Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zitaje
30. apr 2010

didi, necitala si to v makrobiotickej teme? Lebo makrobiotika nema rada zemiaky, ale neviem presne preco.

katka.carska
1. máj 2010

Didi, ja som s tym tiež stretla v makrobiotike, ako pisala Zitaje - :"zemiaky- vďaka nim orgány embrya príliš zhrubnú, pomer sodíka a draslíka je škodlivý a škodí hlavne obličkám ", ale čo je na tom pravdy neviem.
Adriana,
súhlas s Jaronom, ja som celiatička a synovi som nedávala do roka ani špeciálne bezlepkové pečivo ani cestoviny - sama si ich nekupujem, podľa zloženia je tam mnoho prídavných látok, možno preto aby to lepšie chutilo, aby to držalo pokope. Dokonca som našla na cestovinách oznam nevhodné do troch rokov.
Jaron - mňa prekvapila tá informácia, že ovos tolerujú aj niektorý ľudia s celiakiou, doteraz som sa s niečim takým nestretla. Však ovos tiež obsahuje lepok ? Keď celiatik raz nemá enzým čo lepok štiepi, tak ako ho potom strávi ? 😕 Alebo je tam iná "finta"

jaron
1. máj 2010

Ahoj Katka,

informáciu o určitej tolerancii ovsených vločiek u niektorých celiatikov som nepočul prvý krát na školení, stretol som sa s tým už pred tým. Tiež moja známa celiatička o tom vedela a tiež to na ňu platí. Týka sa to ale dospelých celiatikov po preliečení - to znamená nie vtedy, keď sa celiakia zistí, ale po nejakom čase prísnej diéty (napr. 3 mesiace) niektorým celiatikom nerobí problém používanie malého množstva ovsených vločiek, prečo je to tak - chemicky, biologicky a pod., vysvetliť neviem (že by to bolo iným druhom lepku nachádzajúcom sa v ovsených vločkách? neviem)

Čo sa týka zemiakov, neviem, čo myslela makrobiotika tým zlým pomerom draslíka a sodíka, že je tam sodíka málo alebo veľa? Všeobecne je žiadúce, aby potraviny mali pomer draslíka a sodíka v prospech draslíka, čo platí aj u zemiakov. (problém draslíka môže byť skôr u niektorých chorých ľuďoch, ale inak je to relatívne zdravý a žiadúci prvok).

Okrem toho ja nie som príliš na makrobiotiku - to je tak trochu už stravovanie spojené z určitou filozofiou (jing - jang...), čo nie vždy je v súlade so skutočnými vedeckými poznatkami a niektoré uzávery sú podľa mňa nesprávne i keď aj makrobiotika môže byť lepší variant a cesta ku zdraviu v porovnaní so všeobecným stravovaní väčšiny Slovákov.

U zemiakov skôr niektorí vyslovuju obavy kvôli vysokému gl. indexu, kvôli čomu niektorí považujú zemiaky za rizikový faktor cukrovky, iní odborníci ale veľmi nie, tiež záleží na úprave, zemiaková kaša je na tom horšie a ideálne sú zemiaky pečené (aj zjedené) so šupkov. Tiež záleží na tom, že tú zemiakovú kašu alebo rozvarené zemiaky zjeme napr. so zeleninou a strukovinou, čo tiež celkovo zmení gl. index k lepšiemu. A rozhodne sú 100 x horšie rizikové faktory vzniku cukrovky ako zemiaky. Môj osobný názor je, že by som sa ich až tak nebál, ak sú súčasťou dobrej, zdravej, správne zostavenej stravy s dostatkom vlákniny so zeleniny, strukovín, celozrnných obilnín a nie súčasťou jedálnička s kopou bielých múčnych výrobkov (biela knedla, biela ryža, biely chlieb, zemiaky...), veľa mäsa, tukov, málo ovocia a zeleniny, tam je namieste obávať sa napr. rizika (nielen) cukrovky 2. typu...

zitaje
1. máj 2010

Jaron, jin-jang, nie jing-jang 😉 .
Ja by som sa zemiakov tiez nejak nebala, ale ja ich moc nemusim sama od seba, ja radsej zrna.

jaron
1. máj 2010

jasné - jin jang 🙂 , ďakujem.

matova
1. máj 2010

Ahojte,
sladké zemiaky- topinambury sú už u nás mám pocit pomerne známe, minule som sa však stretla so sladkými zemiakmi v Kauflande- myslím že bolo písané ako krajina pôvodu Taliansko- sú pravidelnejšieho tvaru, takmer ako zemiaky ale podlhovasté a vnútri oranžové. Nemá niekto z vás o tomto dtuhu nejaké info? či sa môžu aj surové, príp. zloženie...ďakujem

ps: uvarené chutia ako mix zemiaku s mrkvou 🙂

matova
1. máj 2010

aha, asi som mala najprv skúsiť pohľadať až potom sa pýtať, zrejmä to budú tzv. batáty 😅
http://www.biorecepty.sk/ext/biorecepty/php/bio...

