkami, prechadza to do druheho dna (viac-menej) ak nic ine drazdive neje.
Jaron, ved my mlieko tiez moc nepijeme, obcas iba do "kavy", hlavne do varenia, ale ta chut tych rastlinnych mliek preraza, aj ked ho dam napr. do palaciniek. Alebo raz som robila puding, musela som ho vyhodit, taky bol nedobry (teda pre nas). 😅
Matova – ja tofu priam milujem, mozem ho jest aj neochutene, a ked si ho zamiesam do salatu alebo do nejakej dusenej zeleniny, tak je to uplna mnamka. Ale sojove mlieko nie...
A supku z mleika tiez z duse nenavidim, starsia dcera tak isto – a tiez im to davali v skolke. Ale jej zas v skolke sprotivili strukoviny, ktore aj tak nemala v laske, lenze tam ju nacpali hraskom, az z toho vracala. No hroza.

havino
21. feb 2010

babulina - pardon, chcela som napísať kukuričný škrob, nie zemiakový 😵

babulina
21. feb 2010

havino pochopila som aj tak 🙂
no sojove mlieko nam popravde neodporucili tak som sa snazila aj vyhnut sa nejakym sojovym extraktom,len cela natesena ze puding bol oznaceny za bezlaktozovy bezlepkovy som si neprecitala etiketu, inak robim puding doma sama len som jej to chcela kupit na zmenu chuti, lebo mam pocit ze chudinka mala stale je to iste

marfigirl
22. feb 2010

babulina, moj maly bude mat 2 roky v aprili a tiez jedava soju a vyrobky z nej, hoci je atopik.
neviem ci ti to uz jaron napisal, pisava to tu casto, ze kravske mlieko je silnejsi alergen ako soja a predsa sa dava detom uz od roka v pohode, este ti to pediater doporuci.
Ale ked malam malicka taku reakciu, ja by som tiez vyskusala iba cisty vyrobok zo soje, napr tofu trochu, ci sa vyhadze,aby si si bola ista a nevylucila nieco mozno zbytocne 🙂 kedze uz musite mat ochudobneny jedalnicek ☹

joj s tymi skolkami je to sila. aj mne vela ludi povedalo, ze nieco nechceli, napchali to nasilu do nich a vyvracali to a teraz maju k tomu odpor ☹ to je uzastne riesenie. ved keby sa mi to dieta potom vyvracalo bolo mi by z toho hrozne, ten pocit viny...a byt rodicom, tak im to nedarujem,ale to je uz moja vseobecna nabrusenost proti skolkam 😀

matova
24. feb 2010

rancuzkaf 🙂 : škoda, ja to mám do Martina dosť ďaleko, ale díky za ochotu 😀 😉

zitaje
2. mar 2010

Nejak to tu zaspalo... Kde ste vsetci? 🙂 Napiste nieco dobre v tomto jarnom case, ked uz v ovozeli nie su skoro ziadne vitaminy! 😉
Ja vo velkom klicim, mungo klicky mi nechcu narast take pekne velke, ako tie z obchodu, a starsia dcera tie male nechce, takze asi budem musiet kupovat aspon kvoli nej obcas. 😒

matova
3. mar 2010

zitaje: ja sa zas musím s klíčením polepšiť 😔 , tiež používam muno, len na to stále zabúdam (mám klíčky v skrinke v tme, mala by som ich dať do inej skrinky, lebo tú otváram len asi raz za dva dni tak to nemám na očiach a vždy to dopadne zle 🙄 😀 )
neviem sa už dočkať jari, už som naštartovaná ísť sadiť do pareniska červené redkvičky 😅, šalát, mrkvu... 😵

jaandy
6. mar 2010

ahojte koceny 😀 😀 😀 pomohlo by keby ste sem tam napisali co ste varili lebo mne sa nejak zasekla platna a poslednu dobu tocim len stale to iste 😀 , kaslat na mna vsakze, ale tocim to iste ja malej a to ma znepokojuje

matova
6. mar 2010

jaandy: u nás sa teraz často točí tofu na zelenine, ryža so zeleninou, chcelo by to oprášiť seitan...lebo malý reaguje na všetko čomu sa hovorí mäso 😕, minule mal u rodičov seitan, povedali mu že je to také mäso a išiel sa za tým potrhať 😀
polievky karfiolová so zemiakmi, zeleninová , s ryžou, cestovinami, krupicou bielou a kukuričnou, alebo s vajíčkom, sem tams červenou šošovicou...

