Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

tofik
5. jún 2010

@zojec tak ak sa ti bude dať receptík na ajvar by som uvítala aj ja, tiež ho milujem. Držím palčeky nech to všetko dobre dopadne a už ste s drobčekom doma.

ja tiež snívam o odšťavovači, chcela by som niečo kvalitnejšie, tak ešte nemám ušetrené 😖 A trochu mám aj obavu aby mi nakoniec neskončil zapadnutý prachom.

A k tým syrom. Ja by som vyžila na syroch, vode,ovocí, zelenine a olivách a olivovom oleji. Som sa mala narodiť v inej krajine 😉 A bolo by tam more a slniečko 🙂 A volala by som sa Konstantinipolisovolidova

zojec
5. jún 2010

ievcata, robila som na dva rozne sposoby, raz som mlela na masovom mlynceku a druhy krat som pouzila len ponorny mixer, vysledok bol ten isty, takze nabuduce uz len rucny mixer, je to ovela rychlejsie a pohodlnejsie.. ked na masovom mlynceku, tak ingrediencie treba zomliet za surova a potm varit ako lekvar
takze tu je recept: (ja vacsinou nevazim, davam vsetko od oka.. )
cca 2kg papriky (roznej farby.. ale cervena je naj, je fajne sladka)
cca 1, 5 kg paradajok, ale mozte dat aj jedna k jednej
2-3 baklazany
2 cibule
cesnak podla chuti.. cca 5-8 strucikov
do jednej varky som dala aj mrkvu.. moze byt.. cca 3-4 ks
feferonky ak mate radi stiplave
ochucovadla: sol, ocot, cukor... ale ak su sladke paradajky a papriky tak vobec netreba.. vsetko zavisi od chuti..

paradajky treba najskor zbavit supky.. zaliat horucou vodou a potom ich osupat... papriky som nakrajala na polovice a hodila do rury trosku zapiect a potom ich supala.. ale v druhej varke som to uz nerobila.. je to strasne pracne.. vysledok je skoro taky isty.. ale ked si date tu namahu a opeciete ich.. tak je to super..
takze cibulu nakrajat, osmazit na oleji do skolovita, pridat papriku, paradajky, cesnak (ak sa rozhodnete aj pre mrkvu dajte na zaciatku), a cca hodinu varit na miernom ohni.. nech sa trosku zredukuje stava... po hodine pridat nakrajany baklazan.. ja som ho nesupala.. kto chce moze.. a varit dalsiu hodinu.. aj dve... podla toho ake to chcete huste.. nakoniec to rozmixovat ponornym mixerom, konzistenciu aku chcete.. ja lubim take hutnejsie.. nie velmi najemno.. ak lubite pikantne tak feferonky dve som dala na zaciatku a postupne som to chutnala.. lebo stipavost pustaju postupne.. aby to nebolo velmi stiplave..
a asi dva pohariky som urobila take, ze som dala do pohara cca 6ks feferoniek a zaliala ajvarom.. bolo to super..
nakoniec ho ochutime.. fakt kazdemu podla chuti.. pocula som ze niekto dava aj horcicu.. ja som nedala.. nejak mi to tam nesedi
este za horuca davame do poharov, hned ich zavrieme a sterilizujeme cca 15 minut.. kazdy ma svoj sposob sterilizacie, ja sterilizujem v hrnci vo vode na varici.. niekto v rure.. a niekto vobec.. ale to treba pridat do ajvaru deko, alebo zelko a obratit uzatvoreny poharik dole dnom.. a tak pockat do druheho dna..
po vybrati dam pohare este do druheho dna do utierok a diek nech su pekne v teplucku..
prajem dobru chut.. dufam ze aj tohto roku bude taka krasna uroda a budem mat cas ho uvarit..