ale priznám sa že som ochutnala aj surové a boli veľmi chutné, dokonca by som to radšej jedla surové, len neviem či sa môžu konzumovať aj v surovom stave 😒

zitaje
1. máj 2010

Matova, ked ich uvaris, chutia trochu ako varena tekvica na pecenie 🙂 Velmi dobre len tak uvarene s bryndzou. Daju sa aj piect v supe.
Ale inak podla mna sladke zemiaky su praveze tieto bataty, nie topinambury, alebo sa mylim?

jaron
2. máj 2010

Ahojte,

ako píše Zitaje - sladké zemiaky sú bataty, topinambury sa tiež zvyknú volať židovské zemiaky, ich rastlina vyzerá skoro ako slnečnica, nenáročnosť pestovania je podobná ako pri zeline. Takmer sa toho nedá po rozšírení zbaviť.

matova
2. máj 2010

áno, topinambury sú takmer ako burina, máme ich doma, len ľudovo ich tu ľudia aj takto volajú- že sladké zemiaky 😉 ...

a bataty sa dajú konzumovať aj v surovom stave? aj malé dieťa by mohlo?

rancuzkaf
2. máj 2010

bataty sa mozu konzumovat aj surove, neobsahuju toxicky solanin ako zemiaky ( a dokonca listy sa mozu pripravit ako spenat!)
....takze matova chrum, chrum do toho...ale je to naozaj chutne a nevidim dovod preco aj pre dieta nie?

nasla som taky pekny salatik

1 maly batat nastruhany na vacsie rezance
pol jablka na tenke platky
hrst cerstveho hrasku
2 nakrajane datle

40g kesu orieskov pomixovat alebo prehnat kavovym mlyncekom a zmiesat s

stava z 1 pomaranca
stipku curry korenia
sol
pripadne trochu vody na zriedenie zalievky

zaliat salat a prizdobit celymi kesu orechmi

...uz sa mi zbiehaju slinky, len musim pockat na hrasok v zahradke!

marfigirl
2. máj 2010

ahojte,
no mne sa zda, ze Bukovsky velmi nepreferuje zemiaky, ak mate doma "Hned to bude" skuste pozriet. Som to mala pozicane a zda sa mi, ze tam to pisal. Dufam, ze som teraz nenapisala hlupost 😀 a dufam, ze mi to niekto potvrdi.

matova
2. máj 2010

marfigirl: jej diky za info, uz sa tesim ako si dame 😉

lacler
3. máj 2010

ahojte,
ale bataty p. Bukovsky preferuje, na rozdiel od obyc. zemiakov

didi35
4. máj 2010

Ahojte, dakujem za reakcie na tie zemiaky. Urcite som to citala v tejto teme, niekde na zaciatku. Makrobiot. temu som necitala. Zemiaky mam rada.

A este sa spytam, ci ste citali o nebezpecnosti soje. V poslednej dobe na to stale narazam, dokonca ked som bola tehotna, tak v nejakom mamickovskom casopise som citala, ze by tehotne nemali jest vela potravin s obsahom fytohormonov... Hoci v minulosti som zase citala, ze fytohormony su dobre, lebo znizuju riziko rakoviny prsnika a pod.... Zaujima ma Vas nazor, kedze predpokladam, ze tiez vela studujete ohladne stravy. Dakujem

Citajte tu:
http://www.badatel.sk/documents/100_dokazov_pro...

lalitagopi
4. máj 2010

Ahojte všetci, už sem často nechodím...dúfam, že sa Vám darí dobre a že máte plno inšpirácie k vegetarianskemu vareniu 😎
nedávno som našla fejsbuku super skupinu, možno že sa Vám bude hodiť...Žiadame označenie potravín a nápojov vhodných pre vegetariánov/vegánov!
http://www.facebook.com/group.php?gid=274941844...
krásne dni 😵

zuziq
4. máj 2010

nie som sice vegetarianka ale chcela by som vas poprosit, ci nemate nejake tipy na bezmesite (nie sladke) jedla, ktore by som mohla ako kojaca mamina. Problem je ze nemozem takmer ziadnu zeleninu - kapustu,kel,kalerab,zeler,paradajky,redkvicku a pod. proste vsetko co moze nafukovat... uz som zufala, pretoze varim stale to iste dookola a rada by som aj nieco zdrave,chutne, bezmasite, z coho sa da najest a ma to dost zivin 😕