kapustu nechce 😔 , syry nechce, tiež by som privítala nejaké tipy 😉

jaandy
7. mar 2010

ja som teraz kupila parny hrniec tak asi budem parit ako pominuta 😀 ale beztak tocim stale len brokolicu karfiol zemiaky mrkvu a cuketu a malej cervenu sosovicu, tofu lahodkove mi chuti samo o sebe a udene vo fasirke ale nejak ho zaclenit do omacky aby to tam nevyzeralo cudne sa mi nedari 😅

ten seitan robite z akej muky? ked som to pochopila dobe tak z kila muky a vody urobim cesto a potom na neho napustam vodu a miesim ho...az voda nebude cira...ale mne sa to cesto rozpadne a utecie mi z nadoby 😅

matova
7. mar 2010

jaandy: to je super, my parný hrniec nemáme. Ja robievam čisté tofu tak, že na cibuľke alebo póre podusím zeleninu: mrkva, petržlen-paštrnák, niekedy aj trochu brokolice al. karfiolu, Solčanka, a na posledných 10 min tam hodím pokrájané tofu. takže je to so šťavou nezahustenou, k zemiakom. Údené mi nejak nechutí tak ani nedávam.

Seitan ja z hladkej pšeničnej múky. A cesto miesim v miske tak, že do misky napúšťam raz studenú vodu- miesim, vylejem, potom teplú vodu-miesim-vylejem a dookola až nieje voda číra. ale priznám sa že už som to dlho nerobila 😔 . polepším sa aj klíčky už mám nové a celkom pekné 😀 .

A vážne, kde ste všetci, prosím vás, napíšte nejaký nenáročný receptík pre drobcov 🙂

marfigirl
7. mar 2010

ahojte,
tak ja hodim recept, mam z knihy, tak mozno poznate. su to psenove knedlicky.
Uvarite pseno(400G), potom do neho date tofu, teda mal ist sojovy tvaroh(100G), ale ten nemam, este ovsene vlocky(150g) a 2 lyzice slnecnicoveho oleja. To zmiesat, nechat odstat hodinu a potom z toho vytvorit mokrymi rukami knedlicky, ktore date vyvarit do vriacej vody, ked vidu na vrch su hotove.
Ja som to jedla s kapustou dusenou,ale malemu nechutila, tak som mu k tomu uvarila sojovy puding a mal to ako dukatove buchty a zjedol plny tanier, myslela som, ze praskne 😀

Inak aj ja tocim stale to iste a dnes som nieco hladala v receptoch a zistila som, ze mam tolko dobrych povytlacanych receptov a nic z toho nerobim ☹ chcelo by to si napisat jedalnicek na tyzden, ale to sa mi nechceeeeee 🙂

matova
8. mar 2010

Ahoj Marfigirl 🙂 , dík za receptík, prosím ťa- váha 400G pšena sa myslí uvareného?
ja som to dnes skúšala a kôli mojej roztržitosti- chcela som to čím rýchlejšie uvariť- dopadlo to takto katastrofálne:
rozhodla som sa že dávkovanie odhadnem od oka 😎 , takže som to všetko spojila, hodila do vody...guličky vyplávali na povrch- zatiľ sa malý dožadoval nejakej papy tak som rýchlo natierala chlebík...a než som sa vrátila, guličky boli fuč a v hrnci zostalo kvantum riedkej pšenovej omáčky 😀 😀 😀 🙄 . Dve tretiny dávky však boli ešte nezavarené, tak som to zasa zamiešala a tú kolomáž z hrnca scedila a dala k tomu a zachraňovala už len klasicky-pridala som ešte krupicu a vajíčko 😅. Nakoniec sa to teda aspoň nevyhodilo, a manžel keď ochutnal hneď skonštatoval, že by sa mu to hodilo k dusenej kapuste 🙂.
Malý ich bude mať zajtra asi preliate domácim kompótom.
Inak- pripomenulo mi to tvarohové knedličky, kde sa dáva tvaroh, krupica, vajíčko a trošku masla, potom sa obaľujú v opraženej strúhanke. Tak som rada tomuto receptíku, že sa dá čosi podobné s tofu 🙂. Len si dám už nabudúce pozor 😀 .

matova
8. mar 2010

a kde kupujete sójový puding, alebo sú na rhu nejaké "zdravé" pudingy? ešte som sa na to zatiaľ nepýtala v zdravej výžive 😕

marfigirl
8. mar 2010

matova ja som to varila tiez od oka 😀 som teda velmi rada, ze sa mi podarili, to som mala stastie. V recepte sa asi mysli v surovom stave.
no ja som ten sojovy puding myslela tak, ze som ho dala varit do sojoveho mlieka. Kupujem take, kde nie su ziadne zle Ecka, kedysi robili u nas v Seredi kavoviny myslim tie dobre, teraz ani neviem znacku,ale da sa najst.

