Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

adriana7
21. máj 2010

Ahojte,
matova, to je presne to, nikdy si nesmieš robiť výčitky, že nie si dokonalá vege, veď čo môžeš, to robíš, tak keď zješ niečo nepredpisové, tak buď v poho, ako napísal jaron, aj tá duševná pohoda veľa robí...Naše mamy nás tak vychovali, dokonalá čistá domácnosť, vyžehlené deti, obed presne o 12 tej, ale moja mamina je z toho dnes strhaná, chrbtica v prd.., make up začala používať v 50tke a teraz jej kultúru tvoria návštevy rôznych odb. ambulancií. Je môj vzor - ja takto nechcem dopadnúť.
Ja napríklad robím pravidelne suši,MM bol 10 rokov v manažérskej funkcii vrámci čoho sme museli absolvovať x akcií v BA a na tých rautoch som tiež zo začiatku trpela, samé rezne, keď šaláty tak majonézové, krémové dezerty, teplé bufety s klasickou slovenskou stravou. Tak som sa čašníka opýtala, čo je vege, on že nič ale keďže bol tiež vegetarián, ukázal mi suši s výkladom o riasach, odvtedy som jedávala na akciách len to. Je pravda, že pred 10 rokmi som mohla zjesť všetko sama, každý sa ma pýtal, či držím diétu, keď nejem tie šnicle, dokonca niektoré dámy o ktorých som mala vysokú mienku, si tie šnicle pchali do Wuiton kabeliek (!!!). Deťom robím aj s tuniakom alebo s matjesmi. My s MM rôzne náhrady. Ale máme to radi a výčitky NEMÁM

zojec
21. máj 2010

adriana, tiez som toho nazoru, ze dusevna pohoda je na prvom mieste.. 🙂 ja mam tiez vzor rodicov, ale taky pravy naozajsky.. 🙂 sice nevegetariancia, ale snazia sa zit zdravo,pravidelne sportuju, chodia na vylety, robia vela veci spolocne, popritom stihaju narocne povolanie.. a su zdravi.. nechodia po doktoroch.. 🙂 aj ked urcite tej starej skoly v nich je.. ale vidim na nich to pozitivne myslenie a to mi pomaha.. stale si hovorim, ze aj ja chcem tak dopadnut ked budem mat 60 😀 nemyslim si, ze je dolezite si nieco odopierat, je dolezite najst tu striedmost.. o com pisal aj jaron.. a dusevnu pohodu.. ci nam k tomu dopomoze vegetarianstvo, sport, alebo nieco ine.. to zalezi od nas... 😀

adriana7
21. máj 2010

ahoj, zojec,
máš úplnú pravdu, škoda, že naši nie sú ako tvoji rodičia. Otec ma vždy podpichne, že si pečie bio koleno, v chladničke majú vždy oravskú slaninu veľkosti jednej police a keď sú u nich decká, vždy sa sťažujú, že im dedko núti jesť to a to. Šport nehrozí, aj keď by im to vyslovene prospelo, napríklad majú zdarma každý štvrtok na krytej palvárni senoirské plávanie, ale ich zdôvodnenie je, že tam nestíhajú chodiť, o ulicu ďalej v kulturáku majú každú stredu zadarmo lekcie obsluhy PC, pritom so na vianoce kúpili notebook s pripojením na internet, na kurz nechodia, bo nestíhajú, na notebooku mama poctivo utiera prach...
Ale keď sa zastavím, beží telka a v nej kraviny typu argentínske telenovely a najnovšie, čo ma už až zdvíha zo stoličky, stali sa odborníkmi na politiku, minule nás pozvali na nedeľný obed a v telke hučala debata, vôbec sme sa nerozprávali o nás, rodine, deťoch, ale nám vnucovali ich politické názory.
Vieš, ide mi o to, že sa im úplne prevrátili priority, so svojimi vnúčatami napríklad netrávia žiaden voľný čas, čo sme my mali, a babičky a dedka sme za to hrozne ľúbili, dali nám iný pohľad na život ...
Najviac mi je smutno z toho, že vlastne nežijú svoj život, ale nejaký matrix, virtuál zmixovaný z toho, čo im ponúka telka...

