Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
11. mar 2010

ved aj ja jej prichadzam uz roky na chut 😀 ... my velki sme akosi nie zvyknuti na taketo novoty, ale myslim, ze stoji za povsimnutie..... nerobievam ju velmi casto, ale ked uz, tak si dam zalezat na dobrom ochuteni, zato muku pouzivam dost casto, malej som od malicka zahustovala jedlo a ta je uz taka zvyknuta, ze ju moze aj kazdy den!

myslim, ze aj v karbonatkach by sa dala dobre vyuzit, aspon trochu postrasit ako sa hovori 🙂

zitaje
11. mar 2010

QUinou mam doma uz asi mesiac a stale som nevedela, co s nou. Tak teda vyskusame. Vdaka za recept a za reklamu 😀 .

indy
11. mar 2010

u nas je quinoa oblubena Mame ju velmi radi aj v polievkeKupujem v bio obchode, len ta cena 😒 A dnes sme mali nahodou presne to iste co davala recept rancuzkaf, len s natural basmati ryzou a tiez drobcovi po dlhej dobe chutilo

rancuzkaf
12. mar 2010

nasla som zaujimave recepty na gratinovanu (zapekanu) quinou, urcite vyskusam!

1 viazanicka spargle zelenej
5 mrkiev
200 g zeleneho hrasku
150g zelenych fazuliek
300g quinoa

uvarit zeleninu, pokrajanu na mensie kusky, uvarit quinou

urobit besamelovu omacku:
na oliv. oleji oprazit 2PL muky, zaliat 250ml mlieka (soj. napoja), osolit a trochu muskatoveho orecha

zmiesat zeleninu, quinou a omacku, trochu pokvapkat citronom, okorenit a dat do predhriatej rury (180 st)
na chvilu dozlatista zapiect.

samozejme toto je taky zakladny recept, so zeleninou mozete experimentovat, pridat co ma kto rad, brokolicu, tekvicky, paradajky, baklazany, kto ma rad syr, moze sa posypat po vrchu a dat zapiect, alebo este to posypat struhankou, fantazii sa medze nekladu 😉

v niektorych receptoch vrstvia quinou, zeleninu, quinou potom zaleju omackou, posypu syrom a daju zapiect

rancuzkaf
12. mar 2010

dnes idem varit pohankove palacinky na slano plnene spenatovo-syrovou omackou

na palacinky urobim cesto zo soj. napoja, pohankovej, psenicnej a kukuricnej muky
plnka: chvilu sparim spenatove listky, pridam cerstvy syr typu lucina, aby sa to trochu pustilo, ocesnakujem, osolim
naplnim palacinku, prelozim na pol a je to!

teraz ma napada ina plnka, ktoru som davno nerobila:

na oleji oprazit cibulku, pridat na jemno nastruhanu mrkvu, kukuricne zrna, ochutit bazalkou, cesnakom, bylin. solou, chvilku podusit a plnit palacinky

marfigirl
12. mar 2010

rancuzkaf, ten stroj este nemam, rozmyslam ci sa oplati, skusim spravit este nejake ine mlieka, lebo to sojove nebolo take narocne.

ja som quinou este neskusala, nemame tu obchod so zdravou vyzivou ☹

dnes som si dala naklicit psenicu, chcem z nej skusit spravit kasu, robili ste to tak niekto? a psenicu mozme jest len tak neuvarenu, iba klicenu? Dik

zitaje
12. mar 2010

marfi, za kolko dni naklici psenica? Ja som obilie este neklicila, teraz mi klici cicer, ale obavam sa, ze ked ho trochu nepovarim, mala mi ho nebude chciet jest...

marfigirl
12. mar 2010

ja som doteraz klicila len mungo a sosovicu, neviem kolko trva psenica,ale tusim som citala, ze za dva dni mozem varit kasu, som sama zvedava 🙂

cicer uvareny je dobry na jedenie aj samotny, mozno bude taky dobry aj kliceny.