oscarka3
5. jún 2010

zojec,ďakujem za recept 🙂 .tofik,nám sa v grécku strašne páčilo a aj všetko chutilo 🙂 .u nás jedáva olivy aj kocúr 😀 ,aj z neho spravíme vegetariána.má rád aj uhorky a hrozienka 😀

adriana7
5. jún 2010

ahojte,
máme tu návštevu, laurinka to má kamošov(meniny), tak tu kolo nich kmitám, teraz muž podkuruje v krbe, tak mám chvíľu...
dnes máme vďaka tomu v chladničke aj slaninu a špekáčky (chcem, aby k nám kamoši prišli aj nabudúce),
...sa ma prvé pýtali, teta, vy ste naozaj vegetariáni?

havino, ďakujem za ponuku rýbezlí, si zlatá.. dnes už konečne v NMnV začali predávať jahody, celý jeden šuflík v mrazáku som vypratala, idem robiť dreň, nanuky aj mraziť celé...
s tým matrixom si ako MM, aj ten stále buduje našu usadlosť, aby sme boli raz nezávislí, už budujeme 7 rokov a výsledok v nedohľadne, ale aby som mu nekrivdila, skleník 6x8 už stojí...

tofik, v tej vašej škôlke, to je des, ja by som sa ale ozvala, moja mamina robila 40 rokov kuchárku v detskom domove a takýto jedálniček keby videli inšpektorky, dostali by mastnú pokutu, skús sa ozvať, aj keď viem, že je to ťažké, my sme kôli dobrej škôlke deti vláčili 25 km, a bola aj drahá, po 3 roky sme vtedy nenašetrili na dovolenku
a deti majú stravovacie návyky ako ľudia s ktorými žijú, my sme vďaka malej prešli na vege, keď mal syn 9 mesiacov a on je čistý vege, berie to ako samozrejmosť, občas sa mi posťažuje, že ho v škole nútili jesť mäso, ale on je neoblomný, a ráno prvé keď si cez víkend sadne k telke, umyje si ovocie a papká, ja si rada pospím a keď prídem dolu nájdem už len ohryzky,
tak nech sa v tej škôlke aspoň nevyhovárajú na chúdence deti...

tvaroh - niekde v odb.literatúre som čítala, že je to najhoršie stráviteľná živočíšna bielkovina, naša laura na tvaroh reagovala tiež veľmi "prudko", nejeme asi 5. rok

tofik, havino, MM na recept na ekoprací prostriedok zahlásil "jej veď to je mazlák a čistili sme ním všetky povrchy na vojne", ale ja som si dnes kúpila suroviny a vyskúšam...

zojec, aj ja som si myslela, že už si porodila a nepíšeš, bo v nemocnici sa nedá... držím ti palce, nastav sa na to, že všetko bude o.k., a bude, MM verí, že pozitívnu myšlieku, ktorú vyšleš do kozmu sa ti znásobí a vráti...
no a z tej nemocničnej stravy mám aj ja hrúzu, keď si predstavím, ako sa im tam nasťahujem s polovicou mojej domácnosti, aby som mohla fungovať ako som zvyknutá... len toho bioodpadu, čo im tam zanechám (šupy, listy, ohryzky)

oscarka, my sme doteraz odšťavovali na obyčajnej ete, bárs stála 30 eur, šlapala 2 roky dobre, posledne už padal do zbernej nádoby šťavnatý odpad, tak sme si kúpili zelmer profesional, zatiaľ spokojnosť, tiež túžim po champione, ale mám tiež finančné limity...

tofik, aj ja som sa mala narodiť niekde v californii v komunite vegánov, alebo v grécku, ale ak ste videli film moja tučná grécka svadba, ten jej bol tiež vege, a celá família mu núkala mäso..."tak ja ti aspoň upečiem barana," chihi, sme s MM ležali, pekný film, ako jaron povedal, aj súdržná komunita je jeden z faktorov dlhovekosti

musím ísť grilovať, ale čím skôr hodím tie recepty na nátierky a chlieb...