rancuzkaf
21. máj 2010

no, aby ste si nemysleli, ze u nas je to s restauraciami nejake ruzove...to by sme museli byvat vo vacsich mestach, kde su fakt bio-vege restiky a po celom francuzsku ich je pomerne dost...najlepsie sa mi zatial pacilo v indickej restauracii, maju aspon 10 jedal vege v menu, sice nic moc pre male deti, ale my velki zjeme🙂

my, ked ideme na dovolenku na Slovensko, snazime sa vyberat miesta, kde dobre varia aj pre nas. Neviem, ci sa to tu moze pisat, ale rada im urobim reklamu, zasluzia si to!
V Podbanskom v hoteli Permon mavali slusne bufetove stoly plne salatov, teplych jedal, neviem ako cez obedne menu, lebo nepoznam jedalny listok.....sidli tam jedna relaxacna skola Monada, ktora velmi ovplyvnila ich jedalny listok. Pocas ich pobytov spojenych s jogovymi cviceniami a prednaskami o zdravej vyzive sa jedava vege strava a tak sefka ucila kucharov varit, tak sa snazili🙂...dufam, ze sa snazia do dnes, chystame sa tam v lete, tak dufam, ze nesklamu!
V Liptovskom Hradku je jeden kastiel a mali tam napadity jedalny listok.
V Liptovskom Jane v hoteli Liptovsky Dvor boli jedla tiez super! (halusky na zelanie bez slaniny a omastku)
Len zial je to tak, ze cim viac hviezdiciek v hoteli, tym je to aj drahsie a nie kazdy si to moze dovolit☹, ale tym viac su kuchari tvorivejsi (vsak co by nie, peniaze su dobra motivacia)
No a to by som mohla menovat aj v dalsich mestach, to bol len taky vycuc najlepsich gurmanskych zazitkov🙂
Myslim, ze to nie je az take zle, len treba vediet kde ist.

rancuzkaf
21. máj 2010

....a este k nasim rodicom

moja mama je velky nadsenec takejto stravy, na prelome 80.-90. rokov velmi pracne pripravovala cviklovo-mrkvovu stavu, ked zistili mojmu otcovi rakovinu pluc, najprv to vsetko mlela v masovom mlynceku a potom cez utierku odstavovala🙂, zial uz bolo neskoro...po otcovej smrti prisli do obchodov odstavovace a ten fical na plne obratky, vtedy niekde som zacala rozmyslat nad vegetarianstvom a mala som jej plnu podporu, vie pekne navarit aj pre decka a ku nam chodi na tzv. na precistovacie kury🙂, alebo ked sme u nej, tak je aj ona vege.
u svokrovcov sa tiez nemozem stazovat, za tie roky som stihla ovplyvnit vsetky svagriny, takze im to vobec nie je cudzie a ked pridu k nam, nemusim pre nich ani ine varit ako nam a ked predsa svokor dostane chut, tak s kuskom masa na vidlicke dobehnem za nim, ci je uz reku makke🙂, lebo ja by som to neokostovala, mne to uz volako nevonia!

No taky ukazkovy ideal, ze mi az mozno zavidiet budete...ha,ha,ha

rancuzkaf
21. máj 2010

adriana,
spominas susi, tiez som jedla z obchodu a velmi nam chutili.....ako to robis? mam kupene suche riasy, special stvorce na susi a chcem to vyskusat. To treba nejako namocit, alebo co s tym a cim ochucujes ryzu, specialnym octom? My sme velki milovnici rias, mnam!

matova
21. máj 2010

Ja sa pridám s tipom ďalej na východ- Levoča má jednu v bočnej uličke zašitú vegetariánsku jedáleň, funguje síce len v istých hodinách okolo obedu, ale vždy som chodievala tam, 5 jedál , z toho 1 delená strava, 1 z indickej kuchyne, 1 jedlo na sladko, 2 druhy polievky, šaláty. Je to typ klasickej starej jedálne a jedlá sú vystavené na tanieroch za sklom, ceny oproti hotelom v podstate ľudové, najedli by sa aj malé deti 😉 . Organizujú tam aj rôzne prednášky, a dá sa tam aj kúpiť čo to zo surovín a polotovarov, ktoré tam inak v obchodoch čovek nenájde 🙂 . A keď už som bola tehotná, vždy som si dala na obed 1/2 porcie z jedného jedla a ešte 1/2 zo sladkého 😉 😀.