lucia123
autor
13. mar 2010

Ahojte, volam sa Patrik, a bude zo mna velky zdravy vegetarian 🙂

rancuzkaf
13. mar 2010

vitaj medzi nami Patrik, blahozelam mamine a nech ma vela zdraveho mliecka pre teba 😉

jaron
13. mar 2010

Gratulujem, veľa zdravia Patrik 🙂 🙂 🙂

jaandy
13. mar 2010

marfigirl
kliceny je este lepsi 😉
lucia
gratulujem, nech sa dari malickemu 😉, joj aj tebe samozrejma 😀

matova
13. mar 2010

jeeeeeej, všetko najlepšie Luci, vitaj Patrik a veeeela zdravia a radosti celej rodinke 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

matova
13. mar 2010

rancuzkaf alebo statni 🙂
prave som sa chcela spytat, ci nemate nejaky osvedceny recept na palacinkove cesto. Ja vela improvizujem a tak nakoniec vyrobim trhance 😒 . Pridavam totiz okrem hladkej muky niekedy sojovu, alebo robim z psenicno-raznej, davam trosku oleja, vajce a mlieko, alebo aj acidofilne mlieko-len pomer netriafam 😅 .

rancuzkaf: ja uplne milujem slane plnky, robievam napr. brokolicovú- uvarenú popučenú brokolicu s maslom, strosku soli, prip. cier. korenie (pre maleho este nie).

alebo poprazena cibulka, mäkky syr a nastruhany cesnak........................

zitaje
13. mar 2010

Patrikovi zelame dlhy, stastny a zdravy zivot! 🙂
Matova, ja robim palacinky podobne, nahadzem tam rozne muky, vacsinou dam aj jemne ovsene vlocky a cicerovu muku, no proste kadeco, a niekedy davam do cesta aj spenat (necham rozmrazit par kuskov mrazeneho sekaneho) a aj cesnak. Palacinky potom robim take hrubsie a plnim ich struhanym syrom, je to mnamka! A casto sa stava, ze cesto vylepsujem, pri najhorsom pridavam vajce, ale budem skusat teraz uz aj s kukuricnym skrobom, kdesi tu na fore som sa docitala, ze sa da pouzit namiesto vajec, aby cesto drzalo pokope. 😉

matova
14. mar 2010

zitaje: a mne zasa otec zo svojich skusenosti tvrdi, ze ako vajco funguje aj sojova muka 😉

rancuzkaf
14. mar 2010

moj recept na palacinky je:

600ml soj. napoja
1 pl oleja
stipka soli mlieko, sol, olej, vajce vyslahat 30 sekund a zaslahat muku so skrobom
1 vajce nechat 30 min odstat
250 g muky
1 pl kuk. skrobu

co som davala recept na slane palacinky, robila som cesto bez vajca, cize boli 2 pl kuk. skrobu, len som ho po odstati musela zriedit, lebo bolo huste, palacinky sa vobec netrhali, taka som bola rada, ze to funguje aj s kuk. skrobom 🙂......treba experimentovat, namiesala som tri druhy muk, len skoda, ze som si nic neodvazila a nezapisala....nabuduce nebudem vediet ako ich mam spravit, aby dobre vysli 😢

zitaje
14. mar 2010

Rancuzskaf, a toho kukuricneho skrobu treba dat 2pl namiesto jedneho vajca?
Inak ja ani nemam vahu, takze mne presne recepty aj tak nepomozu 😉 .

matova
14. mar 2010

Rancuzkaf,
dakujem za receptik, nabuduce skusim vsetko pre istotu uz namerat 😉

a skusim to teda s tym skrobom, doma mam zemiakovy tak asi s tym.

rancuzkaf
14. mar 2010

1 pl skrobu = 1 vajce

az teraz si pozeram, ze ako mi ten moj recept zobrazilo, hadam rozumiete 😕 ..... na jednej strane mali byt ingrediencie a oproti postup

marfigirl
15. mar 2010

lucia, gratulujeme k Patrika a vela zdravicka prajeme 🙂

ja robim palacinky iba zo spaldovej muky,dam este vajce a sojovy napoj. Skusim aj ja s tym skrobom.

marfigirl
17. mar 2010

a pisala som sem uz obmenu slizov s makom? uvarena psenica s makom a medom. Ja si davam aj s dzemom, som rozmyslala, ze na buduce skusim spravit dzem s hrozienok

jaron
17. mar 2010

Ahoj Marfigirl,

som čítal najskôr "slizov s makom" v zmysle sliz, že aké slizy s makom to sú 😀

Pšenica s makom je dobrá, ale zistil som, že mi chutí až keď je naozaj dlho povarená až tak do rozpuku, asi hodinu variť a potom ešte nechať pod pokrievkou a perinou aspoň hodinu a tiež záleží na kvalite pšenice, mali sme od známych pšenicu kamut a tá bola úplne lahôdka a mäkúčka, ale potom sme si ju kúpili, bola dobrá ale nie až tak ako tá od známych, možno bola staršia alebo čo, tak naozaj záleží od kvality pšenice, ale myslím, že tá doba varenia to tiež urobí.

