Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
3. jún 2010

@julianna78 prekvapilo ma, že už sa nedá kúpiť Zdravá výživa v praxi od Uhrína, ale myslím, že u známych by som ju ešte zohnal, ak by si chcela, len neviem, ako ju dostať potom k tebe, do Ázie by to šlo asi ťažko 😀 . Ale ak by si mala o ňu záujem a si na Slovensku, možno by to šlo.

julianna78
3. jún 2010

Jaron my ideme do Thajska až cez zimu a bolo by super keby si mi ju vedel zohnat 🙂 🙂 🙂 Mali ju na martinus.sk ale už je vypredaná.Tú druhú nevarte podla kucharky od neho nepoznáš?

jaron
3. jún 2010

@julianna78 nevarte podla kucharky mám tiež

rancuzkaf
3. jún 2010

@julianna78 , vela receptov z tychto kniziek najdes na http://www.magazinzdravi.cz/recepty

julianna78
3. jún 2010

Jaron a ktorá je lepšia?
Rancuzkaf dakujem kuknem 🙂

jaron
3. jún 2010

@julianna78 neviem, asi ako pre koho, ale tá prvá (zdravá kuchyňa...) to je jednoducho taká klasika, jedna z najlepších

matova
3. jún 2010

Juliana78, my sme s tofu začali asi v 10 mesiacoch, - povedala som si že keď sa odporúča už prikrmovanie mäsom- dokonca aj bravčovým- čo mi po materskom mlieku fakt pripadalo ako brutal, tak že tofu predsa nemôže byť problém- samozrejmä ako pri všetkom novom treba sledovať reakcie. Aj mak a med papá a má ich veľmi rád 🙂. Shoyu pridávam zatiaľ len občas a po trošičke, inak Solčanku a bio zeleninový bujón, morskú soľ.

adriana: 😀 tak mne by také vtáčiky na kojenie bolo treba veľmi vtedy. Môj savec sa uchytil až po 4, 5 mesiacoch 😝 . To len nastala skutočná závislosť potom 😀 . Ja mám tiež otras skúsenosti- dr. fajn ale personál des. Trieskalo sa tam každú chvíľu s dverami (česť pár výnimkám), už som myslela že tam budem zakaždým tresknutím vrieskať ale držala som ústa 😔 AJ u vás v pôrodnici sa vynechávalo nočné kojenie o 3h? to nám nenosili vôbec...Keď si spomeniem na tú záplavu mlieka a že ho nevedel chudáčik vypiť, a to odsávanie...., musí sa to ďalšie rozkojiť, už by som to nezvládla tak dlho odstriekavať 😔 . A kedy ideš na ďalšie testy? držím palce 😉.
rancuzkaf: tvoja malinká je šikovná so štebotaním 😉
havino: ty si ma paradoxne potešila že synček ešte nerozpráva, lebo ani mojmu sa nejak nechce (a rozumie fakt perfektne), len vykrikovať blbiny, pazvuky,citoslovcia. Dokonca má obdobie také nejaké že aj tie slovká čo vedel už si mení na jedno jediné- všetko je " hakl " 😅. Ešteže mama povie ukážkovo 😀. Ale už mám strach z kontroly u neurologičky, nebola spokojná s týmto už pred polrokom.

julianna78
3. jún 2010

Júúj Jaron tak by som ti bola velmi vdačná keby sa ti podarilo zohnat tú zdravú výživu v praxi 🙂
Ešte ma napadlo či by mohla lanové pomlete semiačka,tekvicové a čo miso do polievky.Solčanku a bio bujon požívame,ale malej som zatial nedala v niakej poradni som čítala,že sa nemá aj napriek tomu že je bez glutamanu.
Do roka tie príkrmy boli jednoduché ale teraz vôbec neviem čo jej môžem už dat.Nepoznám v mojom okolí vela maminiek ktoré rieša či dat tofu,skôr či dat pribináčka tak sa nemám ským poradit.Dokonca švagriná má rovnako staré dievčatko a už jej dáva bambino.

rancuzkaf
3. jún 2010

@julianna78 , lanove a tekvicove semiacka su o.k. ale na miso by som pockala este hodne dlho, obsahuje vela soli! .....ty uz malej jedlo aj prisolis?....ja este doteraz nie, je zvyknuta na prirodzenu chut🙂

adriana7
4. jún 2010

Ahojte,
ďakujem za vaše rady,

jaron, šťavy pijeme každé ráno už asi 6 rokov, niekedy si pripadám ako upír, som na tom s MM už závislá, aj ovocné dni v lete si dávam, nie z donútenia, chutí mi to, vojdem do záhrady a "pasiem sa"
prosím ťa, a nemôže to byť aj prevahou zemiakových a ryžových jedál (deti mi obilninové jedlá neľúbia), ale celozrnné pečivo a chlieb pečiem pravidelne..