adriana7
5. jún 2010

matova,
na ten mlynček, jednoznačne šmirgel na železo, alebo brúsny kotúč na železo ( najjemnejšie zrno), nech si to tvoj M pripne do uťahovačky a prebrúsi ti to, za minutku to máš hladké "ako detskú prdelku"

rancuzkaf
5. jún 2010

tiez som majitelkou odstavovaca champion, v globale som spokojna, odstavi, postruha a vynikajuce zmrzliny urobi, len mi akosi za tie roky povoluje tesnenie a pri vyrobe stavy dost kvapka aj tam kde nema☹

oscarka3
5. jún 2010

tak ten svokrin champion bol asi nejaký nepodarený kus 😒 .na tej stránke čo pozerám je teraz champion od319€.

zojec
5. jún 2010

@havino teraz som si precitala, tvoj prispevok, ze chces zit niekde v chalupke na lazoch a vsetko si pestovat 😀 😀 😀 sa to zda mnohym ako utopia, ale poznam ludi co tak ziju.. aj ked nie osobne.. uz som tu davala ten link.. www.zajezka.sk, robia aj vselijake workshopy, tak by si sa tam mohla ist inspirovat.. 😉 ja byvam na lazoch, ale zijem tak normalne ulietano ako asi vacsina obyvatelov slovenska.. no vzdy sa tesim na vecer ked pridem z prace a vsade je oaza pokoja.. 🙂 no mat oazu pokoja uz 9 mesiacov, je celkom dost.. 😒 chyba mi uz ten mestsky "rozruch"
a k tomu syru.. da sa vyrobit aj domaci syr, potrebujes k tomu len nepasterizovane cerstve kravske mlieko, syridlo, plienku, alebo gazu a trosku casu 😉 ja som zvykla robievat aj tvaroh po domacky, teraz uz menej.. nemam cerstve kravske mlieko, len ked nam suseda z casu na cas donesie.. ja mlieko nepijem vo velkych mnozstvach... takze vacsinou ho necham potom skysnut a urobim tvaroh.. 😉

marfuskaanjelik
6. jún 2010

Adriana, Ď za recept na ajvar, zatiaľ som ho len kupovala od babiek na trhu. Niektoré mali na vrchu fľaštičiek naliaty olivový olej, vraj aby sa k ajvaru nedostal vzduch a odporúčali použiť olej do šalátu, vraj to má chute aj vône z ajvaru. Neviem posúdiť, aké to bolo, nikdy som taký nekúpila, lebo tety mali "smútok za nechtami".
Rada by som sa podelila so skúsenosťou týkajúcou sa stravy v nemocnici. Malý sa narodil v Záhrebe v Baby friendly hospital. Čo sa týka pôrodu, nemôžem sa na nič sťažovať, až na jednu pani doktorku, ktorá keď počula, že i neprajem žiadne zásahy a že chcem ísť naprírodno (čo mi mimochodom na ambulacii vraveli, že nebude problém, že je to aj ich filozofia) prehlásila, že to sa potom môžem rovno zobrať a ísť rodiť domov. Bosorka netušila, že veľmi slušne rozumiem chorvátsky, Tak som jej mojou vtedy ešte lámanou chorvátštinou povedala, že keď je to na jej odporúčanie, veľmi rada pôjdem rodiť domov, ale že si to prosím písomne. Mali ste vidieť ten obrat. 😀
Joj, ale chcela so o strave...
Prvý obed som aj nepriek tomu, že som im povedala, že som vegetarián dostala, zemiaky, mäso a špenát. Pekne zmixované dohromady. Keď som im vravela, že ja mäso nejem, tvrdili mi, že je to predsa hydina. Tak som im vysvetlila, že ja nejem ani hydinu ani ryby ani nič, čo by bolo treba pred jedením usmrtiť. Tak to potom pochopili, ale keďže sa obávali, že nebudem mať dostatok živín, dostávala som megadávky jedla 5 krát denne. Ostatné ženy si mysleli, že som nejaká protekčná, keď oni mali stravu len 3x denne. A to by si človek pomyslel, že v nemocniciach majú vzdelané diétne sestry. ☹

Dievčence, ako mrazíte jahody?

oscarka3
6. jún 2010

marfuska,ja jahody rozmixujem,nalejem do kelímkov.nepáčili sa mi tie v kuse mrazené,keď sa rozmrazili ,nevyzerali vábne.teraz,keď chcem menej ako je v kelímku,vyklopím,odrežem koľko potrebujem a zbytok dám naspať.