adriana7
5. máj 2010

Ahoj, Zuziq,
ja som vegetariánka aj vegánka a som tehotná. Je trošku ťažšie ti poradiť, lebo všeobecný názor (možno nemám novšie informácie) je ten, že ak žena v tehotenstve je veľa zeleniny a ovocia, tak to dieťatu nevadí ani počas kojenia, lebo je na tento príjem potravy zvyknuté. Asi najvhodnejšia je mrkvička a mladý hrášok na pare(u nás jednoznačne Findus), potom to zalejem roztopeným maslom a osolím solčankou, robím k tomu zemiakovú kašu bez mlieka (zemiaky sa varia v šálke vody, potom dám maslo, prisolím a rozmixujem aj s tou vodou). Moje deti toto jedlo od malička zbožňujú. Nenfukuje ma ani po Bukovského leči (na olej cibuľku, papriku, rajčinu osmažiť, ja nedusím) a pridať popučené tofu, posypať mletou červenou paprikou, k tomu celozrnné pečivo. Alebo na začiatok je dobrá cuketa, v nedeľu som ju robila takto: na spodok plechu trochu oleja, celé dno pokryť pozdĺžnymi plátkami cukety, na to ošúpanú záhorácku špargľu mierne predtým naparenú-nevariť!, postrúhať na vrch lahôdkové alebo údené tofu a zaliať zálievkou -celozrnnú múku rozmiešam vo vode ako na hustú zásmažku, vegetu, kopec nakrájanej petržlenovej vňate, tým to zalejem po cca 10 minútach pečenia a s týmto dopečiem ešte max 10 minút. Čiže je to rýchle, nám to veľmi chutí a toto ťa isto nenafúkne. A ešte recept na ľahkú večeru.Na hriankovači urobím celozrnné hrianky, pocesnakujem, na to poukladám na olivovom oleji objstranne ugrilované plátky nešúpaného baklažánu, na to veľké koliesko ošúpanej rajčiny a posypať petrželkou. Baklažán sa pri kojení vyslovene doporučuje a ak máš problém s rajčinkami, ošúp si ich.Neviem, či ťa moje recepty očaria, lebo väščinou sa stretávam s reakciami typu "a to jete len toto", ale my ku všetkým jedlám jeme aj veľké misy čerstvého šalátu a nejdení sme dosť. Dobrú chuť.

zuziq
5. máj 2010

adriana jej super, dakujem, urcite skusim. Ja take jedla mozem 😉 Tofu ani rajciny sice teraz este nemozem, su to alergeny a nedoporucuju sa aspon do 3 mesiacov, zo zeleneho salatu maleho bolieva brusko 😖 ale na baklazan a cuketu som uuuuuplne zabudla 😵

rancuzkaf
5. máj 2010

suhlasim s adrianou, ze pri kojeni sa netreba vyhybat tomu co bezne buduca mamina jedavala, lebo dietatko je na to zvyknute a v mliecku to uz dobre pozna, su to vraj najnovsie odporucania....hovorili nam poradkyne v dojceni v nemocnici

zuziq, nieco spenatove nemozes? ci uz polievku alebo vo forme plnky do palaciniek, zavinu z listkoveho cesta?

dobra by mohla byt aj oranzova tekvica:

bud v polievke ( na oleji oprazis kocky tekvice, zalejes vodou, pridas trochu zemiakov, ja davam este por, cesnak, vegetu, rascu a varis domakka, potom rozmixujes a podavas s bielym jogurtom a vnatkou petrzlenu)

da sa urobit aj rizoto (na oleji poprazit cibulku, pridat na male kocky tekvicu, preplachnutu ryzu, udusit to tak, aby sa tekvica rozvarila, uvarene zmiesat so struhanym syrom, zdobit vnatkou)

adriana7
5. máj 2010

Ahoj francuzkaf aj zuziq,
to je pravda, krémové husté polievočky na teplo aj na studeno sú tiež výborné, mrkvová, zelerová, špenátová, tekvicová, špargľová, aj z tekvice Hokaido. Ázijské kultúry napríklad kôli nafukovaniu používajú ošúpané uhorky aj s vybratým jadrovníkom, to sa na studeno rozmixuje, do toho čerstvý kôpor a trošku korenia zaziky ( to už teda ázijské nie je, ale grécke), to je mlsina, hlavne v lete...A moje deťúšiky strašne ľúbili slepačiu polievočku, ale keďže nejeme mäso, robím takú náhradu, do polovice hrnca nakrájam všetku koreňovú zeleninu, mrkvu, petržlen, zeler, kaleráb aj kel, petržlenové aj zelerové vňate, cibuľu a cesnak a varím ako klasický vývar, dochutím solčankou. V nedeľu k tomu vyvarím bezvaječné slížiky, v pondelok ju rozmixujem a nahádžem do nej celozrnné krutóny (pečiem si ich sama). Ani moja mama neverila, že som pod pokrievkou netrápila tú sliepku...