"šošovicová na kyslo" - ja ju robím zo šošovice,zemiakov, kôpru, keď je to uvarené zahustím celozrnnou múkou, osolím a dochutím citrónovou šťavou, mlieko nedávam žiadne ani sójové, a je super krémová

matova - ja kôli tomu čo píšeš a na rady lucie, som sa rozhodla pre ambulantný pôrod, ak bude všetko v poriadku, môžu ma pustiť 6 hodín po pôrode (a trieskať s dverami bude už len MM doma, hihihi)

"rozvoj reči" - strááášne individuálna vec, nedajte sa vystrašiť neurologičkou a nestrašne ani deti, ktoré ak sú vnímavé, a vy ich kôli tomuto "problému" budete vláčiť po odborných ambulanciách, vystrašia a "seknú" sa ešte viac. Švagrinine deti začali rozprávať od 3 rokov, dovtedy na všetko len ukazovali so slovom "hmmm", aj keď takisto všetkému rozumeli, dnes nadpriemerne inteligentné deti, terezka má 11 a harryho potera prečíta za 2 dni, slovná zásoba ako dospelý človek...
Werich má na toto dobrý citát:"Predstavte si to ticho, keby ľudia hovorili len to, čo vedia."

juliana - bambino je teda fakt brutus pre malé deti, nám to vyhodili z jedálnička ako prvé, keď malá v 3 rokoch vážne ochorela. Dr. mi vtedy povedala, že si mám predstaviť, ako tých 4-5 taviacich solí naleptá dieťaťu sliznice, keď to dokáže udržiavať v tekutom stave niečo ako tvrdý syr...

neviem, či budete so mnou súhlasiť, ale môj názor je, že dnešné pasterizované a priemyselne spracované mliečne výrobky sú pre telo väčšie nebezpečenstvo ako pečený biokrálik od babky...(ale nejem ho)

juliana - moja kamarátka robila v milexe a odvtedy neje žiadne syry, robila pri kadi, kde sa varil lunex, ona mala za úlohu 70% čerstvej hmoty doplniť 30% vrátených syrov po záruke z obchodnej siete. Proste tam stála, rozbaľovala alobal a hádzala tam tie staré, aj plesnivé, aj obschnuté syry... Znie to brutus, ale vevymýšľam si... A kvantá rýchlosoli sú zasa vo všetkých mäsových salámach, v telke som videla dokument o mechanickej aj chemickej saparácii mäsa, čo ide do výrobkov (salámy, párky), naše decké mali dosť už keď videli tie chúdence sliepky dolu hlavami na hákoch...

Je toľko vecí, ktoré sa dajú natrieť na chlieb, ak juliana chceš, napíšem tu pár receptov našich domácich favoritov

A držte mi palce v utorok 8.6. -ak test nedopadne, stanem sa "vzorným klientom farmaceutického priemyslu"- to povedal MM

jaron
4. jún 2010

@adriana7 s tým obmedzením ovocných štiav a ovocných dní (rôznych kúr) som myslel teraz počas tých dní pred odberom a tiež to platí, keď už človek má diagnostikovanú cukrovku, inak je to v poriadku

prevaha zemiakových a ryžových jedál? biela ryža, biele knedle... a aj príliš veľa zemiakov môže byť rizikovým faktorom, ale to záleží aj na celkovom zložení stravy a ich zastúpení, pomere a pod. (slovo "prevaha" môže byť relatívne...)

julianna78
4. jún 2010

Rancuzkaf nesolím ani nám,nemáme radi a malej už vôbec nie tiež má všetko natural.Ja používam hlavne bilinky a semtam tú solčanku.Bilinky som dala štipku do polievky aj malej.
Adriana je to brut čo píšeš ale verím ti mne zase známa robila v novofructe a tiež má zaujímavé historky.Ja dávam zatial lučinu a receptíkmy na natierky by si ma potešila 🙂
No nakoniec sme mali dnes na ranajky ovsené vločky so sojov.mliekom a jablčkom...spráskala všecko.Kúpila som ten soya drink v DM a teda thajské sojové chutí kapánek inak a potom som kukla na krabici, že obsahuje len 8%soje,to thajské je husté skoro až krémové.