matova
6. jún 2010

oscarka, skúsim ten Hurom pozrieť na nete 😉

oscarka3
6. jún 2010

matova, napísala som ti do IP, stránku kde ich majú.ale hnevá ma,že na nemeckej stránke ich majú lacnejšie 😠

oscarka3
6. jún 2010

teraz som to pozerala,nie sú tam až také rozdiely 😒

adriana7
6. jún 2010

receptíky nátierky:
MRKVOVÁ
nastrúham 2 mrkvy, 1cm hrubé koleso celeru a nakrájam 1 cibuľku(pažítku), dám do dózy s osminkou mäkkého obyčajného masla, 1 lyžičkou horčice a 1/2 lyžičkou solčanky a vyšľahám metličkami

AVOKÁDOVÁ
vidličkou rozpočím 1 zrelé avokádo, pridám solčanku, 2 lyžice olivového oleja a 2 pretlačené strúčiky cesnaku, vyšľahám metličkami, podávam na suchých hriankach

VLOČKOVÁ-teplá
túto zjedia aj chlapi nevegetariáni
šálku ovsených alebo ražných vločiek vysypem do kastrólika so šálkou vriacej vody ochutenej zeleninovým bujónom alnatura, zakryjem, napučia za cca 5 minút, na panvici osmažím veľkú cibuľu do sklovita, pridám 1 kocku droždia, kým sa neroztopí, odstavím a pridám do kastrólika s napučanými vločkami, premiešam a pridám najemno nastrúhané menšie údené tofu, dochutím soľou, dobre zamiešam

PETRŽLENOVÁ
osminku mäkkého masla, 1 nastrúhané lahôdkové tofu, 2 strúčiky pretlačeného cesnaku, lyžičku kremžskej horčice a dobrú hrsť čerstvej petržlenovej vňate vymiešam so šľahačom na krém, osolím solčankou

FAZUĽOVÁ
plechovku červenej sterilizovanej fazule vymiešam ponorným mixérom s 1 zarovnanou lyžičkou solčanky, 1 lyžičkou sladkej mletej červenej papriky, štipkou mletého čierneho korenia, 2 lyžičkami horčice, 1 lyžicou kečupu, 1 lyžicou sójovej omáčky, 1 lyžičkou worčestrovej omáčky, s 1-3 pretlačenými strúčikmi cesnaku a s 3 lyžicami kvalitného olivového oleja

adriana7
6. jún 2010

NÁŠ DOMÁCI CHLIEB
0,5 kg polohrubej múky, 0,5 kg celozrnnej hladkej múky, 3 lyžičky soli, 3 lyžičky drveného kmínu, 3 lyžičky sušeného tymianu, 3 strúčiky pretlačeného cesnaku a 3 lyžičky citrónovej šťavy dôkladne nasucho premiešam vo veľkej mise.
V šálke si spravím kvások z 1 kocky rozdrobeného droždia ( na Slovensku 42 gr.), 2 dcl teplej vody a 1 lyžičky cukru, premiešam, nechám pokysnúť (5 minút), potom prelejem do múkovej zmesi a pridám ešte 4 dcl teplej vody, miesim pri dobrom filme na kolenách (praktické duše použijú robot) asi 15 minút dovtedy, kým sa z cesta nestane jednoliata hmota, ktorá sa oddeľuje od misy. Prikryjem utierkou a nechám cca 20 min. nakysnúť v teple. Keď už cesto vydúva utierku, premiesim ho ešte na pomúčenej doske a preložím do pekáča, kde z neho urobím pekný bochník. Na pekáči nechám ešte chvíľu pokysnúť (10 min.) a pečiem vo vyhriatej rúre:
prvých 20 min - 200 stupňov - potom vrch potriem maslom alebo olivovým olejom,
ďalšiu hodinu až 1,15 - 160 stupňov ( mám elektrickú rúru, na plyne to neviem odhadnúť)
po dopečení znova potriem maslom alebo olivovým olejom (krásne potom vonia kôrka)
dobrú chuť, nám chutí veľmi...