a už som zas hladná, mala by som ísť radšej spať 😎

adriana7
22. máj 2010

ahojte,
francuzka, teraz cez víkend idem susi robiť, aby to bolo prehľadné,tak k návodu hodím aj 2-3 fotky a v pondelok to sem zavesím ( prvý krát som sa toho bála, ale je to veľmi jednoduché)

oscarka3
22. máj 2010

ahojte,možem sa pridať?my sme semivegetariáni.deti boli zo začiatku vitariáni,teraz sú tiež semi.Walker a Bukovský sa nachádzajú aj u nás 🙂

zojec
22. máj 2010

ahojte.. matova, super ze v levoci je nieco take.. mam tam svagra... tak ich pozvem do vege restiky.. 😀 😀 😀 ked som chodila na vysku do BB, tam bola jedna restika co prevadzkovala priamo firma Alfa bio.. a tam sa dalo super najest.. aj lacno aj zdravo.. ale uz neviem ci tam este je.. ale myslim ze ano.. davno som tam nebola pozriet..
adriana, sa tesim na tie fotocky, susi som veru v zivote nerobila.. a celkom ho mam rada.. 🙂
ja dnes varim kuskus so sosovicou a zeleninou... a k tomu sosovicovu polievku, ta uz je uvarena..

matova
25. máj 2010

zojec: veru bolo to fajn ked clovek na obed nechcel vkuse byt len o zemiakoch, ryzi a nejakom syre ci sampionoch 😀 .
Ale ako som uz pisala, testiku necakaj, je to taka ludova jedalen 😉

adriana7
25. máj 2010

ahojte všetci,
francuzka, posielam postup na sushi, fotky sú v mojom fotoblogu:
Na SUSHI potrebuješ:
pláty morských rias (nori), ryžu( originál sushi ryža je drahšia, ale postačí obyčajná guľatozrnná), nesmie byť nelúpaná, v sushi sa musí ryža lepiť, ďalej chren alebo wasabi (to si trúfne zjesť len MM), rybu( ja deťom dávam matjesy v oleji z billy), tofu syr (údený, lahôdkový), uhorku, mrkvu, sójovú alebo aj ústricovú omáčku, bylinky podľa chuti

POSTUP:
V hrnci uvaríš premytú ryžu v pomere 1:1,75 (bez oleja a nepražiť, len zaliať a variť). Keď je hotová, hrniec odstavíme a necháme trochu vychladnúť, aby si v ruke tú ryžu udržala

Zatiaľ si nakrájaš, tofu, zeleninu, (prípadne rybu) všetko hranolčeky na dĺžku riasy

Na rolku položíš alobal a naň riasu nori lesklou stranou dole a plníš ryžou, mne sa najlepšie osvedčilo byť pri vode, aby si mala stále mokré ruky a lyžicu. Po lyžičkách priliepaš ryžu na riasu na výšku cca 1 cm, hladíš plochou lyžice na úhľadný hladký povrch, plochu naplníš len do 3/4, čistá riasa rolku v závere dobre uzavrie a prilepí, zarovnáš okraje... Je to taká piplačka, ale ja robím sushi, keď sa chcem ukľudniť, hneď človek lepšie chápe japonský naturel...