Tu máme nafotený aj postup (i keď viem, že to zvladne skoro aj malé dieťa):
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

marfigirl
19. mar 2010

ahoj Jaron
heh recept je z klubu zdravia v Trnave z minuleho roku 🙂 akurat mi dnes brat volal, ze v stredu sa zacina dalsi kurz alebo ako to nazvat. Uvidim ako sa mi podari chodit od deti, ale rada by som tam chodila.

matova
20. mar 2010

Ahojte,
kamarátka mi na moju prosbu o nejaké jednoduché receptíky pre malého poslala pre inšpiráciu zopár kuchárskych kníh-brožúr. Ostala som vyvalená ako puk, že vôbec také knihy sú, len neviem či ich vôbec niekedy ešte zoženiem-teda z tých starších. Tak sa idem s vami podeliť o tituly 🙂:
Minútky bez mäsa- vegetariánsky receptár pre veľmi zaneprázdnených 😅- S. Muntág, 1990
Stručná celozrnná kuchařka- P. Momčilová, 1990
Přírodní kuchyně- Syrová strava-saláty- P. Pribiš 1991
Šaláty a jedlá zo zeleniny-I.Sečanský, A. Horvátová,1989
Nový tofu receptár-A.Vinarčíková a kol.,1997
Cukroví a moučníky tentokrát zdravě (120vynikajících receptú pro bio kuchyň)-Škvarilová, Borková, 2008

jaandy
20. mar 2010

juj ta psenica s makom vyzera super, aku ja mam na to teraz chut! idem namocit prenicu, zajtra skusim 🙂

mukky
20. mar 2010

ahojte prosím Vás chcem sa len opýtať ci ste uz mali sojovu tatársku omácku a ci aspon chutí trosku ako normálna 😀
dík 😎

jaron
20. mar 2010

Ahoj Mukky,

mne celkom chutí od firmy Kalma to tuším bola, ale samozrejme je trochu menej výrazná ako normálna ale nám to nevadilo. V inej téme som dával jej domácu verziu, ak to nájdem prekopírujem to sem.

jaron
20. mar 2010

Tu je ten príspevok z inej témy:

Sójová majonéza

- bez lepku
- bez vajec
- bez mlieka
(nevhodná pri alergii na sóju)

- menej tuku (a kvalitnejší druh tuku)
- menej energie
- bez cholesterolu

• 2 dl sójového nápoja ALFA BIO
• 5 kopcovitých lyžičiek kukuričného škrobu
• citrónová šťava z ½ citróna
• 0,8 dl oleja
• 2 sterilizované uhorky
• soľ

Zamiešame sójové mlieko so škrobom, uvaríme na hustú kašu. Necháme vychladnúť (nerobiť z teplého). Dáme do nádoby na mixovanie, pridáme nakrájané uhorky, citrónovú šťavu, olej a vymixujeme na jemno. Podľa potreby dochutíme citrónovou šťavou a soľou.
Používame ako bežnú majonézu (na pečené zemiaky, zemiakový šalát a pod.)

Obmeny: Do hotovej majonézy môžeme zamiešať nakrájanú pažítku, petržlenovú vňať a pod.

postup s foto na:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

Nám to veľmi pripomína kupované sójové majonézy, ktoré sú však podstatne drahšie. Pri zamiešaní napr. do zemiakového šalátu je takmer na nerozoznanie od obyčajnej majonézy.

mukky
20. mar 2010

jaron dakujem veľmi pekne,prosím ta a v akom obchode ju nakupuješ?
začala som delenu stravu a potrebujem ju na rastlinný deň,hádam si zvyknem 😀