zofa
6. jún 2010

Tak natierky mam uz opisane 😀 Nase zabky miluju avokado.
Adriana7, prosim Ta co je to ta solcanka?
Ja robievam aj cicerovu natierku a ta nam velmi chuti. Ta fazulova sa moze od akeho veku dietata?

zajo79
6. jún 2010

ahojte. natierky opisujem aj ja. 🙂 😵
solcanka je ako vegeta, len bez glutamanu.

zofa
6. jún 2010

Zajo79 dakujem, tak to my tu nemame, musim nakazat aby mi to doniesli zo Slovenska 😀

adriana7
7. jún 2010

zofa,
namiesto solčanky stačí aj obyčajná kuchynská soľ, len solčanka má takú bohatšiu zeleninovú chuť, ale v podstate je na osolenie
ja si robím na jeseň aj takú domácu solčanku, nastrúham koreňovú zeleninu, nasekám vňate a suším v sušičke, ale dá sa aj úplne na slabo v rúre, potom sa táto zmes pomelie (ja na kávovom mlynčeku) ale stačí aj v dlaniach podrviť (tá zmes keď je suchá, láme sa super) a zmieša so soľou a troškou práškového cukru. Ja dávam zeleninu k soli 1:1.

A tá fazuľová pre malých moc nie je, skôr na to nahovoríš chlapa, keď chceš z neho spraviť vegetariána.
Ale maličkým postačí dať do receptu fazuľu, soľ,mletú papriku, olej a viac kečupu - moje decká zjedia všetko, kde je kečup..

zojec
7. jún 2010

@adriana7 dakujeme za recepty na natierky.. ja tiez robievam avokadovu, a tak podobne aj baklazanovu ked je sezona, ale pred tym ho treba trosku oprazit, aby zmakol.. mnamka tiez 😉
tak isto robievam nieco ako pesto.. ale davam tam aj olivy.. moj muz to miluje.. dava si to vsade.. do cestovin, na chleba...
tak isto lubime v sezone ratatue , uf ani neviem ako sa to pise.. ale je to cukina, baklazan, paradajka, paprika, cibula, petrzlenova vnat.. vsetko spolu.. tiez sa da dat na chlebik
robievam aj humus
a aj nieco ako ta fr. natierka od alfa bio co predavaju v crievku..
domacu vegetu robieva aj moja babka.. od pradavna.. co si pamatam... 🙂 zeler, mrkva, petrzlen, zelerova a petrzlenova vnat.. nakraja najemno a susi na okne... 🙂 potom zmiesa so solou.. mne dava len zeleninku susenu, ja ju pridavam do polievok.. a dosalam potom.. vacsinou morskou solou..
k tomu ajvaru som zabudla dopisat, ze som ju ochucovala este aj zelerovym listom, dala som ho tam na zaciatku poriadne vyvarit a petrzlenovou vnatou.. ale tu ja davam skoro vsade.. 😉

marfuskaanjelik
7. jún 2010

Adriana, ďakujeme za recepty, už sú opísané a najlepší zo všetkých manželov si vybral na dnes avokádovú 😉
Zojec, pridaj aj ty nejaké svoje recepty prosím 🙂 Ako robíš tú fr. náterku?
U nás som solčanku nenašla, ale používame bylinkovú soľ od Alnatury z DM
Irónia, že v rodnej zemi vegety nenájdeš Vegetu bez glutamánu, alebo iných " E-čkových fajnotiek". ☹

zojec
7. jún 2010

moje recepty:
Baklazanova natierka:
2stredne velké baklažány , 1 stredne velká cervená cibula, alebo dva tri struciky cesnaku , citrónova štava , 3 lyžice olivov. oleja , 1 lyžica kvalitnej horcice , štipka cierneho korenia, biely jogurt alebo kysla smotana.
baklazany rozkrojim na poly a upeciem v rure aby zmakli.. potom z nich osupem kozku, a nakrajam na kocky, pridam prelisovany cesnak, (kto chce moze dat miesto cesnaku cibulu) a rozmixujem.. ja pouzivam ponorny mixer, potom ochucujem citronovou stavou, dijonskou horcicou, sol, korenie... a na zaver pred podavanim zamiesam do toho kyslu smotanu alebo jogurt.. staci tak dve tri lyzice.. ale je to dobre aj bez .. 😉 nesmie chybat petrzlenova vnat.. 🙂