Začiatok ryže potrieš chrenom, prípadne japonským chrenom wasabi (pozor na vypleštené oči a stratu dychu)

Na začiatok rolky ďalej ukladáš hranolčeky plniek - tofu, rybu, zeleninu, pekne na tesno za seba, prípadne bylinky, ja mám rada kôpor
Začneme s rolovaním, pomaly, opatrne pritláčame po celej šírke, pritom postupne odliepame z alobalu (iba začiatok ide ťažko

Zavinieme tak, aby rolka ležala na konci riasy, váhou sa uzavrie a zalepí, rukou doplníme boky ryžou

Zabalíme na tesno do alobalu a dáme aspoň na 2 hodiny do chladničky

Dôležité je počas plnenia udržiavať ryžu pod pokrievkou, kým je teplá, tak lepí a dobre sa nanáša na riasu. Riasa sa nenamáča, zvlhne pôsobením teplej ryže

Sushi podávam nakrájané ostrým nožom s prílohou sójovej a ústricovej omáčky v mištičke (podľa chuti sladká, polosladká, slaná a lepšia je hustejšia), do ktorej si sushi počas jedla namáčame

tofik
25. máj 2010

Ste mi narobili chute. Tak dnes som nakúpila všetko potrebné a zajtra bude na večeru sushi. Som zvedavá, čo na to miláčikovia. Ja budem mať iba zeleninku a mm a drobci asi aj rybu.
Rancuzkaf, keď spomínaš hotel Permon, tak som tam bola dávno na pobyte s Monádou a bolo to super. A tá strava 🙂. Ešte teraz mávam chuť na ich jogurt a na tie super šťavy. Boli sme tam s kamoškou a oddýchlo si telíčko aj dušička. Keby bolo viac času a € určite by som tam išla aspoň dvakrát do roka.
Neviete mi niekto poradiť. Kúpila som si keramické misky na nakličovanie - na spodu je nádobka a nad ňou sú dve dierované+viečko. Ako to mám nakličovať. 😕 Dáva sa niečo aj do tej spodnej , alebo iba do tých dierkovaných. A mám to mať prikryté viečkom? No hotová veda 🙂

indy
25. máj 2010

tofik na noc si namocim do pohara co chcem naklicovat Rano to scedim a rozdelim do tych dvoch dierovanych misiek Potom v priebehu dna to premyvam pod tecucou vodou tak, ze odkryjem viecko a len nalejem vodu z kohutika asi zo 3 krat za den, cez obe misky naraz a z poslednej vylejem nahromadenu vodu Potom po premyti v spodnej miske nechavam trochu vody, ktora sa odparuje na kliciace zrnka Vlastne vyznam tejto misky je ten, ze to premyvanie je rychlejsie kedze mozes premyt obidve poschodia naraz Mne tato miska velmi vyhovuje 😉

tofik
25. máj 2010

indy ďakujem. Už mám namočené a zajtra budem podľa teba pokračovať. 🙂 Dala som naklíčiť šošovicu, tú veľmi ĺúbim.

rancuzkaf
26. máj 2010

@adriana7, diky za recept, uz sa na to tesim, ja tam budem davat kusky avokada, paradajky, mini kukuriciek, tofu, papriku a tie kupene, co sme jedli boli dokonca aj s kiwi (hodila sa tam jeho sladkokysla chut, vyborne!)
fotky sa ti v albume asi dlho neohriali, co?...oni vymazu vsetko, kde nie je dieta, pozor na to!

rancuzkaf
26. máj 2010

@tofik ,my sme tiez zoparkrat boli v Monade, prvy krat mal nas najstarsi 3 roky a vsetci boli uneseni ako mu vsetko chutilo. 🙂To este zacinali v Piestanoch, uz tam to bolo velmi zaujimave a ked prisli do Permonu, nemohli lepsie urobit....hotova oaza pokoja na tele aj na dusi!

adriana7
26. máj 2010

ahojte,
ja som si dnes všimla, že mi nenabehli tie fotky k sushi vo fotobloku, tak som ich tam ešte raz nahádzala, už to tam je.
A ešte k sushi som zabudla dosť dôležitú vec, že v orginál japonskom recepte sa ryža pred varením dochucuje cukrom a ryžovým octom. Ja ale nedochucujem ničím, ani soľou, lebo deckám tá sladkokyslá chuť nebrala, a je pravda, že v neochutenej ryži lepšie vyniknú chute plniek, ale my dvaja s MM si kolieska sushi kvapláme citrónovou šťavou a sójovou omáčkou.
Práve som to moje nafotené sushi doobedovala, tofik, dúfam, že aj tebe sa podarí a deťom bude chutiť...