marfigirl
5. máj 2010

ahojte,
teda Adriana,aky zdravy jedalnicek 🙂
My sme dnes mali spenatove halusky: celozrnna muka ,sol,voda,spenat.

zuziq
5. máj 2010

adriana inak my robime falosnu slepaciu z tekvicovych jadierok - ale musi to byt mlada tekvica. Cely ten jadrovnik sa nadrobno naseka, oprazi na cibulke, zaleje sa a prida sa zelenina mrkva,petrzlen,kalerab,zeler a pod. Je to veeelmi chutne a tiez je to neskutocne podobne chutovo slepacej polievke 😉

matova
5. máj 2010

ahojte, moj muz si teda maso neodoprie ani nahodou, ale paradox je, ze v nedelu chce na obed vzdy zeleninovu polievku bez masa, chuti mu ovela viac ako slepacia 😀.

zuziq: nazory na stravu počas dojčenia sa aj ku mne dostali všelijaké, ale myslím si osobne že je to tak ako písali žienky vyššie, aj som videla jeden dokumnt- výskum- ako bábätká rozpoznávali chute prvýkrát podané po narodení podľa toho, či sa s nimi "stretli" už v brušku alebo nie 😵. Môj syn mal večerné koliky a ja som sa neskutočne obmedzila v strave- až som bola z toho zúfalá ako si ty na začiatku písala. Zostala som na úplne jednostrannej strave bez vitamínov....a koliky pokračovali aj tak.

Čítala som zaujímavú teóriu o kolikách, vraj u prírodných národov, kde matky svoje deti nosia stále uviazané na sebe, sa ani nevyskytujú a podľa autora teórie tam neide vôbec o pôvod kolík v jedle........Samozrejme teraz nechcem znevažovať jednoznačné problémy kojencov s trávením a nafukovaním...

matova
5. máj 2010

rancuzkaf, ja som sa minule pomylila, takze este raz dakujem za info o batatoch 😉 , prave som jeden schrumala mňam 😉

adriana7
5. máj 2010

Zuziq, na balkóne mi už vyliezli prvé lístky tekvíc, tak ak dozrejú, vyskúšam aj tú slepačiu-tekvicovú. Marfigirl, ďakujem za kompliment. Dúfam, že mi tento príspevok nezrušia, je trochu mimo témy, ale musím sa Vám pochváliť, som strááášne vytešená, včera mi prišla pozvánka na stretávku zo strednej, tak som volala kamarátke, čo býva v Modre, či sa tam stretneme, a ona, že veru nie, lebo o 3 týždne rodí! Ja som taká rada, že si ešte niekto v takom veku ako ja alebo francuzkaf, trúfol na dieťatko...

tofik
6. máj 2010

Čaute , chcem sa opýtať či niektorá nemáte doma prístroj na výrobu rastlinného mlieka. Už ma nebaví zhánať v ktorom obchode majú sójové mlieko a pod. Chcela by som vediať , či tento domáci prístroj vyrobí mliečko podobné tomu z obchodu .

Včera som robila na večeru studenú rajčiakovú polievku : rajcinky, čibuľa, cesnak a stopkatý celer rozmixovať , pridať olivoý olej , citrónovú šťavu a trošku posoliť a pokoreniť a ešte premixovať a nakonieč pridať pár tekvicových semiačok a kúskov avokáda - lahodka. Deťom tiež chutila.

tofik
6. máj 2010

Píšem ako tatar. No ale je to v práci tak ...

Som to nevedela vypátrať ,tak sa ešte chcem spýtať. Aký máte prosím vás vek dievčence, keď sa pasujete za geriatrické matky. Len preto, že ja tiež rozmýšľam ešte nad mimi , tak aby som vedela, čitam ešte patrím, alebo už budem maminka motralka.

marfigirl
6. máj 2010

tofik, to o tom pristroji som sa uz aj ja pytala, ale nikto sa neozval,asi ho nik nema. Podla mna si vyrobis lepsie mlieko, vies presne co si tam das.

rancuzkaf
6. máj 2010

tofik, to cislo v pase nie je cislo topanky, ale nas vek predsa 🙂))))....davno si tu nebola, zmenili od marca stranku a mozes si dat do pasu aj svoj vek!.....inac mna sa po porode doktor pytal ci chceme aj stvrte, ja na neho kukam, ze uz by aj stacilo, nech mlade pracuju na detoch a on,ci blaznim, ze vobec nie som stara a rad ma znova uvidi 🙂