CESNAKOVÁ NÁTIERKA :
200 g naklíčeného obilia, 0, 5 dcl oleja , 5 strúčikov cesnaku,petržlenová vňať, soľ
V mixéri rozmixujeme obilie s olejom, soľou a cesnakom. Mixujeme asi 3-5 minút. potom pokrajame petrzlenovu vnat, alebo pazitku.. daju sa robit vselijake variacie tejto natierky.. moze byt pikantna ak tam pridame chren, alebo ak mame problem s nafukovanim, tak rascu..

Bryndzova natierka:( šmirkas)
250g jarnej bryndze, 2-3 jarnej cibulky (moze byt aj obycajna ale najemno nakrajat), cervena paprika, petrzlenova vnat, alebo pazitka..alebo aj oboje.. 🙂 sol nedvam bryndza je slana.. vsetko spolu pekne zamiesat...a hotovo.. da sa tak robit aj tvarohova, a uz som to skusala aj s cottage cheese.. no bryndza je naj.. 😉

cicerova natierka (humus):
pohar ciceru, cca 80g sezamu, sezamovy olej, 3 strucky cesnaku, 1-2 citrony, smotana alebo biely jogurt
cicer namocim vecer do vody, potom tu vodu zlejem a dam varit.. ked je uvareny necham vychladnut a romixujem, urobim si tahinovu omacku so sezamu oleja.. sezam na kavovom mlynceku, mne sa pokazil, takze teraz pouzivam taky maly prirucny mixer, da sa to aj na nom.. 🙂 a zalejem olejom, aby to malo taku omackoidnu konzistenciu.. ale skor hustejsie... pridam do ciceru, dam citron, prelisovany cesnak a vymiesam.. nakoniec dochutim jogurtom alebo smotanou.. samozrejme da sa aj bez.. 🙂 toto je asi jedina natierka kde nedavam petrzlen.. 😉

francuzka natierka:
tofu, bud lahodkove, alebo biele, drozdie, cibula, horcica, cierne korenie, sol , alebo sojova omacka (zavisi ake tofu pouzijeme) moze sa pridat aj sojova drt, ja davam aj struhanu mrkvu..ale este ani raz som ju nerobila tak isto 😉
no zaklad je: orestovat najemno nakrajanu cibulku na oleji,tak viac ako do zlatova, pridat drozdie, cca 1/3z balicka, potom odstavit , nastruhat tofu syr, ochutit a vymiesat.. da sa tam pridat postruhana mrkva (nie vela), alebo uvarena romixovana fazula, cicer..sojova drt.. len ju treba trosku premixovat.. aby to bolo jemnejsie... rozne bylinky.. je tu mnoho variacii.. 😀

robievam aj nivovu, rybaciu , lososovu a rozne taketo natierky.. ja som v podstate improvizator... takze take su aj moje recepty.. ale aspon pre inspiraciu som vam sem nieco pridala.. 😉

zofa
7. jún 2010

Jeej dakujem, tak tu solcanku skusim urobit doma. Len dufam, ze sa mi podari 😒 😝
Vcera sme mali vegetariansku veceru a manzel zjedol vsetko na moje prekvapenie 😀
A ako nedavam babulkam maso, tak pekne papaju. Takze maso bola pricina preco odmietali papat a zvracali mi po jedle.