matova
4. jún 2010

adriana: joj aj ja ťa poprosím o nejaké receptíky na nátierky. Ja milujem avokádo na chlieb, aj keď kupujem ho len občas- a ktovie ako sa líši od čerstvého...malý ho ale do pusy nedá 😀.
Podobné veci som počula o výrobe kečupov a pretlakov (nahnité paradajky...).
A tá neuro kontrola- my tam chodíme kôli hypotonii ale už sa začína montovať aj do tej reči...

Ja som bola odhodlaná malému nesoliť...a keď furt nič nechcel papať, to už dr. povedala že máme skúsiť trošku prisoliť- a jemu to chutilo- ale to už má asi fakt zafixované chute z môjho brucha- ale také zlé to až asi nebude, lebo keď prídeme k svokrovcom, zdá sa mi tam všetko presolené. Zujímavé že aromatické bylinky pridávať nemôžem- to mu nechutí (oregano, tymián)- pritom toľko šalátov som si s týmto robilo v tehotenstve...no asi mu to už krkom liezlo 😀 .

A neviete mi poradiť- kúpila som mlynček na mäso - samozrejmä na celkom iné účely 😉, ale tie vnútorné kolieska s otvormi sú plné kovových stružlín ktoré nechcú poodpadávať keď to kefou čistím- čo mám použiť aby sa to "vymlelo" preč? tvrdý chlieb alebo niečo iné?

havino
4. jún 2010

@rancuzkaf tak to Ti gratulujem 🙂 a držím palce, aby Katka ostala poslušná aj naďalej

@adriana7 teraz neviem, či Ťa oslovovať Adriana alebo divnožienka 😵 Ja Ti nejaké ríbezlíky pošlem, ešte mi ostali 😎

@matova , no ja nie som mama ale "ama" . A keď mi Jakub strašne chce niečo porozprávať, tak počuješ iba "dabm, dabm, dabm..." + vystretý prst. A aby to nebolo také jednotvárne, tak to zmení na "tapm, tapm, tapm..." + vystretý prst 😵

@jaron Jarko a mne by si tú knihu mohol zohnať tiež? 😎

@adriana7 s tým taveným syrom... no koniec 😖 ...kokos, to by ma nebolo napadlo 🙄
A som rada, že ste začali hovoriť o syroch. Ja už neviem, aký syr kupovať Jakubovi. Všetko obsahuje taviace soli alebo konzervačné látky. Iba tá Lučina nie. Ale tú nemôžem použiť napríklad na zapekanú zeleninu alebo do syrovej omáčky na cestoviny. Čo používate vy?
Ja keď vidím pri nákupe takéto problémy s potravinami, veľmi ma to rozhnevá. Vtedy by som najradšej odišla niekde ďaleko, mimo ľudí, do hôr alebo na nejaké lazy ďaleko od ľudí a mať tam svätý pokoj od tohto Matrixu, ktorý nás stále núti do niečoho a oberá nás o vlastnú identitu... 🙄 Mať nejakú chajdu, pestovať tam bylinky a nejakú zeleninu, ovocie a nebyť závislá na tomto prekliatom systéme...
Prepáčte, som sa zasa rozohnila 😝

marfigirl
4. jún 2010

trochu mimo temy:
adriana7 ja som pouzivala klasicke pracie mydlo na sliz, poctivo struhala, aj ocot namiesto avivaze, ale to pradlo nevonalo. Teraz pouzivam ecover praci prostriedok a ocot, je to lepsie. A inak som citala od niektorych, ze ten sliz skodi pracke,ale neviem co je na tom pravdy...
inak pouzivala som klasicke plienky stvorcove a baby lucy. A po 2 rokoch tie baby lucy su niektore aj s malymi dierkami a take tensie. Tesila som sa ako ich este predam, no ale neviem ci sa mi to podari.

havino
4. jún 2010

@marfigirl
s tým slizom sa mi to nepozdáva... veď tam dávaš aj kryštalickú sódu a tá Ti zabraňuje vzniku vodného kameňa, tak neviem... 😕
A plienky Baby Lucy používam niečo cez rok, ale mám ich stále rovnaké, ani dierky nemám 😕 Ktorý druh si používala? Ja mám Bamboo, Organic a aj tie klasické flanelové.