adriana7
26. máj 2010

Fotečky úspešne zmizli, asi budem musieť urobiť nové sushi s našimi deckami v pozadí...

zojec
26. máj 2010

adriana ja sa tiez tesim na sushi.. a tiez som marne hladala sushi v albume.. ale skus ich dat na mimibazar do receptov.. a aj s postupom.. 🙂 vela ludi ti bude urcite vdacnych.. 😉

marfuskaanjelik
27. máj 2010

Ahojte, akosi vás nestíhame čítať, takže pridávam poznámočky k starším príspevkom. 🙂
Rodičia: moja mamina mi celé tehu vyčítala, že nejem mäso. Kdesi totiž čítala, že si malý nebude schopný vytvoriť enzým na trávenie mäsa a že ho tým vlastne "odsudzujem" na vegetariánstvo a oberám o možnosť vybrať si, či bude vege alebo nie a tak podobne. Našťastie už s tým prestala, ostal jej len jeden "mindrák"- vždy, keď máme prísť (čo vzhľadom na vzdialenosť nie je tak často, ako by sme chceli ☹ ), robí si ťažkú hlavu z toho, čo nakúpiť a čo navariť. Nakoniec to vždy dopadne tak, že to čo navarím bez mäsa papá i môj tata, sestra, švagor i krstniatko a jej "mäsožrútsky" obed ostane v hrnci. 😵

Reštiky: žili sme istý čas v Prahe a teraz sme v Záhrebe. Mali sme šťastie, lebo sa nám vždy pomerne krátko po príchode podarilo nájsť reštauráciu so skvelou ponukou pre tých, čo mäsko nepapajú.
Nechcem robiť reklamu, ale keby ste sa ocitli v Prahe, určite si zájdite do Lehkej hlavy. Majú vege i vega ponuku a je to veľmi chutné. 😉 No a v Záhrebe do Nokturna. Nie je to síce typická vege reštika, ale dá sa tam celkom slušne vybrať. Dokonca majú aj vegetariánske rezne. 🙂
V Košiciach bola Ajvega, nie som si istá, či ešte funguje.

adriana7
28. máj 2010

Ahojte, neviem, či mám na to právo, lebo som tu tiež relatívne nová, ale
oscarka3, vítam ťa tu, medzi nami vegetariánmi.
Marfuska, my máme viacerých obchodných partnerov v Prahe a ďakujem za tip, lebo my sme so stravou mali vždy problém, poväčšine sme bývali na hoteloch, kde sa nedalo navečerať, lebo okrem nás bol hotel plný organizovaných zájazdov a tí zaplnili celú reštiku. Ďaleko sa nám chodiť nechcelo, po celom dni práce sme boli takí unavení, že sme nemali silu hľadať vege reštiku. Aj po ceste zo Slovenska do Prahy je to veselé, na diaľnici tiež len samé šniclíky a knedle, nečudujem sa, že Češi majú prvenstvo v rakovine hrubého čreva...
No a v zahraničí sme boli milo prekvapení na dovolenke v Chorvátsku, aj Taliani majú dobrú ponuku, dokonca v Tirolsku, kde v reštike visel veľký plagát "jedes tag - schinken tag" mali lepší výber nemäsitých jedál ako klasická slovenská reštika.

matova
28. máj 2010

marfuska: jej, aké pekné meno má tvoj synček, vážne 😵
moja mama síce mäso jedáva (raz za čas), ale keď máme prísť a spýty sa čo uvariť, takmer vždy jej poviem že buď niečo z tofu- lebo u nás ho nemajú, alebo zo seitanu- keďže ho teraz pri malom nestíham príliš vyrobiť- a problém nieje 😵, skôr máme problém s tým, že všetko chce stále vyprážať 😀 . Ale tiež mi vyčíta, že prečo nejem to mäso, že pri prvom som aspoň sem tam zjedla, ale keď jej poviem že sa mi hnusí tá chuť, tak ma netlačí 😵.
Tak ja za seba dúfam, že buď do tej Prahy alebo Záhrebu sa dostanem čím skôr 😀 😉 .