zojec
7. jún 2010

a este pesto som zabudla:
veeeeeeeeela cerstvej bazalky, balicek bezkostkovych oliv, vlaske orechy (mali by byt piniove, ale nie vzdy ich mam, tak pouzivam vlaske tak za mensiu hrst), olivovy olej, parmezan...
umytu bazalku, orechy, olivy a trochu oleja dam do mixera, kym to nie je hladke potom este podla potreby pridam olej, vmiesam nastruhany parmezan , posolim ak je treba.. mne vacsinou nie je.. 😉 a hotovo.. skladovat v pohariku v chladnicke, bez parmezanu vydrzi velmi dlho.. u nas teda nie... ale cca mesiac by mohlo ..pridavam potom do paradajkovych omacok na cestoviny alebo len tak narychlo na cestoviny, ale aj na chleba.. 😉

zofa
7. jún 2010

Zojec tie piniove semiacka davas oprazene alebo surove?
U nas bude dnes tvoja baklazanova natierka na veceru, mnam babule a aj ja baklazan lubime. Si mi asi myslienky citala, lebo som rozmyslala, co dnes z baklazanu uvarim 😀

zojec
7. jún 2010

@zofa surove... ale mozes skusit aj oprazene.. ja som to s nimi robila len raz.. vzdy mam po ruke vlaske orechy, takze davam tie.. 😉

matova
7. jún 2010

jeeej, tiež ďakujem všetkým za receptíky 🙂
zojec: ja som tiež veľký improvizátor, našťastie je manžel dobrý jedák 😀. Ja robím vločkovú kašu stále trošku inak.
adriana: tie pláty v mlynčeku sú zboku hladké, myslela som kovové stružliny ktoré sú vo vnútri tých malých dierok, dosť tam držia, ale tou kovovou kefou by to mohlo ísť, myslím že dokonca máme doma aj brúsny kotúč ako kefa 😉. Keď manželovi sľúbim fašírku, bude to hneď, len dopredu nepoviem že bude sójová 😀.
oscarka. ďík za IP 😉

niekto tu spomínlal že nevie zohnať hotové mydlové vločky- tak ja som ich kúpila v DM- Bupi mydlové vločky (bez konzervačných a farbiacich látok)- 500g - 2,57 eur.

adriana7
7. jún 2010

ahoj, zojec,
ty si moja krvná skupina, aj ja všade vopchám petržlenovú vňať. A pesto tiež veľmi ľúbime, alebo potom robím aj tatarskú omáčku :
orechy (najviac nám chutia nepražené kešu alebo mandle) vymiešam ponorným mixérom s trochou zeleninového vývaru a pridám všelijaké vňate, cibuľku, cesnak, horčicu, sojovú omáčku,olej a uhorky.
Vznikne taký krém a keď deckám spravím "hamburgery" s touto majonézou, sójovou salámou a kolieskami uhorky, rajčiny plus nejaké šalátové listy, tak potom robím toho viac, aj pre kamošov v triede (ale len laure, šimon je silný individualista a zásadne sa s desiatou nedelí, chichichi)

To pesto a tatarka funguje aj na MM, keď má večer mlsnú a postaví sa do chladničky, že by len niečo malé zďobol, toto na hrianke vždy zafunguje...

a recepty sú super, vyskúšam, dám vediať, čo aj deckám chutilo...

matova
7. jún 2010

pesto aj ja milujem 😉 , len tak do cestovín, škoda že môj šimonko ešte cestoviny stále vypľúva...A manžel zas nechce pesto, on dá prednosť kečupu 😝 ...

zojec
7. jún 2010

@adriana7 tak tu "tatarku" vyskusam aj ja.. moj mm, je posadnuty vselijakymi namacatkami 😉 ale najviac lubi tie najnezdravsie!! ako chodi teraz na nakupy on, teda vacsinou, vzdy si nejaku "lakocinku" donesie..
matova, tak skus dat miesto bazalky do pesta susene paradajky, alebo uvar ajvar.. 😉 alebo urob domaci kecup.. na ten sa tiez chystam tohto roku.. dufam ze paradajok bude dost.. 😉 este musim vymysliet nejaky dobry recept.. mam taky z jablkami, ale ten mi nejak extremne nechutil.. sa mi tam tie jablka nejak nehodili.. a verim, ze pri malickej budem mat cas na taketo "srandy" 😀