marfigirl
4. jún 2010

adriana nedas prosim nejaky recept na chlebik?

havino, ja som tie baby lucy ale pouzivala casto, aj na noc doteraz ich pouzivam, alana pouzivam iba na dovolenke dlhsej ako 2 - 3 dni. mam iba organic 3 v 1, cize stale tie iste plienky cele 2 roky a mesiac(uz iba na spanie 🙂) Je to na nich poznat,neprala som ich ani raz v avivazi.
k tomu slizu, ze to tej dotycnej povedal nejaky opravar. No citala som to od viacerych. Priznam, ja som sa tymto zaoberala,pred dvomi rokmi, odvtedy to uz necitam. Som myslela, ze sliz uz ani nie je 🙂 Ale zlcove mydlo potvrdzujem, to som uz tu pisala, je super na skvrny, nemam tie plienky vobec so skvrnami. A plati to aj na ine znecistenia, trava, flaky po jedle a tak.
a na zapekanie, no predsa tofu 😀 ja sem tam dam aj mozarellu, neviem ci aj to je nejaky hnus, ale ked citam zlozenie, tak sa to da

Dufam, ze som to nepisala, ale minule po plavani, klasicka desiata dvojrocnych deti: pribinak, kostik s lentilkami!!, v lepsom pripade nejaky ovocny jogurt. A potom nejake kekse, tie nesquik gulicky, tak na sucho, nejaka tycinka sladka ani neviem co to presne bolo a tak....tak sa necudujme, ze ostatni narod na nas pozera ako na mimozenstanov, ked toto je pre nich uplne normalne a to su vo velkej vacsine ☹

julianna78
4. jún 2010

ahojte 🙂
zase idem po radu,kúpila som riasy wakame a nori vločky,môžem dat malej do polievky?Rancuzkaf už dávaš?
Havino ja som jej na cestoviny nastrúhala trochu tvrdého syra.

tofik
4. jún 2010

🙂 Ja som práve doprala v slize , prádlo som dala červenoružové, stredne špinavé. Som spokojná. Vonia mi to po tom mydle. 🙂 Som včera zarobila iba 3 litre, tak som mala problém vyrátať tie pomery. 😀 Musím si kúpiť veľkú nádobu s vrchnákom a urobiť si toho viac. Som rada, že ste tu sliz spomenuli, lebo ja som si ho chcela dávno urobiť, ale som to odkladala, až som na to zabudla.

marfigirl ja už sa nečudujem ničomu, čo ja som už všetko videla jesť malé deti. Mne stačí vidieť jedálniček v našej škôlke. Každý deň je niečo sladké - vianočka z medom, kakao, karamelové mlieko, koláče , cereálne guličky do mlieka, a pnajlepšie je keď to majú na desiatu aj olovrant. Keď som chcela ,aby na desiatu a olovrant namiesto týchto blbostí dali ovocie a zeleninu, tak ma vysmiali, že to by deti nejedli. 😒 Neviem kde sa deti majú naučiť to papať, keď to zväčša doma nedostávajú. Veď keď naši sprvu nechceli papať ovocie a zeleninu, tak som im to nakrájala do všelijakých tvarov a urobila na tanieri postavičky a zvieratká a zabralo to. Myslím že kuchárke by takéto jedlo dlho netrvalo. Najviac ma vie našvať, keď im spravia langoše alebo topinku. Naša Izka zje všetko čo ju nie, ale toto neje, vraj je to hrozne mastné a dávajú im to už studené. O množstve mäsa mlčím. A ešte sa v škôlke v poslednej dobe rozmohlo, že rodičia nechávajú deťom v skrinkách sladkosti, aby im potomkovia náhodou neumreli hľadom.

matova
4. jún 2010

havino 🙂 : to aj mňa by zaujímalo s tým syrom- ja som do varenia kupovala karičku 😔 , síce ju nejedáva dlho a nie každý deň ale 😔 . Asi na tých syroch niečo bude, malý ich totiž nechce nejak, tak by som mala prestať mu ich dávať. Tofu u nás v Jednote nehrozí, alebo alfa bio nátierky, zato sójovú tyčinku majú- to asi preto že je to sladkosť (veru ten systém....)- fakt budem musieť všetko začať vyrábať sama- len pri malom som rada že zemiaky stihnem ošúpať...furt mi beží preč a lezie niekam-zatiaľ u neho nebadám pud sebazáchovy 🙄 . Vystetý prst aj u nás funguje 😀 😉 . A cumeľ nonstop 😔 , keď ho nemá, začne byť úplne mimo....vnoci som mu ho zas raz vzala z úst, a dala ho aj tak k nemu, on by sa potom úplne prebral keď už by ho hľadal- no ale reakcia bola okamžitá- náprah rukou a už bol zas v puse...Okolie ma tlačí do odvykania, ale som tiež veľa názorov počula že prii úzkostlivých deťoch treba radšej nechať...