Inak sa mi páči že sa tu rozprúdila taká debata kde v ktorom meste sa dá ísť najesť bez mäsa 😉 , keby mal niekto tip aj na dovolenku - niekam na chatu do prírody aj deťmi, kde sa dá aj takto fajn najesť, aj deti by sa nenudili, tiež budem rada 🙂

marfuskaanjelik
28. máj 2010

Matova, ďakujem. A k tej dovolenke, na juhu Čiech je eko-farma, kde si môžeš objednať aj dlhší pobyt. Ale nespomeniem si, ako sa volá. Hlava moja deravá...
Keby ste vydržali dva- tri roky, tak pri Záhrebe bude taká istá farma- keď chceš oddychuješ, keď chceš niečo nové sa naučíš- dojiť kozu, piecť chlieb, vyrábať syr, postaviť dom z nepálených tehál.... Najlepší zo všetkých manželov 😀 to plánuje. Tak nám držte palce.
Adriana, keď sme pred pol rokom odchádzali z Prahy, plánovali otvoriť ešte jednu reštiku pri Týnskom chráme. Volalo sa to Maitreia, alebo čosi podobné

zojec
29. máj 2010

neviem ci ste uz o tomto poculi, a ani neviem ci sa tam robi aj nieco organizovane s detickami, treba sa pozriet.. 😉 ja byvam kusok odtial, tak sa o to az tak nezaujimam, kedze kozu dojit viem, aj syr by som hadam zvladla.. 😀 ale je tam krasne, a urcite sa tam daju naucit nove veci.. 🙂
http://www.zajezka.sk/

oscarka3
29. máj 2010

adriana7, ďakujem za privítanie a za recept 🙂 ,určite vyskúšam

adriana7
31. máj 2010

Ahojte všetci,
včera sme boli neterke na prijímaní, slávnostný obed bol v TN - reštaurácia na plavárni. Moja sestra u nich nahlásila, že prídu aj vegetariáni, tak sme mali na výber zapekanú brokolicu alebo grécky šalát, tak sme si dali ten grécky s celozrnnými hriankami a bolo to super, jednak nám každému doniesli porciu ako pre slona na veľkom oválnom tanieri, ale bolo to aj dobre dochutené, no mňam. A čo ma najviac potešilo, že aj iní, čo mali pôvodne žuť gardon, si dali tú brokolicu alebo grécky, keď videli, ako úžasne to vyzerá a s akou chuťou to jeme...

matova
31. máj 2010

adriana: my sme boli minule neteri na birmovke v KE. Obed bol objednaný pre všetkých v klasickej reštike, ja som si mohla vybrať priamo tam, tak som zvolila zapekanú brokolicu s parmezánom aešte nejakou syrovou omáčkou...bolo to výborné a ostatní boli smutní- mali totiž podozrenie že ich mäso bolo staré 😒

zfidorka
31. máj 2010

ahojte, k tym restikam - moj manzel nie je vegetarian, ale chutia mu aj veci ktore si varim doma ja... v robote chodi na obed do restik co maju v okoli a povedal ze si uz nebude davat maso, lebo sa mu zda nejake divne - tak ako pisala matova... 🙂 len skoda ze vo vacsine restauracii je bezmasite bud nieco sladke alebo vyprazany syr 😒 aj ked v poslednej dobe co som bola u nas v ke v obycajnych restikach, tak jedlo co som mala (cuketu s hribmi kuriatkami a zapekanu brokolicu) urobili fakt vyborne 🙂 ale je pravda, ze som predtym studovala jedalne listky na nete 🙂

rancuzkaf
31. máj 2010

tak vidite dievcata, aka vyhoda vegetarianskych jedal🙂, ostatni nam mozu nase porcie len zavidiet....aj ked mam niekedy pocit, ze, s mnozstvom to niekedy prehanaju....kuchari si snad myslia, ze z toho sa neda ani najest?!