toto tu niekto nepouzivate? http://www.bioshop.sk/obchod/sojove-a-rastlinne...

zfidorka
9. mar 2010

ahojte, ten puding kavoviny sered som zvykla kupovat aj ja, nemal ziadne e-cka, teraz ho uz asi pol roka neviem zohnat ☹ marfigirl, napis mi pls aky kupujes ty, lebo tie ostatne co dostat u nas sa mi nepacia... aj chutovo nam nechutia tak ako sered...

jaron
9. mar 2010

Ahojte,

čítam vás, ale v poslednom čase mám málo času 🙂 .
Tak aspoň trochu niečo napíšem.

My si robíme tiež sójový puding ako Marfigirl. Kúpime si Bio puding v prášku napr. z DM drogérie, alebo v Tescu, našťastie tie ceny nie sú relatívne drahé. A potom klasicky robíme v sójovom nápoji.

A manželka robila už aj domáci, len teraz neviem presne recept, ale asi kukuričný škrob, či také čosi, sójové mlieko, carob (to bol akože čokoládový puding) a nejaké sladidlo (hnedý cukor).

marfigirl
10. mar 2010

zfidorka, no bola som sa pozriet a akurat nemam ziaden puding ☹ tak neviem.
ja skusim pozriet v DMke na ten "jaronov" puding.

ja som dnes robila konecne sojovy napoj a bol normalne dobry a nie je to az taka robota ako som si myslela. Spravila som hned z toho aj palacinky, aj zajtra na kasu ostalo 🙂 . Som rada, lebo je to lacnejsie. Sem tam budem kupovat aj ten z obchodu,kvoli B12.

rancuzkaf
11. mar 2010

ahojte, ste ma vobec nepotesili s pudingom zo Serede ☹ ...zvykla som si kupovat poriadne zasoby na pripravu kolacov, taky samotny puding u nas nejde, ale v kremesi je fantasticky 😝 .... niekedy hodim recepty na ne!)

ja som tiez skusala robit puding po domacky, detom, chutil aj kavovy (z cerealnej kavy), staci si urobit zo sojoveho napoja kavu, k tomu 2 az 3 PL kuk. skrobu podla chcenej hustoty, uvarit a je to!

marfigirl, robila si napoj v stroji, co si dala linku?

zfidorka
11. mar 2010

ahojte, ja som teraz objavila puding nejake ceskeho vyrobcu a tiez tam nie su ecka, aj ked ten zo serede sa mi zdalo este lepsie zlozenie... 🙂

rancuzkaf
11. mar 2010

varite quinou?

ja ano, tak jej spravim trosku reklamu 😉

quinoa nie je skutocna obilnina, podoba sa na nu svojimi vyzivovymi hodnotami. Patri medzi skupinu listovej zeleniny ako spenat, jej listky sa tiez mozu varit, ale to v nasich zemepisnych sirkach nehrozi 😀

obsahuje: velmi hodnotne bielkoviny 13g na 100g v surovom stave, su v nej zastupene vsetky es. mastne
kyseliny, aj lyzin, ktory prave v obilninach chyba
zelezo 9mg
draslik 740 mg
fosfor 410 mg
horcik 210 mg

zakladny recept je ako na ryzu: dobre premyt 1 diel quinoa zaliat 3 dielmi vody, varit asi 15 min
uvarene zrnka su priesvitne a vidiet ako z nich vysiel klicok von

pouzitie ako prilohy, alebo samotne jedlo

Mexicka Quinoa

na oleji poprazit cibulku, na kocky pokrajanu cervenu papriku, pridat preplachnutu quinou a zaliat vodou
ked je uvarene, zamiesat cervenu uvarenu fazulu, kukuricu, okorenit chili, osolit, petrzlenovu vnat...
samozrejme detom patricne prisposobit, aby nieco z tych fazul a kukuric aj mali, lebo moja mala to tak strasne lubi, ze nestiha to poriadne pozut a potom su ich plne plienky 😀

matova
11. mar 2010

priznam sa ze som quinou este nejedla,aj ked som uz o tom pocula...

a kde to mozem kupit? maju v DM, alebo aj hypermarketoch? diky 🙂

zfidorka
11. mar 2010

fancuzkaf - dik za recept, mne quinoa doma stoja, lebo som jej nejako neprisla na chut, tak skusim tvoj recept 🙂 ja som ju kupila v obchode so zdravou stravou..