tofik 🙂 : asi tie guličky na prabie kupovať nebudem.

ja som používala na pranie farebných vecí zatiaľ tekutý Sonett + žlčové mydlo (ale tá žlč to je tiež predsa zo zvieratiek? 😢 ).
Aviváž som pritom tekutom color nedávala a aj tak mi prádlo voňalo za vôňou toho citronelového oleja čo obsahuje. Chcela by som skúsiť od nich aj iné prostriedky, len dostať sa do predajne neviem v poslednom čase.
Sliz vyskúšam, neviem ešte kedy ale láka ma to 🙂

tofik
4. jún 2010

matova 🙂 veď aj mydlo na pranie je zo zvieratiek.

matova
4. jún 2010

marfigirl 🙂 : predstav si že pribinaka nam dovolila naša dr. už v 1 roku. Ešte ho však nemal 😀 Ja som čítala že tvaroh až od troch rokov- už som to tu písala- vobec neviem ako s tvarohom-lebo na druhej strane sa zlcnikarom odporuca, vraj je lahko stravitelny 😕.
Mne maly chce papat napr. jablko alebo hrusku, ale v zapati zobroni o mlieko, to s vzdy potom pokadi...vodu, caj nechce...iba ak trosku 😒

tofik
4. jún 2010

Sa mi to skôr odoslalo ...... Aj mňa najprv napadlo, že tá žlč je zo zvieratiek. A potom mi došlo, že aj to mydlo. 😕
Ja na umývanie pre seba a deti používam rastlinné mydlá/aspoň som to tak pochopila, že sú rastlinné/, ale neviem si to predstaviť, či by ten sliz fungoval aj keby tam bolo to rastlinné.
K slizu chcem pridávať ocot a na biele pranie ten eko bieliaci prášok. Ale prach na pranie budem používať aj naďalej, svokra je dlhodobo ležiaca a jej veci by som v tom teda nevyprala.
Inak ja vás musím pochváliť. Ste mi tu pekne poradili, keď som chcela eko čistiace prostriedky, tak už veľa vecí čistím octom, sódou a pod. Máme ekojar, aj čističe na podlahu a sanitu. Ten sliz sa vraj dá použiť aj na čistenie v domácnosti, skúšala som, ale príde mi to také mydlové. Na plávačku som radšej neskúšala, stačil mi zážitok s mydlovým čističom na podlahy z obchodu. Triesla ma bolia, len keď si na to zmyslím 😀

marfuskaanjelik
5. jún 2010

Adriana, aj ja by som si prosila nejaké receptíky na nátierky, až budeš mať chvíľku. Ďakujem
Ešte k tým syrom. My tavené syry nejeme už dávno a keď ma chytia chute 😀 tak si vymiešam tvaroh s bylinkami, s ajvarom alebo zeleninkou.
Tvrdý syr zbožňujem, ale tiež to asi nie je "bez-E-čkové". Našťastie u nás babky na trhu predávajú domáce tvrdé syry a aj čosi, čo sa tu volá "čerstvý syr" a je to čosi medzi tvarohom a cottage. Jediné na čo si treba dávať pozor, je kvalita a to, že si pojem hygiena pri príprave potravín vysvetľujú rôzne. 😒

zojec
5. jún 2010

ahojte... 🙂 normalne ste sa tu rozpisali.. co ma straaasne tesi 😉 ja som sa vcera vratila z nemocnice... strasne mi zacali puchnut nohy, tak sa doktori zlakli, ale vsetky vysledky mam ok, tak ma este do stredy pustili domov.. 🙂 z coho sa velmi tesim, lebo po dvoch dnoch v nemocnici som bola unavena, ako keby som prinajmensom presla 20km.. 🙂 vobec sa tam neda spat.. postele otrasne, rozruch.. no otras.. a stravu ani nespominam.. ziadala som o vege.. tak na veceru som dostala tvarohove gulky so struhankou... zjedla som asi tri, az kym som nenasla dlhy sedivy vlas.. :( na ranajky konzumny chlieb s margarinom, obed hrach uvareny vo vode.. akoze polievka, a cestoviny so struhankou... vecera zas konzumny chlieb, margarin a jablko.. no co vam poviem.. po zelenine ani stopa... esteze som si ju dala priniest... zjedla som tam asi tri kila zeleniny.. 🙂 a napriek tomu som nemohla ist na wecko.. neviem ako to tam vydzrim po tom cisaraku..
inak dakujem dievcata za povzbudenie, uz fakt ze idem na cisarsky nejak lepsie znasam... 🙂
rozoberali ste tu prasky na pranie, ja som malinkej vsetky veci vyprala v ecoveri z dm, avivaz ecover som dala len na deku a svetriky... dufam ze z toho nebude nijaka alergia, ti co ju pouzivate, prali ste v nej aj pre uplne malinke deticky??
o tych tavenych syroch som aj ja pocula... ja ho velmi nejem, ale moj mm si rad dava Ecka.. takze v chladnicke vzdy nejaky mame.. no detom by som ho teda nedavala vobec.. ale tvrdy syr lubim aj ja.. najviac asi svajciarsky blok.. 🙂 to je ten s takymi velkymi dieriskami..
marfuskaanjelik... mnaaaaaaaaam ajvar.. 🙂 som ho minule leto varila doma, a tak sa vydaril, ze asi zo 40tich poharikov nam ostalo asi 5 🙂 moj muz zje 3deci na posedenie pri telke.. 😉 a ked potrebujem narychlo urobit cestoviny.. tak niekedy aj s ajavarom.. 🙂

oscarka3
5. jún 2010

my tiež máme radi syry,len keby neboli také drahé 😒 ,ale bud týždeň dostanem darček zo švajčiarska,príde kamarátka a donesie syr-už sa tešíme.ajvar som ešte nerobila,napíšete mi niekto recept?ďakujem.adriana7,mohla by si mi napísať aký máte odšťavovač?my máme už piaty a teraz chceme kúpiť nový.páči sa nám Hurom.

matova
5. jún 2010

zojec 🙂 : mňa už napadlo či to už nemáš náhodou aj za sebou 😀 . Aspoňže trošku ti vyhoveli a mäso nedávali...mne nevyhoveli vôbec, najviac som tam mala spotrebu čaju 😀
Ja som pri malom vtedy ešte neprala v eko, ale v Batole a aviváže som mu dávala trošku. Ale po polroku chytil ekzémy , neviem z čoho vlastne boli), tak som už používala len ten Sonett, a bez aviváže, ale predavačka (aj firma ) to odporúčajú práve aj pre ľudí s kožnými problémami aj pre detičky...
tofik: vidíš, to ma už vôbec nenapadlo že aj mydlo 😕. Nakoniec aj topánky čo nosím 😒 ....
aj ja periem aj v normálnych práškoch- manžel ich fasuje z práce, takže väčšinou najšpinavšie veci pre nás....
oscarka3: tak my máme dosť slabý odšťavovač ale brat si kúpil Champion- u.s. výroba, zohnal ho z CZ. Vysolil za to hotový majetok ale ide ako torpédoborec 😀

rancuzkaf
5. jún 2010

@julianna78 , riasove vlocky do polievky su vhodne, tiez ich obcas sypnem pre chut malej... my velki vsak jedavame take riasy urobene akoby na "kaviar", su laktofermentovane, surove a zmiesane s olejom, kyslou uhorkou, olivami, kaparami, cibulkou atd...na tuto mnamku si musi mala este pockat☹

rancuzkaf
5. jún 2010

dnes na veceru robim tuto pomazanku z CERVENEJ SOSOVICE:

mierka je na 1 jogurtovy kelimok

1 sosovice
2 vody
1 bobkovy list
2 male mrkvy (1 velka)
2PL arasidoveho pyre (sezamoveho alebo z kesu orieskov)
sol

uvarit a vymixovat s pyre do hladka, podavat studene

oscarka3
5. jún 2010

matova,aj svokra ma champion,asi 8-10rokov,tiež z česka ale nejako sa nám nepáči.ale ten jeho sposob odšťavovania je dobrý.na podobnom princípe pracuje aj Hurom,tiež je to u.s.výroba,ale ide oveľa ľahšie ako Champion.videli sme u známych naživo.